• Krátkometrážní

Královna pouště (2015)

Kdyby to nebylo v titulcích, ani bych neřekl, že to točil Herzog. Královna pouště je totiž těžce průměrný životopisný film, který sice má slušnou kameru tvořící krásné záběry krajin a taky vhodně vybranou hudbu, ale jinak je to z jeho kladů všechno. Je to mdlé, utahané, bez emocí, postavy jsou nezajímavé a nudně zahrané (výjimkou je jen James Franco, kterého já osobně mám rád, ale bohužel tu dlouho není - jinak Kidman je poměrně prkenná)... Něco takového bych čekal od nějakého noname amerického režiséra, ale od Herzoga? Kde jsou časy, kdy natočil Aquirreho, Fitzcarralda nebo Herz aus Glas? Jasně, v Hollywoodu by mu to asi neprošlo, ale jestli všechny jeho novější filmy vypadají takhle, tak ať radši zůstane u dokumentů. Ty mu jdou. Ale tohle je naprosto nezajímavý film, který kdyby nenatočil Herzog, tak na něj rychle zapomenu. 2*

Před soumrakem (2004)

Říct, jestli mi přijde lepší Před úsvitem nebo Před soumrakem, by pro mě bylo tolik obtížné, jako kdybych měl vybrat, jestli by měla být smazána existence buď Kontaktu, nebo Inland Empire. Prostě mi přijde, že ty filmy se mi líbily naprosto stejně, že jsou stejně skvělé, akorát každý měl jiné drobné mínusy. Ty ale nemění nic na tom, že je to skvělý film. Linklater tohle prostě umí, má to povedené tempo, nenudí to, dialogy jsou velmi chytře a realisticky vymyšlené, stejně tak i celý průběh filmu, který je skvěle pospojovaný dohromady. Přesně nějak takhle si představuju pořádný romantický film - žádné (nebo minimum) kýče, uvěřitelná hlavní dvojice a chemie mezi nimi a uvěřitelné dialogy. To všechno oba díly Před... mají a proto i druhému dílu dávám slabých 5*. Evidentně jsem Linklatera neměl zavrhnout hned po Chlapectví - a kdoví, třeba ten film teďka docením víc. Btw, hodně se mi líbil začátek, kterým Linklater vlastně některým divákům odpověděl, proč má první díl otevřený konec :-) A je tady i dost humorných scén. Slabých 5*

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku (2020)

V současnosti je fakt minimum nových filmů, na které se opravdu těším. Problémem je, že to moje těšení většinou skončí strašným zklamáním. A u třetího Spongebobova filmu to dopadlo, no...Hele, asi takhle - není to dehonestace jako u Scooba, ale povedený ten film taky není. Bavil jsem se docela dobře (někdo tady píše, že humor je založený jen na padání postav - tím pádem jsem buď viděl něco úplně jiného já nebo on(a)), potěšilo mě, že u většiny postav zůstali zachování dabéři (což ale v hodnocení nemá moc význam), některé scény jsou velmi povedené (hlavně ty se skutečnými herci - Machette a Keanu Reeves, akorát ten Snoop Dogg mi přijde mimo, ale čemu se divím, když se zaprodal Nickelodenu, čímý mu hráblo podobně jako The Rockovi... až na to, že u něj mi to nedává smysl). a v některých částech se mi na to dobře koukalo. Navíc to prostě je Spongebob a k žádným změnám charakteru nebo humoru (tam to teda mohlo být bizarnější, ale co už) nedošlo. Jenže pak tu máme ten divný nápad udělat celý film ve 3D animaci, což se u některých postav povedlo (Gary, Poseidon, Patrick...), ale u většiny ne a naprosto křiklavé je to u ryb, co tam dělají křoví. Ty totiž vypadají jak nějací opakovaně divně se vlnící maňásci či loutky - a rozhodně to nepůsobí přirozeně. Příběh je slabý a vystačil by na nějaký speciální 2x20 minut dvojdíl v seriálu, ale tady je natažený na hodinu a půl skrze naprosto zbytečnou (ale zase do jisté míry vtipnou) scénou ve westernovém saloonu se zombie kovboji a jejich vůdcem, kterého tu hraje Mačeta. Tahle vatoidní scéna mi tolik nevadí, o něco horší je pak to (asi) patnáctiminutové citové vydírání, kde se Spongebobovi kamarádi snaží Spongeboba zachránit před velkým špatným (abych nespoileroval). A zachraňují ho tak, že vypráví, jak se Spongebobem potkali na nějakém Korálovém táboře, kde všem strašně pomohl a od té doby pro všechny strašně znamená, atd... No paráda prostě. Navíc tahle slzopudná část je dost úmorná a protahuje už tak vleklý film. I ten konec šlo podat míň vyděračsky. Kvůli tomu je pro mě trojka Spongeboba zklamání, ačkoli se o vyložený průser nejedná (v porovnání s druhým filmem a většinou nových dílů). On celkově Spongebob po smrti Stephena Hillenburga dost upadá a hlavně díky němu je první film tak skvělý. Tohle už je celkem slabota. Škoda, já se fakt těšil, ale jak to moje těšení dopadá, už jsem psal v druhé větě svého komentáře. Slabé 3*

