• Krátkometrážní

Hrůza z Brdských lesů (2010)

Za Vuvuzeláka a pár momentů, kdy to bylo tak strašně špatné, že jsem tomu prostě zasmát musel, tu hodně, hodně slabou hvězdičku dám. Jinak je to naprosto příšerné. Na ČSFD by měly být filmy tvůrců, kteří se aspoň o něco snaží, ne filmy lidí, co si ze srandy natočí film s přáteli a pak se nad ním společně zasmějí. Tyhle filmy by měly zůstat právě u tvůrce a jeho přátel, ale přidávat to sem? To fakt ne... Film evidentně natočený za jedno odpoledne, něco jako scénář neexistovalo (a jestli ano, tak je to dost smutné), herecké výkony hodné filmům Neila Breena, práce s maskami chatrná a děj taky neexistuje. A nedá se to brát ani jako parodie, jelikož na parodii v tom chybí nějaké bizarní nápady nebo nějaký náznak toho, že to tak tvůrci fakt mysleli. Jak už jsem psal - tohle je film určený jen pro ty, co se na tom podíleli. Pro zbytek je to ztráta času. Slabá 1*

Hra na válku (1966) (TV film)

Rozhodně je to silné a dokáže to působit i dost autenticky. Kdyby kameraman tak v pohodě nezvládal natáčet během vlny dopadu atomové bomby, snad bych i chvíli věřil tomu, že se nejedná o fikci - až takhle silně to působí. Jenže i tak mám pocit jakési vykalkulovanosti, citového vydírání diváka. Když si vezmu všechny ty záběry na děti, kterých je tam víc než dost nebo chvíle, kdy se pro dramatický efekt přehání (do roku 1980 takhle skončíme)... Nechci tím zjednodušovat poselství, s tím souhlasím, spíš mi vadí, že to až přehnaně útočí na city diváka. Vlastně čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že ten silný dojem vznikl spíš z toho vydírání. Ale i tak se jedná o jeden z nejuvěřitelnějších (možná i ten nejuvěřitelnější) a jeden z nejlépe natočených psuedodokumentů, jaký jsem kdy viděl. Slabé 4*

Kůže, kterou nosím (2011)

Moje první setkání s Almodovarem nedopadlo zrovna špatně, ale ani bůhvíjak dobře. Tenhle dost úchylný námět jsem už jednou viděl v o rok starším americkém filmu Vicitm a popravdě se mi líbil víc, než tohle. Tam se šlo rovnou na věc, žádné zbytečné odbočky do prázdna, žádná vata, rovnou příběh se vším, co potřebuje ke svému fungování. U Kůže, kterou nosím trvá strašně dlouho, než dojde k tomu hlavnímu. Já to chápu, Almodovar chtěl v první polovině vzbudit dojem, že sledujeme drama s trochu ujetým námětem, ale jinak je vše ok - a pak v druhé polovině přijde šokující odhalení. Ano, v tomhle případě je ten scénář dobře vystavený. Ale když se nad tím člověk ohlédne zpátky - jakou funkci v tom filmu měl Robertův bratr? Kdyby se celá sekvence s ním vystřihla, divák o nic nepřijde a rovnou by to bylo o 20 minut kratší. Navíc jak v první, tak v druhé půlce jsou scény se zbytečně dlouhým tempem, jejichž jediná funkce je natáhnout film na 2 hodiny, ačkoli by to v pohodě mohlo mít hodinu a půl, možná i míň. Ale to by to pak nebylo žádné "velké umění", že... Zbytečně moc tam je i sexuálních scén, ale jestli se v tom Almodovar vyžívá nemůžu po jednom filmu říct. I tak to ale má většinu času solidní atmosféru, onen zvrat skutečně překvapí, filmařská stránka je dobrá a zvrhlé to je teda dost. Akorát v té nejsilnější části (SPOILER psychické proměně KONEC SPOILERU) je to neskutečně rychle odbyté (což mě přivádí k tomu, že se na té psychologii ještě dalo zamakat), podruhé už bych se na to asi nepodíval a nějakou myšlenku to nepředá. Žádnou myšlenku sice nepředal ani Victim (ačkoli... dalo by se o tom polemizovat), ale funguje líp po stránce atmosféry, příběhu, psychologie, je bez vaty a neměl si potřebu hrát na něco víc. Silné 3*

