Divoké historky (2014)

Keďže ide o film zložený z dosť nesúrodých poviedok, patrilo by sa odohnotiť každú samostatne Pasternak (****) - Film začal veľmi dobre, prvá poviedka bola krátka, svižná, mala výbornú lietadlovú pointu. 85% Las Rastas / The Rats (**) - Najhoršia poviedka, pomerne zbytočná, bez gradácie. 40 % El más fuerte / The Strongest (***) - Boj o život s až príliš veľa zvratmi. Ale naplno sa tu prejavil čierny humor nesúci sa celým flmom. 65 % Bombita / Little Bomb (***) - Hlavného hrdinu dokáže asi každý stredoeurópan zvyknutý na byrokraciu pochopiť, ale ťažko s ním sympatizovať. Výborný je však ironický záver. 65 % La Propuesta / The Proposal (***) - Bez nejakej prekvapivej pointy príbeh ironizujúci korupciu všedného dňa. 60 % Hasta que la muerte nos separe / Unitil Death Do Us Part (*****) - Ak si chceli tvorcovia nechať najlepšiu poviedku na záver, tak sa im to veru podarilo. Príbeh tak dobrý a energický, že by stál za nakrútenie samostatného celovečerného filmu. 100 %

Můj bratr Tom (2001) odpad!

Ešte nikdy som nedal odpad s takou hrdosťou, ako v tomto prípade. Ja mám rád (aj) alternatívu, ale čo je veľa, to je veľa. Film nudný, útrpný, bez dramatických kvalít. V postavách nebol žiadny rozpor, v príbehu žiadny zvrat. Niečo viac v tomto filme nájdu snáď len ľudia, ktorých sa táto téma týka (prosím bez urážky).

Chappie (2015)

Videné v kine na predpremiére ---- Môj prvotný postreh po záverečných titulkoch, ktorý som povedal vedľa sediacemu kamarátovi bol v znení: "Na to, aká to bola blbosť to bolo celkom dobré". Aj cez všetky klišé a predvídateľnosť bola myšlienka filmu naozaj originálna. Niekomu môže prísť otravná aj tá gangsta štylizácia, ale tú možno tiež pripočítať k originálnemu spracovaniu. Celkom sa čudujem, že herci typu Hugh Jackman a Sigourney Weaver prijali v tomto filme postavy nie druhého, ale rovno tretieho sledu - ale to už je ich voľba. Hodnotenie tohto filmu sa môže pohybovať od dvoch po štyri hviezdičky (záleží podľa nálady), ja volím zlatý stred a dávam hviezdičky tri.

VALL-I (2008)

S istým časovým odstupom som si konečne pozrel tento kult. Nemý animáč asi nie je celkom moja šálka kávy.

Lovci hlav (2011)

Klasický prípad - najprv som čítal knihu, ktorá sa mi veľmi páčila a film celkom nenaplnil moje očakávania. Bohužiaľ, neviem povedať, ako by som sa na túto snímku pozeral nezaujatými očami. Napriek tomu vysoký nadštandard.

Whiplash (2014)

Rozumiem nadšeniu mnohých divákov, ale tento film nebol pre mňa. Nezaujala ma hudobnícka tematika, s hlavným hrdinom som sa nevedel stotožniť a mnohé scénky mi prišli zbytočne vyhrotené a prehrávané.

Pianista (2002)

Na veľkú škodu môjho pôžitku z tohto filmu som ho videl v ten istý deň ako Schindlerov zoznam (ktorý sa mi páčil viac). Spielberg aj Polanski sú Židia a preto sa ich téma holocaustu osobne dotýka. Keďže Polanski má s Holocaustom oveľa osobnejšiu skúsenosť (do 8 rokov vyrastal v Krakowskom ghette), Spielberg ho požiadal o nakrútenie Schindlerovho zoznamu, avšak Polanski odmietol s tým, že ide o osobne priveľmi bolestivú tému. Oveľa prekvapujúci je teda fakt, že 9 rokov na to nakrútil Polanski obdobný film - Pianistu. Paradoxne sa mi však zdal Spielbergov prístup k tejto téme osobnejší, Pianista sa mi zdá až priveľmi chladný a popisný. Rešpektujem ho ako vynikajúci film vyobrazujúci hrôzy 2. sv. vojny, avšak po umeleckej stránke ma neoslovil. Radím ho skôr do kategórie hraný dokument.

Schindlerův seznam (1993)

Tematika druhej svetovej vojny je natoľko silná, že rovnaký musí byť aj film o nej, ak sa mu podarí verne zachytiť vtedajšiu dobu. Schindlerovmu zoznamu sa to podarilo, ale ja by som čakal niečo navyše - takto mi to príde len ako výborne nakrútený hraný dokument. Nechcem vidieť iba plejádu krutostí, bodol by aj príbeh, ktorý by ma chytil za srdce. Príbeh Oskara Schindlera ním nebol.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Napriek posledným desiatim minútam, ktoré majú naozaj silu, nemôžem tento film ako celok považovať za viac ako priemerný. Tvorcovia sa snažia síce o netradičný a citlivý spôsob prerozprávania príbehu o holokauste, ale porovnanie s obdobným filmom Život je krásny vyznieva pre Chlapca v pruhovanom pyžame priepastne. Nevadí ani tak, že ide o fikciu, ale že to je ťažko uveriteľné. Naivita rozprávania príbehu mi nemohla nevadiť, podobne ako britská angličtina z úst hercov (hlavné postavy dokonca spievajú anglické pesničky). Film je to síce milý, ale absolútne neautentický.

LazyTown (2004) (seriál)

Tento seriál si zaslúži aspoň tie tri hviezdičky za obrovskú dávku originality, hravosti a farebnosti. Je potrebné si uvedomiť, že aká je cieľová skupina (deti v predškolskom veku) a nezvyšovať si tu sebavedomie udeľovaním odpadov.