• Krátkometrážní

Únos Moravanky (1982)

Já proti dechovce nic nemám, sice to není hudební žánr, který bych bůhvíjak poslouchal, ale jednou za čas si dechovku rád poslechu a já osobně jezdím jednou ročně na pouť do jedné nejmenované vesnice, kde vlastně nic jiného nehraje a vždycky je to fajn. Doposud jsem ani neměl nic proti Muchnovi - ale to je způsobené tím, že jsem od něj viděl jen Devět kruhů pekla. Únos Moravanky jsem chtěl vidět hlavně kvůli tomu bizarnímu námětu, ale i když jsem čekal opravdu málo, zklamaný jsem dost. Něco jako děj neexistuje (a možná ani něco jako scénář...), celé je to strašně nudné (a to natolik, že bych si radši znova pustil Rabaku než tohle...), písniček je přehršel a časem začnou působit spíš otravně a co se té komediální stránky týče... asi tak dvakrát jsem se pousmál, ale jinak je to těžce nevtipné. Vlastně mě na tom filmu nic nezaujalo, navíc chvílemi (hlavně ze začátku) je to takový chaos, že jsem měl i pocit, že se jedná o nějaké volné pokračování Straky v hrsti... Je to hodně nepovedené, hodně. Ale i tak z toho je cítit jakási snaha o pohodovou komedii a za tu tu jednu hvězdičku dám. Film je to špatný, ale na odpad naštěstí nedosahuje. 1*

Zlé pondělí (1960)

Jestli jsme něco za Československa v rámci filmů uměli perfektně, pak to jsou psychologické filmy. Jistě, najdou se nepovedené výjimky, ale na ty jsem zatím narazil málokdy. Zlé pondělí se ale povedlo - postavy jsou precizně a uvěřitelně vykreslené (líbilo se mi, že každé z dětí má skutečně jiný charakter a přístup k situaci) a tak je to i se scénářem, dialogy a vedením příběhu (a je to i dost psychologické - člověk chápe, proč se ty děti tak chovají, jelikož se z toho filmu dá vyčíst, jací na ně jsou jejich rodiče a ten vliv je znát právě i v těch dětech - napsal jsem to hrozně, ale snad chápete, o čem píšu). Je to povedené i po filmařské stránce, jen těch detailních záběrů na obličeje mi přišlo zbytečně moc. Podařené jsou i herecké výkony (překvapivě i u těch dětí), líbilo se mi i prostředí tehdejšího Brna a má to taky sympatickou stopáž. Jen tomu chybí nějaká silnější atmosféra a taky se mi to bohužel, jak se říká, nezažralo pod kůži. Ale i tak, velmi povedený film - a vlastně si vystačí s málem. Btw, možná by mě i zajímalo, jak by vypadala alternativní verze konce, toho... no, nebudu spoilerovat. Stejně mě ale překvapuje, jak ten film strašně zapadl. A neoprávněně. 4*

Neviditelný na útěku (1992)

Tak jasně, rozhodně to nepatří mezi to nejlepší od Carpentera, ale jako oddechovka je ten film velice příjemný. Jen mu chvílemi chybí tempo a na humorné stránce se mohlo přidat, protože v některých částech je vidět, že by to bez problémů mohlo být jenom drama, ale jinak jsem spokojený. Pobavilo mě to, příběh je zajímavý a dobře vymyšlený, celkem dobře se na to kouká a ani bych se nebál na to podívat znova. Možná se to ke Carpenterovi moc nehodí žánrově, ale jelikož se to povedlo, ukazuje to, jak moc je dobrý režisér :-) 4*

Blutgletscher (2013)

První půlka funguje celkem dobře díky pomalému budováním atmosféry (která ale zase není tak silná, jak bych si přál) a prostředí Alp. Sice to hodně připomene Věc - a to fakt hodně - ale to mi až tak nevadí, když se jedná o rakouský horor (kterých teda moc není a sci-fi horor je to snad jediný). Bohužel v té druhé se to jaksi rozplizlo a přestalo mě to bavit, taky to celé bylo divně vedené. Tak jako tak se ale jedná o slušnou práci, obzvlášť na Rakousko. A taky mi přežila oblíbená postava - a to se děje fakt jen výjimečně. 3*

Carnivale - Babylon (2003) (epizoda)

Prvních 20 minut poněkud klidných, ten zbytek byl tak atmosférický, že jsem až čuměl. A to i v rámci toho, co jsem z Carnivale zatím viděl. Snad to tak fakt bude pokračovat dál, protože zatím je to čím dál tím lepší a lepší. 5*

Larry (2017)

Mít to nějakou pointu, klidně bych šel s hodnocením výš. Takhle ve finále šlo jen o lekačky, ale zase to má slušnou atmosféru, dobrou kameru a na těch 5 minut to vystačí, ačkoli některé scény by možná neškodilo zkrátit. Come Play se ale režisérovi naštěstí povedlo, 3*

Úsměvem ke štěstí (2007)

Čekal jsem nějakou přehnaně pozitivní agitku, ale naštěstí z toho vypadla mile naivní komedie s mile naivním poselstvím. Kromě toho to má i dobré herecké výkony a skvělou kameru, takže se i po téhle stránce jedná o povedenou práci. Dívá se na to dobře a skutečně to je milé - jen ten konec je strašný kýč. Kvůli tomu dám jen 4*, ale jinak jsem spokojený.

Rekap (2019)

Asi je to amatérský film, ale bohužel nijak zajímavý. Atmosféru to nenavodilo, příběh je slabý (stejně jako jeho pointa), herecký výkon taky, kamera je nenápaditá... Sice to není špatná práce, pak taky cením pokus o něco jiného, než se jak u nás, tak na Slovensku točí, ale chce na tom ještě zapracovat. Lepší 2*

BoJack Horseman - Příběh o D (2014) (epizoda)

Zase k té čtvrté hvězdě nechybělo málo, ale stejně - chybělo. Hlavně mi vadí to patetické hraní na city, začínám mít tak trochu obavy, že z toho nakonec bude jenom drama (což by u tak bizarně vymyšleného světa byla nejen úplná blbost, ale samo o sobě by to působilo směšně), ale zatím to jakž takž funguje a potenciál do budoucna v tom pořád vidím. Už si dokonce i začínám zvykat na ty postavy. Silné 3*

BoJack Horseman - Užívej, Diane Nguyen (2014) (epizoda)

Kdyby ty dramatické scény nepůsobily tak pateticky, asi bych dal i vyšší hodnocení, protože tahle epizoda byla celkem povedená a zatím jako jedinou z tohohle seriálu bych ji označil jako dobrou. Skutečně to jde nahoru, sice pomalu, ale aspoň nějak. Třeba si to nakonec fakt oblíbím. Silné 3*