Leningradští kovbojové potkávají Mojžíše (1994)

Nakonec dám "jen" silné 3*, protože oproti prvnímu dílu je to o dost slabší, míň vtipné, míň příjemné a míň poutavé. Je to škoda, ale přece jenom se to dalo čekat. Zklamaný ale nejsem, pár vtipných situací tam je. dobrých nápadů je dost a své absurdní kouzlo to pořád má. Leningradští kovbojové dokonce při své další cestě Evropou navštíví i Česko, i když je nakonec poznat, že se jedná o Polsko. A i ty písničky jsou fajn. Jak píšu, zklamaný nejsem, ale oproti prvnímu dílu (který mám fakt rád) je to slabota. Silné 3*

Oběť zla (2007)

Do lesní sexuální scény to nebylo špatné. Jenže pak už je to nuda, sice s pár zajímavými momenty a docela povedeným závěrem (myslím tu část, kde se snaží utéct), ale ani ty to moc nezachraňují. Scénář je chabě vymyšlený a vlastně to celé stojí jenom na klišé, atmosféru to nemá, postavy mi byly ukradené a i když ti fanatici vypadali slibně, stejně jsem se nudil. Dal bych i slabé 3*, ale ta poslední scéna byl natolik stupidní a klišovitá, jako fakt v málokterém hororu a popravdě mě dost naštvala, takže zůstanu u lepších 2*.

Bratři Bluesovi (1980)

Tak taký nářez jsem rozhodně nečekal. Blues Brothers je naprosto skvělá absurdní komedie, jakých je skutečně málo. Zatímco začátek mě moc nenadchl, postupem času jsem se čím dál tím víc bavil a pochopitelně se mi to i čím dál tím víc líbilo. Trochu mě děsila ta délka, ale nakonec jsem se nemusel ničeho obávat, snad jen to finále je zbytečně vleklé, ale jinak nemám co vyčítat, bavil jsem se skvěle a tak, jak už dlouho u filmu ne. Má to mnoho skvělých nápadů (nacisti), geniálních scén (country klub, vystoupení v Illinois), úžasnou hudbu, zábavné postavy, dobře se na to dívá... I po filmařské stránce je to slušně odvedená práce, takže fakt nemám moc co vyčítat. A rozhodně bych netvrdil, že je to dějově o ničem, protože o něčem to je a posouvá se to z bodu A do bodu B - a to některé filmy vůbec nemají. Blues Brothers jsem si fakt užil tolik, jako už dlouho žádný film. Btw, trochu mi to připomnělo Leningradské Kovboje, ale v takovém hodně americkém a extrovertním podání. 5*

Celnice: Můj proces s TGM – Film o filmu (2013) (TV film)

Místy mi nebylo jasné, kdy to Němec myslí vážně a kdy si dělá srandu, ale celkově mě přišlo, že bych to měl brát spíš jako komedii. Samozřejmě, něco to předat chce, ale s nadsázkou a celkem povedeným (leč takovým správně divným) humorem. Třeba ta pasáž s Karlem Rodenem mě pobavila :D A když takhle k tomu divák přistoupí (a snese Němcovo experimentování), asi bude aspoň trochu spokojený. Ale rozhodně to není pro každého, což se odráží v těch čtyř odpadech tady. 3*

Cesta časem (2017)

