Cesta válečníka (2018)

Film zachytávajúci život „Redbada“ sa snaží byť nadpriemerným (schválne nepoužívam slovo „veľkolepý“) historickým filmom, zamerajúci sa hlavne na boj človeka (Redbada) sám so sebou. Výprava a bojové scény sú na lepšej Európskej úrovni. Z pohľadu dynamiky a príbehu filmu, je tých 160 minút veľa. (Bez problémov by sa mohol vypustiť zhruba 40 minút.) A to je i jeden z dôvodov, že prečo tu nie je dosiahnutá tá „nadpriemernosť“. Z hereckej stránky klasický priemer. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Šok a úžas (2017)

„Shock and Awe“ alebo čo bolo (v pozadí) po Septembri 2001. Myslím, že dátum každý zná. Samotný príbeh filmu by som nekomentoval, myslím si, že v tomto prípade to nie je potrebný. Výkony hercov napriek skvelej hereckej garde (z ktorej T. L. Jones dostal žalostne málo scén) sú spíš priemerné. Vzhľadom ich potenciálov by to malo byť lepší. Škoda, že pán Reiner nedokázal teraz vyzdvihnúť tento film do vyšších úrovní . (Až tak veľa k tomu nechýbalo.) Osobné hodnotenie: 75% (***)

Vítej doma (2018)

Film (alebo keď chcete pán režisér), ktorý si myslí, že príbeh sa predá s krásnou a neodolateľnou E. Ratajkowski. Snaží sa to byť „kríza vo vzťahu mladého páru“ založený thriller, ale celý film zobrazuje len povrch a nejde hlbšie do „života“ (charakteru) jednotlivých postáv. R. Scamarcio vo filme vypadá ako ozajstný zloduch (tie oči s mimikou sú nadpriemerné). P.S.: Ale jedna vec je pravda. Emily má fakt parádnu postavu. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Mucho Dinero (2017)

„Snažil som sa vrátiť jej mozog do hlavy. To nie vždy sa podarí.“ „Spíš nikdy!“ Osobné hodnotenie: 55% (*)

V bolestech (2013)

„In real“ premena na „netvora“. Na filmu, keď už nič iné, viem oceniť aspoň snahu o lepšiu prácu s kamerou. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Poslední lekce (2015)

Z pohľadu základnej koncepcii príbehu sa jedná o veľmi silné a vážne téma. To, že ako nám to servíruje P. Pouzdadoux, je už iná vec. Herecké výkony z pohľadu hlavných rolí sú v poriadku, kapacity vedľajších postáv však nie sú využité. Film, ktorý so svojou témou nejakým spôsobom osloví každého, prípadne na niektoré veci sa bude pozerať trošku z iného pohľadu. Osobné hodnotenie: 80% (****)

První člověk (2018)

Film zachytávajúci najdôležitejšie momenty kariéry Neila Armstronga, prvého muža na mesiaci. Hneď na začiatku musím povedať, že Chazeelove filmy mám rád a vždy sa na nich teším. Jeho aktuálne dielo však mi príde trošku „prehnané“, a to v slova zmyslu: „so snahou byť až príliš umelecký“. Z môjho pohľadu je to príliš roztiahnutý a „nepochopiteľne“ predlžený. Na druhej strane zase miestami niektoré časti nie sú zachytené „detailnejšie“ (napríklad viac času na Mesiaci a návrat domov). Predovšetkým Chazelle sa však evidentne chcel zamerať na Neila ako človeka a tu hneď začína zachytením jednej veľmi tragickej časti jeho života. Zobrazenie „zvyšku“ jeho (osobného) života je potom spíš povrchný a priemerný, bez väčšej hĺbky. Ale... Neila hrá (opäť/stále veľmi) charizmatický R. Gosling. A ten (podobne ako Neil NASAu) to zachraňuje! Hrá dobre a citom, v niektorých scénach absolútne vystačí so svojou mimikou. A je dobré, že Chazelle mu k tomu nechal potrebný priestor. Za možný nedostatok filmu je možné považovať to, že nedisponuje s výraznejšou vedľajšou postavou. Mala by to byť Neilova manželka (alebo jeho blízky kolega, prípadne nadriadený), ale ani u jednej z nich necítim/nevidím tú „iskru“. Napriek spomínaným „nedostatkom“, film „First Man“ zaslúži pozornosť, hlavne pre filmových fanúšikov vesmíru a cestovania vo vesmíre. No musia byť pripravený na pomerne pomaly plynúci a „artovo“ orientovaný film. P.S.: Obrazy poslednej scény sú venované pre romantiku a „art“. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Crash Pad (2017)

Manželská nevera a jej následky, tak trochu inak. Škoda, že filmový výsledok je spíš podpriemerný. Fakt škoda, pretože na hereckú časť sa nedá negatívne reagovať. Vedľa D. Gleesona tu film nesie na pleciach skvelý T. H. Church. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Mumie se vrací (2001)

Z niekoľkých dôvodov je to slabšia ako prvé (dnes v podstate vo svojom žánru už klasické) dielo, ale stále je to svižné a dokáže získať pozornosť diváka. Všetci, ktorý sa objavia v pokračovaní, dali do toho všetko. Výsledok je taký, za ktorý by sa nemali nejako hanbiť (hlavne z hľadiska toho, že sa jedná o pokračovanie). Osobné hodnotenie: 75% (***)

Brillantissime (2018)

Francúzka komédia na téma, ako sa žena vysporiada s tým, že jej manžel „požiada“ o rozvod. Na Francúzku komédiu nie je to ani dosť seriózny, ani dosť „komediálny“. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Časové pásmo bylo změněno