• Thriller

Skrytý (2009)

Zaujímavý film, postavený hlavne na atmosfére tajomna a nevedomosti. Začiatočná scéna, kde dve deti pobehujú po dialnici a potom niečo horí, nám veľa nepovedia. Potom prichádza do malého mestečka mladý muž, lebo mu zomrela matka. Veľa o tom nevieme, je to pekne mysteriózne. Ako sa pomaly dostávame na koreň problému atmosféra sa zhusťuje. Pointa je bohužiaľ ľahko vytušiteľná. Nešiel by som nad 50% nebyť vynikajúcich ľakačiek, ktoré mám tak rád. Miestami fakt otrasná nuda, priveľa dialógov, ale atmosféra a nápad fakt na jednotku.

Převtělení (2005)

Veľmi priemerná východná ducharina. Celý film stavia na konci, ktorý bol podľa mňa z celého filmu najhorší. Duchariny potrebujú proste vyvrcholenie, ktoré prekvapí a zdesí diváka. Tu sme pointu vedeli už niekde v polke filmu. Nájde sa tu zopár scén, pri ktorých prejde mráz po chrbte a sú dobre natočené, ale o nejakej atmosfére sa tu hovoriť nedá. Filmov, kde sa deje niečo počas natáčania iného filmu síce veľa nie je, no nepríde mi to ako nejaký originálny nápad.

Občan X (1995) (TV film)

Ani by som neveril, že ma môže baviť film, ktorý sa okrem iného snaží odraziť problematiku danej doby. Nuž, ale toto je o sériovom vrahovi a k tomu podľa skutočnej udalosti, takže baviť ma to muselo. Neviem koľký ľudia vedeli o metódach forénzneho vyšetrovania v dobách hlbokého komunizmu. Ja nie a veľa som sa dozvedel. Čikatil bol fakt beštiálny vrah, pôsobiaci celkom vyrovnane a vyšetrovateľovi som prial, aby ho už konečne chytil. Zmasakrovať 52 ľudí, z toho 35 pod 18 rokov je naozaj sila, aj na ruské pomery.Imbecilita tej doby je zobrazená rovnako dobre ako sú aj herecké výkony postáv. Jediné, čo mi máličko vadilo je, že film je americký a nepôsobilo to tak ruky ako by to malo. Napr. nevideli sme ruskú zimu (ale vodku hej)...

Strážce návěstí (1976) (TV film)

Atmosferický horor, na ktorom bohužiaľ zapracoval zub času. Spracovanie je dobré, herecké výkony na vysokej úrovni a prostredie je vybrané veľmi originálne. Bohužiaľ nie je to tak desivé, ako by človek čakal. Veď v tuneli by sa dali natočiť parádne desivé zábery a to aj bez ľakačiek. Stopáž je síce iba 40 minút, no aj tak som miestami pocítil nudu.

Normal (2009)

Do filmu som sa púšťal bez toho, aby so o ňom čokoľvek vedel, čo i len o čom je. Po piatich minútach mi bolo jasné, že toto je geniálne dielo. Mladý právnik, ktorý zastupuje extrémne narušeného sériového vraha a k tomu z českej produkcie, to sme tu ešte nemali. Miestami naozaj desivé a šokujúce, pre diváka, ktorý nie je zvyknutý na rôzne úchylarny. Geniálne zvládnutá obrazová stránka, dotvárajúca atmosféru celého snímku. Ako som čítal, toto je fakt prelom českého filmu a tak isto veľmi pekný príspevok ku filmov s tématikou sériových vrahov.

Soft for Digging (2001)

Tento film je fakt čudný. Dokopy postavy prehovoria tri slová. Film sa skladá asi z desiatich kapitol, pričom podnadpis každej kapitoly nám skoro do bodky prezradí čo sa bude nasledujúce minúty diať. Najlepšia na filme je atmosféra. Ja som cítil beznádej, samotu, depresiu, smútok... Samé zlé pocity a celkom intenzívne. No ak mal tento film nejakú pointu, hlbokú myšlienku, alebo ak chcel na niečo poukázať mňa to obišlo. Musím hodnotiť len podľa toho ako som sa (ne)nudil.

