Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Väčšinou je to tak, že čím viac pokračovaní tým ide kvalita dolu, no Ice Age je jedna s tých animovaných sérii, ktoré stále majú čo ponúknuť. Jasné na prvý diel to nemá, pretože ten je najlepší a úplne odlišný od pokračovaní. Čo nám teda ponúkol štvrtý diel s názvom Zem v pohybe ? Predovšetkým ďalšie zaujímavé a zábavne dobrodružstvo ako to už býva zvykom od druhého dielu. Každý jeden sequel sa drží na rovnakej úrovni, len sa mení príbeh. Aj keď ten príbeh nie je extra zaujímavý je predovšetkým zábavný a celé to dobrodružstvo má šmrnc, pretože postavy stále majú čo ponúknuť a nápady neostali ani tento krát len na papieri. Oblúbený soundtrack: Herd Reunion. 85% - 4*

Zakázané ovoce (1998)

Soderbergh a Clooney je silná dvojica a tu to opäť dokazujú. Príbeh filmu je rozhodne zaujímavý a dokáže zaujať, rovnako tak aj Jennifer Lopez. Čo sa týka jednotlivých žánrov, tak ako krimi komédia je to dobre, ale ten žáner romantický nevyužil to čo mohol. Bavili ma všetky dejové linky a hlavne ta romantická časť, tie dialógy majú šťavu, ale prišlo mi tam toho málo. Na druhú stranu záleží kto sa ako stavia k filmu. Mňa zaujala najviac práve ta časť, ktorá bola vedľajšia. 70% - 3*

Romeo a Julie (1996)

Romeo prečo si len Romeo ? Nie toto mi nevadí. Tie dialógy sú v pohode a oceňujem aj ten nápad, ale keď sa na plátne stretne moderná doba a Shakespearovské dialógy, tak to fakt nejde dokopy. Natočené je to dobre (hlavne scény s Romeom a Júliou), hudba tiež sedí a herecký je to tiež dobre obsadené, ale mix moderná doba a verše Shakespeara skrátka dokopy nejdú. 25% - 1*

Expresní zásilka (2012)

Nikdy by som nepovedal, že ma bude baviť film, kde sa celý čas len bicykluje po meste, ale je to tak. David Koepp spravil dobre, že obsadil Gordona - Levitta, pretože ten sa tu rolu fakt hodil. Príbeh je skutočne jednoduchý, zato dobrý a hlavne má neskutočne grády, štýl a nápady. Je to ako Fast and Furious len na bicykli :-) P.S.: za titulkami ešte na vás čaká Joseph. 80% - 4*

Milenec nebo vrah (1996)

Nie je to zlý film, príbeh je dobrý, ale problém bude asi na režisérskej stoličke. Ako som už povedal, príbeh je dobrý, zaujímavý a napínavý. No čo sa týka samotného filmu, tak mu chýba atmosféra a napätie. Nie že by to tam nebolo, ale nie je to tam v takej miere, ako by taký thriller mal mať. Rozhodne ale odporúčam. Už len kvôli Markvoi či Reese Witherspoon. 70% - 3*

Madagaskar 3 (2012)

Každý diel Madagaskaru sa u mňa drží rovnako kvalitne vysoko. Ani na tretí krát to nie je nuda. Postavy stále majú čo ponúknuť, či už akciu alebo nejakú vtipnú hlášku a príbeh je stále dosť zaujímavý. Navyše v tomto diely asi najviac vygradovaný. Hudba Hansa Zimmera funguje stále rovnako skvelo a týmto dielom sa u mňa Madagaskar zaradil medzi tie kvalitnejšie animované série. 75% - 4*

Před soumrakem (2004)

Before Sunset príjemne nadväzuje, ale už to nie je ono. Príbeh je síce fajn a dobre je to vymyslené, ale tento krát vývoj postav udávajú iný smer, ktorý sa samozrejme môže niekomu páčiť a niekoho zas nudiť. Ja sa radím asi tak doprostred. Film ma zaujal a to už len s toho dôvodu, že sa mi prvý diel páčil a tie postavy a herci sa mi už dostali pod kožu. Aj keď dialogy, herci a celkom zaujímavý príbeh, ktorý sa mi skutočne páčil stále skvelo ťahajú film, už v tom nie je toľko nápadov. 80% - 4*

Před úsvitem (1995)

Prekvapivo skoro perfektné. V jednoduchosti je krása ako sa vraví a v tomto filme toto pravidlo rozhodne platí. Herecký je to dobre obsadené a zahrané, ale hlavne perfektne napísané. Pokial vás zaujmú dialógy a hlavne dvojica, tak sa vám film bude určite páčiť. Páčilo sa už len ako to začalo a nasledujúce scény boli len lepšie. Before Sunrise je film, ktorý vás chytí buď na začiatku alebo vôbec. Zaleží len na tom, či vás vôbec baví sledovať skutočne neobvyklí a zároveň jednoduchý romantický film. 90% - 5*

