Ticho před bouří (2019)

Steven Knight sa rozhodol pre veľká odpal a myslím, že si myslel, že trafil ten home run. No podobne ako The Book of Henry rok či dva dozadu, Serenity je bizárným divným zmixovaným dielom nad ktorým som len krútil hlavou; taktiež som bol ohúrený faktom, že niekto si myslel, že toto bude akokoľvek dobré; a nakoniec som si to užil(?). Po premiére filmu v Januári som videl na Twitteri ľudí poukazovať na to že je tu dáky twist, a mimo plagátu som nič iné nevidel. Očakávania som tým pádom nemal žiadne. Čo možno pomohlo, keďže som sa len nechal unášať čo mi bolo odprezentované. Je to hlúpy a nie veľmi dobrý film film. Avšak ten typ hlúpeho a nie dobrého filmu, ktorý si ide tak neskutočne sebavedomo za svojim, že je to až obdivovania hodné. Ťažko odporučiť, no takisto ťažko mi je razantne odohnať ľudí od Serenity.

Nedotknutelní (2017)

Francúzky originál milujem a musím povedať, že touto "hollywoodskou" verziou som ostal milo prekvapený. The Upside funguje. Smial som sa, cítil som s charaktermi a to ako si film šiel vlastnou cestou ma nijako neštvalo. Ústredne herecké trio je skvelé, no taktiež si myslím, že to ako človek dokáže zniesť Kevina Harta hrá dosť veľkú úlohu. Z čoho som bol najviac otrávený bola kamera. V mnohých momentoch, obzvlášť hneď na začiatku ma jej štýl naladil na nemilú vlnovú dĺžku. Tejto verzii chýba mnohé. Mnohé, ktoré perfektný originál obsahuje - hudba je asi tá najpodstatnejšia časť pre mňa či väčší a silnejší emočný punch... no koniec koncov, The Upside nepostráda toľko toho ako film aby som trpel počas tých dvoch hodín, práve naopak - ja som si tie dve hodiny vcelku užil. 3.5*

Slunovrat (2019)

WHOA! Hereditary bol filmom ktorý sa len tak nevidí a v mojich očiach je len ťažko prekonateľný. Takže by bolo totálne nefér prirovnávať Midsommar k magnum opusu Ari Astera. Pravdupovediac, Midsommar sa nebude dať prirovnať k ničomu. Film ako tento tu azda ešte nebol. Ari Aster si vyslúžil plnú dôveru štúdia A24 a ide si svoje na plno bez akejkoľvek praskliny v jeho sebadôvere. Ari Aster má svoje top témy, ktoré rád rozoberá - na základe tohoto filmu či Hereditary - a nebojí sa ich odprezentovať vo forme ktorá prinúti diváka trochu rozmýšľať a hľadať mnohé významy, ktoré ukrýva vo svojich filmoch. 140 skrušujúcich minút plných napätia, gore!, humoru, vzťahovej drámy, mentalných chorôb, oslňujúceho prostredia, WTF! momentov ako aj tých creepy, mätúcich a nepríjemných. Midsommar odpudil polovicu divákov v kine, a to nepreháňam. Jedna špecifická scéna odohnala väčšiu časť publika, ktorý zjavne očakávali čosi iné, a ako film ubiehal, viac a viac ľudí odchádzalo. No my čo sme ostali, sme dostali kino zážitok ako žiaden iný. Ja s určitosťou nie som z tých ktorý by mal mentálnu kapacitu či dostačujúcu slovnú zásobu opísať do detailov moje pocity z tohoto filmu. No Ari Aster ma zas a znovu ohúril. Jeho cit pre absolútne skvelé technickú stránku filmu a ako jeho filmy vyzerajú, je jednoducho odzbrojujúce a príbehy ktoré ponúka na filmových plátnach jednoducho rezonujú vo mne. Tento režisér sa stal režisérom, ktorého filmy budem s nedočkavosťou očakávať zakaždým ako bude nejaký nový ohlásený, a ak sú chýry pravdivé tak Ari má nekonečnú zásobu filmových nápadov v jeho hlave. Ale aby toto nebolo len o režisérovi... Herecké výkony, sú zas a opäť skvelé. Toni Collette žiarila minulý rok a ponúkla jednoznačne najlepší herecký výkon roku 2018 a za tým si stojím. Tento rok Florence Pugh získava toto ocenenie a neviem kto ju bude môcť zosadiť z tohoto trónu. Jej výkon je absolútne brilantný a len dokazuje akým hereckým chameleónom je - naprosto famózna. Vedľajší cast nezaháľa. Jack Reynor je skvelý a to čo od neho tento film žiada... povedzme, že ja by som to nedal (obzvlášť TÁ jedna scéna). Will Poulter je viac menej "comic relief" filmu a ja si stojím za tým, že Will je jeden z najlepších pracujúcich hercov dneška a mojej generácie. Midsommar nie je pre každého. Ako je vidieť zo Cinemascore známky C+ film je o niečo prístupnejší než bolo Hereditary (D+), a myslím si, že aj tomu tak je... trochu. No Midsommar rozhodne ponúka mnoho vecí čo diváci budú milovať, čo diváci budú nenávidieť, a všetko medzi tým. Ja osobne som bol ohúrený a naprosto a plne ponorený do tohoto filmu. 140 minút utieklo ani neviem kam.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Nech akokoľvek veľmi chcem milovať Detective Pikachu nedá sa. Pekne sa na ten film pozerá, je tak neskutočne roztomilý a farebný, Pekémoni vyzerajú naprosto nádherne a CHCEM aspoň jedného za parťáka. Film je takisto vtipný, zábavný, akcia je fajn ... len ten príbeh je milión krát obohraný. Všetky režisérske a scenáristické (ne)schopnosti odhalili všetko dopredu - twisty neboli twistami len očividným výsledkom. Tiež nepomohlo, že trailer ponúkol absolútne všetko, úprimne som si myslel, že sa tvorcovia hrali s očakávaniami a trailer zostrihali tak aby nás trochu odhodili od pachu o čom film bude a čo sa tam v skutočnosti odohrá - nie, trailer ukáže všetko tak ako sa to vo filme odohrá. Preveľká škoda, preveľká. Ale užil som si to.

