Černí baroni (1992)

Čo bolo, to bolo. Bohužel. Nevím jak je to možné, ale ještě před rokem jsem se u Baronů mohl potrhat smíchy. Když jsem se na ně díval teď, výbuchy smíchu se nějak nedostavovaly. Úsměv mi sice z obličeje nešel ještě pěkně dlouho po dokoukání, ale přesto už to nějak není ono. I tak je ale považuju za jeden z nejlepších českých filmů vůbec a označení 'legenda' na ně pasuje tak jako na málokterý jiný film.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Od shlédnutí traileru jsem se těšil na první roli, do které se bude Keanu Reeves hodit. K tomu J. Connely a zajímavý retro nádech s moderními efekty - tento film nemohl dopadnout špatně. Vyloženě špatně nakonec sice nedopadl, ale nedá se mluvit ani o žádném zázraku. Keanu Reeves mě zde svou dokonale chladnou rolí fascinoval. Stejně tak efekty, které se povedly rovněž na jedničku. Zbytek filmu bohužel trpěl právě tím zmíněným retro stylem. Humanistické a idealistické myšlenky by se ještě daly odpustit (vlastně se mi zde i docela líbily), co však film jednoznačně pohřbilo byl nudný scénář a nudné postavy.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Dlouho jsem se k tomuto filmu nemohl dostat, a když jsem ho nakonec s originálním dabingem sehnal, byl jsem natěšený jak malý děcko. Po prvních dvaceti minutách jsem si říkal, že má film možná slabší rozjezd, ale nemůže to přece být tak nudný celou stopáž. Po hodině jsem nevydržel pět minut bez zívání. Když film skončil, zalehl jsem a ráno si na Nevěstu ani nevzpoměl. Chápu, že ne každý animovaný film srší vtipem jako třeba Shrek, ale Timu Butonovi se povedlo stylové zpracování a u toho skončil. Vtipných scén bylo všehovšudy 5, napínavé nebo jiné momenty, které by mě u filmu chytly žádné. Velká škoda a doufám, že se The Nightmare before Christmas bude líbit víc.

Karamazovi (2008)

Karamazovi na mě po celou jeho stopáž i v samotném závěru působili skoro přízračným dojmem. Nikdy předtím bych nečekal, že mě dokáže divadelní drama podobně oslovit. Kvalita samotného představení vynikla i přes četné pauzy v jeho vyprávění, ve kterých se film věnoval osudům herců a továrníků. A i tyto pauzy byly ve výsledku perfektně zúročené. Film jako celek byl právě díky těm několika příběhům, hereckým výkonům a skvělé hudbě doveden až do dokonalosti.

Hospoda (1996) (seriál)

Absolutní klasika pro každého, kdo dokáže ocenit přiblblý humor, hraní napůl napitých herců, odborné hospodské diskuze a vlastně hospodské prostředí celkově. Každý, kdo už v hospodě někdy seděl určitě zažil nejmíň polovinu událostí jako vystřižených ze seriálu, ale stejně zůstává sledování pořád dokola toho samého zábavou. Hospoda je jeden z mála seriálů, který jsem viděl skrz naskrz tolikrát, že mě v ní už nepřekvapí absloutně nic, ale přesto mě stále baví. Nepochybně nejlepší český seriálový výtvor.

Dexterova laboratoř (1996) (seriál)

Byl jsem mlád, neuměl jsem skoro vůbec anglicky, viděl jsem jeden díl za celou věčnost, ale stejně jsem si Dextera a Dee-Dee zamiloval. Cartoon Network pro mě ve své době stokrát důležitější než nějaká Nova se svými kačery, a toto je bezpochyby to nejlepší co kdy tato stanice vysílala. Skoro umírám touhou vidět všechny díly znovu a pěkně pohromadě, bohužel si na Dextera vzpomenu jednou za uherský rok. Ale jednoho dne...

Griffinovi (1999) (seriál) odpad!

Žádná hláška z té hromady dílů, které jsem byl donucen vidět, mě nepřinutila ani k jedinému upřímnému úsměvu, natož ke smíchu, styl zpracování nenávidím už od prvního záběru a všudypřítomná výchovnost, kterou jsem byl schopen hodně těžko překousnout už u Simpsonů mi zde yyloženě hrála na nervy. A tak se zdá, že jakýkoli záměr seriálu u mě propadl.

Hrdinové (2006) (seriál)

Pokud nic jiného, nelze tomuto seriálu upřít originalitu. Patří sice do dnešních klasických nekonečných seriálů, jejichž děj by se dal s trochou snahy smrsknout do sotva poloviny dílů a divák by o nic nepříšel, i přesto byla nejméně první řada velmí kvalitní. Druhá si u mě šplhla především právě krátkostí, a stávka scénáristů jí paradoxně přišla spíše vhod.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Po shlédnutí 1. a začátku 2. řady na Nova Cinema musím říct, že mě seriál víc než příjemně překvapil. Když jsem se o něm poprvé dověděl, považoval jsem ho jen za klon Stargate v retro stylu - nemohl jsem být dál od pravdy. Vážný příběh, nepostrádající mé oblíbené biblicko-mytologické motivy (na rozdíl od SG velmi vkusně zakomponované), skvělé herecké výkony a scény dojemné nebo s až drtivě frustrující atmosférou. BSG je první seriál, který mi nedal polevit v pozornosti ani na sekundu, napínal mě jako strunu a hrál si s city jako s dětskou hračkou. Právě proto se těším, až se dostanu k dalším řadám a jenom se tiše modlím, aby se nic nepokazilo a seriál si udržel i nadále svoji kvalitu. Mimochodem, úvodní znělka mi byla i na konci první řady schopná nahnat husí kůži.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Rozhodně i dnes jeden z nejzajímavějších seriálů, 3 a půl dekády po začátku natáčení. Alan Alda je prostě nezapomenutelný a jeho humor, stejně jako schopnost být vážný, se podepsal snad na každém, kdo viděl aspoň nějaký díl (a vážně, najde se někdo kdo neviděl?). Dokonce si ani nedokážu vybrat oblíbenou hereckou sestavu - tady se prostě nedá vyzdvihnout jedna postava nad druhou. Každá má totiž něco do sebe a se všemi se loučilo těžko. Jinak i přes povedený dabing je M*A*S*H dokonalý jen a pouze v originálním znění.