• Krátkometrážní

Příběhy ze života Alžběty, kněžny Čachtické (2008) odpad!

Lloyd A. Simandl... Nechvalně známá legenda pro všechny, co se aspoň trochu vyznají v českých hororech. Chtěl jsem tenhle skvost vidět, abych věděl, jak ty Simandlovy filmy skutečně vypadají a chtěl jsem vědět, jestli najdu ještě větší filmové dno, než jsem viděl doposud. No, asi takhle... nebylo k tomu daleko. Je to fakt něco strašného. Chudáka Simandla kdysi nevzali na FAMU a tady je moc dobře vidět proč - na tom filmu je ÚPLNĚ VŠECHNO ŠPATNĚ. Asi jen výběr hereček není úplná tragédie, ale jinak skutečně všechno. Nebudeme si česat hlavu špatným hřebenem - je to soft porno, žádný horor. Ale i tak to nemá žádnou návaznost, prostě sledujeme jen random scény, kde Alžběta mučí nebo olizuje nějaké ženy. Z těch taky vidíme většinou jenom kozy, ale tak aspoň je ty holky mají všechny, protože některé jinak moc sexy nevypadají. Hlavní problém je ale ten, že je to tak strašně blbě natočené, že to snad ani nikoho nemůže vzrušit. Mě to teda hlavně strašně nudilo a popravdě jsem takhle rychle film nedokoukal (tz. nepřeskákal) - za 15 minut. A ani jsem neměl pocit, že bych o něco zajímavého přišel. Občas jsem teda měl poct, že je to celé parodie, když třeba dvě "herečky" cukaly hlavou jak slepice nebo když Alžběta pronesla nějakou totálně směšnou větu. A ta hudba, proboha... hlavně ta na začátku, to bylo prostě moc :D Každopádně, teď už vím, jak moc geniální režisér ten Simandl je, co jsem chtěl jsem taky dostal a já už od toho borce nechci nic vidět. Jedna zkušenost stačila. odpad!

Pověst o stříbrné jedli (1973)

Když se člověk dokáže naladit na pomalé tempo filmu, čeká ho poměrně příjemný poetický zážitek. Mě zpočátku trvalo, než jsem se do toho dostal, ale nakonec jsem si ten film užil a čím blíže byl konci, tím se mi líbil víc. Největší podíl na tom má ale i skvělá (a snad bych i řekl tajemná) hudba, za kterou překvapivě nestojí nikdo jiný, Zdeněk Liška :-) Líbila se mi i kamera a odpovídající stopáž. Pověst o stříbrné jedli sice nenabízí žádné velké hluboké myšlenky, ale je čistě poetickým filmem - a v tomhle případě funguje velmi dobře. 4*

Běžci (2010) (TV film)

Za to, že to nebyla úplná katastrofa a je to jeden z (momentálně) posledních českých pokusů o sci-fi, hodně slabé 3*. Nějakou atmosféru to místy má, některé lokace ujdou a ani ten námět by nebyl k zahození - jen má nelogičnosti (To fakt ještě jsou NORMÁLNĚ fungující města? Kde ti borci sháněli jídlo? A jak dlouho je od toho kolapsu, že ani nepoznají jinou rasu? atd.) a není pořádně domyšlený. Herecky to za moc nestojí a že by to mělo aspoň jednu sympatickou postavu se taky říct nedá. Taky to působí poměrně lacině a nějaká hlubší myšlenka z toho taky nevypadne, spíš jsou jen lehce naznačené. Fakt, nebýt to český pokus o sci-fi, víc jak 2* nedám. Takhle to je na hodně, hodně slabé 3*. Ale když koukám, co jiného pan režisér ještě natočil, je to jeho nejlepší počin, bohužel.

