Kukačky - Epizoda 8 (2021) (epizoda)

Už jsem se smířil s tím, že ten seriál je obyčejná vztahovka, kde případ prohozených dětí je naprosto nedůležitý, pouze ozvláštňující prvek. Ale překvapivě - vzhledem k tomu, jaké řemeslné žánrovky mají Coufal s Arichtevem na kontě - to má velmi slušný scénář, dobře napsané postavy, často i dialogy, ale hlavně je to dokonale zahrané.

Jatka č. 5 (1972)

Takhle to dopadne, když svébytné dílo vezme do ruky nějaký upocený řemeslník s americkým patriotismem v srdci a vše, co je v románu ironické a sarkastické, se pokusí převést na div ne slapstickové prvky. Není divu, že Vonnegut proti adaptaci později protestoval (navzdory tomu citátu tupě převzatému na Wikipedii) - absolutně neodráží to, oč mu v knížce šlo. Tedy o jistou nepříjemnou, byť jemnou, kritiku americké politiky a toho cukrkandlového života, který je v přímém rozporu s tím, co lidé zažívali a zažívají. V České republice bychom také mohli mluvit o mnoha Američany prý omylem vybombardovaných městech, kdy se strefovali nejen do cirkevních památek, ale i civilního obyvatelstva. Dodnes si Američani stojí - přes veškeré práce historiků i mnohá svědectví - za tím, že ta jatka, která provedli v Drážďanech, jsou ospravedlnitelná. Kurnik, nejsou. Nejsou, stejně jako americká jatka v Hirošimě a Nagasaki, nebo v nedávné době v Jugoslávii, kde povraždili hromadu civilistů, po nichž průměrná, tlustá Američanka za svůj dlouhý, pitomoučký život ani nevzdechne. Pan režisér měl zůstat u jednoduchých příběhů s černobílými postavami zlodějíčků, to mu šlo, ale tady by se musel dopustit hlubšího myšlenkového uvažování, na což evidentně neměl kapacity. Celá ta scéna odklízení mrtvol pak bohužel působí chladně jako psí čumák, i když se Ondříček snažil, seč mohl. Taky vydávat za Drážďany Prahu a starý Most nebylo moc chytré vzhledem k tomu, že se vypráví o východní Evropě, tudíž mohl tušit, že Východoevropané tak nějak ten švindl poznají a nemusejí jej akceptovat. Jo, a kam zmizel kurnik šopa Kilgore Trout?! Ostatně v knize i ta linie s mimozemšťany má daleko větší přesah. Podle mne je filmový přepis prostě povrchní a klišovitý, bez jemných nuancí knihy a jejích filozofických přesahů. Asi jako kdyby někdo vzal dejme tomu knihu Želary a natočil ji jako milostný příběh stylu červené knihovny z války... Oh, wait...

Hlava Medúzy - Krev na stříbrném plátně (2021) (epizoda)

Vědomě a naprosto subjektivně nadhodnocuji, protože za a/ Jirka Strach, za b/ Boskovice a Skalice nad Svitavou - vše mé srdcovky. Vážně ty vtípky Strachova dvorního herce Dvořáka na Stracha („on už dlouho nic nenatočil“) a postavy jeho seriálů mne moc pobavily, a možná škoda, že Jirka nakonec nebyl vrah - byla by to dobrá prča. Ale i tak je scénář velmi slušně veden, některé herecké výkony (manželka producenta) naprosto dokonalé (a jiné, žel, hodně ochotnické, třeba dcera producenta), a dokonce se mi tentokrát líbil i podpříběh s bráchou, protože je asi jasné, že chce chránit ségru, teda švícu. Jen tedy netuším, jak to vše uzavřou v jediném zbývajícím dílu, spíše bych řekl, že se chystá klasický cliffhanger na druhou sérii, proti níž ale vůbec nic nenamítám. Btw, to by mě fakt zajímalo - proč Jirka v poslední době nic netočí? Znelíbil se demo bloku, nebo fakt konečně chystá majstrštyk v podobě Sedmikostelí i s dokonalým koncem v podobě středověkého Karláku?

Případy detektiva Murdocha - Královská hra (2018) (epizoda)

Docela povedený díl. Sice ta ženská emancipovanost, co z toho čouhá jak palce z děravých ponožek, je občas nepříjemně otravná (zvláště u té naprosto ve všem dokonalé černošské pomocnice Ogdenové), ale tenhle díl má mysteriozní začátek (honička v nočním lese „andělem“ na koni s kopím), některé i nadále mysteriozní prvky a nakonec i zajímavé okolnosti kolem meče („jestli ho odvezete zpět do Polska, budete mít na vině smrt milionů svých krajanů“) z pohledu budoucí historie. Crabtree a jeho šachy nic moc, nebýt skvěle ironických poznámek té Rusky („čekáte, že můj otec dřív zemře, než budete táhnout, abyste vyhrál kontumačně?“). No a konečně se celá Čtyřka oficiálně dozví, že je Ogdenová těhotná. Docela příjemný, pohodový a trošičku tajuplný díl.

