Sedm let v Tibetu (1997)

Musím si sehnat ten Kundun. Protože jestli to opravdu bylo velkolepější, hlubší, úžasnější a krásnější než tento skvost od Annauda, musí to být opravdu něco. A plně tomu věřím, Scorsese je génius. Ale zpátky k Sedmi letům v Tibetu, na pozadí obrovitosti a krásy Himalájí, které člověka nutí při pohledu na ně k posvátné bázni je představen příběh jednoho horolezce, který odjíždí z Evropy na pokraji války s cílem šířit slávu třetí říše tím, že vyleze na jednu z nejnebezpečnějších velehor. To se ale brzy zvrtne a Harrer brzy poznává ty opravdu pravé hodnoty a při pobytu v uzavřené společnosti tibetského národa i duševní klid. Ale ani zde není vše tak idylické jak se zdá a srp a kladivo se blíží, aby zaselo semeno zloby i v ráji. Samozřejmě, je tady skvěle zobrazeno i to, že náboženství, ideologie i všechny ostatní společenstva jsou tvořeny lidmi a je jenom na nich a na ničem jiném, co ze svých "vyznání" udělají. A žel, nikdy lidé nebudou dokonalí, a nikdy se nepoučí z chyb těch před nimi. Annaud i znovu dokazuje svůj cit pro poetické, až lyrické ztvárnění některých scén a svůj cit pro hloubku také. A Brad Pitt je docela v pohodě, no možná tam mohl být někdo jiný. Ale na budhisty už určitě nikdy nebudu pohlížet stejně, a na Dalajlámu taky ne. velmi moudré dítě.

Rozum a cit (1995)

Hm, ne tak silně vizuálně podmanivé a herecky přitažlivé jako Pýcha a předsudek od Wrighta, ale rozhodně stále velmi nadprůměrně zrežírována další klasická romance od Austen. Sice mi trochu vadilo, jak moc se ty příběhy podobají, což samozřejmě vyplývá ze spisovatelčina lpění na pevně stanovených pravidlech a celkové výstavbě a žánru jejích románů, ale vše ostatní fungovalo skvěle. Ang Lee je stejně jako zminovaný Wright velký expert na krásné romantické scény a scenérie, takže se tady dožijete té pravé anglické mlhavé, deštivé atmosféry, pravé tvrdé anglické divočiny i věrohodného zobrazení tehdejší smetánky a různých intrik a pavučin, které mezi sebou všichni splétají. Herecké obsazení je, jak jsem už taky napsal, pro mně ne tak přitažlivé, ale Rickman a Laurie (v jedné z menších ale stále podstatných rolí, a dokonce se trochu i mohl chovat jako Dr. brilantní) jsou páni herci, a Grant je Grant, ten se pro takové role narodil. Takže film uběhl dostatečně rychle, nemůžu říct, že bych se na to chtěl někdy dívat znovu, ale ne kvůli tomu, že mně to zklamalo, jen kvůli tomu, že tenhle žánr pro mně není příliš chutný a přes všechny kvality je tu hodně dalších filmů, které sem neviděl a času je málo. A mezi nimi i další Leeho skvosty (až na pana zeleného, ten jen průměr) pěkné 4