Špindl 2 (2019)

Ona už jednička je mizerná, hodinu a půl dlouhá reklama na Špindl (a na nejmenovanou autobusovou službu), ale aspoň působí dojmem, že na ní dělal někdo, kdo aspoň trochu filmařinu ovládá. Dvojka je ale ještě horší. Celý film působí dojmem, jako by někdo ve střižně omylem zaměnil původní film za vystříhané scény, co jsou nahodile poskládány za sebou. Vinu na tom má i příšerný střih, díky kterému se tu různě střídá den a noc, scény na sebe buď nenavazují nebo navazují, ale úplně nepochopitelně a sem tam se objeví i nějaká scéna úplně bez kontextu (někdo jede na lyžích k nějaké zasněžené chatě, přitom nevíme, kdo to je, proč tam jede a vnitřek chaty pak taky nevidíme). Fakt by se to dalo pouštět na FAMU jako studie toho, jak nestříhat filmy. Dále ten filmy absolutně postrádá tempo, je plný vtipů bez pointy a v tradici s většinou současných českých filmů, naprosto postrádá nějaký příběh. A co se těch ostatních vtipů týče, málokterý (vlastně skoro žádný) vyzní alespoň úsměvně. Taky je tu zbytečně moc postav, přičemž většina z nich je k ničemu (Pavlásek) a některé tu mají jediný úděl - nahodile se zjevovat a mizet (Skamene). Chvílemi jsem i přemýšlel, jestli to náhodou není fantasy a některé z postav jsou, co já vím, duchové Špindlu, třeba. Ale bohužel, je to jen vina kreténského scénáře. Jediné, co stojí za zmínku, jsou herecké výkony NĚKTERÝCH účinkujících, ale nikdo tu nemá co pořádně hrát, takže to není bůhvíjaký klad. Místy to bylo ale tak strašně špatné, že jsem se bavil, takže tu slabou 1* dám. Víc fakt ne. Ale rozhodně je to pořád povedenější, než třeba Román pro pokročilé nebo Revizoři. Slabá 1*

Užívej si, co to jde (2009)

