Smrtonosná past (1988)

Ani opakované sledovanie tohto prelomového filmu, nad ktorého kvalitami vzdychajú nielen milovníci akčných filmov, ale aj obdivovatelia Brucea Willisa, ma nepresvedčilo o tom, že by bol niečím viac, než zručne nakrúteným pobavením, pri ktorom veľkoryso vypnete oba závity a ujúkate nadšením nad tým, ako sa tomu vlasatému newyorskému policajtovi všetko darí, nechápete, prečo sú miestni policajti, a osobitne dvaja šašovia z FBI, takí hlúpi a neschopní a prečo majú tí nemeckí lúpežníci takú zlú mušku, na chvíľu vás možno prekvapí, ako Bruce Willis vyvaľuje oči a nahlas komentuje svoje rozpaky (Müsli, Johne, müsli!), ale nakoniec všetko napraví šťastný záver. A tak je to správne, tak to má byť! Producenti majú svoje doláriky späť, tak načo by komu boli moje hviezdičky.

Smrtonosná past 2 (1990)

Smrtonosné pasce výrazne menej obľúbujem ako Smrtonosné zbrane. Na čísle nezáleží. Ak pre nič iné, tak preto, že Mel Gibson je uveriteľnejší ako Bruce Willis a je tam aj viac odľahčujúceho vtipu. Keď som si dnes opakovane pozrel Die Hard 2 mojim dominantným pocitom bola trápnosť. Ponechal som tri hviezdičky pretože nie som na tvorcov naštvaný, ja sa za nich iba hanbím.

Smrtonosná past 3 (1995)

Ani prvý diel tejto série ma nijako neohromil, takže jej tretí diel už považujem iba za zbierku trápností, ktorej majú dodať "šťavu" iba hlášky. Hra mačky s myšou stratila príťažlivosť už po prvých minútach a likvidovanie partie zabijakov dvoma nepriestrelnými hrdinami už môže zaujať a pobaviť iba divákov, ktorým k spokojnosti postačuje, že sa na plátne niečo hýbe a niekto na niekoho strieľa.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Prvým dvom pascám som dal tri, tretej dve hviezdičky. To, že 4.0 dávam jednu hviezdičku nie je preto, že by si nezaslúžila odpad, ale preto, že ten si nechám v zálohe pre prípad nakrútenia 5.0, v ktorej John McClane z domova dôchodcov zachráni Zemeguľu pred zatiaľ nešpecifikovanou hrozbou. Využil som gudaulinovu radu (ostatne tá hypotéza o záchrane Zeme je jeho licencia), aby som nepozeral do konca filmy, u ktorých je evidentné, že žiadny koniec to, čo mu predchádzalo, nenapraví. Neviem teda, ako 4.0 skončila a vôbec ma to netrápi.

Smrtonosná zbraň (1987)

