40 dnů a 40 nocí (2002)

Naivní hloupá a tupá romantika, kterou drží nad vodou jen nezvyklá krása SS.

Venkovský učitel (2008)

Bohdan Sláma se pro mě stává tvůrcem, jehož každé nové dílo očekávám s velikým…očekáváním!:-) Jeho vesnická trilogie je živá, životná , živelná a nikde jsem ještě neviděl tak reálně zobrazený venkov, takový jaký si ho pamatuju. Nějde o nějaké stohy sena, traktory, krávy a Jawy, je to o té nátuře, o těch mladých, kterým o nic nejde, o životě bez vysokých cílů, o úmorné dřině, o ožralých hasičích, o pogujících pankáčích, o zábavách kde se chlastá do rána a od rána , o životě, který je tak prostý, až je svým způsobem nádherný a „pražák“ to nikdy nemůže pochopit. Ve Venkovském učiteli nás opět čeká střet „civilizivaného“ velkoměsta s „primitivní“ vesnicí, když mladý učitel zeměpisu z osobně-veřejných důvodů odcházi z pražského gymnázia na venkovskou základku. Tam, resp. v celé vesnici způsobí příchod tohoto „osvícence“ velké pozdvižení a ačkoliv se do přátelského obyvatelstva rychle začlení, očekávaná tragédie je na spadnutí…. Jsou to především postavy a jejich představitelé, kdo dělá ze slámových filmů velké události. Vynechám velké herce jako Lišku s Bydžovskou, na jejich adresu nelze říct víc než obdivně mlčet, vynechám i vedlejší postavy skvěle zahrané „klasickými“ slámovskými herci, to co chci zmínit je obsazování neherců, kteří i přes (právě pro) mnohdy velmi chatrné výkony silně pomáhají dotvářet tu přirozenou, amatérskou, nedokonalou, vřelou a neformální vesnickou atmosféru. Někomu právě to na slámových filmech vadí, já to považuji za přednost.

Tři malá prasátka (2007)

V ten den byl mé dceři Emče přesně rok a zřejmě na oslavu toho se vzbudila v půl jedné ráno bez jakýchkoliv příznaků ospalosti a dávala to na sobě dost hlasitě znát. Dle předešlých zkušeností jsem se jal malou houpat na klíně v křesle u puštěné televize v naději, že snad brzy usne a já pak nebudu ráno v práci nosit pytle pod očima. Hodinu se mi mlela v náručí a já ztrácel trpělivost. V půl druhé v televizi akorát začínal nějaký kanadský film - Tři malá prasátka. O třech bratrech, mámu maj v komatu v nemocnici a oni se slézají u jejího lůžka. Hmm, nejdřív se film věnuje jednomu bratrovi, akorát se chystá podvést svou ženu s kolegyní z práce. Vypráví o tom v nemocnici sourozencům, mladší ho v tom podporuje, starší odrazuje. Nakonec k nevěře dojde, vztah s milenkou je ale brzy odhalen. Film postupně rozkrývá děj i z pohledu dalších dvou bratří a jejich rodin, oba jsou na tom s věrností svým ženám také na štíru….Ema už půl hodiny chrní, do konce filmu zbývá ještě něco přes hodinu, končí po půl čtvrté. Ach jo, je to hodně zajímavý. Odnesl jsem malou do postýlky a šel film dokoukat. Teď sedím v práci jako debil, padaj mi oči a píšu tenhle komentář. Jenže za špičkový pětihvězdičkový zážitek to stálo!

Komparz (2005) (seriál)

Viděl jsem asi pilot, nebo nějaký speciální díl, mělo to k dvoum hodinám a vůbec se to netvářilo jako seriál!....Nádherná satira, povinně bych pouštěl všem českým vyhaslým celebritám zuby nehty se snažícím udržet se ve světle reflektorů a na stránkách bulváru. Schválně, jestli by se takový Pomeje s Bartošovou, Helena Vondráčková, Pilarová a podobné kdysi populární a současné nuly zastyděly, kdyby tenhle klenot viděly. No, jestli oni ale nežijí v domnění, že jsou populární. No to je jedno, nechme tyto umělce v klidu zemřít a věnujme se filmu. Hlavní hrdina je bývalá televizní hvězda, po které ale dnes neštěkne pes a jak říká jedna z vedlejších postav „Sláva je maska, která se zaryje do tváře.“ Snaha se zviditelnit za každou cenu, kdy se pomalu vytráci hrdost a role v podřadných projektech, které bývaly za dob vrcholné slávy terčem pohrdavého posměchu, se stávají jediným zdrojem alespoň minimální popularity. Přítelkyně, mladá komparzistka, při návštěvě novináře předstírá hercovu asistentku a během interview dle plánu ohlašuje falešný telefonát od Ridleyho Scotta, aby herec působil před žurnalistou vytíženým dojmem . Nejde o vydělávání peněz na nájem, jde o absolutní neschopnost si připustit, že nejlepší léta jsou v tahu a namísto důstojného odchodu do ústraní následuje potupná snaha vyždímat z dávno minulé slávy alespoň trošku toho zájmu médií a s ním spojenou možnost usedat ve stejné restauraci jako filmové hvězdy. Když už nejeví zájem ani ty nejpodřadnejší produkce, klesá hrdina až na nejhlubší dno, když se zúčastní reality show Big Brother pro VIP. Zde, po boku „celebrit“ jako je vítěz normálního Big Brothera, přestárlý tanečník, inernetová pornohvězda, nebo žena, které zavraždili syna, si konečně uvědomuje, jak daleko to „dotáhl“. Film svým nádechem i zpracováním hodně připomíná podobný snímek Nominace na Oscara, kde se lokálně známí herci vyrovnávali s fámou, že by mohli být nominováni na zlatého plešouna. Komparz je ale lepší, skvěle se dá aplikovat na ty naše české hvězdné nuly a pátá hvězdička je za geniální cameo Cliwea Owena, nejlepší sebeparodie co jsem kdy viděl!