83. Annual Academy Awards (2011) (pořad)

Moje první sledování oscarů (ano, stydím se, ale dříve mi prostě stačily výsledky, příští rok se ovšem snad dostanu i k úplně přímému přenosu) a dopadlo co se týče výsledků velmi slušně. SPOILERy dokonce nejslušněji za tu dobu, co tyhle ocenění pozoruji. Tentokrát akademie nikoho ani trochu neupřednostnila (což pak vede k trestuhodnému přehlížení někoho jiného) a všem se dostalo takové pozornosti, kterou si zasloužili. Nominace a jemné znechucení s nimi se pojící vyplývající s přehlídnutí Nolana jako režiséra je zapomenuto, tentokrát i film tohoto režiséra dokonalých filmů dostal zasloužené odměny. Mohl bych trochu nesouhlasit s tím, že opět jenom v technických oceněních, ale právě tam Nolanovy snímky září nejvíce a v těch hlavních cenách přece jen musíme brát v úvahu akademickou posedlost jistým žánrem. A pravdou je, že tam si to ty filmy, které zvítězily zasloužily. Či už skvělý Social Network, anebo vítěz večer, který pobral právě všechny ty důležité sošky a já plně souhlasím s jeho vítězstvím, brilantní Hooperova Králova řeč. I have a voice :) A pak samozřejmě potěšilo i vítězství Balea či Portman, které sice byly jisté už dlouho předem, ale na pódiu to hlavně Natálce slušelo velmi. Přeju ji štastný vztah a plno radosti z nové nejdůležitejší role, do které se brzo dostane. A snad dítě zdědí po mamince talent a za nějakých pár let, když polovina CSFD budou staříci nad hrobem (vtip), bude stát na stejném pódiu jako teď na 83. každoročních oceněních akademie. Samotné děkovačky byly v některých případech fajn, v některých bych je ovšem zkrátil, to neustálé opakování všech známých trochu nudilo. Předavači - no bylo fajn vidět tolik známých herců a dalších osob, nejvíce zářili Robert a Jude v stylu Sherlocka. A moderátoři - průměr, neustále měnění šatníku u Hathaway a jedno u Franca (přiznávám, vypadal zábavně), pokusy o hlášky, které se ale ve většině případů nevydařily, pokus o malé napodobení Jackmanova pěveckého vystoupení z před dvou let (které bylo tedy geniální) a samotné intro v Inception stylu. To bylo opravdu slabé a snad nejhorší část večera, oproti tomu zmíněnému intru od Jackmana nemělo nápad, šmrnc ani zábavnost, jediný, kdo potěšil, byl Freeman (kterého jsem celý večer neviděl - škoda :). Zato dle mého nejlepší okamžiky večera byl skvělý přehled s podkresem In the Hall of the mountain king, dojemná vzpomínka na umělce, kteří opustily tento nejvelkolepější zábavní průmysl světa (Leslie Nielsen,...) a pak přehled filmů nominovaných na Nejlepší film s finálem The Kings Speech a samotné řeči podkreslené Desplatem - brilantní. No a ta písnička na konec od dětí byla taky fajn. Jo a skoro bych zapomněl, ten rok muzikálů měl taky něco do sebe, hlavně šokující finále :) Takže kvůli těmto vloženým videům a kompilacím, dobrým výsledkům a taky tak trochu z osobních důvodů (poprvé viděno - na připomenutí) dávám 4. A jsem zvědav, co přinese další ročník (příští rok u Oscarů, tento rok u náplně předávání). Za rok na shledanou.

Jurský park 3 (2001)