SPOILERY Pardon, omlouvám se, ale tohle se mi fakt nelíbilo. Úplně předem bych chtěl zmínit jednu skutečnost, kterou bych jinak opakoval co chvíli - v tom filmu je spousta míst, které by mohly být vtipné, ale jsou podány neskutečně suše a bez nějakého drivu (což se týká i hlášek všech postav). Už jenom v tomhle ohledu na mě Whatever Works nezapůsobilo. Nejhorší ale na tom všem jsou postavy, protože ty jsou tak strašně nesympatické, že by se jim v tom málokteré z jiných filmů mohly rovnat. Navíc ani jedné nevěřím ani nos mezi očima, jak jsou neživotné a pouhými figurkami. K Borisovi se dostanu později, Melody je hloupá, naivní holka bez nějakého pořádného charakteru, co se z neznámých důvodů zamiluje do starého dědka Borise (asi potlačovaná gerontofilie či co) a i když spolu ti dva žijí přes rok, ona je pořád celkem blbá. Nakonec si pak zas najde někoho jiného. Matka Melody je protivná, strašně věřící žena, která je ještě blbější jak Melody a díky geniálnímu Borisovi se vykašle na víru, začne dělat koláže z fotek nahých lidských těl a prcat s dvěma chlapy. Otec Melody je též protivný, strašně věřící člověk, který se ale víry vzdá i bez Borise, když se v baru seznámí s jedním gayem a kam to vede už musí být jasné každému. A pak je tu ten Boris. Musím Allenovi pogratulovat, protože se mu podařilo vytvořit tu nejnesympatičtější filmovou postavu, jakou jsem kdy viděl. Boris je starý, egoistický, arogantní a nihilistický dědek, co neustále mudruje o tom, jak je všechno na hovno (btw, než mě nějaký pitomec "obviní" z optimistického a naivního vidění světa, tak vám musím sdělit, že s několika jeho názory jsem souzněl a mé vidění světa je docela pesimistické - ale jen do jisté míry, všechno na hovno skutečně není) a neustále se povyšuje nad ostatní. Přitom vždycky žil ve velmi dobrých podmínkách, v bohatém domě s manželkou a synem, co je na Yalu. V životě nezažil nic strašného, nezažil bídu, neprošel si v životě peklem, ale stejně si bude neustále na všechno stěžovat. Ale hlavně, že se řídí heslem Užívej si, co to jde - ačkoli si života nikdy neužívá, jen si stěžuje, na to, jak je svět na hovno a není podle něho. Přesně tohle je ten typ lidí, které bytostně nesnáším. A já mám takovou postavu mít rád? Ztotožnit se s ní? Fandit jí? Ale no tak... Ještě horší je, že si ten pitomec neustále stěžuje, i když mu v životě všechno vychází perfektně. Má sexy (mladou) holku, přátele, dost peněz... Jo jo, přesně takový člověk by mi měl vyprávět velké životní pravdy a přesně takovým člověkem bych se měl řídit, jako všechny postavy v tomhle filmu, které se snaží dosáhnout jeho nadpozemské, snad až božské dokonalosti. A pak nám na konci (jako divákům, skrze čtvrtou stěnu) ještě řekne, že si máme užívat, co to jde. Paráda. Nihilista s pozitivním poselstvím. Chápu, má se to brát s nadsázkou, ale vtipné to prostě není a ta postava je hodně hloupě vymyšlená. Snad bych se i vsadil, že se skrze ni Woody Allen personifikuje. A to je další věc, co mi na tom filmu vadí - ten film je neskutečně manipulativní. Když už chci říkat nějaké svoje myšlenky, tak bych to neměl prosazovat tak, jako že jen ty mé jsou správné a ty ostatní jsou nepřijatelné a zavrženíhodné. Celé motto filmu by mezi řádky znělo asi takhle: Užívej si, co to jde. Hlavně ale sdílej všechny mé názory, můj pohled na svět, buď úplně jako já a hlavně nikdy nevěř v nějakého Boha. Jakmile jedno z toho aspoň trochu porušíš, jsi pro mě hnida, sketa a zavrhuji tě. Trochu se obávám, že to většina lidí Allenovi sežrala i s navijákem, ale nebudu se nechávat manipulovat jak od nějakého pošahaného sektáře. A proto mi je Whatever Works tak moc nesympatické. Ale abych nebyl zlý, nějaké klady to má. Kameru, třeba. A dál? Už nic. Never more. 1*

Alpha Code (2020)

Asi jsem viděl jiný film než ostatní, ale mě se to celkem líbilo. Vytýkat se tomu dá dost věcí - nelogičnosti (Martin žije v Česku 20 let a furt neumí česky ani slovo? Martin volá ženě, která má na internetu přezdívku JohanaCZ a nepředstaví se prvně v češtině? Dle konce to možná byl záměr, ale to bych úplně neřekl, že to režisér tak zamýšlel. Komando se taky chová divně a strašně rád bych věděl, jak se k nim tak rychle dostal ten Robert), předvídatelnost děje, patetické scény (hlavně teda v závěru), a většinou patetická hudba, ale jinak to mělo skvělou kameru, dobře vymyšlený a zajímavý příběh (s jedním z mých oblíbených témat), dost slušnou a podmanivou atmosféru, čeští herci tu anglicky mluví dobře a hrají skvěle a celkově se mi na to dobře dívalo. Dokonce i ty efekty a bojové scény ujdou. Rozhodně to není tak špatné, jak to dle zdejšího hodnocení vypadá. A sci-fi točená v Česku se fakt jen tak nevidí. Já jsem teda spokojený. Zatím dávám silné 3*, ale počkám, až se mi to rozleží v hlavě a pak možná navýším.

No More Lonely Nights (2013)

Hodně zajímavá koláž z různých filmů, ukazující příběh jedné ženy, která právě přišla o manžela a v útržkách vzpomínek sledujeme, co se vlastně stalo a jak k tomu došlo. Nutno uznat, že to má velice podmanivou atmosféru (která mi trochu připomněla filmy Takeshiho Ita), je to dobře sestříhané a hodně se mi líbily chytře vymyšlené symbolisticko-experimentální scény, kterých zde skutečně není málo. Líbilo se mi to a určitě si tenhle film budu pamatovat, ale i tak mi k naprosté spokojenosti něco chybí. Ale tvorbu Fabia Scacchioli si určitě projdu. 4*

Don Gio (1992)

