Sedm (1995)

Tento klenot svetovej kinematografie sa ku mne dostal takmer až 20 rokov od jeho vzniku a to v čase, keď spoznávam Fincherovu tvorbu skôr retrospektívne. Poznajúc jeho novšie kúsky som týmto dielom ohromený nebol. Je to možno aj z toho dôvodu, že ako vášnivému fanúšikovi seriálu Dexter mi ten záver neprišiel nejako dychvyrážajúci, keďže niečo podobné sa prihodilo aj Dexterovi. Atmosféra síce bola ponurá, ale nejako ma nepohltila. Navyše Brad Pitt a Gwyneth Paltrow sa mi na ich role vôbec nehodili, všetko však zachraňoval Morgan Freeman, pre ktorého zle hrať je fyzikálne nemožné.

Klub rváčů (1999)

Film s atmosférou tak skvelou, že to nepokazil ani záverečný divoký twist. Navyše narozdiel od Se7en musím kvitovať Bradovi Pittovi, že výborne hral.

Hra (1997)

Štandardne skvelý Fincher a plné hodnotenie dávam zo solidarity k nemu, lebo dokonale "vydrbal" s divákom. Tomu by sa páčilo, keby film skončil po predposlednom twiste a nie po tom poslednom (ktorý už bol vraj prehnaný) ale pre Finchera je prvoradé, aby sa film páčil najmä jemu. A nezabúdajme pochváliť Michaela Doglasa, ktorého verzia "90's" patrí medzi to najlepšie, čo Hollywood okúsil.

Láska na vlásku (2014)

Ani štedrovečerný sentiment a žalúdok plný vianočnej ryby a zemiakového šalátu neobmäkčili moje srdce pri pozeraní tohto slovenského rozprávkového počinu, ba skôr naopak sa mi po ňom ešte viac priťažilo. Na základe tunajších reakcií som čakal kadečo, ale pocit z prvých 60 minút tejto snímky bol doslova príšerný. Bol som užívateľmi ČSFD pripravený na nudu, ale toto bola nuda na tretiu, scenár bol absolútne nezaujímavý a dej plynul napriek krátkej metráži pekelne pomaly. A tí herci, amen tma. Hlavnú postavu si zahral Samuel Spišák a za celý čas ma nepresvedčil, že vie vôbec hrať. Marketing tohto filmu stavil na Celeste Buckingham, ktorá si však vo filme zahrala prinajlepšom 15 minút, čo je však paradoxne pozitívum tohto diela, keďže ani ona hrať nevie (ale v speve je svetová a toho by sa mala držať). Poslednú polhodinu sa konečne začalo niečo diať a vo mne to vzbudilo aspoň ako takú emóciu a záujem o to, ako dopadne príbeh dvoch hlavných hrdinov (ktorých oboch stvárnil Spišák). Celkovo však nechápem, prečo muselo toto dielo vzniknúť a či si pani režisérka (alebo hocikto iný z kretívneho tímu) za ním stojí a myslí si, že má aspoň nejakú umeleckú hodnotu.

Zmizelá (2014)

Neuveriteľné, čo sa podarilo režisérovi Fincherovi - nejakým nevysvetliteľným spôsobom primäl Bena Afflecka k tomu, aby hral a ešte k tomu dobre. Už tento samotný fakt je hodný nie Oscara, ale rovno Nobelovej ceny! Avšak napriek životnému Affleckovmu výkonu film najviac ťahá Rosamund Pike, ktorá z Amy vytvorila priam ikonickú postavu. Fincher nám hlavnú konšpiráciu odhaľuje už v polovici filmu, no napriek tomu nás až do poslednej minúty necháva v napätí, že ako to nakoniec dopadne. Ja som veľmi spokojný a v mojom osobnom rebríčku ide o jeden z dvoch naj filmov roka.

Co jsme komu udělali? (2014)

Hmm, som prekvapený tunajším nadšením. Divácka obec ČSFD asi fandí romantickým komédiám. Zápletka je vcelku jednoduchá a na jednoduchom princípe sú vystavané aj jednotlivé humorné scénky. Tie svoju hĺbkou nepresahujú český Kameňák, no celkom určite sú lepšie zrežírované, zahrané, nakrútené a teda aj celkovo humornejšie. Ide o milý filmík, ktorý vo mne nezanechal hlbšie emócie. P.S. Iný pohľad však isto bdue mať francúzsky divák, ktorý problematiku pristahovalectva (a s nim vznikajucim rasizmom) vo svojej krajine pozná z prvej ruky.

Interstellar (2014)

Ťažko sa vyjadrovať k filmu Christophera Nolana, ktorého mám za absolútnu modlu. Tento výnimočný režisér, ktorý dokázal koncom deväťdesiatych rokov ako neznámy nováčik zaujať čiernobielym filmom Follwoing, aby následne priniesol revolučnú snímkuMemento, ktorá vďaka svojej nelineárnej dejovej línii dokázala prepísať dejiny kinematografie. Kým dovtedy bodoval svojim výnimočným rozprávaním príbehu, tak následne dokázal trilógiou, Batmana, Dokonalým trikom či Počiatkom povýšiť mainstreamové blockbustery na umenie. Na každý jeho doterajší film sedel anglický termín "epic movie", pričom epickosť nebola na úkor kvalitného príbehu. Avšak ten "ááách efekt" mi v Interstellarovi chýbal. Skutočná kvalita sa tejto snímke nedá uprieť, ale ohromený a prikovaný do sedadla kina som na záver nezostal. Mal som taký pocit, že to všetko sme už od Nolana niekde videli. Nedokážem potvrdiť, že či je pri Interstellarovi naozaj prepíname do "do pasívneho módu unikátneho zážitku z veľkej blockbusterovej jazdy” ako tvrdí POMO. Na to je pre mňa jedno zhliadnutie málo. Napríklad ani Počiatok ma na prvý raz neohúril, ale keď som si ho pozrel s odstupom času a od začiatku pozorne sledoval ten komplikovaný dej, tak som si naozaj prišiel na svoje. Obávam, že druhej projekcii Interstellaru bude musieť predchádzať rozsiahle štúdium astrofyzikálnych zákonov (keďže cestovanie jednotlivými dimenziami vesmíra a časom je trochu iné kafe ako cestovanie jednotlivými snami) a potom možno budem naozaj ohúrený a zdvihnem hodnotenie o hviezdičku vyššie.

Soudce (2014)

Film s nejasnou cieľovkou. Celý čas som nevedel prísť na to, či tvorcovia chceli nakrútiť klasickú šablónovitú rodinnú drámu so všetkým príslušným klišé, alebo naozaj inteligentný film. Najmä úvod bol ako vystrihnutý z filmov pre jednoduchšieho diváka, ktoré vysiela TV Markíza v sobotu doobeda. Svetlé momenty s naozajstnou hĺbkou sa striedali s tými jednoduchšími a patetickými (najmä postava právnika v podaní B.B. Thortona s jeho impozantne vystrelovacím pohárikom bola neskutočne šablónovitá). Stopáž bola možno prepálená, ale priznávam, že ja som sa v kine nenudil a ani raz nepozrel na hodinky (možno preto, lebo divák je do poslednej chvíle držaný v napätí). Neodpustím si ani poznámku k Robertovi Downeymu jr., ktorý je podľa mňa absolútne priemerný herec, ktorý každú svoju postava zahrá úplne rovnako. Suma summarum: Nie je to ničím výnimočný film, ale neľutujem, že som naň do toho kina išiel.