Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Po 3-4 rokoch som si to pozrel znova a zaujímavé, ako som sa na to pôvodne pamätal. Utkvela mi v pamäti akurát ta životná jazda. zábava a nie hĺbka vypovedaného príbehu. Vzťah hlavnej postavy k rodičom a najmä otcovi dáva celej snímka iný rozmer. Keď si to porovnávam s takým Vlkom z Wall Street, teda filmom podobného zamerania, ktorý bol však predovšetkým o zábave... Ten Spielberg z toho riadne sála, ale na počudovanie mi tento raz nič nevadilo. Je to komplexný film. P.S. Pôvodne mi vadilo, aký malý priestor dostala hviezda Hanksovho formátu. Avšak, aj z vedľajšej postavy vyťažil maximum. Leo takisto štandardne skvelý a pochvalu si zaslúži aj charizmatický Walken.

Přednosta (2003)

Príjemný film, ktorý sa za necelých 90 min nepodarilo pokaziť nejakou love story, strielačkou či inou hovadinou.

Telefonní budka (2002)

Na malom pôdoryse sa tvorcom podarilo toho dosť, ale mňa to neohromilo. Možno je to aj tým, že som si film nepozrel vtedy, keď bol aktuálny (a podpísal sa na ňom zub času, lebo dnes by taká situácia sotva nastala). A možno ide aj o atmosféru, že som snímku nevidel v kine, kde by napätie gradovalo. Ale na poli trilerov (môj najobľúbenejší žáner) je podľa mňa priemer.

Ten, koho miluji (2014)

Film, ktorý vás naučí, že keď odložíte brýle, budete viac sexy. Žeby za jeho natočením stála šošovková loby?! Inak námet celkom dobrý, ale podaný spôsobom, pre ktoré ľudia nezávislé filmy radi nemajú.

Nejtemnější hodina (2017)

Mal som sto chuti zraziť viac ako len jednu hviezdičku. Celý čas som sa výborne bavil - skvelý Oldman, pohlcujúca atmosféra a v tom... Tá príšerná scéna v metre. Takto nejako si predstavujem, že by Slováci natočili celý film - pateticky, s afektom, prehrávajúc, béčkovo. (Tá scéna bola v tom filme kao päsť na oko). Aj ostatný záver bol v ostrom kontraste s tým, čo sme dovtedy vo filme videli a vďaka čomu navodzoval skvelú hutnú atmosféru - keď dovtedy mali Churchilla všetci ostatní vo vláde za truľa, ktorý vedie Britániu do záhuby a je to akurát tak kecal, tak na záver ich z ničoho nič presvedčí o potrebe bojovať... na prekvapenie všetkých... kecaním. Práve zmena v konaní Chamberlaina, Halifaxa, ale aj kráľa boli nedostatočne vysvetlené. Čiže záver ma sklamal, ale za skvelých prvých 90 min. filmu dávam 4 hviezdy.

Kolo zázraků (2017)

Kate Winslet je moja najobľúbenejšia herečka a preto možno nie som v hodnotení snímku objektívny. A možno aj áno, lebo obdivujem ju preto, akým autentickým spôsobom stvárňuje svoje role. A nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Jej postava nie je síce sympatická, to áno, ale je uveriteľná. Proste takto nejako by sa správala žena v jej životnej situácii, v 50. rokoch, na tom istom mieste. Postava Jima Belushiho tiež nie je nejako sympatická, ale takisto bol v nej uveriteľný - veríme tomu, že takého muža by chcela žena opustiť. A hoci Woody Allen nepatrí k mojim obľúbencom, v Kolese zázrakov mi takmer nič nevadilo. Nerozumiem miestnym hodnoteniam, bolo to fajn.

Nekonečná pařba (2003)

Zdaleka nie tak zlé, ako tunajšie hodnotenie. Na film som natrafil náhodou, na YouTube. Ani som nemal v pláne ho pozerať, ale úvod ma zaujal. A ak by si to udržalo líniu ako dajme tomu prvá polovica, tak by som dal plné hodnotenie ako napr. pri Klube sráčov (ako guilty pleasure). Lenže tvorcom na konci došli nápady, a zakončili to iba bohapustou taškařicou. Každopádne, príjemná tínedžerská komédia.

Liga spravedlnosti (2017)

POZOR, SPOILERY: Bolo to oveľa lepšie, než som čakal. A bolo to lepšie než sólové Batman vs Superman či Wonder Woman. Je to asi aj tým, že som sa zmieril s tým, že Batman do toho DC sveta zjavne nepatrí. A dokonca aj s tým, že ja ako človek odchovaný na Batmanovi môžem o Nolanovskej realistickosti a hĺbke príbehu či Burtonovskej noir atmosfére iba snívať. Justice League je len vizuálny spektákl a bohapustá zábava. Žiadnu hĺbku či nejaký odkaz v tom hľadať netreba. Čakal som ešte na to, aký zmysel bude mať Supermanovo oživenie, ale ono nič. Proste ho oživili a bodka. Porušili tým filmové tabu (mŕtvi zostávajú mŕtvymi), ale veď to je predsa komiksovka, nie? Veľmi ma prekvapil humor, ktorý fungoval zakaždým.

Vražda v Orient expresu (2017)

Trochu iný Poirot, než sme niekoľko desaťročí poznali. Je ráznejší, samoľúbejší, americkejší, hoci stále Belgičan. Dobovú atmosféru sa darí vytvoriť vďaka samotnému vlaku - v niečom tak parádnom by som sa chcel zviezť, vrátane príslušného servisu (pre človeka odchovanom na ZSSK a čiastočne aj RegioJete je to sen z inej galaxie). Dej ma až tak nepohltil, no záverečná pointa mi ulahodila. Len nerozumiem tomu ansámblu superhviezd vo vedľajších rolách (Depp, Pfeiffer, Cruz, Dafoe), keď dostali len pár štekov a smotánku zlízol sám Branagh. Film by sa bez toľkých hviezd pokojne zaobišiel.

Wind River (2017)

Dosť zúfalá záležitosť. Po filmovom festivale som zavítal do komerčného kina a akýže to pre mňa kultúrny šok. Celé zlé. Mal som z toho pocit ako z béčkových kanadských filmov, ktoré sme pozerali v 90. rokoch v nočných hodinách na Markíze. Bez atmosféry, bez napätia. O hlavné postavy som sa nebál, nefandil som im v ich vznikajúcej lovestory, boli mi ukradnuté. Dialógy béčkové, des. Hlavný predstaviteľ podľa mňa nevie hrať. A scenárista si zopakoval hlavný motív o poctivej a neústupčivej žene - policajtke zo svojho predošlého Sicaria. No ten sa mi nepáčil takisto, škoda že som o tom nevedel predtým, že to písala tá istá osoba.