Pád do tmy 2 (2009)

Pád do tmy 2 navazuje téměř přesně tam, kde jednička skončila Takže je jasné, že se opět setkáme s některými nesežranými postavami a většinou těch, kteří je po jeskyních naháněly. V jedničce jsme viděli partu bab, které se cosi snaží sežrat. Ve dvojce se servíruje skupina rádobyzáchránců. A to je asi tak jediný rozdíl. Jinak se jede v zaběhlém režimu, stísněný prostor, tma, slušné masky a pár nechutňáren. Co ovšem hrubě nefunguje, je konec. Idiotský, hůř než béčkový a přitom žebrající o pokračování, které by vysvětlilo posledních pár vteřin. Není to vysloveně špatný film, ale spíš než rozšiřuje, tak parazituje a přestože vysloveně nenudí, tak je tak nehorázně předvidatelný, že jediného překvapení se dočkáte v samém závěru. A to je překvapení z ranku ...a otrávěně pronesl: WTF?!

Loki - Varianta (2021) (epizoda)

Podobný průběh jako v první epizodě, tzn. poměrně dost povídání a málo akce, ale nakonec to zachrání nějaký fajn moment, nebo odhalení. Celý ten koncept TVA je docela přitažený za vlasy a vlastně i trochu směšný...tři mimozemští ještěři splétají osudy lidí do časové osy..., ale pořád mám chuť sledovat co bude dál a pořád se mi to líbí víc, než předchozí miniseriály.

Next (2020) (seriál)

Umělá inteligence je vcelku vděčné téma, takže vzniklo několik opravdu dobrých filmů i seriálů. To, co odlišuje Devs, Westworld, Humans a jiné od spousty mizerných pokusů, je inteligence jejich tvůrců. Nemůžete napsat dobrý příběh o superinteligenci, když nejste schopný uvažovat logicky, pracovat s proměnnými, kombinatorikou...to pak necháte rádoby nejinteligentnější mysl na světě plácat blbosti, necháte ji dělat neuvážené a nepromyšlené kroky a přisuzujete jí čistě lidské motivy. Přitom na scénáři se podílela celá smečka lidí...ale možná je potíž právě v tom. Seriál jako je Next se bude líbit jen těm, kteří jsou na tom s logikou hůř než tvůrci a těm, kdo doteď neviděli žádný opravdu kvalitní kousek na toto téma. Tyto soft sci-fi seriály pro nenáročné mají význam snad jen pokud je venku opravdu škaredě, nebo je člověk marod.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Další z filmů, který jsem až doteď vlastně nikdy neviděl celý, protože jsem za mlada neměl dost trpělivosti a hlavně porozumění pro tragédie běžného života. Jako většina mladých jsem žil ve zrychleném režimu, bez snahy naslouchat a vnímat svět z perspektivy těch kolem mě. J. Papoušek byl skvělý pozorovatel a vypravěč, takže je tento víc než 55 let starý film pořád funkční a i když se doba změnila, věřím že i v dnešním divákovi zanechá melancholický vzkaz: přestože si křehká duše mladé dívky cestu životem najde, musí často projít slzavým údolím, setřást ze sebe iluze a sny, a nechat se zocelit falší a lží. No a někdy, tak jako v případě Anduly, se najde plavovláska, která se o iluze jen tak připravit nenechá.

Anything for Jackson (2020)

Včera jsem v recenzi na V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz napsal, že mám rád filmy o démonech, ale ne o satanistech. A pic! ... dnes jsem si pustil tento film. Asi karma. Jasně, velmi často se nedívám na obsahy a téměř nikdy na trailery. Prostě mám náladu na horor, který není špatně hodnocený, tak se na něj mrknu. Anything for Jackson sice klasicky pitomý film o satanistech není a vlastně je prvních třeba dvacet minut hodně slušných. Jenže s každou přibývající minutou ubývá napětí i originalita. Jen z pouhé zvědavosti, jestli z tvůrců nakonec přecejen nevypadne nějaký ukrutně dobrý konec, jsem to dokoukal. Ale byl jsem odměněn pouze závěrečnými titulkami...ty byly mimochodem jednou z mála nečekanou věcí. Takový rychlý závěr si mohou dovolit filmy, které mají předpoklad pro pokračování, nebo jsou obsahově tak vymazlené, že mohou diváka poškádlit volnou interpretací. Recenze už píšu vcelku dlouho, takže nebudu kritizovat jen proto, že jsem si vybral špatný žánr. Krom první čtvrtiny filmu, ještě velmi oceňuji výběr herců...snad s výjimkou těhule a samozřejmě snahu udělat trochu jiný horor v žánru, který už mi nejspíš nemá co nového nabídnout. Další neurážející, ale současně nic nabízející položka v obřím seznamu TV produktů.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Zatímco filmy o vymítání, démonech a obecně nadpřirozenu mě baví, tak ty o satanistech mě snad s výjimkou Omen nudí a nevyhledávám je. Někdo namítne, že je to spojená nádoba, stejný žánr, ale já to tak nevnímám. Třetí případ manželů Warrenových satanismus a démony/posednutí vcelku solidně spojuje, ale kromě pár efektních momentů nenabízí vůbec nic nového, nebo zajímavého. Nebyl jsem odvařený už z předchozích filmů, ale ty měly aspoň slušnou atmosféru. Třetí pokračování je ovšem jen velmi dobře zpracovaná hollywoodská tuctovka. Na jednu stranu oceňuju, že se najdou prostředky pro "áčkový" horor, na druhou by bylo fajn přijít s něčím novým a zariskovat. Tohle je natočeno profesorsky a příběh včetně konce, je velmi předvidatelný.

