Hra na oliheň - Jeden šťastný den (2021) (epizoda)

Velká škoda, že se nekončilo sedmou epizodou, resp. že tvůrce nevměstnal do sedmé epizody uspokojivý závěr bez zbytečného odhalení kdo a proč za tím stojí, nejapných proslovů a ... . Mohla to být pecka pecka, takto je to "jen" další velmi dobrý korejský seriál. Poslední dvě epizody vrací rozmlsaného diváka zpět na zem. Doslovnost a potřeba vysvětlovat a odhalit KdoCoProč dokáže totiž zmršit i sebelepší námět. Snad v tom byl záměr, protože Netflix si je vědom toho, že američtí diváci potřebují naservírovat návod i k záchodovému papíru a instruktážní DVD k hřebenu. Na druhou stranu... bez Netflixu by mnoho seriálů a filmů nevzniklo. Bylo by ale moc smutný, kdyby se kvůli zaměření na celosvětový trh, přizpůsobovali filmaři celého světa zrovna americké produkci. Ale možná Netflixu křivdím a prostě se závěr tohoto seriálu jen nepovedl.

Hra na oliheň - Červená, zelená (2021) (epizoda)

Je legrační sledovat, jak spousta lidí až teď zjišťuje, že je korejská kinematografie na vysoké úrovní. Mám už schroustaných vcelku dost filmů i seriálů a ani jednou jsem nebyl vysloveně zklamaný. A teď to nebude jinak. I když to zní pro mnoho lidí odpudivě, tohle sociální drama opravdu píše. Tam kde amíci vaří tupou, ale efektní vybíjenou plochých postav, napálí Korejci uvěřitelnou, lidskou a současně zábavnou sondáž lidí, kteří jsou na úplném dně. Co udělají, když dostanou příležitost obrovské výhry? Ale jen to by bylo primitivní. Tvůrci vás přimějí přemýšlet, jestli si to zaslouží, jestli je opravdu tak zvrhlé nasypat do mlýnku na maso směs gamblerů, slabochů, looserů, ale taky lidí s pohnutým osudem... . Přimějí vás se zamyslet nad vlastními hranicemi... . Ale dělají to vcelku nenápadně, nemoralizují a hlavně...nepodbízí se divákovi a nesnaží se o emocionální protlak. Místy je to odlehčené, pak z toho až mrazí, ale především to není předvidatelné. A to mi u drtivé většiny současné produkce opravdu chybí. Z první epizody jsem nadšený. Po dlouhé době jsem bez rozmyslu zapnul další epizodu a těším se na pokračování. Ten hype, který kolem tohoto kousku vznikl, není ani trochu neoprávněný. Pro fandy korejských filmařů je to povinnost.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Pokud máte očekávání chudšího příbuzného Ready Player one, tak opatrně... jde spíš o mišmaš Raubíře Ralfa a Trona. Takže taková rodinná neškodňárna se sympoušem Raynoldsem, několika dobrými nápady a Taikou Waititi, kterého vždycky rád vidím. CGI žádná hitparáda nebyla, pointa zoufale profláknutá a konec...jako podle klasické Disney šablony. Vlastně když o tom tak přemýšlím, tak je to obsahově strašný kýč, ale Free guy si sympaticky na nic vydatnějšího nehraje, takže jednou za čas je to fajn.

Nadace - Duch jednoho matematika (2021) (epizoda)

Kdyby nešlo o Nadaci, ale o nějaké jiné sci-fi, nepokrytě vykrádající Asimovovu klasiku, neměl bych proti této epizodě nic zásadního, i když mě hlavní postavy mladých vypružených černošek začínají dost štvát a na jejich neherectví se mi dívá špatně. Nevadilo by mi, že se autoři zabývají celou epizodu něčím, co je v knize popsané nemnoha odstavci a není to pro děj podstatné. Ani že poskakují skrze roky tam a zpět tak nešikovně, že nebýt popisků, má divák pocit, že sleduje lineární příběh. Jenže tady o Nadaci jde. Jen nejde o adaptaci, ale o rabování, prznění, znásilnění, přemačkání...cokoliv vás napadne v souvislosti s devalvací, nepochopením, zničením, neschopností... . Seriály a obecně tvorba poslední doby doplácí na to, jak obrovské množství se toho točí. Není dostatek kvalitních tvůrců, asi ani herců, do toho hyperkorektní doba temna... .  Aby vznikl nějaký opravdu kvalitní wow projekt, je potřeba víc než jen dobrá předloha a štědrý rozpočet. Sleduju teď najednou desátou řadu AHS, třetí řadu Co děláme v temnotách a Nadaci. V prvních dvou případech je to kvalitativní úpadek, v případě Nadace zklamání...byť ne překvapivé, protože tato doba prostě není nakloněná pro adaptace děl bílých hetero spisovatelů. Ve sledování Nadace asi nepřestanu...zajímá mě kam až tvůrci zajdou, protože v této epizodě mi opět šla brada dolů, co zase s postavou Demerzela provedli. PS: pro ty kdo neznají předlohu je název této epizody nepochopitelný, protože se nestalo nic, co by mu odpovídalo. Buďte v klidu...za normálních okolností by takový název byl spoiler jako prase, ale tvůrci jsou takoví tydýti, že ho dali o epizodu dřív.... .

