• Pohádka

Fanfán Tulipán (1952)

"Po popravě bude následovat hudba a tanec a celá slavnost bude zakončena ohňostrojem." / "Ať někam odklidí zbytky komořího. A ať se postarají o koně, prosím." / "Ale slíbil jste mi deset tisíc mrtvých" - "Dostanete je příště, sire." Tak to vypadalo, když se ještě v Evropě (a ve Francii zvláště) točily skvělé vtipné a hlavně inteligentní filmy s nadsázkou. Stejně tak je film vzpomínkou na zašlou slávu českého dabingu. "Zahajte palbu a zavřete okna."

Manželé z roku II (1971)

Asi nejlepší film s Belmondem. Je v něm napětí, krásné ženy, úžasné gagy (třeba šlechtický bál na statku, při němž tanečníci odkopávají slepice, je takřka geniální), přitom celkem věrně zachycuje atmosféru revoluce a neváhá zesměšňovat všechny strany. Už to tu někdo srovnával s Fanfánem (samozřejmě Filipovým) a já to jen podpořím, protože jde o dvě nejlepší staré francouzské historické komedie. Zmínku zaslouží i výborná hudba Michela Legranda.

Doom (2005)

Já nevím, čím to, ale mě to bavilo. Ano, charaktery postav jsou ploché, dějová zápletka vachrlatá, povídání "vědkyně" Pike veselé, první hodinu se prakticky nic neděje. Většina problémů jde ovšem na vrub dost slabého scénáře, který v první polovině nedává moc prostoru pro výraznější rozjezd. Zato k režii nemám moc výhrad, Bartkowiak tlumí hluchá místa kde může (například rádobykůl drsňácké hlášky dokáže utlumit k téměř snesitelné civilnosti) a je jen škoda, že nebyl u projektu od počátku. Akce vypadá dobře, FPS pohled netřeba komentovat. Závěrečný souboj full contact sice do světa Doomu moc nepasuje, na druhou stranu jde o jednu z nejlépe natočených mlátiček s krví, zraněními a bolestí. Je to tak na 3,5*, ale poněvadž jde o zatím jednoznačně nejlepší herní film, který mě na hodinu a 40 minut opravdu zabavil, a poněvadž je pořádných akčních hororů jako šafránu, dávám s velmi přimhouřenýma očima 4.

Doba ledová (2002)

Ice Age je možná víc pro menší děti, ale jde stále o slušnou zábavu. Veverka rulez!

Vetřelci (1986)

Ve dvanácti, když jsem to viděl poprvně v kině, jsem to považoval za nejlepší film vůbec a pak jsem lítal po přírodě a hrál si na Michaela Biehna (btw asi nejsympatičtější mariňák filmového plátna). Dnes sice vím o lepších filmech, stejně jako si všimnu místy nelogičností v ději, přesto nadupanější sci-fi akčňárnu o boji s "emzáckým slizem" aby člověk pohledal.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Sympatické je, že se Mostow nesnaží "trumfnout" Camerona, protože jeho parketa jsou spíš řemeslně slušné akce bez větších ambicí. Film pojal v poněkud odlehčeném duchu, což mu značně pomáhá. Ke kvalitě pak rozhodně přispívá velmi slušný konec, který zároveň otvírá vrata k dalšímu dílu série.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Vedle Vetřelců asi nejlepší film Jamese Camerona zvláště v režisérské verzi (přepnutí na mód učení). Jednička měla o něco lepší atmosféru, tady se mi zas líbí závěrečná řeč Lindy Hamilton (v původní kino verzi a ve special edition, ten sladký konec z extended cut mi vůbec nesedí). Logické chyby jsou v obou víceméně stejné, ale v podobném filmu mi zas tak nevadí. Jinak klasika dětství a s přibývajícími pokračováními (a chystaným Taylorovým de facto remakem prvních dvou dílů, který vypadá naprosto otřesně) si jej musím cenit ještě více, což promítám i do změny hodnocení (7.12.2014).

Terminátor (1984)

Vzpomínám na zážitek, když jsem na tom byl ještě za minulého režimu (anebo spíš hned poté?) v letním kině ve Zbiroze, oči navrch hlavy, ruce stisknuté v pěst, ani jsem nedýchal. Ve své době to byl přelomový film, který z mála dělá maximum. Je opravdu málo filmů, které z poměrně jednoduché zápletky dokážou vytřískat tolik napětí a husté atmosféry.

Mrazík (1964)

Ha, baba si přiletěla. Naftěnku chci fa fenu, huhuhu. Vypsat všechny kultovní hlášky by znamenalo opsat scénář, přičemž na výsledku se bohatýrským způsobem podílí i dokonalý dabing, který mocně posunul tuto pohádku k výsadnímu postavení, ze kterého Mrazík do žádné zimy nespadl.

Hrátky s čertem (1956)

Naprostá klasika českého filmu s nezapomenutelnými kreacemi pánů Filipovského, Neumanna, Beka, Ráže, Vinkláře a dalších. Záměrně umělé ladovské kulisy (které mnozí zde diskutující "filmoví znalci" odsuzují) neodmyslitelně patří k celkovému estetickému dojmu. Každé vánoce jasná volba. P.S: Ta skvostná čeština starých filmů se už dneska nevidí.