• Krátkometrážní

Gumballův úžasný svět - The Friend (2015) (epizoda)

Celkem zdařilá parodie na Železného obra, které však k dokonalosti něco chybí. A jak v některých epizodách bývají useknuté konce, tady byl naopak, za celé ty tři série, konec nejuzavřenější. 4*

Gumballův úžasný svět - The Saint (2015) (epizoda)

Tak tady už jsem měl pocit, že tvůrcům došli nápady a že by to celé vystačilo tak na 8 minut, protože od té scény, kdy Alan přijde o všechno (a pak to naprosto geniálně vymyšlenou náhodou dostane zpátky), mi to připadalo jako hodně navíc. Každopádně jsem si tuhle epizodu opět patřičně užil. 4*

Gumballův úžasný svět - The Question (2015) (epizoda)

Díl o hledání odpovědi na otázku Jaký je smysl života? a s nejchytřejší odpovědí přijde ta nejnepravděpodobnější postava. A to jsem si myslel, že mě v tomhle seriálu nemůže už nic překvapit, ale evidentně jo... Každopádně tahle epizoda se mi líbila hodně a i když nemusím zpívání v animácích (byť z celého seriálu se mi jedna píseň hodně líbila a poslouchám ji už nějakou dobu), tady jsem si ten koncert planet překvapivě dost užil. 5*

Závrať (2009)

Další z filmů, co jsem chtěl vidět jako malý. A tenhle jsem navíc už kdysi rozkoukal, ale nudil mě už ze začátku. Jaj, to mě to ale zklamalo... První polovina, kdy je to čistě horolezecká noční můra, je strašně napínavá a to až tak, že jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Doufal jsem, že se to takhle udrží až do konce, jenže když se začalo ukazovat, že nepůjde jen o to, šlo mé nadšení sice trochu dolů, ale pořád jsem byl napnutý. A zhruba do 50.minuty (prostě do té scény, kdy najdou dům) tenhle stav trval, jenže pak ten film obrátil o 180°, postavy se chovali totálně idiotsky, nedalo se nikomu fandit a už to byl jenom sled kravin, včetně toho závěrečného zvratu. A taková škoda to je, tak dobrý horor to mohl být... Silné 3* tomu dám, ale zachraňuje to hlavně skoro až bezchybná první polovina (a těch pár neskutečných náhod a záchran na poslední chvíli bych ještě odpustil).

Narušitel systému (2019)

Jakožto člověk, kterému lezou děti na nervy, se asi neudržím a použiji zde pár (pro někoho) silných výrazů, takže pokud jste citlivé dušičky a máte rádi dětičky (jako v lásce rodičovské, ne té trestné a zvrácené, abychom si rozuměli), radši dál nečtěte. Zprvu musím pochválit, jak mistrně je to natočené. Když je Benni v klidu, je kamera v klidu. Když jí hrábne, střídají se za sebou záběry strašně rychle. Když řve, kamera je hektická. Fakt, tady po téhle stránce klobouk dolů. Zahrané je to skvěle a i když jsem nikdy nechápal všeobecné chválení dětských herců v uměleckých filmech, tady se musím přidat, protože kdybych někdy Helenu Zengel potkal, asi bych se jí obloukem vyhnul, aby se na mě náhodou nevrhla. Co tím chci říct, zahrála to skvěle. Každopádně skvěle zde hrají i všichni ostatní, tudíž i po téhle stránce Narušitel systému funguje. Příběh člověka zaujme a i když pár scén je podle mě delších než by mělo být, ani mě to nenudilo. Ani to není špatně vedené, ale má to dvě zásadní chyby. Tou první je hodně nedostatečné představení Benni po psychologické stránce. Já jsem ji a její jednání za celý film vůbec nepochopil, proč třeba řve na cizí lidi, proč každého hnedka začne mlátit, proč pořád řve... Takhle se chovala jako fakan, který prostě když nedostane všechno co chce, začne řvát a rozbije půlku věcí, co okolo ní je (a když už není co, vychčije se na podlahu). Takhle si prostě zaslouží leda tak přes držku a být to moje dítě, neudržím se a klidně jí něčím tu držku rozflákám na kaši. Sama se ale ovládat vůbec nedokáže a i když se jí někteří snaží pomoct, nic si z toho nevezme. Pravdu měl ten chlap, když jí řekl (není to přesně, ale v tom smyslu): Tím, že pořád utíkáš, se propadáš do stále větších sraček. Benni si z toho ale vůbec nic nevzala a já nechápu proč. Ten film mi to neřekl a ani trochu nenaznačil. Čímž volně přecházím k tomu druhému problému - o tom, co se té holce dělo v minulosti, se nic nedozvíme. Ano, zjistíme, že jí někdo z rodiny mačkal použité pleny k obličeji (Zpočátku to vypadá na biologického otce - o kterém btw nic nevíme - ale pak se prokecne, že ji máma nemá ráda. Asi to řekla kvůli tomu, že si ji nechce vzít domů, ale... jak to teda bylo?), proto řve vždycky, když jí někdo sáhne na obličej, ale víc se nedozvíme. A to je právě špatně, protože právě tady je možná zakopaný pes, možná tady se skrývá ten důvod, proč se ta holka chová tak, jak se chová. Třeba byla biologickým otcem brutálně týraná, ale ne, to se nedozvíme, ať si to divák domyslí sám. Ano, má nějaké noční můry, občas se v noci pochčije, ale proč? Diváku, domysli si. Jenže s takovým přístupem po mě režisérka nemůže prostě chtít, abych k Benni měl nějaké sympatie. Navíc mě celou dobu přišla jako antihrdinka, potrat (nebo malá holka, jak chcete), který se asi neměl narodit, ale prostě se tak stalo a teď těžko říct, co s ní, jelikož ji jako dítě zabít nemůžou. Tak to z filmu vyznělo a tady jsou právě znát následky nepředstavené Bennini minulosti. Takhle si můžu myslet, že je to antikrist, i když třeba není a skutečně je zdeptaná z dětství. Ale to se nedozvíme, jak to bylo. Pak i ten konec je poněkud divný a bylo by podle mě lepší to zakončit tím, loučením na letišti. Ten její další útěk s nadšeným výrazem na tváři a následným skokem z... střechy? by jenom potvrzoval moji teorii, že ta holka je čiré zlo, které doslova žije z týrání lidí okolo ní. No jo, jenže pak by to nebylo drama, ale hodně divný horor. I když je ten film jinak dost povedený, tyhle dvě obrovské chyby ho dost shazují dolů a tak je z Narušitele systému skvěle natočená,podmanivá, psychicky náročná a uřvaná záležitost, která právě na psychice hlavní postavy strašně pokulhává. Stejně mě víc zajímaly životy vedlejších postav, než Benni, té jsem upřímně přál, no... domyslete si sami. A přitom bych té holce mohl částečně rozumět, já se taky občas chovám jak vůl. Ale já si to na rozdíl od ní dříve či později uvědomím... Btw, taky musím v hodnocení zohlednit to, že je to debut, ale pokud příště Fingscheidt zamaká na scénáři, mohla by natočit skvělý film. Tak snad se poučí a nezblbne z toho, že její debut byl většinou přijat hodně pozitivně. Slabé 4*

