Avatar (2009)

Zcela jednoznačně smínek co určí nový směr kinematografie (jen co se ještě trochu zlevní technologie).. Fantasy a 3D má určitě velký potenciál a Cameron ukázal, že to může mít i velmi poutavý příběh. Těšim se full HD na svém domácím kině, to bude teprve nářez. Film roku ale přesto pro mě zůstávají Hanebný Pancharti 95%.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Po drtivé kritice přicházející ze všech stran musim říct, že to tak strašný nebylo. Čekal jsem od filmu rozumné pokračování prvního dílu, což jsem svým způsobem dostal. Je to ale bohužel natočeno tak nešťastně, že místo dojemné a dramatické fantasy-romance se všechno mění na komedii a frašku a celý děj spadá do ještě víc pohádkové-fantasy, kde už se člověk nemusí bát vůbec ničeho. Je to bohužel škoda, protože prvky napětí by ve filmu měly být podány daleko děsivěji. Snad se dočkáme ve 3. dílu. 35%

Milionář z chatrče (2008)

Indie: země neomezených možností, naprostého zmatku a všudypřítomné chudoby. Film vypráví o celoživotní lásce, která dokáže přežívat jen díky dvojici vzájemně se doplňujících bratrů. Tento snímek mimojiné i perfektně popisuje a ukazuje reálnou Indii a že opravdu neni o co stát. Herecké výkony perfektní, hudba perfektní, kamera, režie skvělá. 95%

Všechny polohy lásky (2006)

Mezilidské vztahy, společenské postavení, kariéra. Snímek nám tyto životní otázky postupně servíruje a ukazuje, jak se s tím jednotlivý hrdinové prokousávájí. Opravdu velice reálné je zobrazení společenského postavení, kdy i přes lásku k druhé osobě, stejně po čase zvítězí racionalita. Jestli je to špatně či dobře, nechám na zvážení každého jednotlivce osobně. Jediné co bych u tohoto filmu vytknul byly herecké bezemoční výkony, na určité velmi ožehavé scény byly reakce naprosto neadekvátní. 75%

Stáhni mě do pekla (2009)

Sam Raimi se vyznamenal. Povedlo se mu natočit horor, který tu už dlouho nebyl. A co k tomu stačilo? Pár stínů, skvělá hudba či melodie a jedna stará voslizlá bába. Žádné hektolitry krve, žádné uřezané končetiny, prostě jenom tajemno s náběhem na pořádně lekací scény. Po shlédnutí snímku jsem měl perfektně odkrvené jak prsty na rukou tak i u nohou :) Jediné co bych filmu vytknul, byl až moc průhledný konec a ke konci snímku dvě nepovedené scény, při vyvolávání laimy a na hřbitově. Celkově to byl ale skvělý zážitek a pokud se chcete bát duchů, velmi doporučuju. 80%

2012 (2009)

Na film jsem šel s obrovským očekáváním, těšil jsem se už přes měsíc na tento velkolepý apokalyptický snímek. Po zjištění, že délka filmu je přes dvě a půl hodiny byla pro mě další skvostnou zprávou. Začnu tím pozitivním a tím jsou jednoznačně efekty - nemají absolutně žádnou chybu a vykreslují velmi ponurou a bezvýchodnou situaci naprosto skvěle. Bohužel tím výčet pozitiv končí. Děj je absolutně předvídatelný plný spousty US klišé, které po dvou hodinách začnou doslova štvát každou další minutu, co film běží. Herecké výkony pouze navazují na klišovitý děj a samotní herci nejsou schopni si s tím poradit. Jak se říká, kde nic neni, ani smrt nebere. Takže závěrem doporučuji němějte očekávání a nejlépe si o filmu nic dopředu nezjišťujte, pak si tento snímek užijete myslím dostatečně. Bohužel patřím do skupiny nadšenců, které film zklamal. 40%

Muž na laně (2008)

Až neskutečný je tento snímek a člověku, který šel za svým životním snem, tak dlouho, dokud jej nedosáhl. Pro mě až neuvěřitelné, že dokázal cca 7 let, od začátku stavby WTC snít o jedné věci a velkou část svého života věnovat snění a přípravám. Na dokument je 94min poměrně dlouhá stopáž nicméně Marsh to pojal netradičně a díky lehce vtíravé hudbě a perfektnímu střihu dokázal zaujmout i na tak dlouhou dobu. U jiného stejně dlouhého dokumentu, už bychom netrpělivě koukali na hodinky, kdy že bude konec. 85%

Zataženo, občas trakaře (2009)

Zběsilá jízda téměř od začátku až do konce, po filmu jsem měl pocit že mě cosi přejelo resp. na mě spadlo :) Bohužel tím taky film končil, krom padajícího všemožného jídla se tam vlastně nic nedělo, což mě jako dospělejšího diváka zklamalo. Tento film je určen vyloženě pro děti, tzn. není to ten druh animáku, který mimo vtipných scén má ještě dějovou propletenou linii (aby si i dospělejší diváci přišli na své). 65%

Rozervaná objetí (2009)

Bravo, Pedro Almodóvar. Opět se povedlo natočit film plný emocí a velmi zajímavého životního příběhu, který je nám představován po dávkách, až do finálního rozuzlení. Kdo by čekal nudnou dvouhodinovou procházku, spletl by se. V první polovině filmu nám autor ukazuje současnost a občas vloží odkaz do minulosti, aby si nás předpřipravil na druhou polovinu, kde se potápíme do minulosti a začínáme postupně chápat pohnutky a chování hlavních postav. PS: Španělština je nádherný jazyk. Celkem 85%.

Gamer (2009)

Film se snaží přinést poselství o stále větší lenosti lidí a zvětšující se mocí počítačů a jejich programů. Bohužel z toho vzniká ubohá akční patlanina a nakonec poselství vychází vniveč. Jedině mě zaujala hudba a to konkrétně má oblíbená písnička Sweet dreams od Merlina Mansona a The bad touch od Bloodhound gang. Jinak nuda nuda šeď. 20%