Boží armáda (1995)

Podle popisu jsem se těšil na další z mých oblíbených biblických příběhů, tentokrát v hodně zajímavé formě a s fajnovým záporákem. Bohužel byl pro mě film spíše zklamáním. Příběh byl chytlavý, přesně jak jsem čekal, scénář celkově už bohužel ne. Hlavní hrdina je silně nesympatický, stejně tak přišroubovaná vedlejší romantická linie. Ne že by kousky andělů a Walkenovo čenichání nebyly zajímavé, ale zajímavý scénář pro mě skončil asi po dvaceti minutách, potom už následovalo jenom čekání na slibný závěr. I přesto dávám 3*, film si je u mě zasloužil právě tím padouchem a pěkným námětem. A přestože by mě zajímalo pokračování příběhu, nečekám že na další díly najdu odvahu.

Funny Games USA (2007)

Na konci tohoto vpravdě šíleného experimentálního thrilleru jsem nevěděl co si mám o filmu jako celku myslet. Jenom jedno jsem věděl jistě - jeho zkombinování dechberoucí napínavé atmosféry a zvrhlého humoru ve mě zanechalo stopu. Ústřední herecké dvojici "mužů v bílém" absolutně není co vytknout, své role zahráli bezmála dokonale. A ač Tima Rotha nijak zvlášť rád nemám, svou část odvedl podobně skvěle a osud jeho rodiny jsem hltal plnými doušky. To vše spojuje dohromady neméně zajímavá experimentální režie, která mi nedala v průběhu filmu ani na sekundu vydechnout. Mistrovsky odvedená práce.

Shrek (2001)

Shrek je Shrek - milován i nenáviděn. Pro mě to tak platí dvojnásob. Skvělý parodující humor, u kterého jsem se mohl potrhat, ale pořád je to "jenom" Shrek - úplně normální přihlouplý animák. A to rozhodně nemyslím nijak ve zlém, právě naopak, přihloupost mu sluší.

Blade (1998)

Ač béčko jak vyšitý, akce je to velmi slušná, cool hrdinové zabaví, stejně tak nenáročný příběh a hláškování Snipse. Na absolutní hodnocení to sice není, ale 4* si mezi akčními filmy podle mě zaslouží. Navíc díky tomu vynikne propastný rozdíl mezi jedničkou a "tím zbytkem"

Starsky & Hutch (2004)

Ústřední dvojici tohoto filmu miluju. Tím nemyslím seriálové postavy ale herce, Stiller a Wilson dohromady prostě válí. I když film postrádá jakékokoli vyšší kvality, právě tato herecká dvojka mu dodává potřebnou šťávu. Hrát zde ale kdokoli jiný, hodnotil bych kvůli chybějící retro atmosféře nejspíš průměrem.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Už po odchodu z kina bych neváhal s absolutním hodnocením, které by si 300 zasloužilo jako bezkonkurenčně nejefektnější a nejtestosteronovější fantasy. Po přečtení komiksu však začaly dávat klišé scény a přehnaná monstra smysl a nespolehlivým vyprávěním rámovaný příběh pro mě už od doby, kdy jsem poprvé viděl jeho trailer, byl jasnou kultovní záležitostí. V době svého vydání rozhodně nejlepší a prakticky bezchybný komiksový film (který o pár let později Snyder sám překonal výtečnými Watchmeny).

Statečné srdce (1995)

I když se nepovažuju za braveheartového šílence (kterých ve svém okolí znám na svůj vkus až příliš), film si své hodnocení rozhodně zaslouží. Dojemné scény, stateční hrdinové, slizcí záporáci, láska a boj za svobodu - to vše člověka udrží u obrazovky jako přikovaného.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Nejlepší romantická komedie kterou jsem viděl. Jedna z mála rolí, kde Jim Carrey nehraje šílence, jeho neustále vážný výraz, kde vtipy překvapivě zajišťuje bláznivá Kate Winslet, sem pasuje dokonale.

Osudový dotek (2004)

U tohoto filmu mám pouze jednu výtku, a to ne k tvůrcům, ale pouze k překladu jeho titulu. O to víc jsem však byl po jeho nedávném zhlédnutí překvapený. Scénář je napsaný výborně, a přestože občas vede k logickým kiksům, samotný dojemný příběh chytne a nepustí.

Americká krása (1999)

Příjemný satiricky laděný film, u kterého jsem se smál/usmíval od začátku do konce (pravda,chvílemi spíš trpce). Dokonale zahrané role archetypů "normálních" měšťáků se dají krásně převést na vlastní okolí a tak mi film vrtal v hlavě ještě pěkně dlouhou dobu.