Snímek "Šok a úžas" inspirovaný skutečnými událostmi, sleduje dva zanícené reportéry Jonathana Landaye a Warrena Stroebela, jejich šéfa Johna Walcotta a válečného korespondenta Joea Gallowaye, kteří nahlédli pod pokličku zneužívání moci na té nejvyšší úrovni a odhalili pravdu o tom, co přivedlo Američany do nejdelší a nejnákladnější války v jejich dějinách. Po teroristických útocích v září roku 2001 nechal prezident George W. Bush vypracovat plán invaze do Iráku s cílem zbavit Saddáma Husseina moci. Zatímco ostatní novináři berou prezidentova slova za bernou minci, Landay a Stroebel provedou důkladnější vyšetřování. V tradici filmu Všichni prezidentovi muži se ženou po důležitých stopách a využívají anonymní vládní zdroje k odhalení toho, že prezidentovy důvody pro válku jsou založeny na lžích a zfalšovaných poznatcích tajné služby. (HBO Europe)

silentname

V mnohom "Shock And Awe" oceňujem, v mnohom mi úplne nezapasoval. Je to trošku zložité. Hneď v úvode môžem povedať, že keby nebolo Donalda Trumpa, tak by Bush jr. bol najnesympatickejším prezidentom USA. A jeho politiku sprevádzala veľká dávka kontroverzie a myslím si, že jeho viceprezident Dick Cheney bol na tom ešte horšie. Dokonca si vyslúžil aj vysoko kritický film "Vice". A v mnohom sa môj názor na tento film zhoduje s mojimi dojmami z "Vice". Myslím si, že Woody Harrelson a James Marsden sú vynikajúci. Rovnako skvelý je aj Rob Reiner. Film má skvelú tému. Postavil sa jej čelom, s dôrazom na fakty, nesnaží sa veci zahmlievať alebo nejako do toho pridať niečo, čo nesúvisí s témou. Možno na jednu, dve výnimky. Ale aj v tom prípade si myslím, že to má svoj význam. Pretože to dáva našim hrdinom ľudskú stránku. A reálne im nešlo o nič iné než o pravdu. No súčasne mám pocit, že film podáva pre svojich divákov veľmi veľké množstvo informácií a nevie ich správne dávkovať. Potom má problém udržať si divákovú pozornosť, pretože má pocit, že dostáva záplavu informácií a je ťažké si ich upratať v hlave. A možno by bolo fajn, keby sa film zväčšil. Keby sme mali viac momentiek medzi Harrelsonom a Marsdenom kde spolu len kecajú. Keby sme mali viac scénok, kde by boli so svojou ženou / priateľkou. Niečo, čo by nám uvoľnilo myseľ, aby sme mohli potom opätovne nasávať to, čo sa nám film snaží povedať. Miesto toho tu máme skutočne veľkú dávku informácií, kde by divák najradšej opustil túto prednášku. Myslím si osobne, že "Shock And Awe" je viac-menej film na jedno pozretie. Neviem si predstaviť, že by ste si to boli schopní pozrieť viackrát. A okrem toho by vám to asi na druhýkrát ani nič nepridalo. Ale oceňujem kritickosť, ktorou film oplýva a je skutočne opodstatnená. Zvážte si pre a proti a uvidíte či je toto film pre vás. Hodnotenie: B- ()

Martin741

mam rad kvalitne temy vo filmoch /WWII, pad Spanielskeho Imperia v rokoch 1810 - 1825, napoleonske Vojny, Imperium Romanum .. .tuto je to tak na pol plyne, tempo je dobre, len clovekjk sa toho vela z dialogov nedozvie. Moznoze tvorcovia chceli, aby ich dialogy zneli co najobycajnejsie . Preco ? Asi preto, ze obycajne dialogy prevladaju, v drvivej vacsine. Z Woody Harrelsona /Takovi Normalni zabijaci/mam niekedy husiu kozu dodnes : 67 % ()

Xmilden

Nezábavná forma filmu mě bohužel nedovolí udělit vyšší hodnocení. Ještě více než šokující pravda o vytvoření války USA proti Iráku, je fakt jak je na denním pořádku manipulace s informacemi v médiích. Nezávislá média dnes skutečně bohužel neexistují. Nixona ve své době potopil mnohem menší skandál, než ve 21. století dokázal ustát například Bush. A vlastně to nikoho ani neštve. 50% ()

jokino

Film je síce čisto fakto-grafický, evidentne vychádza z akejsi pravdy a byť to len o faktoch (ala dokument), možno by si zaslúžil aj podstatne lepšie hodnotenie.. Ale ak sa na to mám pozrieť aj z hľadiska kvality filmu, pre mňa osobne to bolo hrozne mdlé, nezáživné, bez akéhokoľvek "náboja", empatie či emócie, štipky dramatickosti, proste nič to do seba nemalo. Nezaujímavé postavy, dej šiel až prirýchlo a aj napriek tomu sa vliekol, a zrazu bol koniec. Človeku by možno stačil aj len čisto zdrap nejakého papiera, aby si za pár minút prečítal fakty. Na to, aké to malo herecké obsadenie, pre mňa velmi slabý čajový odvar, až takmer čisto len voda.. ()

Real Tom Hardy

"HOW DO YOU BOMB A COUNTRY BACK INTO THE STONE AGE, THAT'S ALREADY IN THE MIDDLE OF THE GODDAMN STONE AGE?" ----------- Zdá sa, že Woody Harrelson je aktuálne v top forme. Opice, LJB, Billboardy, Hrad a čoskoro aj Venom a druhý Zombieland? Keď sa darí, tak sa darí a inak tomu nie je ani v Shock and Awe. Názov odkazuje na spackanú taktiku počas invázie do Iraku v roku 2003. Samotný film sa ale venuje skôr politickému pozadiu než prvým frontovým líniám. Zameriava sa najmä na to, ako Bushova administrácia reagovala na udalosti 9/11, ako sa ich rozhodla riešiť, ako zmenila spôsob fungovania spravodajských agentúr, ale hlavne klamstvá a kecy ohľadom WMD v Iraku. Čo sa mi na filme páčilo najviac je, s akou otvorenosťou a priamočiarosťou pristupovali ku všetkým tým lžiam. Jednoducho žiadne skryté implikácie. Úplne na plnú hubu povedané kto, čo a ako. A presne taký prístup cením. ()

• John Walcott, ktorého hrá režisér Rob Reiner, povedal, že si myslí, že film je v podstate "od slova do slova" presný. (Arsenal83)
  • Film zarobil len necelých 2,8 milióna dolárov. Rozpočet činil 16,5 milióna. (Arsenal83)
  • V októbri 2016 Alec Baldwin opustil herecké obsadenie, údajne kvôli "finančnému načasovaniu". (Arsenal83)