Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (998)

plakát

Duna: Část druhá (2024) 

Asi se budu opakovat, ale je to velkolepá audiovizuální podívaná. Ať si to vychutnáte plnými doušky, tak se vyplatí jít do IMAX, nebo někam na Dolby Atmos. Jinak za mě 90%.

plakát

Kosmonaut z Čech (2024) 

Co k tomu říct. Asi jedním slovem zklamání. Zklamání o to větší, že jsem se na snímek těšil hlavně kvůli knize, která mě bavila a která byla napsána jednoduše a zajímavě co se českého pohledu týče s mnoha retrospektivami na naší historii, kde koření základy budoucího "kosmonauta z Čech", Jakuba Procházky. K mému překvapení Netflix nechal mnohé s odkazem na Česko. Už při úvodu vidíme řídící věž na Ruzyni, nyní ale sloužící jako velín pro první českou kosmickou loď Jan Hus I s logem inspirovaný naší vlajkou. Nesčetněkrát se objeví naše vlajka na skafandrech nebo jiných oděvech, české nápisy uvnitř vesmírného plavidla a jiné věci a  názvy spojené s naší malou zemičkou, která se vydala na cestu vesmírem, kterou sleduje a obdivuje celý svět. Je velice příjemné, že zachovali všechny názvy postav, od Jakuba, po jeho partnerku Lenku, mimozemského Hanuše, Tůmovou (v knize Tůma) a jeho kamaráda a spojovatele se Zemí Petra, kterého jsem si z knihy nepředstavoval jako člověka původem z Indie. Ale budiž, je to Netflix a s tímto se dá a musí počítat. Co je ale nejhorší na tom všem, že jsou všechny postavy bez duše, kde jasně vévodí v podání Lenky - Carey Mulligan a bylo utrpení jí pozorovat. Dále jsou tam velice prazvláštně vizualizované retrospektivy, v podobě rozmazaných vzpomínek, které mě spíše mátli. Jsou tam střípky, ale horkotěžko jdou poskládat a neumím si představit, že bych to nečetl. V knize je vše zřejmé, jasné. Zde nikoliv. A ať se ve filmu snaží zajímavě navnadit několikrát českou atmosféru nejenom při Dvořákovic Rusalce, která je tam pak párkrát zmíněna a vizualizována k Lence, tak už to doslova časem jde na nervy. Možná i díky českým stopám ve filmu se mi mnohdy zdálo, že je to natočené za malý rozpočet a tak nějak česky. Konec filmu končí tam, kde je kniha teprve v tom nejlepším, nebo abych to správně nastínil, tak konec filmu nemá nic společného s knihou. Všechno je špatně, nic mě neudělalo radost a místo hrdosti se dostavil pocit zmatenosti a velké znuděnosti.

plakát

Napoleon (2023) 

Šel jsem na Napoleona a dostal naservírovanou Josefínu. Trošku sice přeháním, ale tak nějak jsem se skoro po dobu téměř tří hodin cítil. Nemůžu říct, že jsem se vyloženě nudil. Bylo tam pár zajímavých scén, nějaké bitvy a politické šarvátky, ale trošku jsem se ztrácel v ději, jelikož to úplně vše logicky nenavazovalo a chyběl pro mě mnohdy důležitý kontext. Např. změna postoje Alexandra Velikého, nová manželka a vytoužený syn a jejich budoucnost. Abych to uzavřel, tak jsem na to šel i kvůli Scottovi a čekal jsem velkofilm ve stylu "Gladiátora" a jako třešničku Joaquina Phoenixe v hlavní roli. Bohužel asi bych to přirovnal k režisérovu průměrnému Robinu Hoodovi a je vidět, že i mistr tesař se někdy utne.  P.S. ty scénky pohlavních aktů Napoleona a Josefíny (narážím na provedení), bych čekal spíše v komedii od Guye Ritchieho, zde se to spíše nehodilo, než hodilo.

plakát

K zemi hleď! (2021) 

Co k tomu říct? Poprvé když jsem viděl plakát k filmu s hlavním protagonistou Leonardem, jakožto i jedním z ekolídrů dnešní doby v mém oblíbeném žánru katastrofických filmů, zajásal jsem zvědavostí. Po prvních pár minutách jsem si ale uvědomil, jak na tenkém ledě se tento žánr pohybuje a člověk na to musí být dost uvědomělý, aby si to mohl užít a musím říct, že podání v tomto žánru je to velice těžké. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na film Mars útočí! (1996) , který s tímto v mnohém spojuje a to jak naivním chováním prezidenta USA, tak i celkovou ironií lidstva na blížící se nebezpečenství, ale také hvězdným obsazením. Tedy až na výrazný rozdíl, že K zemi hleď! je mnohem lépe propracovanější v detailech a v podstatě je to takovým obrazem dnešního světa, kdy hlavní roli hrají masmédia, které v mnohém ovládají sociopati a jiní zvláštní tvorové a zneužívají lidské naivity pro svůj vlastní prospěch. Osobně, ale stále doufám, že takto bychom jako lidstvo nedopadli, i proto mi tento žoviální styl ironické satiry byl spíše proti srsti a stěží jsem to dokoukal do konce. Můžu říct, že mi komedie v katastrofických filmech nevadí (Armageddon (1998), Den nezávislosti (1996)), ale asi ta nečinnost a laxnost bohužel v tomto žánru ano. I proto již nyní netrpělivě vyhlížím Moonfall (2022).