Takřka nesehnatelný film, ke kterému jsem se dostal díky obrovské šťastné náhodě. Bohužel nemám povoleno ho kamkoli nahrát, jelikož sami autoři stále doufají, že Dona Gia někdy v budoucnu odvysílá ČT, která jim to slibuje už pár let, ale holt k tomu stále nedošlo. A přitom si myslím, že by se našel nemalý počet lidí, který by to chtěl vidět. Je to fakt škoda, že je to tak nedostupné, protože ten film rozhodně není špatný. Jestli jsem ho správně pochopil říct nemůžu, ale podle mě šlo o kritiku moderního umění. Zde se konkrétně Roden snaží předělat co nejinovativněji Dona Giovanniho, ale výsledek je jen neskutečným chaosem. Ten chaos vlastně odkazuje na současnou dobu, nejen na moderní verze klasických inscenací (ačkoli v tomhle směru je až děsivě nadčasový, pro příklad třeba ve filmech - dneska je fakt těžké najít umělecký film, který by nebyl bez (explicitního) násilí, perverznosti nebo erotiky... však si vemte, jak slavný je Trier či Haneke - a za co). V tomhle mi Don Gio přišel velmi chytrý, bohužel si nejsem na 100% jistý, že mi přesně tohle chtěl ten film říct a nebo jsem se chytl jen pár vyřčených náznaků a těch se po zbytek filmu držel. Ze začátku mi to přišlo dost podmanivé, ale v prostřední části se mi na to koukalo o něco hůř, protože ten chaos nevydrží "bavit" celou dobu. Některé části mi tam navíc přišli zbytečné, jelikož nic nesdělují, pouze exhibují a podle mě až přehnaně. Ano, s myšlenkou to souvisí, ale pochopit by se dala i kdyby toho bylo míň. Mít to 70 minut, asi bych byl radši, v tomhle podání je Don Gio experimentem tak nediváckým, jaký se v Česku skutečně nevidí. Vyplývá z toho ale i to, že je to "něco jiného" a přesně takové filmy v Česku chybí, obzvlášť dnes. Po filmařské stránce je to dobré, tedy kromě zvuku při dialozích postav, kdy jim někdy přes přeřvanou hudbu není rozumět (ale třeba to byl účel). Pak i herecké výkony některých herců jsou tak trochu amatérské. Celkově se mi ten film ale líbil a přijde mi nedoceněný - ale jak ho má taky kdo docenit, když se nedá sehnat a ČT ho neodvysílá? Zatím dávám silné 3*, až se mi to rozleží v hlavě, možná přihodím čtvrtou hvězdu - 32% si to fakt nezaslouží.

Jigureul jikyeora! (2003)

Hned po dokoukání mě napadla tahle věta: To je ale bordel! A za touhle větou si stojím, protože bordel to opravdu je. Jigureul jikyeora! je mixem nejmíň 8 žánrů (komedie, krimi, drama, thriller, horor, sci-fi, psychologický, ekologická agitka...), ale ve finále to dohromady nefunguje a že by nějaký z těch žánrů dominoval, to taky ne. Nějaké napětí v tom sice je a diváka zajímá, co z toho ještě vypadne (ačkoli žádných překvapení jsem se nedočkal, vše se dalo více či méně očekávat), námět je krásně bizarní, kamera je slušná a metody Leea jsou dost zajímavé, ale skutečně tomu chybí nějaký celistvý dojem. Navíc kromě Leea tu nikdo nemá promyšlený charakter - a to je taky problém, protože s Leem se nesympatizuje zrovna snadno a s tím zbytkem to jde taky těžko, když o nich víme málo. Ve finále z toho vypadne ta nejotřepanější ekomyšlenka podaná tím nejvíc nihliistickým způsobem. Kvůli tomu mě finále zklamalo, ale víc mi na něm vadí, že to, na co jsem celou dobu čekal, je v něm strašně odbyté a urychlené. Ale Bendovi a jeho plejádě Vesmírných lidí v čele s Aštarem Šeranem, Ptaahem a Gorlojem (a jednoho noname hnusáka z Andromedy) by se to určitě líbilo. 3*

Hop (2011)

Ale tak proč ne. Jasně, je to strašná kravina, ale dívat se na to celkem dalo, párkrát jsem se i zasmál (což je celkem úspěch, existuje dost animáků, kde jsem se ani jednou nepousmál a strašně jsem se u nich nudil) a na rozdíl od většiny uživatelů mi Hop nebyl nesympatický. Ano, je to sobec a manipulativní hovado, ale tam uvnitř zas takový nebyl... Celkem vtipný, že zrovna u tohohle filmu charakterizuji postavu. Tak jako tak je Hop sympatičtější, než libovolný z Chipmunků nebo otravné rodiny Croodsových... Znova už bych si to nepustil, ale na jedno zhlédnutí to špatné nebylo. Jen těch písniček bylo teda přehršel... Slabé 3*