• Krátkometrážní

Swallow (2019)

Nakonec docela zklamání. Za úvod (tak prvních 20 minut) bych bez váhání dal 5* - vyprávění (i psychologie - člověk naprosto chápe jednání všech postav) především obrazem, bezchybná kamera, která vše důležité zabírá naprosto fenomenálně (především počátek a následný postup úchylky, které Hunter podlehla), slušná podmanivá atmosféra... fakt, už jsem se pomalu začínal radovat, že konečně po dlouhé době uvidím nějaký povedený současný artový film. Jenže jsem od toho čekal poněkud bizarnější podívanou a tak jsem byl trochu zklamaný, že se z toho stal celkem "normální" film o téhle úchylce. Navíc jsem čekal, že to pan režisér povede ve stejné rovině a celý film bude založený hlavně na tom, kam až bude schopná v tom pojídání věcí zajít a kdy konečně svému manželovi přizná, že se o ni nezajímá a že i přes všechen luxus a přepych je její život naprosto prázdný. Navíc ona do toho všeho ještě otěhotněla. Ne, aby to nebylo tak "odhadnutelné", tak je do toho zapojeno to, že na svět přišla poměrně drsným způsobem (její otec znásilnil její matku, fanatickou katoličku odporující všem potratům) a režisér se neustále snaží naznačovat, že tady někdy je ten skrytý důvod, proč jí věci, ačkoli celý film je ten důvod ÚPLNĚ JINÝ (dělá to z nudy a proto, že si jí nikdo moc nevšímá). A ten závěr mi přišel takový nijaký a naprosto mimo počáteční téma. Navíc tu je i třetí možnost proč jí věci (chtěla zabít to dítě?), takže ačkoli minimálně polovinu filmu to je dost dobrý psychologický film, ve finále jsem jednání Hunter absolutně nerozuměl. A právě proto jsem ze Swallow tak zklamaný - zabil se tu potenciál, co na začátku byl obrovský, ale nakonec toho režisér splácal moc dohromady a nějaký celek to moc netvoří. I kdyby se to povedlo, i tak bych asi nedal plný počet, protože Haley Bennett (představitelka Hunter) herecky za moc nestojí - celý film má stále jen jeden (znuděný) výraz a ani hlasově nezaujme - ale na silné 4* by to bylo. V tomhle podání je to jen za 3*. Škoda.

Amatér (1979)

Skutečně hutné drama - jak to Kieślowski umí. A tímhle filmem jsem zároveň dokoukal jeho celovečerní tvorbu. Amatér je o mladém muži, co se právě stal otcem a pořídil si kameru, aby mohl natočit chvíle se svojí manželkou a jejich novorozeným dítětem. To postupně přeroste ve velký koníček hlavního hrdiny, problém je v tom, že jeho manželka to moc neschvaluje. To přesně je ústřední téma filmu - rozpor mezi rodinou a zálibou pro natáčení filmů. Tohle téma je zde perfektně rozebrané, ale není jediné, objevuje se tu i jistá cenzura ze strany "těch vyšších" a sám hlavní hrdina se prostřednictvím natáčení vlastně hledá sebe samotného. Především to je dost slušně vystavené drama se sympatickými postavami, z nichž ani jedna podána jako "ta vyloženě dobrá" nebo "ta vyloženě špatná", naopak, všechny jsou životné. A proto že vše tak skvěle funguje, má závěr neskutečnou sílu. Po filmařské stránce je ten film taky perfektní, stejně jako po té herecké, ale to už je u Kieślowského klasika. Spíš jsem nadšený z toho, jak z jednoduchého tématu dokázal udělat film skoro na dvě hodiny, přičemž zde snad není jediná scéna, která by byla vatou. Hlavně mi to dokazuje, jak skvělý režisér je, protože Amatér se mu fakt povedl. Kromě pár drobných výtek (které jsou ale natolik malicherné, že nevidím smysl v tom je vypisovat) nemám co tomu vyčítat. Jestli je to ale nejlepší Kieślowského film, to uvidím časem. Rozhodně k tomu ale nemá daleko. 5*

Panika v městečku - vánoční poleno (2013)

Mám rád seriál, líbil se mi i film. Ale tenhle vánoční speciál mi přišel spíš nablblý než absurdně vtipný. Jsou tu sice vtipné scény (neustálé volání Santovi, diskotéka četníků, konec), ale i tak to byla poměrně slabota. Navíc ty dialogy na úrovni filmu pro čtyřleté mi spíš lezly na nervy. Ano, jsou i v seriálu i ve filmu, ale v nějaké rozumné míře, že to pořád byla solidní absurdita pro všechny. Tohle je fakt spíš jen pro děti. Ale co koukám na zdejší hodnocení, jsem v obrovské menšině, zbytek byl asi nadšený. Budiž. Já si radši znova pustím ten film. Slabé 3* a nebýt toho konce, klidně jdu s hodnocením níž.