Branické hospody (2020) (pořad)

Pro mě je to srdcovka, ani ne tak tvorba skupiny samotné, která je krapet mimo mé oblíbené styly (až na pár fakt dobrých fláků), ale protože jsem třeba znal Sahulu díky jeho přítelkyni, která se mnou dělala v reklamní agentuře (co asi Lenka dneska dělá?) a protože - ač jsem Modřaňák - je prostě tenhle branický fenomén, ehm fenoménem. Vůbec jsem netušil, že Tři sestry vlastně vznikly dole ve starých Hodkovičkách, kde kurnik nezbylo kromě té Bartolomějovy kapličky a nárožní sošky černého koně nic, lautr nic, herdek, dokonce - jak říká Magor - ani ta hospoda, a že chodili do školy nahoře na Jitřní, kolem které chodím co chvíla (a kolem baráků, kde někteří členové jako děcka bydleli). On tenhle na zatím deset dílů rozdělený dokument je vlastně hrozně smutný - v Hodkovičkách byly hned tři hospody (!) vedle sebe, teď je tam prd (teda kromě té smíchovské náplavy), v horních Hodkovičkách taky nic nezbylo, a ostatně ani v tom samotném Braníku žádná sláva (čest výjimkám jako ABC, Jezerka nebo U Báby (i když to už je podle mne Podolí, všechno kolem Jeremenkový). Ta Akropole je úlitba sponzorům, bo vinohradský hipsterský koncept jako branickou hospodu neberu, a tak nějak bych ocenil díly věnované taky Kulovně, Dobešce (kurnik chlapi !), a klidně i Ganymedu, Trezoru nebo dnes zluxusnělým Dvěma kaštanům, taky zmínka o Zemském pivovaru by mě potěšila, tam jsem chodil moc rád a ty jejich pivní slavnosti! A kde je kurnik šopa díl věnovaný jen a jen Staré sokolovně, dnešní baště Tří sester? A kde je jejich - moje milovaná - přifařená hospoda v Kazíně? (Jasně, že U Kubíčků, s jejich dokonalým bůčkem.) Come on, chce to další díly. :-)

Zločiny Velké Prahy - Nedohraná etuda (2021) (epizoda)

Je vidět, že scénář psal někdo jiný - konečně to dodržuje nějaká pravidla, pokouší se to lehce o humor, má to alespoň průměrnou dramaturgii. Pořád je to na produkt špičkového veřejnoprávního média, na které si ČT hraje, fakt jen průměr, ale dalo se na to dívat, něco se dělo, detektivové tentokrát dokonce vyšetřovali a dokonce sami odhalili pachatele, takže jo, zatím nejlepší díl. Jen mi pořád vadí, že jsou to současné postavy, současná mluva, současné jednání a současná agitační témata (tentokrát po bolševicích a Němcích lesbické téma) v historických kulisách. Stačí se podívat na jakýkoliv černobílý film ze 30. a 40. let, jak se k sobě lidé chovali s noblesou a ne podle moderních archetypů „bodrý řezník“, „zvědavá nabuzená domácí“ apod. Stejně tak co rodiče rozhodli, to platilo - žádné trajdání holek po venku, ale holky by stály v haptáku a říkaly „ano, tatínku, ano maminko, jak si přejete“. A toho otce Pleslovi fakt nevěřím. Ono vůbec dnes to bylo jen o přehrávání - nejen Plesl přehrával, ale (nijak překvapivě) i Melíšková a úplně nejvíc tedy Josefíková. Jinak mě pobavilo, když pánové kriminalisté věděli, že mají hledat někoho s fotoaparátem, že jim tak dlouho trvalo, než někoho našli, když jim to ten mladík řekl hned na začátku. Ale kdyby šli rovnou tímto směrem, bylo by hned jasno, že? Takhle ta váza, vkladní knížka a důlek na posteli vypadaly strašně mysteriozně. Jo, a přijít po tomhle za normální ženskou policajt s kytkou, hodí mu ji na hlavu, a ne že řekne, že nikdy žádnou nedostala a je z toho štajf.