Aj, tak klesající tendence kvalit této série se projevila i zde. Jen narozdíl od v rámci mezí velmi slušného Lost Worldu tentokrát nastal o něco větší pád. Možná zato může režisér, ale spíše se prostě vyčerpali nápady. Resp. vytratil se děj a zůstala jen kostra vyschlého dinosaura. Tentokrát to nezachranuje stále charismatický Neill, a už vůbec ne zbytek osazenstva, který teprve teď působí opravdu nesympaticky a k sežrání vhodný (což se děje snad tou nejklišovitější cestou, jakou se to mohlo ubírat.. a naneštěstí se to děje velmi poskrovnu), ale opravdu závratná téměř neustálá akce a honička. A největší počet druhů v sérii. Opravdu tak zachranuje tento sotva průměrný film různorodost a plnost (dinosaurů) akce, dočkáme se soubojů obřích vládců dinosaurů, leteckých akcí, a i závěrečného vyúčtování lidí vs. dinosaurus. A taky opravdu wtf pocty raptorům.. Samozřejmě, je jich zase více. Ale kupodivu jsou taky mnohem vychytralejší, zákeřnější a inteligentější, což je vyhnáno do takových extrémů, že se na to téměř nejde dívat. Ten šílený závěr už jsem sotva překousl. Blé. Kvůli tomuto pak ještě více nesedí hlavní dějová linie (jestli tam vůbec nějaký děj existuje) a vše působí strašně pitomě. No jako průměrný film plný slušné akce to ujde. I když to spielberg zakončení si mohli odpustit už opravdu. No nic, budu raději myslet jen na první dva díly.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Zdatný nástupce legendárního Jurského parku, tentokrát bez dokotra Neilla, zato ale se skvělým hláškařem z jedničky Goldblumem a odvážnou (až moc a někdy mi lezla na nervy) doktorkou Moore. + s otravnou gymnasticky nadanou Jeffovou dcerou. A fajn slizkým záporákem, který samozřejmě není záporák na první pohled, ale každému je jasné, o co mu jde. Stejně jako v Aliens i tady se k velké radosti tyranosaurů a hlavně raptorů rozroste počet návštěvníků ostrova oproti jedničce hodně a přesto, že to všechno jsou drsní žoldáci, to, co na ně čeká na Sorně, těžko mohli předvídat. Děj ubíhá rychle, po počátečním rozkoukání se nastupují hlavní hrdinové večera - masožravci a lov může začít. Jsou tu jisté paralely z jedničkou a trochu se děj i opakuje (nástup raptorů atd), ale naštěstí nepříliš často a nakonec Spielberg vytahuje jako bonus zaocenský výlet jednoho dravce. Záběr Tyranosaura na skalách vedle města je vskutku nádherný a ukazuje opravdovou majestátnost přírody. Vizuální efekty jsou znovu velmi dobré, užijeme si více akce, méně keců a více dinosaurů. A taky pár temných scén (raptoři v trávě rulez). jen to samozřejmě ztrácí to kouzlo jedničky a nemá to na diváka ani takový dopad. Ale Spielbergův úkrok vedle? ani náhodou.

The Backwater Gospel (2011) (studentský film)

temnota, spalující slunce, poušt, město, kostel, fanaticky hřímající kněz, ovlivnitelní lidé, jeden kytarista, vrány, atmosféra, atmosféra, vizuál, nechutnost, pravdivost, šílenství, smrt prostě vždy vyhraje. Stejně jako vyhráli nade mnou tentokrát mladí tvůrci z Dánska. A hrobník. Backwater Gospel, doporučuji, silně

Galaxy Quest (1999)

Chvíli trvalo než jsem se do toho dostal, (resp. úplný úvod byl naprosto perfektní, ale pak těch pár minut se mi zdálo nějak nezáživných - i když ted po celém filmu už chápu všechno a i jejich smysl) ale pak jsem se už jenom bavil. A ani mi nijak moc nevadilo, že nejsem nějaký velký znalec těch filmů (seriálu), které tam byly parodovány. Vlastně mi to až tak jako parodie nepřišlo, samozřejmě všechno bylo schválně přehnáno, bráno s nadhledem a charaktery byly správně švihlé (tak třeskutě zábavné mimozemštani jsem ještě neviděl - a taky skvěle zahrané), ale že by se film hnal až do extrému jako u jiných parodií a přeháněl to s neuvěřitelně šílenými vtípky, to zas ne. Dočkal jsem se spíše té správné poctě scifi, dělané s opravdovou chutí a možná i nějakou tou láskou. A závěr pak náhle přišel příliš moc rychle. Nebránil bych se druhému dílu, protože film má určitě hodně dobrých faktorů, jak už všechny druhy různých potvor, tak i ještě potvorejší záporáky a hlavně perfektně zahrané a vykreslené charaktery.. Rickman, Allen i ten Rockwell válejí, stejně jako mnoho jejich hlášek a správná ukázka geekovství ve finále. A není opomenuta ani citová a emocionální stránka, kde se naplno projevuje neparodie. Velmi zasloužené 4 hvězdy. PS: vizuální efekty parádní

Megamysl (2010)