Astral (1989) (TV film)

Je to takové dost televizní (co se filmařiny týče) a než se to pořádně rozjede, je to celkem nuda (hlavně na začátku se ty postavy chovají jak zpomalený film - asi doslova), ale nakonec z toho vypadne celkem zajímavý a chytře vymyšlený příběh. Líbily se mi i herecké výkony, jenom to poselství je strašně obehrané a poměrně naivní a celkově mě to bůhvíjak nenadchlo. Špatný ten film ale není a tak jako tak je fajn, že to Slováci vytáhli z archivu a dá se na to konečně podívat - kéž by to takhle bylo i u dalších československých televizních sci-fi! 3*

Hrabě Drakula (1970) (TV film)

Na to, že je to televizní film, horor a k tomu všemu ještě z Československa (kde se tenhle žánr nikdy moc netočil - a v současnosti to není o moc lepší(kvantitou, kvalitou je v háji)) - hodně slušná práce. Má to atmosféru, skvělou kameru, dobře se na to dívá a funguje to přesně tak, jak má. Snad jediné, k čemu mám výtku, jsou slabší herecké výkony a ještě k pár vleklým částem, ale jinak se mi to líbilo. Stejně je ale zajímavé, že většina těch nejlepších českých hororů jsou právě televizní film... Asi jsou někdy profesionálnější, než ty, co se dostanou do kina. 4*

Návrat idiota (1999)

Po filmařské a herecké stránce precizní, s obsahem je to horší. Jako verze Idiota proč ne, ani mi nevadí ten fakt, že je to spíš drama než komedie, ale stejně jsem z toho filmu měl pocit, že se to dalo všechno lépe vymyslet, zapracovat se dalo i na postavách a rozhodně to chtělo zkrátit, protože se to místy bezdůvodně vleče. Nebo to aspoň mohlo mít svižnější tempo. Návrat idiota rozhodně není špatný film a kladů podle mě má dost, ale stejně ho na víc jak silné 3* nevidím. Prostě mi to (kromě závěru) nepřišlo tak silné, jak bych očekával. Ale Gedeon talent rozhodně má a nechápu, proč ho tak zahodil - zvlášť, když Návrat idiota měl úspěch. Co vím, tak na FAMU dělá pedagogické vedení u studentských filmů, ale proč už nikdy nic nenatočil, to fakt nechápu. Lepší 3*

Pocahontas (1995)

Takový strašně průměrný animák, po jehož zhlédnutí si řeknete maximálně tohle: "Hm, tak jsem to viděl." . Nijak překvapivý příběh, ucházející postavy, totálně banální dialogy (ale je zajímavé, že v Malickově Novém světě jsou ty dialogy jen maličko míň banální a všichni z toho dělají bůhvíjaké umění...), samozřejmě nesmí chybět nějaká ta vtipná zvířátka, která jsou v ději k ničemu, snad jen mě překvapilo, že ten happy end není tak happy, jak by člověk od animáku čekal. Sice to nepopisuju moc nadšeně, ale špatné to taky není a na jedno zhlédnutí se to dá. Jen těch písniček je fakt přehršel - za ani ne 80 minut nejmíň 15 písniček, z nichž jen asi 3 ušly, no do háje... Slabé 3*

Zloději (2018)

