Půlnoční láska (2018)

Mal by som napísať, že to bolo nad očakávania dobré. No ja som kvalitu očakával. Zaujal ma trailer (čo sa stáva málokedy), tá myšlienka a naozaj som chcel na to ísť. A nič by som na snímke nemenil. Aj s tým pomalým rozjazdom po dramatický koniec. Všetko tam bolo ako malo byť. Keď som si čítal knihu "Jak napsat dobrý scénář", jedna z hlavných rád znela, že tvorcovia filmu musia vytvoriť vzťah medzi postavami a divákom. Za ostatné roky sa to v mojom prípade nepodarilo snáď žiadnemu inému filmu tak Polnočnej láske.

Souboj pohlaví (2017)

Životopisný film verne zahraný. Áno, obaja hlavní predstavitelia hrajú veľmi slušne. Ale to je asi tak všetko, ten príbeh nie je podľa mňa tak silný - aby naplnil tie ambície, ktorý snímka mala. Pritom dej je boostovaný kadečím - homosexualitou Jean Kingovej, komplikovanou povahou Riggsa... Ale na oscarový drive málo, skôr je to príjemná oddychová limonádka, ktorá ponúka retrospektívu do 70. rokov (a toto v hollywoode točiť vedia).

Já, Daniel Blake (2016)

Doteraz som nevedel, že niečo také ako ľavicové filmy sa vôbec natáča. A ako na to pozerám, robiť filmy pre takúto cieľovku je podobne jednoduché ako robiť pre nich politiku. Aj keď napíšete psudomoralistický status či urobíte obrázok s takým posolstvom, úspech máte zaručený, lebo kvantum ľudí sa na to chytí ako ryba na udicu. Odhliadnúc od toho, že s autorom filmu politicky nesúhlasím, ani umelecká stránka filmu nie je žiadne terno (aspoň v kontraste s tými festivalovými ováciami). Triviálne diaĺogy, neuveriteľné situácie... A aj tá politická angažovanosť a spôsob, akým Loach forsíruje svoje ľavicové posolstvá je na smiech. Kritika kapitalizmu - tie isté tenisky dovezené z Číny stoja neporovnateľne menej ako v obchode... A černošský imigrant sa týmto živí!!! Zatiaľ čo poctivá anglická matka musí predávať svoje telo aby nasýtila svoje dve deti!!!

Tiché místo (2018)

Zhruba 70 minúť z celkových 90 som si hovoril, že na iflmový horor je to neskutočne kvalitný film. Výborná myšlienka - nemožnosť hovoriť (a zároveň výborné načasovanie prvého hovoreného slova po véééééľmi dlhej dobe), trauma zo straty syna, problematický vzťah medzi otcom a dcérou, tradične utrápený výraz Emily Blunt. No bohužiaľ, záver filmu je doslova katalógový, ako v iks iných priemerných hororoch. Tým pádom sa napätie zmenilo na predvídateľnosť (spoiler: už od vodopádov mi bolo jasné, kto sa bude musieť obetovať + úplne jasný celkový záver).

Rudá volavka (2018)

Až príliš veľa vecí mi na tom vadilo a preto som film nemohol brať celkom vážne. Ten trochu propagandistický podtón (áno, USA sú takmer v každej oblasti života lepšie ako Rusko, ale nemusí sa to servírovať takým detinským spôsobom), postavy hovoriace po anglicky s pseudoruským prízvukom, bratislavské exteriéry, hlavný záporák obsadený najmä preto, že sa podobá na Putina... Na druhú stranu mám slabosť pre Edgertona a taktiež nahotu Jennifer Lawrence a preto hodnotím film ako slušný priemer. Film sa tváril, že je niečo viac ako popcorn, ale nebol.

Dubček (2018)

Pamätám sa, ako pred rokom českí novinári písali na margo filmu Masaryk, že taký film si Jan Masaryk nezaslúžil. To isté by sa dalo povedal v prípade filmu Dubček, no len v opačnom význame. A to preto, lebo Dubček naozaj nebol taký hrdina, ako film predstavuje. A práve preto nemôžem akceptovať, že v roku 2018 sa tu stavia pomník komunistickému politikovi. Ak by som odhliadol propagandu, tak by som aj tak dal max. 3 hviezdičky, keďže s výnimkou hlavného predstaviteľa hrali všetci herci teatrálne ako v markizáckych seriáloch. Celkovo, svojim poňatím je Dubček jednoduchý film.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Mix niečoho nám dobre známeho a niečoho, čo tu dlho chýbalo. Moderné, aj nostalgické. Neskutočná jazda. Jedinou výhradou je prehnane dlhá stopáž, pre účely deja to nebolo potrebné. A hoci nemám rád Spielbergovu tvorbu, tuto mi tie jeho cukríkové sentimentálne konce nevadili. Za mňa jeho najlepší film vôbec. P.S. James Halliday je vynikajúco zahraná a aj napísaná postava. Až sa to na tento štýl filmu nechce veriť.

Odnikud (2017)

Jediným negatívom, ktoré som postrehol je už ta spomínaná karikatúra právnika - obhajcu. Áno, v tomto film naozaj nepôsobí autenticky, lebo serióznu obhajobu takých svíň by si asi žiaden nemecký obhajca nezobral na triko a zrejme by boli odsúdení. Ale to je len mala chybička krásy. Inak skvelá hustá atmosféra a vynikajúci výkon hlavnej predstaviteľky. Nemecká kinematografia v posledných rokoch boduje.

Nikdys nebyl (2017)

Váhal som medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, ale za odvahu tvorcov dávam plný počet. V danom žánri sa film vymyká všetkým zvyklostiam. Je realistický, bez pátosu a bez jasného happy endu. A najmä, divákovi nepodáva všetko po lopate. Ani na moment snímka neskĺzne do polohy, kde by sa chcela divákovi podlizovať. Druhý film v kine v týždni s Phoenixom, a druhý raz veľká spokojnosť.

Máří Magdaléna (2018)

Ako neveriaci mám rád filmy s biblickou tematikou (lebo z hľadiska príbehu je to perfektne vymyslené fantasy), napriek negatívnym kritikám som si užil ako Noeho, tak aj Exodus. Mária Magdaléna bola určite menej epická, ale stavala na uveriteľnosti. Áno, tomuto by som aj uveril, že sa to takto nejako mohlo stať a že na počiatku viery bola najmä pekná myšlienka a minimum transcendtálnosti (a kde sme dnes, keď cirkev už dokáže mobilizovať len negatívnym spôsobom, samý gender, gayovia, veľké penisy, no nie?). Hlavná misia filmu je vyjadrená v záverečných titulkoch - očistenie Márie Magdalény. V neposlednom rade musím priznať, že Rooney Mara patrí medzi najobľúbenejšie herečky a jedna hviezdička z hodnotenia patrí jej.