plakát

Le Mans '66 (2019) 

Přiznám se, že mám pro tyhle typy filmů velkou slabost. Na první pohled se zdá, že se film chce svézt po "uspěšné" vlně Rivalů s podobným "motoristickým" tématem. Snímek jde ale jiným směrem, který je neméně zajímavý a na rozdíl od Rivalů pro mě byl překvapením samotný konec, nad kterým jsem přemýšlel další týden. Bale zahrál neskutečně a znovu dokazuje, že je to 5* herec. Vše splnilo mé očekávání na 100% a určitě chci vidět znova. Jen škoda toho názvu, co byl EU zakázán - více by to pak umocnilo atmosféru.

plakát

Lví král (2019) 

Kdo znají původní verzi budou mírně zklamáni a půjdou s hodnocením dolů. Dokonalý film nelze dokonale zopakovat. Režisér se scénáristou jdou až na drobné odchylky krůček po krůčku vyšlapanou cestou s původním snímkem. Bohužel se nám tu nějak vytratila fantazie, kouzlo a hlavně hravost, který Lví král měl. Vizuální efekty byly skvělé, někdy i připomínalo dokonalé přírodovědné snímky z BBC nebo National Geographic a člověk byl okouzlen krásou přírody i když to byla vizuální iluze. Dále byl snímek zbytečně dlouhý, zejména pro mladší obecenstvo, původní verze byla o dost kratší a bylo to celkem znát. Finální souboj byl oproti předchozí verzi značně nepřehledný, Simba místy vůbec nebyl. Suma sumárum s přihlédnutím na připomenutí pocitu před cca 25 lety kdy jsem Lvího krále poprvé shlédl nemohu dát méně než 4 hvězdy, ač jsem čekal více. Remake Knihy džunglí se režisérovi povedl více "důstojně".

plakát

Autor neznámý (2018) 

Krásný příběh staříka, který touží po posledním vydařeném obchodu s obrazy. Ta šance se mu vyskytne a s pomocí svého znovuobjeveného vnuka vlétnou do kolotoče spojeným s objevením neznámého autora obrazu, následného vydražení až po prodej. Výkon herce ztvárňujícího Olaviho je mnohdy dechberoucí, kdy z něj nemůžete spustit oči. A to od každodenního rituálu koupě dortu v sousední pekárně, až po množství situací spojených s mezigenerační propasti.se svým vnukem Jako celek film prošel na výbornou se skvěle zvolenou hudbou a má mnohem větší "srdce" než třeba "umělecky" podobné drama s obrazem, Dáma ve zlatém. Seveřani prostě umí využít z minima, maximální zážitek.

plakát

Milada (2017) 

Hodnotím už jen z respektu k osobě Milady Horákové, svůj film si zasloužila. K jeho kvalitám mám samozřejmě své výhrady, ať už dabing hlavní "nečeské" postavy + všeobecně hereckým výkonům jak kdyby se nechumelilo, tak i samotnému konci - vyprávění o českých lánech a polích, či co.

plakát

Fotbalový talent - Pilot (2018) (epizoda) 

Sportovní kinematografie patří k mým oblíbeným. I proto jsem sáhl po tomto nenápadném, neznámými herci obsazeném seriálu který pyšní, že je inspirován podle skutečných událostí. Od prvního dílu je cítit nádech mladistvé energie a tak trošku mě to vrátilo do doby Školy zlomených srdcí. Nenápadně mi také připomíná Twilight ságu v až příliš idylicky zobrazené trenérovi dokonalé rodinky. Pokud toto všechno "přetrpíte", hodíte za hlavu a necháte tomu volný průběh budete mile překvapeni, že seriál který svým příběhem snad nejvíce připomíná Zrození šampiona, hlavu a patu má - tedy zatím (k šestému dílu) a dokáže i nějakými dějovými zvraty překvapit, což je na dnešní dobu takřka zázrak. Scény mají drive, nic tam není zbytečné, dokáže vás vtáhnout do psychologie postav a to nejen do role hlavní postavy celého příběhu Spencera, kterého hraje velice nadějný a charismatický začínající herec Daniel Ezra. Jde jen o to, zda se necháme do příběhu zatáhnout :). 40% Zrození šampióna https://www.csfd.cz/film/256652-zrozeni-sampiona 20% Vzpomínka na Titány https://www.csfd.cz/film/15282-vzpominka-na-titany 20% Škola zlomených srdcí https://www.csfd.cz/film/72500-skola-zlomenych-srdci 10% Twilight sága https://www.csfd.cz/film/252134-twilight-saga-zatmen 10% Selma https://www.csfd.cz/film/275833-selma

plakát

Johnny English znovu zasahuje (2018) 

Je důležité říct hned na začátku, že jsem od filmu nic zásadního nečekal. Jen jsme se šli se synem pobavit. A ejhle, my oba bavili a to náramně. Scény ala Mr. Bean jsou bezkonkurenční a ono stačí málo. A že to nemělo úplně příběh, to je jedno a pokud nehledáte film k velkému zamyšlení, ale spíše pro zábavu, sáhněte po tomto. Za mě nejlepší Johny English, a že by zrál jako víno a nebo přišli na to, že Mr. Bean prostě baví a bude bavit a je praticky neokoukatelnej? :)