Mírumilovný únos dítěte? To je pěkně divný nápad... Ale ono to překvapivě funguje a rozhodně to není blbě vymyšlené. Hlavně v téhle povedené rodince, kde každý krade a něco na ní nehraje... Ale víc už psát nebudu, abych nespoileroval. I tak, trošku rozporuplné pocity z toho mám. Po filmařské stránce je to slušné, ačkoli u pár záběrů jsem měl pocit, že by líp vyzněly, kdyby byly zabírány z jiného úhlu. Děj je taky dobře vymyšlený, aspoň v tom, jak graduje, jak na sebe navazuje, jak začíná a jak končí, ale některé podstatné věci neřekne. Víme, že ta rodina krade, hlavně tatínek, ale proč? Nějaký náznak, že třeba na tom jsou finančně mizerně tam není (teda jo, tatínek maká jako dělník, ale je to lenoch a na tu práci většinou kašle - ale i tak to není nic, co by ho nějak obhájilo, ukázalo v nějakém lepším, sympatickém světle). Prostě se divák musí smířit s tím, že to tak prostě je a hlavně ať nad tím nepřemýšlí... SPOILER Smrt babičky byla tak jako pěst na oko, protože je to typické klišé těchto rodinných filmů - a mě už dokáže spíš naštvat, než abych ho "chápal". Stejně bych ji chtěl vidět ve finále, jak by dopadla. KONEC SPOILERU Většinu času se to snaží mít takovou tu poetiku všedního dne, ale tady to na mě působilo jak kdy - někdy skvělé, někdy poměrně nudné. Navíc místy je znát, že se to Kore'eda snažil mermomocí natáhnout na ty 2 hodiny, takže by tomu slušela i kratší stopáž, ale to by si to pak zase nemohlo hrát na "velkofilm". Ten film se mi líbil, filmařsky je povedený, dějově taky a má i pár příjemných poetických scén (a sem tam i jemný humor), ale má i své mínusy, kterých bohužel není málo. Slabé 4* ale dát musím, protože kdybych dal míň, cítil bych, že jsem to podcenil. Tak jako tak, Naše malá sestra se mi líbila o něco víc. Tu bych si klidně pustil znova. U Zlodějů mi jedno zhlédnutí bohatě stačilo. Slabé 4*

Zelig (1983)

Asi je chyba ve mě, fakt nevím, ale mě ten tolik opěvovaný Woody Allen prostě míjí. Hodně se mi líbí ten nápad (a i to, že je to pseudo-dokument), pak tam bylo pár úsměvných scén a občas to působí příjemně, ale ani tak v tom nevidím nic úžasného. Navíc pořád nechápu, proč se o Allenově humoru píše jako o inteligentním - on je jenom šašek a na tom všem staví svůj humor (který mě osobně ve většině případů přijde strašně suchý) a aby nikdo nic nenamítal, občas (bez kontextu) přijde hláška s přesahem. Toť vše. Hele, já nejsem žádný zapálený fanda Cimrmanů a z jejich her jsem viděl tak 2, možná 3, ale u všech mi ten humor přišel chytřejší, než u Woodyho Allena. Od něj se mi vlastně líbila jenom Půlnoc v Paříži a ani to není film, který bych si zamiloval. Co se Zeliga týče, špatné to není, podívat se na to dá a i přes utahanost se na to dívá dobře, ale v mých očích to prostě je průměr. Nic, co by si zde zasloužilo výt v červených číslech a s 81%. Ale jak jsem psal na začátku, třeba je to moje chyba, třeba nemám smysl pro humor a nedokážu ten geniální Allenův humor ocenit... Slabé 3*

Mlčící hvězda (1959)

Tohle hlavně strašně zastaralo. Teď neřeším slabší vizuál (především Venuše), ten mě zajímá asi ze všeho nejmíň, jde mi spíš o naprosto chabý děj. Na ten jsem se těšil že všeho nejvíc, ale nakonec z toho vypadla jen banální pohádka (k seriózní sci-fi bych to asi fakt nepřirovnal, protože zde fyzika docela dostává na prdel a Venuše je také velice "realisticky" zobrazena...) s naprosto průměrnými a nijak oslnivými postavami. O dialozích to ale platí ještě víc a o filmařské stránce snad úplně nejvíc. A taky tomu naprosto chybí nějaká atmosféra nebo napětí. Prostě je to celé slabé a celkem mě to mrzí, ale tak co nadělám. Natočené je to podle Lemovy prvotiny, tak se dá čekat, že i on se v ní tak nějak hledal. Až pak přišlo to nejlepší. Ale i tak se z toho nápadu dala natočit slušná scifárna, jen by se toho asi musel chopit někdo jiný... 2*