Elser (2015)

Stačilo skutočne 13 minút a meno tohto muža mohol dnes poznať takmer každý. Trochu poopravím komentár užívateľa magu, pretože si nemyslím, že by to bol životopisný film. Film rozoberá konkrétnu udalosť, čiže atentát a vyšetrovanie s tým spojené. Elserove spomienkové scény majú byť len menším oživením, spestrením snímku a hlavne ukazuje okolnosti za akých sa rozhodol atentát urobiť, to jest hlavne vzostup nacistickej strany, jej silná pozícia v mestách a vidieku a nenávistné čistky hlavne voči komunistom a Źidom. Film pekne odsýpa, nikdy nespadol na úroveň nuda a prakticky celú stopáž si udržiava slušné tempo. Scény mučenia a vypočúvania asi ťažko niekto prespí... Cením si vykreslenie postavenia komunistov a ich sympatizantov, pretože tieto 20-30-40 roky to bol večný boj a nenávisť medzi "červenými " a "bielymi". Spomeňme len občiansku vojnu v Rusku, Fínsku, Španielsku a takto to bolo v mnohých krajinách. Herecky je film výborne obsadený, Nemci robia v posledných rokoch skutočne výborné filmy. Rád by som vo filme videl, scénu v ktorej by sa vyšetrovacia komisia vrátila na miesto atentátu, ale inak som spokojný. Meno Elser dostalo dôstojný a historicky pomerne presný film. 80%.

Černobylské deníky (2012)

Výborný námet na film, to bez debaty. Otázne je nakoľko sa podarilo z tohto námetu niečo vyťažiť. Výsledok asi ťažko môže byť pre niekoho viac ako priemerný, hoci snaha bola. Výborný výber lokácií a opustené sídliská v meste dávali tvorcom slušné možnosti, ale budovanie atmosféry už bolo v rukách režiséra a to celkom nezvládol. Za celý film ma ani raz "netrhlo" ani som necítil nejaké silné vtiahnutie do deja. Nedokázal ma tak strhnúť, aby som dychtivo očakával čo bude nasledovať, prípadne aby som sa bál o postavy. Film pravdepodobne zapadne do kategórie "rýchlo zabudnuteľných". Ak si po rokoch na niečo spomeniete tak možno na názov a toho medveďa, čo robil revíziu výťahovej šachty...50%.

Unfriend (2016)

Film je pomerne originálny, ale hlavne aktuálny tak ako sa len dá. Nepatrím do skupiny závislých na internete a už vôbec nie facebooku a podobne. Film poukazuje nielen na internetovú závislosť, ale hlavne na povrchné a pochybné priateľstvá cez facebook. Čím viac, tým lepšie. Stovky, tisícky...žiadny problém. Atmosféra sa buduje postupne, s blížiacim sa koncom graduje a nájde sa niekoľko dobrých strašidelných momentov. Po sympatickej hlavnej predstaviteľke je asi notebook a monitor počítača najviac vyťažená "postava" a hrá tu dôležitú úlohu prenášača zla. Pridáním nejakých zaujímavých scén alebo malými úpravami, to mohol byť kľudne i horor roku, takto len zaujímavý horor. Po filme mi už odraz v monitore nikdy nebude pripadať bezvýznamný...70%.

Volanie démonov (1967)

"A odkážte tej chudej, kostnatej, ožratej nech sa dobre baví!..." Aj posledná časť detektívnej trilógie si udržala kvalitu a zdalo sa mi, že vyšetrovacia dvojica Chudík-Polónyi sa skvele zohrala a pribudol aj humor. je tu pomerne dosť vtipných hlášok a keď pre zmenu došlo na facky tak mali grády. Elo Romančík poriadne prefackal Kvetu Fialovú, až som žasol, že si niekto v tej dobe dal prácu s tým, aby to vyzeralo realisticky. Opäť zaujímavý príbeh, množstvo postáv i podozrivých. o tejto trilógii som ešte donedávna netušil a dnes po poslednej časti musím uznať, že znesie kritické oko i náročnejšieho diváka a to i po toľkých rokoch. Sú to filmy, ku ktorým sa môžte kedykoľvek v repríze vrátiť a nebude to stratený čas. 80%.

Člověk (2015)

"Dnes v dobe televízie a internetu máme bohatstvo vedomostí, ale to nás nerobí tolerantnejšími..." Takýto dokument by mohol mať nekonečný počet dielov, pretože okrem niekoľkých krásnych záberov prírody máme na obrazovke výhradne ľudskú tvár. Pre pestrosť a objektívnosť striedame rôzne rasy a národnosti, ale v konečnom dôsledku ide o to ukázať, že ľudia všeobecne, bez ohľadu na to kto sú a odkiaľ sú, majú podobné problémy. Žijeme v dobe keď sme si opäť prestali vážiť ľudský život, akoby stratil na cene. V histórii robíme tieto chyby opakovane. Po každej vojne a utrpení si človek váži jeden druhého a pomáhame si ako sa len dá. Podľa tohto pravidla sa v blízkej dobe niečoho takého dožijeme. A prečo? Aby sme si opäť vážili ľudský život a chlieb na ktorý treba robiť! 80%.