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Svět není v tvých knihách a mapách. Svět je venku. Ubehlo dlhých 6 rokov čakania, ale predsa som sa dočkal a to čakanie stálo za to. Hobit je síce mala knižka s jednoduchým príbehom, ale Jackson už raz dokázal, že vie točiť malé príbehy vo velkom štýle. Hobit vyzerá svojim spôsob presne tak, ako Pán Prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Rovnaký úvod, podobné dobrodružstvo. Niekto to považuje za kopírku, ale treba podotknúť, že je to Pán Prsteňov čo vychádza z Hobita, keďže bol skôr napísaný. Takže ak ho niekto kritizuje za toto, mal by si zistiť fakty! Predovšetkým nemá zmysel porovnávať trilógiu a Hobita, pretože predloha je iná (aj keď podobná). Čo sa týka samotného filmu, tak som rád, že to PJ rozdelil na tri časti, pretože už teraz mi tých 166 minút ubehlo ako voda. No niektorí to môžu považovať za mínus, pretože nemá také svižné tempo a niekedy sa proste dlhšie stojí na mieste. A tu by som povedal, že sa najviac líšia názory a tu padá najväčšia kritika. Niektorým sa to pochopiteľné môže zdať zdĺhavé a nudné čo chápem, ale na druhú stranu ja ako fanúšik som rád, že Jackson doslova sfilmoval každú čiarku, bodku, medzeru a výkričník. Aj keď sme všetci radi opäť v stredozemi, netvrdím, že tento film ocení každí, ocenia ho hlavne fanúšikovia prsteňovej trilógie alebo predlohy. Jackson nečerpal len z Hobita, ale použil aj ďalšie Tolkienové diela ako dodatky z Pána Prsteňov, čo si myslím, že je len plus. Film je tak trochu zaujímavejší a hlavne dospelejší a dlhší oproti predlohe (Dol Guldur, biela rada) a aj z toho dôvodu rozdelený na tri časti. Čo sa týka technickej stránky filmu, tak tu nie je moc o čom hovoriť. Rovnako ako režisér Peter Jackson, tak aj ostatní, štáb, ilustrátori kníh Alan Lee a John Howe alebo väčšina hercov sa vrátili, takže výsledok je rovnako úchvatný. Krása Nového Zélandu od čias Pána Prsteňov ostala nezmenená, výprava, kostýmy či masky vyzerajú tiež rovnako super, aj keď tentokrát sa používalo viac CGI. Moc mi to nevadilo, že Hobit bol viac vyefektovaný, pretože technológia pokročila za tú dobu. Čo sa týka hudby od Howarda Shora, tak som spokojný. Niektoré miesta ako Rivendell či The Shire majú rovnaký soundtrack čo je fajn, no nájdu sa aj nové skvelé skladby ako My Dear Frodo, Misty Moutains, či Over Hill. Howard stále dokáže pracovať cez noty výborne aj s emóciami a záverečný let na orloch je jedna s najkrajších scén stredozeme. Po akčnej stránke za seba môžem povedať, že som spokojný. Nie je ich tu veľa a nie sú ani tak veľkolepé, zato majú nápady, nechýba tam atmosféra, napätie, či skvelá hudba a to je predovšetkým základ. Najlepšie bude Hobita prirovnať k spoločenstvu, pretože tie dva filmy sú v množstve akciách na tom dosť podobne. Taktiež kamera (Andrew Lesnie, oscar za Pána Prsteňov) je tiež perfektná, respektíve znovu perfektná. Herecké obsadenie je skvelé. Návrat starých známych postav potešil (Gandalf, Elrond, Galadriel, Frodo, Bilbo, Saruman) a s tých nových si ma najviac získali (pochopiteľne) hlavné postavy. Richard Armitage ako Thorin a Martin Freeman ako Bilbo, ktorý je pre mňa lepšia postava ako v prsteňovej trilógii Frodo. Ostatný trpaslíci majú pekný vzhľad a ako družina fungujú super, ale vo filme si ich zapamätáte asi tak piatich, pretože ostatý moc priestoru nedostanú. Čo ale nevadí v knihe som si tiež pamätal len pár postav. Na záver už asi len toľko, že scéna s Glumom bola šuper. Hobit je skrátka veľkolepá dobrodružná fantasy prepchaná efektami a strhujúcimi scénami viac ako kýbeľ popcornu, aj keď miestami je trochu zdĺhavejšia. Za seba môžem povedať, že som skoro maximálne spokojný, ale všetci vieme do akej kategórie divákov sa radím. My Precious. Predlžená verzia oproti prsteňovej trilógii nie je vôbec tak dlhá, veľkolepá a ani neponúka vedľajšie dejové línie, ale len obohacuje niektoré scény a robí film o niečo zaujímavejším. Tých trinásť minút nie je veľa, ale ide o chlp o lepší a ucelenejší zážitok. Pridané scény do SE. My Dear Frodo, Axe or Sword, Over Hill, Misty Mountains, The World Is Ahead, Warg-Scouts, The Dwarf Lords, The Edge of the Wild. Proč Bilbo Pytlík? Možná protože mám strach, a on mi dává odvahu. Kino verzia 100% - 5* / Director's cut 100,5% - 5*

Rain Man (1988)

Je to rozhodne dobrá dráma, no na môj vkus príliš dlhá. Zrežírované je to fajn, príbeh je zaujímavý, herecky je to dobre obsadené a zahrané a taktiež aj hudba od Zimmera stojí za to. Jediný problém je len dĺžka filmu, pretože v niektorých momentoch je film fakt rozťahaný a nudný, hlavne na začiatku. 70% - 3*