Obrazy starého světa (1972)

No tak jo. Tak Dušan Hanák fakt umí a neměl jsem ho posuzovat jen podle Dně radosti. Obrazy starého světa (i když dneska už by se to mohlo jmenovat Obrazy zanikajícího světa) jsou naprosto dokonalým dílem, které je silným poetickým dokumentem s obrovským myšlenkovým rozsahem. Hanákovi se perfektní filmařinou povedlo z rozhovorů s několika starých lidí a jejich fotek vytvořit něco velkolepého a mnoho pronesených vět mi přišlo dost pravdivých a hlubokých. Bylo jich fakt hodně a až se na ten film podívám podruhé, klidně je zde vypíšu, protože teď si pamatuji jejich poselství, ale ne to, jak přesně byly řečeny. Je to film o mnoha věcech - stáří, rozdílech mezi životem ve městě a na vesnici, o člověku a jeho existenci, o drobných radostech ze života (a s tím spojené to, že má smysl žít na tomhle světě) a i dalších tématech. To vše je dostatečně probráno v pouhých 64 minutách, které rychle utečou a dívá se na ně příjemně, pokud vám tedy samozřejmě sedne styl, jakým je natočený. Mě sedl fakt hodně (i když jsem v to moc nevěřil), a to i svou zvláštní poetikou. A scéna, kdy muž pasoucí ovce chodí po poli a hraje na nějaké divné dudy (nevyznám se v hudebních nástrojích, sorry) je jednou z nejlepších, co kdy v dějinách filmu vznikla. A to říkám málokdy. Jen mám tak trochu dojem, že kdyby někdo natočil takový dokument dnes, asi propadne, jelikož je dneska "in" nadávat na důchodce a vesnice... Možná to je ale jen můj dojem. Každopádně Obrazy starého světa mě svojí poetikou a filozofií dostaly tolik, jako už fakt dlouho nic - naposledy snad Šťastný Lazzaro. Jestli se mi dostanou do oblíbených filmů, to si nemyslím, ale do mého seznamu oblíbených filmů patří určitě, a to na dost vysokou příčku. Taky to byl snad ten nejsilnější dokument, co jsem kdy viděl a ani bych se to nebál označit za nejsilnější československý film - spolu s Démanty noci. A to jsem ještě v 10 minutě říkal, že to není špatné, ale že těch 86% si to tady nezaslouží... Houby! 5*

Gallipoli (1981)

Ale je to hodně slabých 5*a tu pátou hvězdu dávám jenom kvůli silnému závěru. On ten film je hodně povedený a skvěle natočený a zahraný, taky je perfektně vedený a krásně ukazuje, jak dvojice hlavních hrdinů má zpočátku o válce dost naivní představy a na konci jim je krutě ukázáno, jak moc byly jejich představy zkreslené... Celkem mě ten film i bavil, akorát první polovina pro mě měla podmanivější tempo, než ta druhá, u které mi připadalo, že se mírně táhne. A jelikož mě to už nebavilo tolik, jako první polovina, dlouhou dobu jsem chtěl dát jen silné 4*, ale naštěstí to zachránil závěr. Jinak jsem bůhvíproč čekal, že to bude méně válečné (jelikož tenhle žánr moc nemusím), ale tohle je můj problém a do hodnocení ho zahrnovat nebudu. I tak se mi ten film líbil, i přes tu ne tak zajímavou druhou polovinu. Slabých 5*

