Hlava Medúzy - Tajemství umírajícího lesa (2021) (epizoda)

Jako nebýt ten námět skoro na chlup stejný jako v jednom dílu tuším Specialistů (v Poldovi to podle mne nebylo), tak by mě to snad i bavilo. I když Vašut mi sem moc neseděl a Vlasáková taky ne - chtělo to méně známé herce. Ale jinak to prostředí je vystižené docela slušně a kouká se na to daleko líp než na Zločiny Velké Prahy - tady se aspoň policisté chovají jako policisté a vyšetřují a používají policejní postupy.

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda)

To je nějaká nová móda, cpát do historizujících seriálů sex minimálně třikrát za jeden díl? Já jen, abych se připravil dopředu a místo tohohle si raději pustil Zlou krev. Jinak ten scénář je tak neskutečně tupý, že divák, kterému nedojde, jak vše bylo, po hlášce o tom, že měla ruku umytou mýdlem, tak to není divák detektivek. Mezitím se naprosto zoufale motají různé postavy, policie nekoná, co má konat, vše odedře mladý Nováček a trochu ten Langmajerův polda (ani nevím, jak se jmenuje) v posteli, sem tam se objeví naprosto nahodilé a zbytečné informace (jako proč mám jako divák vědět, ve který měsíc Masaryk zrušil šlechtické tituly? Leda by ČT byla prolezlá lidmi z Koruny české, kteří chtějí návrat Habsburků na český trůn, pak by to smysl dávalo.) Nebo to s tím hospodáříčkem (pokud vím, říkalo se mu spíš šotek, ne?), to byla linie úplně odnikud nikam, do ztracena, ani vtipné to nebylo, nějakou pointu už vůbec. Kdo to řekl, že když se na scéně objeví flinta, musí se z ní vystřelit, jinak tam je zbytečně? Nu a navíc ten případ nedával smysl - kvůli takové fakt blbině ohrozit čest rodu? A svou víru? A spasení? Ale no tak.

Miluj mě, prosím (2004)

Tak pravda, čekal jsem - díky těm jemným náznakům z úvodu filmu -, poněkud silnější zápletku, ale nakonec vlastně nejsem zklamaný. Možná tohle až shakespearovské drama po moderním způsobu je přesně to, co tenhle klasický mustr ve stylu Serendipidity (což je mimochodem taky můj oblíbený romanticko-mysteriozní film) hodně oživilo a dalo příběhu šťávu. Pravda, jedna zápletka a postava se nám během vyprávění vytratí, aniž by měla (žel) větší vliv (protože pak by to už mělo dokonce bergmanovské pojetí propletenců lidských osudů), ale to už bych chtěl moc. Taky si myslím, že některé věci jsou tu schválně autory až moc přitažené za vlasy (někdy by stačilo jen zvednout telefon a zavolat, aby se věci vyřešily, nebo si líp předat kontakt, chvilku dýl počkat apod.), ale stejně se mi to líbí. Od začátku to má takovou správně tajemnou atmosféru, ta chodbička v restauraci k telefonu a záchodkům je jak z Twin Peaks, do toho správná hudba, i ta nejprve podzimní a pak zimní atmosféra jsou dobře vychytané, a jak říkám, i když jsem zprvu čekal poněkud bombastičtější zápletku, tahle je nakonec sepsaná a odehraná tak dobře, že si nemám moc co stěžovat. Jako jo, Josh zas občas brečí, i když ne tolik, ale zase Rose Byrne exceluje dokonale a na Diane Kruger se tady ještě dobře kouká.

