A co když je to pravda? (2005)

Môj subjektívny pocit z tejto snímky bol veľmi dobrý a nepokazili mi ho ani tunajšie komentáre

Mystérium sexu (2013) (seriál)

Seriál s tematikou, ktorá mi je veľmi blízka, s vynikajúcimi hereckými výkonmi. Dvom hlavným predstaviteľom ich role neskutočne sadli na mieru.

Last of the Comanches (1953)

Vynikajúci old school. Umieracie scény sú na dnešné pomery nerealistické, ale inak toto dielo v skúške časom obstálo. Nemám nič iné, čo by som vytkol.

Andělé všedního dne (2014)

Klasická Viewghovina. Dej ničím neprekvapí, avšak kvalitu filmu ťahajú najmä vynikajúci herci. P.S. Videné počas slovenskej premiéry, za účasti tvorcov.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Čo povedať k seriálu, ku ktorému sa už vyjadril každý? Po včerajšom dopozeraním finálnej epizódy mám rozporuplné pocity. Breaking bad som som začal pozerať na základe neskutočného hypu, ktorý hovoril o najlepšom seriáli všetkých čias, s taktiež najlepším finále. S ani jedným, s ani druhým nesúhlasím a preto nedávam plné hodnotenie. Avšak napriek tomu sa mi BrBa vryl tak do mozgu ako snáď žiadny iný seriál. Zo začiatku to bol boj - prvú sériu som doslova pretrpel s dúfaním, že sa to neskôr rozbehne (najmä prvá epizóda vo mne budila dojem televíznej tvorby na sobotnajšie dopoludnie). V závere druhej série sa to však poriadne rozbehlo (s príchodom Tuca na scénu). Vrcholom pre mňa boli epizódy s Gusom Fringom, ktorého považujem za jedného z najzaujímavejších antagonistov v seriálovej histórii. Po jeho ukončení účinkovania v seriáli sa dej opäť spomalil - atmosféru zachraňoval Mike. Úvod prvej polovice 5. série bude teda opäť pre mňa útrpný a v mnohých prípadoch teatrálny - toľko bol zmieňovany Waltov prerod osobnosti, avšak po konci Gusa Fringa nastal až šialený zlom (dovtedy prebiehal ten prerod prirodzene). Do tohto momentu dokázal divák pochopiť Waltovo konanie, ba s ním aj sympatizovať. Avšak akonáhle sa z neho stal mafiánsky boss, ktorého sa boja aj jeho najbližší spolupracovníci (Jesse a Saul), v tom momente si divák voči hlavnému hrdinovi vybuduje odpor. Druhým vrcholom seriálu je pre mňa Hankovo veľké odhalenie - priznám sa, že vetdy som mal zimomriavky. Avšak na moje veľké sklamanie dej v druhej polovici záverečnej série negradoval a po Hankovom odchode ma už nič nezaujalo. Veľké nádeje som vkladal do toľko ospevovanej finálnej epizódy, ale tá sa niesla skôr v komornom duchu (a to zapojenie Badgera a Skinny Peta do nej bolo doslova zalostne - ich scenka bol skor skečom). Ako som však povedal, hoci BrBa nepovažujem za najlepší seriál všetkých čias, no nesporné kvality mu uprieť nemožno. Deň po záverečnej epizóde si prehrávam v mozgu všetky série (celý seriál som zvládol za jeden mesiac) a snažím sa v nich nájsť odkazy tvorcov seriálu. Najväčším pozitívom celého seriálu sú neskutočne zaujímavé postavy - okrem Waltera nimi sú Skyler, Hank, Jesse, Gus, Mike - každá jedna z týchto postáv seriál neskutočne obohatila (dokocna na úrovni hlavnej postavy). Najnezmyselnejšou postavou je naopak Marie.

Chlapectví (2014)

V podstate súhlasím s Pomom - žiadny zo životných momentov hlavného hrdinu nestál za sfilmovanie a všetko sme videli už niekde inde. No a čo? Čaro tohto filmu spočíva inde. Najzaujímavejšie je sledovať Masonov životný príbeh krok po kroku (alebo rok po roku) a ja som naopak rád, že tvorca filmu nesiahol k nejakým radikálnym scenáristickým obratom. Divák si môže vytvoriť citové puto k jednotlivým postavám a navyše vo filme je vynikajúco zachytená doba (čo by nebolo možné, ak by sa film nakrúcal retrospektívne). Obrovské plus v mojich očiach je za herecké výkony - dokonca najmenší herci už od prvých rokov hrali vynikajúco a taktiež aj ich rodičia (hoci otec mal divácky vďačnejší charakter). Tento unikátny kinematografický experiment dopadol na výbornú a viac som od neho ani nečakal.

Socialistický Zombi Mord (2014)

Napriek tunajším nadšeným reakciám som do kina išiel s malou dušičkou, ale sklamaný som rozhodnenebol. Tvorcovia filmu by si mohli otvoriť vysokú školú irónie (na Slovensku by sa zišla) a efektívneho využitia odbmedzeného rozpočtu (ak film naozaj stál iba 3000 eur, tak klobúk dolu). Snímka mala mnoho pozitív - neskutočne odľahčený dej a kvalitné dialógy, krásnu hlavnú predstaviteľku a mimoriadne vtipného antagonistu (školníka). Navyše, amatérski herci pôsobili naozaj autenticky, režiséri z nich vytrieskali čo sa len dalo (porovnajme si to slovenskou "rpfoesionálnou" produkciou, napr. s filmom Kandidátom - do neho sa natrieskali neskutočné lóve, avšak výsledkom boli toporné dialógy a preafektovaní herci). Tvorcovia tohto filmu sa síce svoji mmarketingom snažia znižovať očakávania diváka (hovoria, že to je béčko, dedinský filmík...), ale v skutočnosti to je jeden z troch najlepších slovenských porevolučných filmov!