Já, padouch je možná zábavnější, ale tohle je mnohem velkolepější a díky dospělejším postavám a příběhu i lákavější a chutnější. U těch dětí by to možná mohlo být naopak, je ale otázkou jak a na čem jsou vychovány, protože jestli mají rádi superhrdiny, nebo jsou v nějakém zrovna přelomovém věku, budou na mé straně. Chytrá, zajimavá zápletka o dilematech a problémech jednoho nepoučitelného (?) padoucha, který věčně bojuje se svým úhlavním nepřítelem Metro Manem, ale příliš se mu nedaří je okořeněna správně dávkovanými gagy, zábavnými dialogy, dobrým dabingem (no.. šišlavý Ferrell není úplně moje šálka kávy, ale zase nebylo to tak špatné) a hlavně skvělými akčními scénami a i fajn love story.. Ale ty akční scény opravdu stojí za to, sice stavějí na ověřeném supermanském konceptu, ale stejně jsou díky odlišnosti postav velmi propracované, zábavné a vygradované. Závěr pak je opravdu epický. dále tu pak je i super rockový soundtrack a celé to má tak velmi dynamickou a moderní auru. Sice bych nebyl proti většímu zapojení Zimmera, či nějakým jeho klasickým orchestrálním motivům (je tu jen jeden), ale tak, někdy si od něho oddechnout taky není na škodu. Když se tak poslední dobou rozjel. DW tento rok očividně jede, tak doufám, že bude pokračovat v nastavené laťce kvalitní, zábavné a velkolepé zábavě. (scéna parodující supermanovu rychlost je geniální a má také zajimavou myšlenku, od které se vlastně celý nastolený problém odvíjí - co je dobro a co zlo?)

Jurský park (1993)

jedna z klasik dobrodružného žánru. A průkopník, co se týče vizuálních triků. Podepsán: kdo jiný, než sám Steven Spielberg. Aneb více než výborná adaptace skvělé Crichtonovy novely, sice zase trochu upravená pro lepší a snadnější konzumaci, ale stále si zachovávající výjimečnost a genialitu. Sice díky té jednoduchosti nakonec dějově trochu kolísá celý příběh, ale vše je zase skvěle překrýváno podle mně v dnešní době docela aktuálním a velmi důležitým uvažováním nad snahou člověka stát se bohem. Což samozřejmě má svoje rizika, bez nichž by tento film asi nebyl ničím větším než prachobyčejným dokumentem bez klasických klišé, zvratů, zábavných postav (no, to by možná mohlo zůstat i v dokumentu), akčních scén, vývinu charakterů (jako vždy skvělý sympaťák Sam Neill, další z té řady velmi charismatických a tvrdohlavých vědců, doktorů atd.) a hlavně souboje člověka s něčím, co je mnohem vražednější, nebezpečnější a větší než on sám. A to musím říct, je aspekt, kvůli kterého mám tento typ filmů velmi rád a když se ho ujme někdo jako Spielberg, výsledek nemůže být jiný než dokonalý. Hlavně když, jak jsem už psal, to má tak nádherné, dobu předbíhající triky, díky nímž Tyranosaurus či raptoři opravdu nahánějí hrůzu a hlavně ten tyranosaurus se stal po Jurském parku dalším členem síně slávy filmových monster. A navzdory ději bych do takového parku chtěl jít sakra hodně. God creates dinosaurs. God destroys dinosaurs. God creates man. Man destroys God. Man creates dinosaurs :) dokončení hlášky nedávám, jako vnadidlo pro ty, co to snad ještě neviděli - je opravdu vtipné

Quo Vadis (2001)

Polský velkofilm, který je v jádru jen další televizní blbost, jen se stále strašně snaží působit jako něco víc. Což mu v drtivé části stopáže vůbec nefunguje. A i když má tu stopáž skoro stejně dlouhou jako film americký, náhle je čekání na konec ještě mnohem mnohem víc k smrti nudící. Prostě úkrok vedle. Televizní look, díky němuž i aspon jemně slušné kulisy stále vypadají jako kulisy a atmosféra je tak něco, co neexistuje, režie taky nic moc ale dávám stejně dvě hvězdy díky slušnému soundtracku a pro mně docela fajn hrajícím hercům, což je taky jediná výhra oproti staré klasice. Tenhle typ lidí se mi prostě hodí do svých rol víc, než většina osazenstva minule. Minimálně věkem. Ale to je čistě subjektivní názor a ty herecké výkony mají obě strany stejně dobré, ta stará dost možná ještě lepší. Petronius je ale lepší zde.