Avengers: Endgame (2019)

To, že je teraz Endgame na vrchole rebríčka mojich najobľúbenejších filmov, nie je ani tak o filme ako takom, ale o tom čo reprezentuje. Historická filmová udalosť. 11 rokov vyrastania s týmito filmami vyústilo v nevyčísliteľnú škálu emócií. To čo Russo Bros. dokázali spraviť s týmto filmom, ako ma dokázali rozobrať na kúsočky, ako ma naprosto ohúrili a očarili sa asi len tak skoro nikomu nepodarí. Som neskutočne zaujatý voči tejto filmovej sérii, no čo mi bolo ponúknuté sa mi vo sne nezdalo, že niekedy uvidím, zažijem a prežijem ... a už mám zabookované lístky naprieč niekoľkými nadchádzajúcimi dňami, lebo musím, jednoducho musím ísť znovu a precítiť tento film a vidieť moje obľúbené (nielen) filmové postavy dokým mám tú možnosť. Klobúk dole a moje vrúcna vďaka všetkým tým ľuďom ktorý sa podieľali na vytvorení tohoto filmu. Wow, wow, wow, naprosté zaľúbenie, ktoré bude trvať naveky pre mňa. P.S. Videné v kine sedem krát!

Hledá se Yetti (2019)

LAIKA strikes again a prináša ďalšiu skvelú jazdu a dobrodružstvo na veľké plátna. Skvelý voice cast, príbeh ktorý zahreje aj keď neohúri. Film je plný vtipov, ktoré pobavia a absolútne trafili do čierneho. Taktiež, v mojich očiach, Missing Link je jeden z najkrajších animovaných filmov... jeden z najkrajších filmov vôbec ktorý som videl na veľkom plátne. Niektoré zábery sú hodné zarámovania. Pobavil som sa, užil som si to celé ... jednoducho príjemný a prekrásny film ktorý očarí. 4.5*

Dumbo (2019)

Dumbo prináša sklamanie. Očakával som emotívne, magické, dobrodružstvo s rozmilým, malým sloníčaťom a dostal som len to malé roztomilé sloníča. Vizuálne to škrípalo. Príbehovo toho moc ponúknuté nebolo. Na konci filmu som mal viac otázok ako odpovedí. Toho fantastického castu je preškoda, čo už. Ak mám byť úprimný, viním seba samého. Keď som sledoval záverečné titulky, pleskol som sa po čele, rozmýšľajúc nad tým ako som mohol mať také pozitívne očakávania od dua Burton & Kruger. Moja chyba, no zas na druhú stranu film teda veru nestojí za cenu lístku do kina.

Jimmy Carr: To nejlepší z úplně největších zlatých hitů (2019) (TV film)

Pred viac než rokom som mal možnosť vidieť tento stand-up naživo a ten večer bol jedným z najlepších v mojom živote. Sledovať hodinovú verziu najlepších hitov Jimmyho Carra, tentokrát na Netflixe, ponúka vtipný prierez naprieč jeho typickým humorom. Kto videl všetky jeho stand-up vystúpenia či show ktoré hosťuje, tá osoba nedostane mnoho nového. No v mojom prípade počuť jeho vtipy aj po dvadsiaty krát ma nikdy neomrzí a neraz mi vyhŕkli slzy od smiechu. Jimmy Carr je G.O.A.T. a ja ho absolútne zbožňujem posledných desať rokov.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Rok 2018 som chcel zakončiť fenomenálnym kino zážitkom a jediný film ktorý spĺňal charakteristiku fenomenálny a bol premietaný 31.12.2018, bol Spider-Verse. Po prvom zhliadnutí som bol naprosto odzbrojený týmto filmom, a zaľúbený do všetkého čo sa odohrávalo na plátne. Druhý krát sa toto zaľúbenie ešte väčšmi prehĺbilo a bol mi dopriaty tak masívnejší a emočne silnejší zážitok. Spider-Man: Into the Spider-Verse bude s ľahkosťou vrchol filmového roku 2018, môj najobľúbenejší animovaný film hneď po Ratatouille, a pravdepodobne aj môj najobľúbenejší komixový film.

Holmes a Watson (2018)

Nezaujímavé, bez inšpirácie, 95% vtipov vyšumeli do prázdnoty, neskutočne nezáživné kde 90 minút bolo cítiť ako štyri hodiny. Film chce byť komédiou, no je však len nevydarenou paródiou s veľkými menami na plagáte. Potešili len dámy - Kelly Macdonald, Rebecca Hall a Lauren Lapkus - aj keď to bolo len vďaka ich šarmu. Ohliadnuc sa naprieč rokom 2018, tak sme mohli vidieť niekoľko skvelých a zábavných komédií, ktoré mali čo ponúknuť - Holmes & Watson bude zabudnutý behom týždňa lebo nemá čo ponúknuť.