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Na úvod hneď zhurta priznávam, že mám novú obľúbenú sériu animákov (draky týmto definitívne zosadzujú z môjho pomyselného trónu Shreka). Tie pocity boli pritom totožné ako keď som pozeral jednotku - prvá polovica slabšia, ba až banálna, ale druhá bola ako z veľkej školy kinematografie (film teda gradoval a tak to má byť). Dreamworks opäť presiahol formát detského filmu - bolo tam síce pár scén ako povinná jazda pre detského diváka - a keďže som film videl v kine, tak poznám reakcie tých najmenších z prvej ruky. Áno, deti na tie najjednoduchšie scénky reagovali (vo vtipných momentoch sa smiali, pri vypätých sa báli či rovno plakali), avšak celkový odkaz filmu bol určený dospelým. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som odchádzal z kina z animovaného filmu a hodiny po zhliadnutí snímky si v hlave preberal životné dilemy, s ktorými sa tvorcovia vo filem vyrovnávali. Smrť jednej z hlavných postáv prekvapila, prekvapil ma aj jej priamy vrah a aj to, ako sa ostatok osadenstva s tým vyrovnal. Toto už nie je odkaz lacného detského animáku, to už je vyššia filozofia. Tvorcovia filmu išli ďalej už vo svojej podstate tejto dvojky (filmového pokračovania) a dej oproti jednotke posunuli o 5 rokov (čo by korešponodovalo aj s reálnym časovým dostupom medzi oboma filmami) a nechali hlavné postavy zostarnúť (to je v animákoch výnimka - v prípade detských postáv duplovane). Oceňujem aj, že najtragickejšou udalosťou vo filme sa predišlo možnej nasledujúcej rodinnej idylke - chvíľu to aj vyzeralo, že tvorcovia smerujú k takému lacnému kroku. Na záver by som ešte doplnil k svojmu vyznaniu, že tak ako v jednotke, tak aj v dvojke som bol znudený prvou polovicou filmu, ale v druhej polovici som sa dočkal doslova dojímavých momentov, kde sa mi tisli slzy do očí. Navyše, mnohé medziscénky su natočené veľmi roztomilo a to najmä v prípade drakov (Bezzubka je pre mňa najroztomilejšia filmová postavička všetkých čias, hoci si od teraz nesie so sebou jednú veľkú škvrnu). Dalo by sa rozpisovať donekonečna - aj len dodám, že sa teším na ďalšie pokračovanie...

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Neviem, či to bolo pod vplyvom tunajších negatívnych komentov, avšak do kina som už išiel naladený so zvedavosťou či naozaj ide o najslabšiu časť série. Možno aj práve vďaka tomu som si začal vsímať každú jednu chybičku, no treba objektívne priznať, že táto časť Expendables sa na jednotku a najmä dvojku absolútne nechytá. Dvaja predchodcovia sa blysli najmä vynikajúcou odľahčenou atmosférou a práve tá mi v trojke chýbala - z celkovej 126 min metráže sa mi tento pocit dostavil asi len v 20-30 minútach. Bol taký úvod filmu (po príchod Wesleyho Snipesa na scénu), potom pasáž pred finálnou mastenicou (reunion starých Expendables) a nakoniec záverečná scénka. Všetko ostatné bol pre mňa balast (nová mladá parta Expendables bola len na vyplnenie obsahu, iba sekundovala pri čakaní an starých borcov). Prekvapivo najväčším oživením je angažovanie Antonia Banderasa, ktorý síce neoplýva takou dávkou testosterónu ako zvyšok osadenstva, ale atmosféru filmu neuveriteľne odľahčil. Taktiež ma potešila postava Kelseyho Grammera, Mel Gibson mi ako hlavný záporák nevadil. Napriek tomuto zážitku sa teším na štvrtý diel tejto chlapáckej série a verím, že tvorcovia sa z tohto mierneho kroku vedľa poučia. Avšak som si vedomý, že vrcholom celej ságy zostane dvojka...

Želvy Ninja (2014)

Pri tejto snímke som si uvedomil, že nemôžeme každy film brať smrteľne vážne, lebo inak by sme tu mali buď samý odpad, alebo päť hviezdičiek. Možno som bol ovplyvnený faktom, že tento film som videl v celoslovenskej kinopremiére (so všetko sprievodnou show, ktorá k tomu patrí) a ta atmosféra ma okúzlila (doma by som to na TV či PC možno ani nedopozeral). Isto, ak sa chceme baviť o deji, tak by sme sa museli v hodnotení pohybovať v tých najnižších poschodiach, avšak aj vďaka obecenstvu v kine som si rýchlo uvedomil, že cieľovka filmu sú naozaj naši najmenší. Dej je veľmi jednoduchý, so všetkými možnými klišé, ale deťom sa to isto muselo páčiť. Aj dospelí sa mohli pobaviť akciou, výborným technickým spracovaním a veľmi odľahčenou atmosférou (korytnačky boli naozaj vtipné). Intelektuálne som pri sledovaní tohto filmu nepovyrástol, ale tých 101 min. mi utiekllo rýchlo ako voda.