Melchiad Koloman (1920)

Na 20. léta slušně promyšlený příběh, který odněkud někam jde (jen jsem nepochopil, když byl Ind podvodník, jak se mu to ztělesnění Melchiada povedlo?), a dokonce i kamera je slušná - jak záběr laboratoře ve stylu zlatého řezu, tak i exteriéry a jejich lokace (především zámeček a potom putování s Melchiadem po Praze. A dokonce se dočkáme trikových záběrů! Že herci přehrávají, je na tu dobu normální - úplně se mi vybavila Horníčkova scénka, kde potřebu vyjádřit expresivním herectvím v němém filmu situaci přetlumočil sám svým hraním velmi přesně a vtipně. Ale ty dvě ženské, co tam hrály - jedna větší machna a krabice než druhá, na ty fakt moc hezký pohled nebyl. Jinak si myslím, že příběh šlo daleko víc dotvořit - třeba Melchiadova "návštěva" Prahy po 250 letech mohla být víc zúročena. Některé scény (naštěstí jich není moc) jsou pak vyloženě pitomé ("ač mrtvá, porodila" - profesorovo křepčení před obrazem - jed do kafe...). Ale celkově, na tu dobu a tehdejší nabídku a možnosti, je to fakt pecka.

Dáma s malou nožkou (1919)

Jako, nápady v tom jsou a některé sarkastické scény nebo poznámky mě fakt bavily. Ale nebylo jich moc, navíc nakonec zloděje peněz nevypátral. Ta scéna jak ze slapstickové komedie (s autem a košem a honičkou) mi přišla taky dost mizerná, jako by ji natočil někdo jiný. Celé je to vlastně o dvou mladících, kteří si na detektivy jen hrají a prožívají většinou oprávněnou smůlu, jenže pak se najednou stane několik náhod (což mě štvalo, protože hlavní hrdina dostal vše naservírované až pod nos, to by i šimpanz vyřešil) a vše nakonec dospěje někam úplně jinam. Hm, a kam mimochodem zmizel pátrací pes? A ten maskovaný muž na začátku a rvačka na střeše jako patřily k četbě, nebo se to mělo původně nějak zapojit do děje? Protože jsou tam ty otazníky. Jinak Anny Ondráková zde hraje dívku, která si nechá vyčistit boty a pomocník je z toho hyn, takže holka hraje spíš svými lýtky.

Jak byla Anny Ondráková získána pro film (1921)

Tak nějak jsem nepochopil, proč má Anny na začátku a na konci tohoto kraťasu projev, když ví, že je to němý film. Že by spoléhala na schopnost diváků odezírat ze rtů? Jinak klasika - Přemysl jde parkem, Anny myslí, že je úchyl (asi, bo se upejpá), on furt mele a mele a jí se to najednou rozleží v hlavě a je nadšená.

Kazatel Kalašnikov (2011)

Tohle je velký špatný. Myslím, že ten film není ani pro kudlanky, ani pro fandy akčních věcí. Tohle je taková - přes veškeré závažné téma - cukrkandlová agitka. Když pak na konci vidíme skutečného Childerse a jeho ženu, tak rozhodně on s tím pupkem není žádný osvalený Butler, a ona není Michelle Monaghan. A tak je to tady se vším - nejdřív je Childers strašné prase, alkoholik, feťák, násilník a skoro vrah, ale najednou prozře (jak? proč? nevíme) a je strašný fanda do Ježíše, a když dělá na stavbě v Africe zželí se mu černošských dítek, které trpí tím, že co chvíli se tam objeví nějaký násilný režim, který za chvíli vystřídá jiný násilný režim, jenom zbraně mají všichni z USA, ale psst, to se nesmí říkat. Ale je povoleno dštít síru na ty rozcapené Amíky, kteří mají vilu a nechtějí dávat co chvíli pět tisíc dolarů na nový džíp (který stejně někdo brzy vyhodí do luftu). Navíc je to celé dost zmateně vyprávěné - jednu chvíli je chlap v Americe, v další jede v noci někde džípem, někdo někde po někom střílí, nevíte kdo po kom, ale ono je to ve výsledku jedno. Ta zrzavá humanitární pracovnice, to mě taky dostalo, když ji padouch majzne do hlavy a my vidíme, že ženská má černě nalakované nehty na nohou - ta tam v té Africe má asi záhul, když má čas na takové blbiny. Taky mě pobavilo, že ta zlosynova armáda se jmenuje Božího odporu, a kazatel taky hlásá Boha, tak to tam mají nějaké s tím Bohem evidentně hodně popletené. Btw, doporučuju český dokument Pod sluncem tma, kdyby někoho zajímala Afrika tak nějak jinak a bez příkras, bez citového vydírání malými, roztomiloučkými černoušky, které, když je přestanete dotovat a živit, jsou schopní vám ustřelit palici a všecho vám sebrat.

Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života (2003)

Lepší než první film, protože má přece jen poněkud sevřenější děj a chvílemi zajímavější záporáky, ale jinak je to bída. Na úvod se podíváme na Santorini, kde Lara tancuje v šatech nevěsty, ale nijak se to dál neřeší, nevíme proč nebo oč šlo, a už zas vyráží pod moře cosi hledat, přitom se předvádí, jak umí skákat na vodním skútru a chlapi jsou z ní... mokří. Ach jo. Pak si člověk řekne, čím to, že kam přijde, všechno zničí, takže by z ní skutečný archeolog chytil psotník. A přijde ta skvělá scéna, kdy Lara potřebuje nad hladinu - tak dá žralokovi pěstí od zubů (fakt) a ten ji nahoru vynese. Uff. Pak se pořád chová namyšleně a sebestředně, ale kupodivu ji furt mají chlapi rádi, a nejen chlapi, ale i nějaká babka v zapadlém koutu Číny. Taky osvobodí chlápka z basy (to byl prďola Butler ještě hube...nější a nezachraňoval prezidenty. A tenhle chlap, nějakou dobu v base, bude vědět o aktuálních pohybech čínské mafie? Jinak Lara při tréninku má úžasnou mušku, ale při předávce zlosyna najednou netrefí? Nebo fakt z hlásiče pohybu hned vědí, že vrtulník letí do Honkongu? A upřesnění, že má hledat někde u Kilimandžára – to je upřesnění lokace jako že poklad je "někde na Moravě". Pobavilo mě, že kolébka života vypadá spíš jako labyrint ze stejnojmenného filmu s Davidem Bowiem, a taky Spongebob v čínštině byl dobrý úlet, Ale jinak zde zazní dvě myšlenky, kvůli kterým ty dvě hvězdy film ode mne dostane: Ta první se týká snahy vydělávat na uměle rozšířeném viru a je dnes hodně aktuální. A ta druhá, že některé věci se nemají nikdy najít.

Vládci vesmíru (1987)

Nečekal jsem to tak špatné. V roce 1987 triky jak ze 60. let, jen díky Hvězdným válkám se tu s mečem používají laserové pistole, postavy se chovají neuvěřitelně, v podstatě nikdo nezemře kromě černých na smrt jdoucích bezejmenných vojínů, pokud jde ale o výhrůžky, to furt někdo někomu planě vyhrožuje. Holka se zachová jak debil, když si myslí, že se jí v uličce fakt zjevila její mrtva máma. Souboje jsou strašné, ty gumové masky taky, pokusy o vtip s trpasličím vynálezcem trapné. Ale zas je fakt, že kdysi jsme na to koukali na ORF v němčině většinou v neděli odpoledne, tak to možná rakouská televize dávala jako odpolední pohádku.

Anatomie života - Moje duše, moje krev (2021) (epizoda)

Mám pocit, že ten koncept je čím dál tím víc opajcnutý ze Sestřiček (které samy byly opajcnuty odjinud), dokonce je tu i "zlá Saša". Jen ty případy jsou vedeny ad absurdum, prostě jsou co nejextrémnější, a protože se to celé tváří strašně vážně a seriozně, vyznívá to přesně naopak nechtěně směšně a komicky.