Malá Miss Sunshine (2006)

Ústřední rodinka je vskutku trhlá, nikoli však nějakým trapným crazy stylem, nýbrž sice úsměvným, ale hlavně nahořklým způsobem! Ono když se sejde partička složená z homosexuálního strýce se sebevražednými sklony, obhroublého dědy šňupajícího heroin, pubertálního syna - emo intelektuála nenávidějícího všechny kolem sebe, neúspěšného otce posedlého vítězstvím všeho druhu a matky, která rodinou večeři nakupuje v kfc, je celkem s podivem, že malá Olive zůstala obyčejnou holčičkou, toužící po výhře v dětské soutěži krásy – Malé miss Sunshine. Právě hromadný přesun přes celé státy na finále této odporné hry, vymyšlené pro kompenzaci komplexů matek, přichystá nesourodé a rozhádané famílii několik nečekaných situací, aby se na konci mohli všichni (téměř) postavit jeden za druhého! Příběh opravdu není nic převratného, co se týče přepravy mrtvého důchodce, silně připomíná jinou americkou rodinku na cestách – Griswoldy, jenže na rozdíl od smečky kolem Chewyho Chase, poutníkům z Malé Miss Sunshine nejde o to nás bezuzdně pobavit, jako spíš nás tragikomicky dojmout. To se jim za velkého přispění nádherné hudby vcelku daří, nicméně i přes krátkou stopáž se nevyhnou několika hluchým místům. Když se nad tím tak zamyslím, těch nedoslýchavých míst je vzhledem k silně pomalému tempu poměrně dost, ale vždy je včas vymázne z podvědomí nasledující skvělá scéna a za celek pak ač částečně hodně klišovitý, přesto perfektní závěr. A můj závěr? Sám od sebe už si to asi nepustím. Jo a ještě bych chtěl vyzvednout vynikajícího Steva Carella, tento mnou silně neoblíbený komik jako největší odborník na Prousta ve Státech velmi příjemně překvapil.

Dlouhý víkend (2005)

Všechno špatné co s sebou přinesli nástupci Amerického koláče v sobě Divokej víkend zázračně spojuje v odporný nevtipný mišmaš plný zbytečných a v „ději“ zcela nepatřičných scén, u kterých se snad někdo bohužel směje! Příklad: hrdina sedí s přítelkyní v restauraci a nejednou se mu chce na velkou, doběhne na hnusné špinavé záchody, kde po několika pokusech o očištění prkénka usedá a při záběru na jeho obličej v extázi a za příšerných vzdechů, prdů a podobných zvuků šplouchajících hoven koná velmi dlouho svou potřebu. Po utrpení, kterému je divák vystaven než se hrdina konečně vysere však následuje zjištění v podobě prázdné role toaletního papíru. Nastálý problém hrdina vyřeší tak, že si sundá tričko co nosí pod košilí, jím si prdel utře a vrátí se zpět k přítelkyni ke stolu. No není to super sranda? Tyto fekální vtípky jsou ještě k tomu proloženy záběry domácího videa, kde je většinou k vidění pes jak se snaží obskočit krávu, pes souložící plyšovou hračku, pes olizující druhému psovi přirození, nebo medvěd olizující si to vlastní! Prostě geniální humor cimrmanovské úrovně! Jednu hvězdičku dávám za to, že jsem se nestihl nudit!

Svatba na bitevním poli (2008)

Film mě ani nezklamal, ani nenadchl, až na pár dobrých hlášek se vlastně nic neděje a jediné co vedle výborného obsazení opravdu zaujme je Vyprošťovák, Černá Hora, Mitsubishi a Bramac.

Postřižiny (1980)

Tenhle film je absolutně ČESKÝ!

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Občas humor kapku vynechává, na což u dua Smoljak-Svěrák nejsem zvyklý, proto musím dát jen čtyři hvězdičky, ačkoli kdyby to natočil třeba Olmer, dal bych pět!