Dny zatmění (1988)

Nějak nevím, co přesně mi to chtělo říct. Témat v tom není málo (snaha o soužití nově přistěhovalého člověka se zbytkem obyvatel vesnice, tvůrčí krize (spisovatel neví, jestli je svým psaním spokojený nebo ne), střípky osudů místních obyvatel), ale všeho je tu jen trocha. Nemůžu si pomoct, ale působilo to na mě, jako bych sledoval různé scény nahodile za sebou poskládané a tím jediným prvkem, co v nich navazuje, je postava Malyanova, která tím vším procházím. A tuhle rozpolcenost jsem cítil celých 139 minut. Pak tu ale jsou scény, co působí spíš symbolicky ((asi) Anděl, mluvící mrtvola) a tím pádem si nejsem jistý, jestli to celé náhodou není nějaké hodně hluboké a těžko pochopitelné podobenství, či se jen jedná o nahodilý sled více myšlenek. A možná to celé je jen psychologický film a dost scén se odehrává v hlavě Malyanova (což je taky možnost - v některých scénách to u něj vypadá na skrytou homosexualitu a on sám moc neví co se sebou) - takže o čem přesně Dny zatmění jsou, nechám na jiných. A nebo to pochopím po druhém zhlédnutí, ale moc si nemyslím, že bych ho kdy uskutečnil. Po herecké stránce je to perfektní, po filmařské dobré, ale dost záběrů mi přišlo zbytečně dlouhých a celkově se to strašně vleklo. A vlastně jsem ani nepochopil, proč jsou některé záběry barevné a jiné černobílé (těch je víc) a proč při těch barevných je někdy použito rybí oko... Jinak ten sci-fi prvek jsem v tom ani nenašel. Nebo tam je, ale strašně upozaděný. Možná se to odehrává v nějakém paralelním světě, nebo je tu ten žánr proto, že se to odehrává neznámo kdy? Netuším. Takhle rozpolcené pocity jsem z filmu už dlouho neměl. 3*

Dětská hra (1988)

Tak ze začátku jsem se u toho spíš smál, protože představa vraždící panenky mi bude vždycky připadat směšná (pokud mě teda neunudí málem k smrti, jako u Annabelle), ale nakonec z toho vypadl celkem povedený horor se slušnou atmosférou a napětím. Hlavně po filmařské stránce se jedná o solidní práci - příběh je chytře vedený, zajímavých nápadů je tu dost a kamera se z mnoha záběrů snaží vytěžit maximum. Vlastně díky skvělé filmařině nakonec přidávám i slabou 4*, protože už se na tom podepsal zub času a bát se u toho fakt nedá - ačkoli přiznávám, jednou jsem se lekl. Ještě ten kluk mi místy lezl na nervy, ale jinak snad nemám co vyčítat. Ve své době to muselo být skutečně něco. A já si splnil svůj další hororový rest. Slabé 4*

Noční zvířata (2016)