Loki - Velké poslání (2021) (epizoda)

Z první epizody Lokiho mám mnohem lepší dojem, než z obou předchozích minisérií. Úvod působí neotřele a pokud by se nesl celý seriál v duchu první patnáctiminutovky, byla by to pecka. Vtipná retrosci-fi s postavou, která má potenciál překvapovat a kterou nemůže rozpohybovat jen tak nějaký scénáristický učeň. Loki je chytrolín a jeho soupeři nesmí být s inteligencí pozadu. Zatím se scénáristi drží při zdi, ale i tak to působí fajn. Snad se to nezvrhne v další instantní průměrárnu, jako předchozí smarvelovky.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Gerard Butler a katastrofický film? Okamžitě mi naskočila vzpomínka na pekelně špatný Geostorm: Globální nebezpečí, díky kterému jsem si Geralda zařadil do škatulky: toporný odvar Russella Crowea. Asi je jasné, že takto předpojatý divák má jen dvě možnosti. Polovinu filmu halekat...já to věděl! Já to věděl, že to bude zase kravina! Nebo může být příjemně překvapený. Před jedenácti lety vyrukoval Roland drtizemič s katastrofičností 2012. Tenkrát jsem do komentáře napsal, že bych se bez té opulentní zkázy a destrukce klidně obešel a bohatě bych si vystačil s dramatem, kde se řeší koho zachránit, koho ne...prostě bych rozvedl poslední třetinu filmu. Než megatsunami a bořící se mrakodrapy, bych raději viděl film o lidech, lidství, lidstvu na prahu vyhynutí. Ne že by Greenland tento motiv nějak zvlášt vytěžil, ale něco z toho tam je. Skrze rodinu, která se snaží zůstat spolu a zachránit se, tvůrci ukazují velmi realistický pohled na chaos, bezmoc i čistě pudovou potřebu přežít. Samozřejmě to není nic nového, viděli jsme to ve Válce světů a vlastně ve většině katastrofických filmů. Ale zatímco ve většině z nich to byla záminka pro digiorgie, tady je to ústřední motiv. Takže spíš než na CGI, stojí celý film na ústřední trojici. Baccarin i Batler působili díky civilnějšímu pojetí věrohodně, scénář jim do pusy necpal patetické bláboly a napětí po většinu filmu nechybělo. Škoda že se po skvělé první půli nepokračovalo v podobném duchu a film postupně sklouznul do klasicky hollywoodského klišna. Důvod proč nedám lepší hodnocení je i stopáž, díky které se to ke konci táhlo a také kvůli absenci něčeho výjimečného, co by mě přimělo pustit si takový film třeba za měsíc znova. Přesto jsem spokojený...jak jsem zmínil...příjemně překvapený.

Ostře sledované vlaky (1966)

Nedávno jsem viděl nějakou ukázku z Ostře sledovaných vlaků a došlo mi, že jsem je asi celé nikdy neviděl. Což je s ohledem na můj zájem o kinematografii vcelku ostuda. Dnes jsem se to tedy rozhodl napravit. Zhruba po půlhodině mi ale došlo, že jsem ten film kdysi celý viděl, jenže mě nezaujal...vlastně se mi nelíbil. Oscarovi a skvělým recenzím navzdory, mi takto namixované drama s komedií nesedne. Když se nad tím zamyslím, tak od Menzela mám rád jen čisté komedie, kde ta jeho poetická manýra skvěle funguje. Například Obsluhoval jsem anglického krále, je má nejoblíbenější Hrabalovina a filmem jsem byl vysloveně zhnusený. V případě Vlaků žádné negativní pocity nemám, ale současně mě nenapadá, čím je tento film tak výjimečný, aby byl tak adorován.

Nezvaný host (2020)

Mnoho hororů a scifíček obsahuje scény, kde postavy na svou zvědavost škaredě doplatí. Díky tomuto skvostu se k nim teď můžu počítat taky. Přestože ještě vláda nevyhlásila jednoletý tvrdý lockdown, který by mě na 24 hodin denně přibil k TV, dobrovolně jsem si pustil béčkový film jen proto, abych se podíval kam až Willis upadl. A bylo to poučné. Tento zážitek ve mě totiž probudil několik otázek jako: Není protizákonné, aby dělalo kameramana desetileté dítě? Opravdu si někteří lidé pletou slova originální námět a orangutální nátěr? Kdo tohle platí? Nu, otázek by bylo mnoho, ale ty do recenzí nepatří. Takže abych to nějak stručně okomentoval. Bruce Willisovi neuškodí ani účinkování v takovéto neoriginální a diletantské zbytečnosti. Pořád je to Ten Bruce Willis. Ovšem na stranu druhou, je tato roztřepaná, ohavně nastříhaná a laciná vykrádačka Věci a Vetřelce tak špatná, že ji ani účast Bruce Willise a ostatních brigádníků nepomůže. Kolskaja sverchglubokaja, kterou jsem nedávno viděl, je oproti tomuto neskvostu oskarová pecka. Netuším kdo je cílovka takových filmů, ale někde jsem četl, že vkus a soudnost jsou v mnoha ohledech velmi přeceňované schopnosti.