Šílenství (1994)

Po asi patnácti letech jsem si dal znovu tohohle lehce přehlíženýho Carpentera. Mezi nejlepší horory ever bych to asi nezařadil, ale mezi Carpyho TOP 3 (spolu s Věcí a Halloweenem) aktuálně určitě jo. A v dnešní době, plné zejména laciných duchařin, tahle konzistentní surrealistická noční můra vyniká možná ještě víc než v době vzniku. Jo a mihne se tam malej Hayden Christensen alias Anakin Skywalker! :-) 80 %

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Až nečekaně dobrá (vtipná a příjemná) road-trip teenage komedie. A jako superhrdinský velkofilm je to taky docela fajn. ;-) Zatím mi tenhle uvolněný, lehkonohý styl k MCU Spideymu celkem sedí (na Raimiho první dva filmy ale zatím nemá a na slepou odbočku jménem Amazing Spider-Man se snad co nejdříve zapomene). 70 %

Kniha přežití (2010)

Drsný postapo akčňák pro ortodoxní křesťany. Výtečný vizuál (stylově vyšisovaný look, efektní hrátky s kamerou v akčních scénách) a obsazení (až na Milu Kunis, jejíž hezounký modelkovský ksichtík mi do krutého zdevastovaného světa moc nesedí) a solidně vyplněné vděčné žánrové schéma. Vypadá to pěkně, i přes pomalejší tempo to snadno a rychle diváka vtáhne, ale ta ideologická rovina je s blížícím se koncem čím dál tím otravnější. 65 %

Řbitov zviřátek (2019)

Čajíček, který měl jít rovnou na video. Rozjezd i kingovský základ jsou ok, ale ke konci to místo pořádného utahování šroubů spíš pozvolna upadá až do zcela bezzubého (a svým způsobem docela legračního) závěru. 50 %

Chata (2019)

Zimní "chatový" psycho teror, který si vystačí se skromnými kulisami, hudbou a pár (skvělými) herci. Klíčový zvrat není vyloženě šokující, ale má logiku a úplný závěr je výborný. Pro fanoušky Osvícení, Věci nebo Chytilové Vlčí boudy povinnost. 75 %

Yesterday (2019)

Pokud máte rádi Beatles a britské komedie, s projekcí zřejmě není důvod příliš váhat. A i když k dokonalosti to má daleko (hlavně romantická linie je poněkud kostrbatá), pohodovější feel-good film letos uvidím jen stěží... 70 %

Overlord (2018)

Bezva béčko, které stylově a smysluplně využilo kulisy 2. světové války pro šťavnatou krvavou akčně-hororovou jízdu (byť to skoro do půlky vypadá, že se jedná o standardní válečný film). Solidní obsazení (Pilou Asbaek jako hardcore záporák opět září), napětí, atmosféra, fajn triky, drsná akce a solidní míra nekompromisnosti (lest s Němcem na motorce je bomba). Julius Avery by mohl být velmi šikovný chlapec - takhle nějak bych si totiž v současnosti představoval tvorbu Roberta Rodrigueze. Moc jsem si to užil. 70 %

Piraňa II: Létající zabijáci (1982) odpad!

Připisovat tuhle nekonečně debilní srágoru Cameronovi je vůči němu silně nefér. Jakožto nadějný začínající filmař byl najat na její režii, ale kvůli neshodám s producentem Assonitisem údajně natáčení velmi záhy opustil (film pak dotočil zřejmě sám Assonitis). Zdejší příspěvky postavené na podivu z toho, že po téhle hrůze tentýž člověk začal točit jeden legendární hit za druhým, jsou tudíž poněkud mimo. ;-)

Rocketman (2019)

Výborný Egerton v sympatické biografii, do značné míry pojaté jako tradiční muzikál. Kromě hudebních a tanečních čísel nejvíce zapůsobí emočně vypjaté scény s Eltonovými rodiči. A taky se musím přiznat, že po tomhle filmu je mi Elton John o dost bližší - nejen jako (skvělý) zpěvák a hudebník, ale hlavně jako člověk. 75 %

Vlákna (1984) (TV film)

Enormně dobré a záslužné po stránce sdělení, obzvlášť druhá (postapokalyptická) část je velmi, velmi... poučná (byť je možná až příliš zhuštěná - vzhledem k časovému rozptylu víc jak deseti let se v ní skrývá potenciál i na několikadílnou minisérii). Jako snímek na pomezí hraného filmu a dokumentární "rekonstrukce" jsou Vlákna taktéž vynikající (zejména pak s přihlédnutím k faktu, že se jedná o televizní počin!) - koncepčně smysluplná, realizačně vysoce působivá (minimalismus, např. v používání čb fotografií, zde nejen, že není překážkou, ale naopak spíše výhodou), divácky zdrcující (některé slabší povahy to možná ani nebudou mít sílu dokoukat). Osobně mě to úplně nezválcovalo, ale to bude patrně tím, že mi scházel větší důraz na (hlavní) postavy (takže mi pak na jejich drastických osudech až tolik nezáleželo) a malinko mám problém i s poněkud jednolitou atmosférou - přišla mi dost šedivá a deprimující už od začátku, kdy se ještě nic vysloveně katastrofického a děsivého neděje. Zřejmě proto na mě ta následná zcela bezútěšná vize postupného konce civilizace nedopadla až tak mocně a drtivě, jako na většinu diváků. 85 %