Pravda zabíjí (1999)

Nebolo to úplne zlé. Napätie bolo stupňované až do schematického konca, pričom iný koniec by pridal filmu novú hodnotu a iný pohľad naň. Už tradične mi prekáža nechuť Clinta Eastwooda zmieriť sa s vlastným vekom. Prvý krát mi to prekážalo v vo filme Gran Torino a potom už vlastne v každom ďalšom, pretože Clint má asi utkvelú predstavu, že môže hrať iba úlohu nejakého mača, ktorý uspeje tam, kde všetci ostatní zlyhávajú. A čím je starší, tým trápnejšie vyznievajú postavy, v ktorých sa o to snaží. Ale tri hviezdičky mu nechám, nech má radosť deduško.

Porota (2003)

Američania sú zamilovaní do súdnych sporov a prirodzene aj do filmov o nich. Podporuje to ich ilúziu, že Amerika je veľká, čestná, spravodlivá a má tú najlepšiu ústavu na svete. Aj s jej dodatkami. I keď sa možno vyskytnú nejaké prípady, ako je ten z filmu Porota, pravdou však skôr býva výrok Rankina Fitcha: "Páni, súdy sú príliš významné na to, aby sme ich nechali porotám." V Amerike víťazia právnici a keď nie, tak sa o tom nakrúti film. Film sa mi celkom páčil, poodkryl možnosti manipulácie s porotným systémom, i keď tú úžasnú organizáciu zháňania slabín a kompromateriálov som im neveril.

Klid noci (1982)

Nepodarený film, ktorého tvorcovia nemali ujasnené, čo vlastne chcú nakrútiť. Nakoniec im z toho vznikol nudný mačkopes s pokusom zachrániť scenáristovu impotenciu epizódou, ktorej aj tak niekto neveril. Opäť som obeťou päťhviezdičkového hodnotenia, ktoré si dosť rigídne interpretujem, takže tri hviezdičky musím nechať, aj keď zjavne nejde o mierne nadpriemerný film.

Pod vlivem úplňku (1987)

Náhodní čitatelia mojich komentárov si možno všimli, že som neskrývane prieberčivý divák romantických filmov. Dokonca som v novej ČSFD zistil, že romantické filmy dominujú aj v žánre filmov, ktoré som videl. Takže tento trojoscarový zázrak to od začiatku nemal u mňa jednoduché. Videl som ho pred jedenástimi rokmi a pamätal si, že tam hrá Cher. To nie je veľa. Dnes som zistil, že tam hrá aj môj neobľúbený Nicholas a že sa dej odohráva v talianskej komunite. Vedel som že sú to také priťažujúce podmienky, že ani obeť rekonštrukčnej chirurgie so závideniahodnou hrivou to nezachráni. Ale dopozeral som to bez najmenšieho zaujatia a ponechal pôvodné hodnotenie. Nič viac pre ten film urobiť nemôžem.

Umučení Krista (2004)

Niekde som čítal, že mnoho sadistov má jasnomodré oči. Asi to nie je pravda, ale v Gibsonovom prípade sa to pravde limitne blíži. Nevyhýbam sa zobrazovaniu násilia, pretože násilie býva súčasťou života a určite bolo prítomné aj v zobrazovanej udalosti. Ale obmedzenie sa pri zobrazovaní nejakého príbehu iba na samoúčelné sadistické mučenie, z ktorého je zrejmá fascinácia režiséra násilím nie je dobré pre film, ale pre jeho dôkladné vyšetrenie u psychiatra. Ten film nemá nič spoločné s umením, s kresťanstvom, židovstvom, históriou a tú jednu slabú hviezdičkku odo mňa dostal iba za technickú stránku.

Oskar (1967)

Oscara hodnotilo 43 sledovaných užívateľov z mojej stovky a iba v jednom prípade dostal dve hviezdičky. Ja sa bez najmenšej výčitky svedomia pridávam. Veď väčšine filmov s Funésom som dal dve hviezdičky a tak bude Oscar v dobrej spoločnosti. Chápem, že keď mal divák -násť rokov a žil v krajine socialistického tábora, tak jeho pohľad na akýkoľvek film zo Západu sa líšil od dnešného. Spoločne s Františkom Filipovským to môže vysvetliť vtedajšiu popularitu Funésa u nás. A to je všetko, čo som chcel k tomuto filmu napísať.

Podezření (1972)

Nečítal som knižnú predlohu, ale som presvedčený, že film do jeho konečnej podoby zmrzačili všetky tie dohliadacie, normalizačné a kdejaké ďalšie orgány a anonymní úradníčkovia. Tí všetci Krejčíkovi nechali iba minimálny priestor na to, aby z invalidného scenára s množstvom poznámok na okraji nakrútil niečo zmysluplné. A vôbec mu v tom nepomohli známi herci, pražské pamätihodnosti, ani pozháňaný mobiliár pre vytvorenie ilúzie života diplomatov. Pôvodné hodnotenie nechávam, pretože ma film nepopudil ani nezaujal. Do mesiaca už nebudem vedieť, že som ho videl.

Labyrint lží (2008)

Už pri prvom zoznámení sa s týmto filmom som vedel, že to nie je iba priemerný špionážny film. A dnešná repríza to iba potvrdila. Videl som film nakrúcaný v uveriteľnom prostredí, s dobrými hercami, podrazmi, lžami a špiónskymi hrami komplikovaný iba do takej miery, aby to bolo pozerateľné bez dodatočného vysvetľovania alebo opakovaného pozretia. Vôbec som neriešil, či má DiCaprio arabské črty, či je sestrička príliš pekná a Russell Crowe dostatočne odporný. Pri prechode z troch na štyri hviezdičky mi pomohol môj inštinkt, ktorým sa riadim, keď doplácam na päťhviezdičkový systém.

Past (1999)

Priemerná kriminálka výbore zahraná dvoma príťažlivými hercami. Čo viac dodať? Inak tam nebolo nič viac, čo by som už v iných obdobných filmoch nevidel.

Otevři oči (1997)

Nemôžem povedať, že som fanúšikom mysterióznych orgií, aké pripravil Amenábar. Ale na druhej strane som si so záujmom pozrel dve hodiny skrývačiek, mystifikácií, falošných stôp a celého ďalšieho arzenálu, s ktorým pracoval. A aj keď som zďaleka nerozumel všetkému a ani sa to nepokúšam nejakým spôsobom interpretovať, pôvodné hodnotenie ponechávam. Nakoniec je to myslím jediné hodnotenie, ktoré odo mňa majú jeho filmy, ktoré som videl. Vyjadruje, že mu celkom nerozumiem, ale som presvedčený, že on áno.