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Přestože má k dnešku AHS deset řad, je tato pravděpodobně poslední, kterou jsem shlédl. Po vynikající druhé, rozpačité páté a hloupé polovině desáté řady, můžu klidně i po nadšených kritikách prohlásit Murder House za průměr. Pokud někoho láká AHS zkusit, doporučil bych asi jen Asylum. Celý ten koncept s nemrtvými/duchy, kteří sice nemají svá těla, ale může je kdokoliv vidět, mohou sekat dříví, zabíjet, kouřit, potřebují si svítit...vlastně jsou jako lidé, jen jsou uvázáni na konkrétním místě a jsou nesmrtelní, mi připadá jako hodně nelogická a humpolácká pomůcka pro konstrukt scénáristů, kteří si tak vlastně mohou dělat cokoliv. Není to vysloveně rušivé, ale oproti Šestému smyslu, kde si tvůrci dali náramný pozor, aby neměl duch fyzické projevy, je Murder House i Hotel jen efektní vyvražďovačka obalená rodinným dramatem. Možná jsem zbytečně přísný, vždyť v rámci žánru se to hemží mnohem horšími kousky, ale žádný z nich nebyl tak "vyhypeovaný", jako AHS. Pokud chcete něco víc, tak sáhněte třeba po The Haunting, nebo po něčem z úplně jiného...korejského soudku Tajemný pop-up bar.

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Tak zatím mám z celého AHS velmi rozporuplné pocity. Druhá řada byla divočina, ale líbila se mi. První polovina řady desáté je otřesná. A pátá řada, vcelku solidně hodnocená...Brazilská telenovela křížená s hororothrillerem v duchu Seven, ale napsaným studentem druhého ročníku FAMU. Název American horror story přesně odpovídá mé představě toho, čím Hollywood škodí. Perverzními úchylárnami, kde se to hemží zbytečným násilím a sexem, kteréžto nemají pro děj žádné zvláštní opodstatnění. Umím si představit, jaké lákadlo je to pro (nejen) latentní psychopaty a psychotiky. Nicméně dala by se z toho udělat slušná šestihodinová série, pokud by se tvůrci drželi žánru a udělali buď thriller, nebo horror a nesnažili se namontovat do toho rodinné drama. Herecké výkony oscilují od vynikajících, po strašidelně béčkové...lady Gaga je pak mimo tyto kategorie. Do desáté epizody jsem byl na vážkách, jestli je to za tři, nebo za lepší tři hvězdy, ale závěrečná epizoda byla otřesná, takže spíš jsou to slabé tři.

American Horror Story - Zima zabíjí (2021) (epizoda)

Mám za sebou pouze druhou řadu, která byla vynikající a polovinu páté řady, která se mi zatím moc nepozdává, ale nečekal bych, že se od těchto autorů dočkám tak slabomyslné ubohosti, jakou je tato epizoda. Neuvěřitelné scénáristické selhání. A to ve všech směrech. Něco tak diletantského a pitomého zcela devalvuje první dvě zajímavé epizody a odrazuje mě podívat se na druhou polovinu řady. Resp. ...podívám se jen ze zvědavosti, kam až jsou tvůrci schopni zajít. Murphy evidentně přestal brát černou pilulku.

Nadace - Přípravy na život (2021) (epizoda)

