Devadesátky (2022) (seriál)

Tak z tohoto jsem byla jak u vytržení. Vlastně se trochu podivuju, že podobných věcí nevzniklo více, protože porevoluční bordel i se všemi těmi dodnes notoricky známými figurkami je zajímavé téma, které si o to vyloženě říká. Tady se povedlo úplně všechno - neokoukaní herci, soundtrack, devadesátková atmosféra, humor, napětí, vsuvka z dobových záběrů a hudby na začátku každého dílu. Snad jen počet dílů mohl být vyšší, ale to si říkám u každého seriálu, který se mi líbil.

Truman Show (1998)

Pro mě jeden z nejgeniálnějších filmů, co kdy vznikly. Nenápadný, ale přitom neskutečně sofistikovaný a chytrý horror, kde se spousta věcí skrývá pod povrchem a které divák ocení pouze pokud se zamyslí nad různými souvislostmi a vnímá je z větší perspektivy. A taky čím dál více aktuálnější.

Enter Nowhere (2011)

Za málo peněz hodně muziky. Důkaz, že zajímavý film se dá udělat doslova i v lese.

Kobiety mafii (2018)

Je možné, že jsem viděla omylem jiný film než to, co tu všichni opěvují? Protože to co jsem viděla já byl totální úlet. Začalo to jako detektivka, pak se to vylouplo do thrilleru a až zhruba v polovině mi konečně došlo, že je to nepovedená černá komedie. I s nekonečným úsilím a sebezapřením nedosledováno.

Bajo la Rosa (2017)

Španělé mě neustále přesvědčují o tom, že thrillery prostě umí a ještě k tomu jsou čím dál lepší. Chytře napsané, ke konci má děj čím dál větší grády a konečné rozuzlení všechno obrátí o 180 stupňů.

Ochránce - Hidžáb (2021) (epizoda)

Zajímavý a silně rozporuplný díl. A s rozporuplným hodnocením. Jedni dávají automaticky 5 a ještě mají zvláštní potřebu si uplivnout nad těma fuj xenofóbama v recenzích, aby ukázali jak jsou děsně uvědomělí, sluníčkoví a multikulti (stejně jako větší část hlavních postav v tomto díle), zatímco další automaticky odpad, protože na cokoli co souvisí s islámem jsou alergičtí a nechtějí o něm už nic slyšet bez ohledu na kvalitu hodnoceného. Je to prostě ožehavé téma, kde je obtížné, možná skoro nemožné být nezaujatý.  Osobně si myslím, že ta holka byla moralizující attention whore a konkrétně v tomto díle úplně souhlasím s řidičem. Za mě horší průměr, mám pocit, že to bylo lehoulince agitační, jednostranné a chyběly tomu grády. Například v podobě náhledu na svobodu vyznání a nošení náboženských symbolů v muslimských zemích, to by bylo kurevsky výživné a postavilo by to celou tu agitku do úplně jiného světla. Stejně jako naťuknutí tématu rovnoprávnosti, tolerance a svobody jedince tamtéž. Takže ne, fakt mě nedojímá, že puberťačce zakázali na české škole nosit na hlavě hadr. SPOILER: Plus ještě ten trapný románek Vaculíka s jeho studentkou, bez toho bych se fakt obešla ... nějak mi to tam vůbec nepasovalo.

Mistrovská úroveň (2020)

Náhodou mě se to líbilo a dost často jsem se i solidně zasmála. Jak tady někdo už napsal, jde o střelenou a oddechovou záležitost a mě to vyloženě sedlo. Za pozitivum považuju i fakt, že hlavní hrdina je tak trochu vůl, který mě chvílema štval, ale stejně mi byl sympatický a nešlo mu nefandit. Kdyby to byl dokonalý charakterní klaďas, bylo by to o ničem, vůbec by to do filmu nepasovalo. Zpracování časové smyčky bylo udělané dobře, opět zaměřené tak, aby především bavilo a vypointovaly se tím různé časové fóry. A nelze nezmínit Mela Gibsona, kterého jinak nemusím, ale tady zazářil v nenápadné, ale geniální parodii na takového toho typického filmového padoucha. Takže za mě 4,5 .. zaokrouhleno nahoru, protože jde po dlouhé době o americkou komedii, která byla opravdu vtipná.

Felidae (1994)

Opravdu originální a po všech stránkách dobře udělaný animovaný krimifilm s kočkama, nenapadá mě ani žádné srovnání s čímkoli jiným, co jsem viděla. Jediné, co bych asi vytkla byl grafický design některých kočičích postav, které nevypadaly jako kočky ale spíše jako buldoci nebo medvědi ... tvl takhle přece kočky nevypadají! Ale jinak pro mě kvalita, kterou stojí za to zhlédnout vícekrát.

Contratiempo (2016)

Jedno shlédnutí prostě nestačí pro ocenění téhle absolutně geniální záležitosti.

Nikdy neodvracej zrak (2018)

Strašně mi nesedl hlavní hrdina, kterého hrál Tom Schilling. Byl celou dobu jak leklá ryba. Bez ohledu na to, co se dělo, neustále působil jako kdyby to měl všechno na háku a to mi možná trochu zkazilo celý film. Což je škoda, protože to téma bylo zajímavé a výkony ostatních nebyly vůbec špatné, hlavně Sebastian Koch byl dokonalý (jako vždy). Ale dalo se z toho vytáhnout mnohem, mnohem více.