Já teda nevím, ale čekal jsem víc... Po filmařské stránce není co vytknout, kamera je skvělá a většinu záběrů má skutečně promyšlenou, funguje i atmosféra a místy i napětí. I po herecké stránce to je dobré, ale přiznávám, že hodně dělá Gyllenhaal. Horší to bylo s příběhem. Možná je to jen moje vina, nevím, ale celou dobu jsem doufal v nějaké překvapení, nějaký nečekaný zvrat, ale nedošlo ani k jednomu, jak v knize, tak v příběhu Susan. Kniha, z jejíž obsahu je Susan tak šokovaná, vlastně nenabízí nic, co by už člověk neviděl jinde - rodinu (otec, matka, dcera) přepadne pár vidláků, kteří jim seberou auto a spolu s tím i dceru a manželku. Obě dvě znásilní a otec, jediný přeživší, touží po pomstě... Hlavně jsem pořád čekal, že se ten knižní příběh nějak propojí s realitou (třeba že po dobu manželství Susan a Edwarda něco takového prožili, akorát přišli o dceru, její vrahy nikdy nenašli a oba se s tím snaží vypořádat sami po svém), ale nestalo se. Tím pádem jsem ani nepochopil, proč to Susan tolik šokuje. Protože by to do svého ex neřekla? Nevím. Ten její příběh není špatný, ale... Její život je prázdný a ona se s tím vypořádává tak, že dělá kurátorku galerie moderního umění (které bych osobně stěží označil za umění a přišlo mi i prázdné jako sama Susan - v tom jsem taky čekal nějaký kritický přesah, ale nepřišlo mi, že by to Ford někam vyvíjel a pracoval s tím) a tímhle uměním se obklopuje i doma. Pak jí Edward dá k přečtení onu knihu, s ní to zamává, trochu jí to "oživí" SPOILER a ve finále chce s Edwardem zase chodit, ačkoli se tomu sama celou dobu brání, jenže když si to sama uvědomí, je už pozdě. KONEC SPOILERŮ. Jako ano, dají se z toho vzít dvě myšlenky, jedna z knihy (Pomsta minulost nezmění), druhá z reality (Když něco chceš, neodkládej to a rovnou ber, když to jde. - napsal jsem to poměrně blbě, ale snad chápete, kam tím mířím), ale opět jsem nechápal, proč ta kniha Susan tolik dostala. Chtělo to prostě ještě domyslet a oba rozdílné příběhy nějak propojit. Ale jak píši, třeba tam to propojení je a jen mi to uniklo. Může se to stát, ale síla tomu filmu chyběla tak jako tak. Navíc jsem i měl pocit, že se to místy dějově táhne, hlavně aby to mělo dvě hodiny a ne třeba hodinu a půl. Možná, když to časem uvidím podruhé (jestli vůbec), z toho budu mít jiný dojem, teď jsem z toho takový... rozpačitý. Čekal jsem prostě mnohem víc, něž celkem jednoduchou historku, teda dvě jednoduché historky. 3*

Samsara (2011)

Já bych tomu rád dal víc, ale prostě to nejde. Většina záběrů je skutečně perfektně natočená a nejeden bych si dal i na plochu (ale jen ty přírodní), hudba je vybraná kromě jedné scény skvěle (a hraje tu i jedná má oblíebená) a taky to odněkud někam jde. Jenže ten film se snaží být takovým novým Koyaanisqatsi, které bude úplně o všech problémech současného světa. ÚPLNĚ. Snad jen na hladomor v Africe nedošlo. Ale na to mu chybí nějaká podmanivá atmosféra a pořádná kontinuita. Já nevím, když se ohlédnu na začátek toho filmu, přijdou mi ty přírodní záběry zbytečné, byť jsou na celém filmu nejlepší. A těch zbytečných scén je tam víc, třeba prázdné záběry pózujících lidí (někteří se dokonce tvářili, jako kdyby neměli duši), kterých je tam... fakt přehršel. A co měl symbolizovat šéf firmy, co si na obličej matlá nějakou zelenou hmotu? Šílenství? Z čeho, z práce? Dle jeho chování si to evidentně užíval. Beztak to byla light pocta Vídeňským akcionistům a Günteru Brusovi :DD (zasvěcení pochopí). A když jsou nám představovány na začátku různá náboženství a kultury, proč jsou muslimové až někde 25 minut před koncem? Tohle jsem zmínil jako příklad, ale podobný pocit nahodilosti záběrů jsem měl víckrát. Na Samsaře je strašně znát, že Fricke strašně chtěl vytvořit "největší a nejhlubší film všech dob", ale chtěl to tak moc, že z toho je spíš vidět snaha než to, že se to opravdu povedlo. Fakt bych tomu chtěl dát víc. Ale chybí tomu lepší sestřih, lepší návaznost scén a to úplně nejdůležitější - silný dojem. Impresionistické filmy mám fakt rád, ale radši si znova pustím Koyaanisqatsi, TimeScapes (které ani nepředstírá, že je jen "spořičem obrazovky") a taky třeba Small Roads, Ten Skies, RR nebo celou California Trilogy od (ne)korunovaného krále všech impresionistických filmařů - Jamese Benninga. Lepší 3* EDIT 28.2. 2021 - Po zhlédnutí Baraky shazuji hodnocení o celou hvězdičku dolů. Samsara je totiž v mnoha scnách totožná, jen jinak nasnímaná - tím pádem je mi důvod její existence trochu záhadou. Lepší 2*