Skutečné Amityville – Dům hrůzy (2005) (TV film)

Po dopozeraní celej Amityville série som sa s radosťou vrhol na tento dokument. Hlavne mi objasnil prečo bolo natočených toľko nezmyselných dielov nízkej kvality. No preto, lebo to je podľa skutočnej udalosti. Na tom dome fakt niečo je a to ľudí fascinuje. Najskôr v dokumente povedia niečo o najdiskutovanejšom prípade, kde chlapík zabil šesť členov svojej rodiny. Potom ten druhý príbeh, keď tam rodinka žila 21 dní a potom ušla. Ďalej tu trochu rozoberajú knihy a filmy o Amityville. Nakoniec príde časť, keď hovoria o návštevách ľudí, ktorý dom skúmali. Rôzny kňazi, novinári, spiritualisti atd. Zopár vecí ma tam nudilo, ale v skutku je to dobrý dokument, ktorý núti zamyslieť sa a byť vďačný, že máme byt / dom bez duchov :) Celá séria "Amityville": The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3-D (1983), Amityville: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It's About Time (1992) , Amityville: A New Generation (1993), Amityville: Dollhouse (1997), The Amityville Horror (2005).

Amityville: Dollhouse (1996)

Posledný diel pôvodnej série sa konečne presúva do domu v Amityville. Otec nájde v stodole model domu, ktorý je prepojený so skutočným domom. Miestami je to celkom sranda, hlavne zo začiatku. No potom sa to mení vlastne na extrémne primitívnu komédiu, bez vtipu. Hrozné masky, dialógy a nuda. V celej sérii prevláda hlavne nuda, slabé herecké výkony a treba čakať na scény, ktoré vás nadchnú a tých je viac iba v prvých dieloch. Celá séria "Amityville": The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3-D (1983), Amityville: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It's About Time (1992) , Amityville: A New Generation (1993), Amityville: Dollhouse (1997), The Amityville Horror (2005).

Amityville: Image zla (1993)

Ako to už pri hororových sériách býva posledné diely sú dobré sračky. A inak tomu ani nie je tu. Bola tu už lampa a hodiny, teraz prišlo zrkadlo. A je to teda pekná zlátanina. Hrozné efekty, nuda prakticky celý čas, žiadne scény, ktoré by stáli čo i len za zmienku. Posledná scéna je síce dobre napätá, ale aj tak to končí ako vždy. Celá séria "Amityville": The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3-D (1983), Amityville: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It's About Time (1992) , Amityville: A New Generation (1993), Amityville: Dollhouse (1997), The Amityville Horror (2005).

Amityville 1992 (1992)

Po predchádzajúcom nudnom diely konečne nejaký obstojný. Bola tu vražedná lampa a teraz prichádzajú dokonca hodiny! Tieto na(ne)šťastie však nevraždia priamo. Ovplyvňujú čas a priestor, manipulujú ľudí a vytvárajú nepríjemné halušky, ktoré sú niekedy aj skutočné. Takže neviete, či sa to postave len sníva, alebo o chvíľu umrie. Trochu ma zarazilo prepájanie Amityvillu su Gill de Raisom, ale nevadí, film plynie celkom rýchlo. Dokonca u nájdeme aj zopár vtipných scén. Celkovo mi postavy sadli, aj keď milostné trojuholníky veľmi nemusím. Úplne najlepšia je jedna s prvých scén, kde je chlap napadnutý psom, z toho som mal fakt zimomriavky. Celá séria "Amityville": The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3-D (1983), Amityville: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It's About Time (1992) , Amityville: A New Generation (1993), Amityville: Dollhouse (1997), The Amityville Horror (2005).