Nikdy jsem po zfilmování Nadace netoužil, takže první reakce po ohlášení seriálu bylo zděšení. Proč zrovna teď, kdy se v zájmu hyperkorektnosti nectí předlohy a Hollywood je schopen udělat Romea jako černého homosexuála a Julii jako transgender? Asimov byl jeden z pěti mých nejoblíbenějších spisovatelů sci-fi a Nadaci jsem četl kompletně celou. A teď ji dostal do spáru Goyer, který je s logikou velmi špatný kamarád. Tento člověk má točit o něčem, co je logikou a matematikou prodchnuté?! Ale co, dal jsem tomu šanci. První epizoda má fajn měřítko a výpravu, casting v případě Cleona a Seldona je ok, u ostatních je to otřesné, ale překousnul bych to, kdyby to bylo dobře napsané a drželo se to předlohy. Druhá epizoda...je evidentní, že tvůrci si jedou svoje, knihy je nezajímají. Rozhodli se vyprávět takto rozsáhlou ságu z pohledu postavy, kterou pokroutili, některým událostem dali jiný význam...prostě pro každého fanouška knižní předlohy naprostý hnus. Poženštěné postavy mužů bych chápal, v Nadaci moc silných ženských postav nebylo, ale udělat ženu z Demerzela?! To asi nikdo z tvůrců nečetl knihy, jinak by věděl, že se tato postava prolíná se ságou o robotech a že je to R. Daneel Olivaw...kterého žádný fanda nepříjme jako ženu. Přitom právě z pohledu Demerzela by dávalo smysl celou Nadaci vyprávět a pokud byl seriál úspěšný, mohlo se prequelově couvnout a zfilmovat i dobu, kdy myšlenka na vznik Říše vznikla. Místo toho sledujeme vatu obsazenou snad z 80% různě kolorovanými herci, jen aby náhodou běloši nebrali práci minoritám. Z tohoto odbělování by se stal rasista snad i z nevidomého. Ale vzal to čert...to co provádí s předlohou, mi vadí mnohem víc. Ani náhodou se jim nepovede udělat 8 řad, tohle skončí v propadlišti dějin. Vím o čem to má být a stejně mě to nebaví, co teprve ti neznalí předlohy.

Gei ba ba de xin (1995)

Nebýt Jet Li a jeho miniklona Mo Tse, byla by to klasická hongkongská béčkovina. Škoda, že pořádná a vtipná akce přišla až ve finále. Kluci měli na to pobavit víc. To ale pravděpodobně nebylo záměrem tvůrců, resp. dvě třetiny filmu se snažili o rodinné drama s akčními prvky. To sice jakž takž fungovalo taky, ale na rovinu...na filmy s Jet Li se díváme kvůli soubojům a ne pro jeho minimalistické herectví. Docela mi v dnešní době chybí kung-fu filmy ve starém dobrém stylu. Jet Li, Donnie Yen, Jackie Chan, Van Damme...s výjimkou stárnoucího Scotta Adkinse a Tony Jaa nevidím žádné pokračovatele.

American Horror Story - Manipulace (2021) (epizoda)

Původně bych psal recenzi až na celou sérii, ale po této epizodě jsem tak zklamaný, že to musí ven.   Včera jsou dokoukal American Horror Story - Asylum (série) (2012), se kterou na mě tvůrci udělali opravdu dojem. Bylo to sice typicky americky zvrácené, plné násilí a temnoty, ale současně to bylo chytré, resp. promyšlené, jako třeba Penny Dreadfull. Bylo tedy logické, že se podívám na další AHS sérii. Jako většina darkromantiků i já mám rád upírskou tématiku, ale podle popisu jednotlivých řad na ni ještě řada nepřišla. Mrkl jsem na fotky čerstvě vypouštěné série a ejhle...zubaté potvory vypadající jako upíři. První dvě epizody fajn, pak to ale začalo drhnout, přestalo to dávat smysl a postavy se chovaly ...zvláštně. Vysvětlení oč v seriálu jde přišlo velmi brzy, takže to má být něco jako rodinné drama? I když jsou všichni vykresleni tak povrchně a vztahy jsou tak šablonovité? Tohle má být kritikami opěvovaný seriál? Tahle vyčpělá divnost, ve které si Ryan Murphy vyřizuje účty s Hollywoodem, ospravedlňuje a současně kritizuje tu typicky americkou touhu po úspěchu? Proč ne, ale není to ani trochu chytré a ve všech ohledech to zaostává za zmiňovanou druhou řadou. Spoiler: dva roky se po městě trhaně pohybuje skupina (i ve dne!) podivných existencí, které jsou podobně oblečené, i když nedává smysl proč a živí se vším živým, včetně lidí. Nikdo s tím nic nedělá. Odehrává se nespočet vražd, další sosáci a undersosáci přibývají a i kdyby se jen ti co uvidíme krmili jednou týdně, je to kolem 500 mrtvých za rok. Přesto se zatím nezkorumpovaná policejní šéfka zapřísahá, že je ve městě bezpečno. Když ji odkrouhnou...nic, ticho po pěšině, nikdo ji nehledá, autoři najednou policii neřeší. Konec spoileru.   Přestože se to tvářilo jako netradiční upírovka, po této epizodě to vypadá, že je to slátanina kterou sice dokoukám, ale nejspíš to bude horší a horší.