Hlava Medúzy - Tajemství umírajícího lesa (2021) (epizoda)

Jako nebýt ten námět skoro na chlup stejný jako v jednom dílu tuším Specialistů (v Poldovi to podle mne nebylo), tak by mě to snad i bavilo. I když Vašut mi sem moc neseděl a Vlasáková taky ne - chtělo to méně známé herce. Ale jinak to prostředí je vystižené docela slušně a kouká se na to daleko líp než na Zločiny Velké Prahy - tady se aspoň policisté chovají jako policisté a vyšetřují a používají policejní postupy.

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda)

To je nějaká nová móda, cpát do historizujících seriálů sex minimálně třikrát za jeden díl? Já jen, abych se připravil dopředu a místo tohohle si raději pustil Zlou krev. Jinak ten scénář je tak neskutečně tupý, že divák, kterému nedojde, jak vše bylo, po hlášce o tom, že měla ruku umytou mýdlem, tak to není divák detektivek. Mezitím se naprosto zoufale motají různé postavy, policie nekoná, co má konat, vše odedře mladý Nováček a trochu ten Langmajerův polda (ani nevím, jak se jmenuje) v posteli, sem tam se objeví naprosto nahodilé a zbytečné informace (jako proč mám jako divák vědět, ve který měsíc Masaryk zrušil šlechtické tituly? Leda by ČT byla prolezlá lidmi z Koruny české, kteří chtějí návrat Habsburků na český trůn, pak by to smysl dávalo.) Nebo to s tím hospodáříčkem (pokud vím, říkalo se mu spíš šotek, ne?), to byla linie úplně odnikud nikam, do ztracena, ani vtipné to nebylo, nějakou pointu už vůbec. Kdo to řekl, že když se na scéně objeví flinta, musí se z ní vystřelit, jinak tam je zbytečně? Nu a navíc ten případ nedával smysl - kvůli takové fakt blbině ohrozit čest rodu? A svou víru? A spasení? Ale no tak.

Miluj mě, prosím (2004)

Tak pravda, čekal jsem - díky těm jemným náznakům z úvodu filmu -, poněkud silnější zápletku, ale nakonec vlastně nejsem zklamaný. Možná tohle až shakespearovské drama po moderním způsobu je přesně to, co tenhle klasický mustr ve stylu Serendipidity (což je mimochodem taky můj oblíbený romanticko-mysteriozní film) hodně oživilo a dalo příběhu šťávu. Pravda, jedna zápletka a postava se nám během vyprávění vytratí, aniž by měla (žel) větší vliv (protože pak by to už mělo dokonce bergmanovské pojetí propletenců lidských osudů), ale to už bych chtěl moc. Taky si myslím, že některé věci jsou tu schválně autory až moc přitažené za vlasy (někdy by stačilo jen zvednout telefon a zavolat, aby se věci vyřešily, nebo si líp předat kontakt, chvilku dýl počkat apod.), ale stejně se mi to líbí. Od začátku to má takovou správně tajemnou atmosféru, ta chodbička v restauraci k telefonu a záchodkům je jak z Twin Peaks, do toho správná hudba, i ta nejprve podzimní a pak zimní atmosféra jsou dobře vychytané, a jak říkám, i když jsem zprvu čekal poněkud bombastičtější zápletku, tahle je nakonec sepsaná a odehraná tak dobře, že si nemám moc co stěžovat. Jako jo, Josh zas občas brečí, i když ne tolik, ale zase Rose Byrne exceluje dokonale a na Diane Kruger se tady ještě dobře kouká.

Melchiad Koloman (1920)

Na 20. léta slušně promyšlený příběh, který odněkud někam jde (jen jsem nepochopil, když byl Ind podvodník, jak se mu to ztělesnění Melchiada povedlo?), a dokonce i kamera je slušná - jak záběr laboratoře ve stylu zlatého řezu, tak i exteriéry a jejich lokace (především zámeček a potom putování s Melchiadem po Praze. A dokonce se dočkáme trikových záběrů! Že herci přehrávají, je na tu dobu normální - úplně se mi vybavila Horníčkova scénka, kde potřebu vyjádřit expresivním herectvím v němém filmu situaci přetlumočil sám svým hraním velmi přesně a vtipně. Ale ty dvě ženské, co tam hrály - jedna větší machna a krabice než druhá, na ty fakt moc hezký pohled nebyl. Jinak si myslím, že příběh šlo daleko víc dotvořit - třeba Melchiadova "návštěva" Prahy po 250 letech mohla být víc zúročena. Některé scény (naštěstí jich není moc) jsou pak vyloženě pitomé ("ač mrtvá, porodila" - profesorovo křepčení před obrazem - jed do kafe...). Ale celkově, na tu dobu a tehdejší nabídku a možnosti, je to fakt pecka.