Pri x-tom sledovaní som si uvedomil, že aj keď je tento film vo svojom žánri legendou, nestačí to na najvyššiu priečku v hodnotení. To by museli existovať osobitné kategórie filmov, v rámci ktorých by mal veľmi slušnú šancu. A pri x+1 sledovaní som bol nútený ísť na mierne nadpriemerné hodnotenie. Pravdepodobne k tomu prispel nielen slovenský dabing, ale aj skutočnosť, že pri opakovaných sledovaniach sa pomer pozitív a negatív mení.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Mnoho užívateľov v komentároch porovnáva sériu Smrtonosných zbraní so sériou Smrtonosných pascí. Výsledok sa odvíja nielen od toho, či niekto preferuje Bruce Willisa alebo Mela Gibsona, ale aj od toho, či tieto filmy berie vážne alebo s nadhľadom. A to je hlavný dôvod, prečo u mňa na celej čiare víťazia "zbrane". Majú humor, ktorý nadľahšuje dej a ospravedlňuje prehnané alebo nelogické v ňom. V "pasci" je humor humorom hlavného hrdinu, ktorý si ním hladká svoje ego. Samozrejme, že rešpektujem právo každého na jeho videnie a hodnotenie. Za seba môžem napísať, že dvojke neublížila vysoká laťka nasadená jedničkou a bolo v nej rozvinuté to, čo bolo v jedničke iba naznačené. V žánri zábavných filmov ostáva celá séria nespochybniteľným prínosom.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Nie je veľa filmov, ktoré využívajú úspech "jedničky" a pritom si udržia nastavenú úroveň. Takým filmom je tretie pokračovanie Smrtonosnej zbrane. Už nezabudnuteľný dialóg pri rozhodovaní, ktorý drôtik prestrihnúť, dáva tušiť, že zábava bude ešte lepšia, ako v predchádzajúcich dvoch dieloch. Ich úspech zabezpečil trojke slušný rozpočet, ktorý však niekedy pôsobil kontraproduktívne. Naopak rozšírenie počtu neanonymných postáv o Rene Russo sa ukázalo byť dobrým ťahom. Výsledkom je svieža komédia s nadhľadom, ktorá pobaví aj pri opakovanom sledovaní.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Sériu smrtonosných zbraní mám radšej ako sériu smrtonosných pascí. Ale tiž viem,. že aj ten najlepší nápad sa vyčerpá, aj tí najlepší protagonisti sa opozerajú a aj tým najkvalitnejším gagmanom, pyrotechnikom a kaskadérom raz dôjde dych. A to sa prihodilo v štvrtom pokračovaní tejto úspešnej série. Richard Donner dal na pokušiteľské reči sponzorov dúfajúcich, že aj štvorka im prihrá nejaké doláriky a čo viac, horribile dictu, o rok nás čaká piate pokračovanie! Teda nie nás, ale ich. Lebo ja sa už v žiadnom prípade toho nezúčastním.

Smrt pana Lazaresca (2005)

Nezdieľam všeobecné nadšenie nad týmto filmom. Je pravdepodobné, že poskytuje autentický obraz rumunského zdravotníctva. Chápem, že nebolo možné ukázať politikov a úradníkov, ktorí finančným poddimenzovaním a nezmyselnými predpismi doviedli, nielen rumunské, zdravotníctvo do súčasnej mizérie. Dokonca som v tomto filme oceňoval zvyšky ľudského prístupu zdravotníkov, ktorý v technicky a personálne vyspelejších krajinách už takmer vymizol. Celý film sa točí okolo práv zanedbaného a prechlastaného Lazaresca na zdravotnú starostlivosť. Právam unavených a vystresovaných zdravotníkov na riadny výkon povolania sa už taká pozornosť nevenuje. A predsa povinnosť poskytnúť všetku dostupnú starostlivosť nepoistenému, opitému, páchnucemu a zasvrabenému bezdomovcovi, ktorému treba okrem iného odoperovať ponožky prirastené k nohe (ako sa to stalo na Slovensku) predstavuje taký atak na humánne ideály lekárov z obdobia preberania diplomu, že sa ich zapuzdreniu do otupenosti, ľahostajnosti a cynizmu zmiešaných so strachom a alibizmom ani príliš nečudujem. Vedia, že ak sa nepodarí toho bezdomovca zachrániť, usporiadajú médiá, ľudskoprávnici z povolania a dohliadajúce úrady na koncových vinníkov taký pohon, že aj otrlí zločinci budú radi, že nevyštudovali medicínu.

Smrt si říká Engelchen (1963)

Veľmi dlho som čakal na opakovanie tohto filmu v televízii. Dočkal som sa a som nadmieru spokojný. Film je produktom tvorivej explózie v šesťdesiatych rokoch. Filmársky a hudobne je dokonalý, herci na čele s Janom Kačerom odvádzajú maximum, zložitosť vzťahu partizánov a miestneho obyvateľstva, odtabuizovanie partizánov a realistické zábery z exteriérov robia z tohto filmu prelomovú záležitosť v oblasti zobrazovania udalostí z II. svetovej vojny a z hľadiska súčasného diváka pôsobia nadčasovo, čo je dôvod, pre ktorý by ho mal vidieť. Mňačkovu predlohu som nečítal a tak som zbavený pokušenia porovnávať ich. Btw Za statečnost pod nepřítelem se medaile neudělují.