Scare Campaign (2016)

SPOILERY Škoda toho debilního konce, protože jakmile se tam objeví ti zamaskovanci, už není o co hrát, jak to se všemi skončí je jasné a i když jsem pořád doufal, že na konci ještě přijde nějaký zvrat (třeba že si členové štábu udělali vlastní scénář a pomstili se režisérovi), tak bohužel nepřišel a tím pádem je to celé odhadnutelné, včetně těch zvratů, co se tam stanou. Napínavé je to ale od začátku do samotného konce, atmosféru to má silnou, postavám se dá fandit a většinou se chovají i celkem inteligentně, takže tohle všechno musím ocenit, protože tyhle pro horor důležité prvky jich dneska mnoho nemá. Gore moc nebylo, ale já ho beru spíš jako doplněk, ne jako nutnost. Evidentně bych se měl teďka začít věnovat hororům z Austrálie, protože za poslední měsíce většina těch nejlepších byla právě odsud. Objektivně je to jen za silné 3*, finále mě fakt naštvalo a kvůli němu bych se na to znova nepodíval, ale ta čtvrtá hvězda je hlavně kvůli chytré myšlence, kterou ani egoista Psychor nejspíš neobjevil a ve svém onanistickém komentáři nezmínil. Přitom zrovna on - soudě dle jeho vkusu, pokud není troll - by ji měl ocenit, jelikož je to celé o stále větším úpadku hororového žánru, který je čím dál tím víc založen na nulovém ději a samém násilí, než na chytrém příběhu a zajímavých zvratech. A kdyby k tomu tvůrci ještě nějak přidali i tupé lekačky, byla by ta myšlenka dovedena do dokonalosti. Slabé 4*

Ceny Anděl Coca Cola 2019 (2020) (pořad) odpad!

Nuže, co jsme viděli? Ewu Farnou, která moderuje, ale absolutně jí to nejde (což byl ale na tom všem nejmenší průser, ona se aspoň snažila), dále jsme viděli, jak skupina Mirai získala cenu (!!!) - což jenom dokazuje, na jak strašné úrovni tyhle "hudební" ceny jsou, když ji vyhraje současná nejhorší, nejvlezlejší a neotravnější skupina v Česku - potom jsme byli svědky několika neuvěřitelných (naštěstí neproměněných) nominací (Viktor Sheen? Berenika Kohoutová?? A Yzomandias??? To fakt ty nominace vybírala hudební akademie?), taky jsme viděli, jak Vladimír Mišík získal všechny ceny, na které byl nominovaný - dohromady jich bylo myslím 6 - což se mohlo stát ze dvou důvodů: 1. Vladimír Mišík je (asi podle akademie) jednou nohou v hrobě a tak ho chtěli ocenit než zaklape bačkorami (napsal jsem to hnusně, ale proti Vladimíru Mišíkovi nic nemám a uznávám ho, tak to neberte tak, že kritizuji jeho osobu, tak to totiž vůbec není), 2. Byl to jenom running gag. A teda jo, ještě za 3. Kombinace obojího. A korunu tomu nasadilo nejodfláknutější in memoriam v dějinách jakéhokoli předávání cen a krásná závěrečná koronavirová agitka o tom, jak slavní zpěváci a zpěvačky byli tak strašně hodní a koncertovali u domova důchodců. No jo, jenže kdyby žádný koronavirus nepřišel, tak by se k tomu domovu naše hvězdičky ani nepřiblížili. Nádherné předávání cen, opravdu. Měl jsem to tedy puštěné spíš jako kulisu, ale podle mě to nevadí. Ani nebyl důvod tomu věnovat naprostou pozornost. Každopádně jsem tak nějak doufal, že to bude mít aspoň trochu úroveň, ale ono fakt ne. Ale abych nebyl tak zlý, alespoň jedno pozitivní na tom bylo – vyhlo se to politickým agitacím. To oceňuji. A jo, ty záběry z dronu jsou sice hezké, ale ty dneska udělá každý a samotné písničky mě nezaujaly. Na tu jednu hvězdičku mi to ale stejně nevystačí a snad žádné "slavnostní předávání" dělat nemuseli. Odpad!

Pokoj v suterénu (2019)

Děr ve scénáři je opravdu hodně (třeba to uškrcení černocha za bílého dne na frekventované silnici...), celé to mohlo být o dost líp promyšlené a líp mohl vypadat i závěr, ale jinak se na to dívat dá a nějaké napětí tam překvapivě je taky. Na sobotní/nedělní večer na Prima Love jako dělané a i celkově to za to zhlédnutí stojí, ačkoli jen na jedno. Slabé 3*

Časové pásmo bylo změněno