Je mi sympatické, že se někdo pokusil o náročnější film, jenže to bohužel platí jen pro děj, nikoli pro myšlenku. Ten film má velmi zajímavý nápad a možná i originální (aspoň jsem teda zatím nenarazil na sci-fi, kde by časem cestovala jen určitá část člověka (část jeho osobnosti) - nebo narazil, ale už si na něj nepamatuji), ale nepřijde mi úplně využitý (navíc v průběhu filmu jsem nepochopil, proč se pak oba chovali a jednali jinak). Možná se ten film měl zaměřit hlavně na tenhle nápad a necpat tam tolik tu ekologickou myšlenku, která je zde podána strašně divně. V určitých chvílích je strašně násilná, pak je tak upozaděná, že člověk až zapomene, že tam vůbec je a pak někdy vyznívá skrze hudbu tak strašně pateticky, že je až k smíchu. A vůbec, ta ekologická myšlenka s tím tématem zvláštního cestování času moc nesouzní. Celkově ten film by potřeboval lépe a chytřeji propojit, takhle chápu, co tím chtěl režisér říct (a ano, měli bychom si vážit funkčního ekosystému, atd, ale zase bych z QEDY nedělal nějaký extrémně významný film, ekologických filmů je hromada), ale nějaký celkový dojem nebo nějaký pocit z toho nemám. Ani tu depku, o které tu někteří uživatelé básní, jsem neměl. Takových filmů už jsem viděl dost a něco ve mě zanechají jen ty, co mě dokáží oslovit. A film bez atmosféry a chladným přístupem ke všem mě oslovit skutečně nedokáže. 2*

Vydra Tarka (1979)

Takový předchůdce všech těch přírodopisných hraných dokumentů (ačkoli Tarka má k dokumentu daleko), kde jsou ve všech rolích zvířata (např. Surikaty nebo Vydrýsek). Já osobně na ni žádnou nostalgickou vzpomínku skutečně nemám, takže to hodnotím jako normální film, nicméně špatné to rozhodně není. Je to milé, má to krásnou přírodu a skvělou kameru. Horší je to s příběhem. To, že nenabízí nic nového a je úplně stejný, jak ostatní jeho druhu, je mi upřímně fuk - Tarka byla (asi) první. To, že trvá zbytečně dlouho, už pro mě problém je. Mít to takových 65 minut, proč ne, ale na hodinu a půl to fakt není. Mnoho částí se dost vleče a nejvíc právě ten závěrečný hon, na kterém je hodně znát, že potřeboval o dost zkrátit. Tak na mě nejnapínavější část filmu nemohla zapůsobit. Vidět to jako děcko, třeba bych z toho byl nadšený, nevím. Momentálně mě to zas tak nechytlo, i když tenhle typ dokumentů mám rád. Silné 3*

Kung Fu Panda 2 (2011)

Nelíbil se mi první film, nelíbil se mi seriál a teďka po letech jsem chtěl zkusit druhý film, jestli jsem náhodou nezměnil názor. Nezměnil. Po mi pořád přijde otravný a nesympatický, pořád mi to přijde bez vtipu (nebudu ale lhát, jednou jsem se zasmál, ale to bylo spíš nechtěně - a to nápadu, že někdo dokáže bojuje temnotou skrytou v ohňostrojích) pořád mě to nudí. Navíc tady je úplně banální a předvídatelná zápletka i na akčňák (a štěstí tahle série má jen v tom, že si nepamatuju děj jedničky, takže to nemám jak porovnávat) s pár kýčovitými dojemnými scénami. Slušná je jenom animace a akční scény, zbytek nestojí za nic. Ačkoli, jeden rekord tenhle film má - nejblbější snovou sekvenci, jakou jsem kdy viděl. A z postav mě zaujaly dvě - Kudlanka a trochu Tygřice. Problém je, že jeden z nich má ve filmu tak čtyři věty a ani jeden mě nezaujal natolik, abych kvůli němu šel do třetího dílu. Ale zase jsem od někoho slyšel, že trojka je prý nejlepší díl, tak nevím. Závěr dvojky na ni slušně připravil půdu, ale že by mě to nějak zajímalo, to ne. 2*