Pojď si hrát (2020)

The Whispers - Série 2, pilotní díl... Ne, dost těch blbých vtipů, ačkoli mi to tenhle seriál docela připomnělo. Takhle, pokud se na Come Play teprve chystáte, přijměte ten fakt, že je to takový ten horor pro celou rodinu. SPOILERY Žádná krev, žádné mučení, žádná brutalita a vlastně ani žádná mrtvola. A čistě teoreticky tu nikdo nebyl zlý. KONEC SPOILERŮ V rámci tohohle subžánru se ale jedná o dílo tak podařené, jako málokteré. Asi byla nějaká správná konstelace hvězd či co, ale přišlo mi to napínavé, atmosférické, dobře se mi na to dívalo, hlavní hrdina mi byl celkem sympatický (asi protože je obrovský fanda Spongeboba) a i ten Larry je fajn příšera. Ten prvotní nápad Babadooka připomene, ale Come Play se s ním fakt srovnávat nedá, jelikož oba ty horory jsou úplně jiné. Tenhle nemá nijak složitý děj, ale v tady té jednoduchosti je kupodivu síla, celý ten film funguje dobře a mě osobně se to líbilo. A nějaký drobný přesah v to vlastně je taky... Klidně bych se na to nebál podívat znova a v rámci současných hororů je to podle mě nadprůměr (a to jsem celkem náročný). Kdyby některé scény nepůsobily trochu pateticky, klidně dám i slabé 4*, ale možná je dám časem, až se mi to rozleží v hlavě. Velmi milé překvapení. Silné 3*

Bez doteku (2013)

Tak prvních 25 minut vůbec nebylo špatných. Solidní náběh na psychologické drama s prvkem thrilleru, docela dobře představené postavy, pokus o vytvoření psychoatmosféry, silné téma (dcera znásilňovaná otcem) scénář funguje přesně jak má - jen ty herecké výkony jsou děsné. Doufal jsem, že se to udrží ve stejném duchu a i kdyby se jednalo o zápletku vhodnou pro krátký film nataženou na celovečerák, i tak by se jednalo o poměrně příjemný objev v české kinematografii. Jenže po odchodu Rodena to otočí o 180° a já absolutně nechápal, "vo co go". Hlavně jsem naprosto přestal chápat jednání a psychologii Jolany. Ona zdrhne z rodiny, začne dělat prostitutku (proč?), chvíli jí sex strašně vadí a tuhle práci dělat nechce a pak se chvíli chová jako nymfomanka (třeba když vyjede na Hádka, který ji jde zachránit). Mě hrozně mrzí, že to nezůstalo u té rodiny - holka znásilňovaná svým otcem, bojí se cokoli říct, otec úchyl a její matce je úplně jedno, že to dělá s její dcerou, hlavně aby měla manžela a "šťastnou" rodinu za každou cenu, jinak by upadla do silných depresí. Kruci, to je materiál! A to myslím upřímně, protože nejeden režisér by z toho dokázal udělat skvělý film. Tady to ale bohužel ani ne v půlce filmu spadlo někam do bordelu, kde se všichni chovají úplně nelogicky a hloupě. Navíc ty herecké výkony tu jsou ještě horší a každý další pokus o drsnější scénu vyzní totálně směšně. A ano, v té druhé polovině jsem měl chvílemi pocit, že si režisér chce natočit své erotické fantazie, protože těch sexuálních scén bylo zbytečně moc. Je to škoda, začátek byl skutečně povedený, ale co přišlo pak to všechno zabilo. 2*

Kouzlo travnatých plání (2010) (TV film)

Tehdy mě ten dokument dost zaujal, hodně se mi líbil (a svědčí o tom fakt, že si ho pořád pamatuji) a celkem bych si přál ho vidět znova. Tak snad se jednou někde zjeví... 5*