Ploty (2016)

"Dobre, toto dieťa bude mať matku, ale ty už nebudeš mať ženu..." Bol som zvedavý na film, ktorý si vyslúžil nomináciu na Oscara. Určite aj bez nej by som si drámu od D. Washingtona nenechal ujsť. Keď Denzel v úvode spustil monológ a iba občas ho niekto prerušil, trvalo asi 15 minút kým sa mu klapačka konečne zavrela...Už som si vravel, že mám tých jeho kecov o ničom akurát dosť. Ešte chvíľu a možno by som to vzdal, ale to by som urobil chybu. Postupne spoznávame ostatných členov rodiny a vzťahy medzi nimi. Rodinné šťastie sa čochvíľa rozpadne pretože Denzel-ten, čo má odpoveď na každú otázku, zrazu nevie svojej žene vysvetliť, že sa stal otcom. Postava prísneho, ale spravodlivého otca mu sadla. Viac ako ukecaný Denzel mi sadela výborne hrajúca V. Davis a keď sú v zábere oni dvaja klape im to skvelo. Ako režisér to Denzel ustál, s malými úpravami to mohol byť ešte lepší film. Podal to komorne, možno až divadelne, ale hlavne druhá polovica filmu je výborná. Je však otázne či si film zaslúžil nomináciu. Po minuloročnom černošskom štrajku na Oscaroch mi to príde ako povinná nominácia. 80%.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

V hororovom žánri je asi ťažké prísť s niečím neotrepaným a originálnym. Prvé veľké prekvapenie je herecké obsadenie , ktoré je vzhľadom na žáner viac než slušné. Film sa rozbieha pomaly, atmosféra sa buduje postupne a začína to skôr ako kriminálka. Za celý film neopustíme priestory pitevne, takže z tohto dôvodu ide doslova o komorný horor. Telo neznámej Jane Doe (to je iba pracovné meno pre neznámu obeť) je v slušnom stave, no postupne s každým ďalším zárezom prichádzajú nové, často záhadné a nevídané skutočnosti. Napätie je v niektorých momentoch poriadne vysoké, hlavne v momentoch, keď pri pitve občas kamera prebehne telo Jane Doe a zaberie mŕtvy pohľad jej šedých očí. Očakávate či sa náhodou nepohne jej pohľad smerom do kamery a to je fakt napínavé. Vytknem iba uponáhľaný záver bez silnejšej pointy. +++ Takmer z každého hororu si niečo odnesiem a tu konkrétne zvuk zvončeka. Po filme som išiel na záchod a ako tak vychádzam a v tme zatváram dvere, manželka zazvonila zvončekom...Nebolo mi všetko jedno, ale sranda musí byť! 80%.

Purpurový vrch (2015)

U mňa spokojnosť. Mnoho sklamaných užívateľov asi čakalo čistokrvný horor, ale toto veľmi pripomína hlavne atmosférou DelTorov Faunov Labyrint. Film je veľmi dobre a hviezdne obsadený a je fakt, že sme J. Chastain v takejto roli ešte nevideli. Del Torov rukopis je poznať a dokáže spoľahlivo vybudovať atmosféru. Väčšina hororov nestavia na nijako zvlášť vystavaných príbehoch a tu práve hraje príbeh dôležitý part, preto možno nebol úmysel ani čas na lacné ľakačky a triky, ktoré sme už aj tak x-krát videli v iných filmoch. Del Toro je komplexný a chytrý režisér a Crimson Peakom si hanbu neurobil. 70%.

Princezna a bojovník (2000)

Zaujímavý filmík od T. Tykwera. Už v úvodných minútach mi bolo chovanie F. Potente nejaké podozrivé a v priebehu filmu sa potvrdilo, že je akási pomalšia, ale zato srdce má na správnom mieste. Herecky zahrali s Bennom Furmannom veľmi zaujímavú dvojicu, ktorá si k sebe veľmi ťažko hľadala cestu aj keď scéna zoznámenia je asi snom každej ženy. Samozrejme za iných okolností. Práve scéna záchrany života pod kamiónom je to najlepšie, čo film ponúka. Tá scéna trvá pomerne dlho, ale je zvláštne hypnotická. Vnútorným monológom, ktorý Franka vedie sama so sebou akoby odpočítavala svoje posledné sekundy života. Dusí sa, nemôže dýchať ani rozprávať, všetko komentuje iba vnútorným hlasom. Hudba tu hrá veľmi dôležitú úlohu a niekedy som mal pocit, že jej tu je viac než je potrebné. Je to taký mix žánrov, ale ja som to vnímal ako love story. Veľmi zvláštne uletenú, ale peknú. 80%.

Vrah zo záhrobia (1966)

"Daj mi tisíc korún!..." Pozerám, že zlatokopky boli už aj vtedy. tisíc korún bol v tých časoch mesačný plat, no z úst nevernej manželky to však znelo akoby pýtala 10 korún. Dvojica vyšetrovateľov Chudík a Polónyi opäť boduje a príbeh obohacuje množstvo podozrivých, všetko dobrých postáv a výbornych hercov. Asi najviac sa mi páčil zavalitý D. Blaškovič- "Kristušát otvorte oblok!". Srandovná postava, ktorá si vie urobiť poriadok v hostinci. Druhé pokračovanie detektívnej trilógie je minimálne rovnako dobré ako to prvé alebo tretie. Veľmi vzácna kvalitatívna vyrovnanosť. 80%.