Donnie Darko (2001)

Zaujímavý film žánru, v ktorom nie som celkom doma. Myslím si však, že o kvalitnom filme sa dá hovoriť aj v prípade, že som všetko nepochopil, resp. nie som si istý, či moje chápanie je totožné so zámerom tvorcov. Verím však, že Richard Kelly mal v hlave zrovnané, čo a ako chce nakrútiť. Jeho zámer výdatne pomohli naplniť známi a slávni herci na čele s mladým Jakeom Gyllenhalom a tak nemám problém ohodnotiť tento film ako mimoriadne dielo.

Columbo - Popel popelu (1998) (epizoda)

Aj keď som s touto epizódou nebol spokojný, nedokážem dať dve hviezdičky, a to práve preto, že to, čo na Columbovi najviac neznášam je vlastne jeho ochranná značka. Pokiaľ je potlačená, plní svoju funkciu a nedráždi. Ale keď sa Columbo, dôstojník losangeleskej polície, správa ako oligofrenik, jeho baloňák je zmačkanejší, cigary smradľavejšie a roztržitosť častejšia, obvykle znervózniem a nedokážem sa sústrediť na postup vyšetrovania a záverečné odhalenie. Chápem tiež, že mal v čase nakrúcania vyše 70 rokov a za sebou desiatky epizód. To sa už ťažko mení zabehaný systém.

Dangal (2016)

Športové filmy pozerám iba z povinnosti, netuším, či som vôbec videl nejaký indický film, ženské zápasenie považujem za omyl, pri filmoch dlhších ako dve hodiny znepokojene dvíham obočie a napriek tomu všetkému som dal tomuto sympatickému filmu štyri hviezdičky. Dobre sa naň pozeralo, zápasy boli kvalitne zahrané, bola v ňom nie jedna, ale hneď niekoľko nosných myšlienok a bol príspevkom k spochybneniu doterajšieho postavenia žien v Indii. To nie je málo. Inak som rád, že filmu nedal ani jeden komentátor menej ako tri hviezdičky.

Columbo - Vražedné stopy (1997) (epizoda)

No, nadšený som nebol. Peter Falk ako obvykle prehrával a keď si prikladal ruku k hlave, mal som intenzívny pocit, že ho bolí každá myšlienka, ktorá v jeho hlave skrsne. A škemranie kubánskej cigary bolo vyložene trápne. Ani rozuzlenie tentokrát nebolo prekvapujúce, skôr bolo výsledkom postupných krokov. Nové bolo iba vyvolanie konfliktu medzi spolupáchateľmi.

Johnny si vzal pušku (1971)

To je veľmi zaujímavý film. Film, ktorý ostáva dlho v hlave. Film o beznádeji. Film, ktorého príbeh nikto nechce ani vzdialene prežiť. Film, ktorý nesie silné protivojnové posolstvo napriek tomu, že obsahuje minimum záberov z bojiska. Film, ktorý sa oplatí vidieť, aj keď je len čiernobiely a od 1. svetovej vojny už uplynulo toľko rokov.

Spectre (2015)

Som presvedčený, že Bond primerane dávkovaný škodí až v množstvách, ktoré Hogo Fogo ignoroval. Nevidel som všetkých Bondov, nemám potrebu vidieť všetkých Bondov, ale sú chvíle, keď sa s mozgom fungujúcim na polovičný výkon pokojne pozerám niektorý z posledných výtvorov a nemám vážnejšie výhrady.

Zkáza krásou (2016)

Som celkom rád, že som venoval 91 minút tomuto dokumentu. O živote a filmoch Lídy Baarovej som nemal ucelené vedomosti a tento film mi ich poskytol v usporiadanej podobe. Lída Baarová mala pestrý a rozporuplný život. To je tiež príčinou pomerne silnej polarizácie komentátorov. Fanúšikovia by si mali viac všímať účelovosť niektorých životných rozhodnutí a tí apologéti mravnej čistoty a českého vlastenectva by sa mali poobzerať dookola na zástupy spoluobčanov, ktorí sa z kolaborantov pretransformovali na komunistov, neskôr tých s ľudskou tvárou, normalizátorov až k súčasným demokratom. A pritom ich dráhu neovplyvňovalo toľko lákadiel, ani toľko neskorších rizík. Ja som s filmom spokojný, aj keď si uvedomujem viacero nedostatkov, ktoré obsahuje.

Skrytá čísla (2016)

Pre príspevok Alana Touringa k matematike, vrátane odhalenia tajomstva Enigmy, nebolo vôbec dôležité, že bol homosexuál. Pre príspevok troch matematičiek k úspechu premiérového letu Američana do kozmu nebolo vôbec dôležité, že boli Afroameričanky. Ale pre tvorcov Kódu Enigmy a Skrytých čísel bolo dôležité, aký akcent v ich diele bude mať otázka sexuálnej orientácie, resp rasovej segregácie. Pretože to je pre úspech diela kľúčové. Pri nesprávnom dávkovaní sa môže z inakosti rozvinúť dominantná črta diela a vtedy je to zlé. Ani jej podceňovanie v časoch, keď bola homosexualita trestná a rasová segregácia na úrovni, ktorá je pre súčasnú generáciu ťažko predstaviteľná. V Skrytých číslach sa na pílu tlačilo o trochu viac, než bolo potrebné. Dôležité bolo, že aj v tých časoch existovali vedúci zamestnanci, ktorí v záujme splnenia dôležitej úlohy dokázali potlačiť pretrvávajúce rasové klišé.

Pyroman (2016)

Túla sa pyroman v extraviláne obce a zapaľuje jednu chajdu za druhou. Jeden ohník za druhým dohorieva a ja zisťujem, že to nie je ani kriminálka, ani psychologická štúdia devianta, ani spoločenská dráma. Ale je to podľa skutočnosti. Škoda, že skutočnosť býva často taká fádna, že sa ju neoplatí nakrúcať. Už som čítal o hasičovi, ktorý podpaľoval, prvý objavil oheň a vyznamenával sa pri jeho hasení. Len nevedel kedy s tým prestať. Tento film najmä prispieva k odlíšeniu pojmu požiarnik od pojmu hasič. Požiarnici požiare zakladajú. Aj keď sú niekedy maskovaní, ako hasiči.

Saljut-7 (2017)

Ďalší z napínavých príbehov z kozmického priestoru. Zaujímavé, že sa filmy americkej a ruskej produkcie začínajú podobať, a to nielen technickým stvárnením, ale aj mentalitou účinkujúcich. Jedna i druhá superveľmoc majú potrebu riešiť si svoje komplexy, zvýrazňovať svoje úspechy a robiť to tak, aby to príliš neklalo oči. Lebo pátos, vlastenectvo i hrdinstvo koncových pracovníkov a jemná kritika aparátčikov sú v týchto filmoch neodmysliteľné.Film bol pozerateľný, len tá nedisciplinovanosť a ľahkovážnosť kozmonautov mi nekonvenovala s ich statusom.