Pompeje (2014)

Nad plakátem na tento film jsem se upřímně zasmál. Stačí vidět jen několik málo filmů a pozorně si přečíst hlavní slogan filmu a zkrátka Vám MUSÍ být jasné, jak se věci budou ubírat. ...a ono ano. Bez jediného překvapení, a to včetně velmi prvoplánového herectví, Doufám, že nebudu spilerovat, ale ta sopka opravdu bouchne, a budete se těšit, jelikož do té doby musíme sledovat příběh nejlépe učesaného gladiátora všech dob. Ale pokud budu upřímný, pak jsem čekal horší, poslední scéna se mi docela líbila (jakkoli byla nablblá). Zkrátka pokud máte chuť na tuto dějovou "krabicovou frankovku mezi filmy", jděte do ní, na patře Vám zůstane jen trocha usazenin.

Transcendence (2014)

Vždy mě dokáže překvapit, když je konverzačnímu dramatu s přesahem vytýkáno masovou většinou, že v něm notně "kecá". Inu... ano. Ale abychom byli korektní, nekecá planě. Popravdě mi děj přišel zajímavý k zamyšlení a neměl jsem s ním vůbec problém. Celková premisa mi přijde jako přejatá z nějaké knihy (z čehož mohou vycházet i vytýkané problémy), Objektivně bych dal filmu slabé 4*, už s ohledem na nízké hodnocení (aktuálně 62%), ale ultimální spoiler, který o sobě film "vykecá" hned na samém začátku, mi dost zkazil chuť. Škoda, avšak doufám, že se dočkáme více pomalejších velkofilmů.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Většinu filmu se divákovi může honit hlavou, zda je tak vskutku ubohý děj výplodem neschopnosti, povrchního kalkulu, nebo zkrátka faktu, že tvůrcům je to jedno. Děj je nahodilý, vnitřně neprovázaný (Peter začne pátrat po smrti svého otce jen tak z dlouhé chvíle.) a motivace padouchů povrchní (pokud vůbec). Proč Spiderman nemůže být veselé dobrodružství? To již žádné triky nezachrání. Tento druhý díl je definicí zbytečného filmu, dokonce bychom mohli shrnout, že i celý remake je zbytečný. A bojte se, jelikož Spiderman ještě několik přízvisek - bude tedy Ultimate Spiderman ještě ultimátněji horší?

Úsvit planety opic (2014)

První díl nového remaku přímo šokoval, jelikož se čekalo v dobrém duchu dnešního filmařského stylu další a zbytečná předělávka. Nestalo se tak a šlo o podařený blockbuster, který stavěl na charakterech (přičemž ústředním byl digitální op...). Letos dostáváme pokračování, které opět udrželo laťku, nabízí zajímavé dilema dvou kultur, kterým není dáno, aby mohly žát vedle sebe a napětí se houpe ve vzduchu většinu filmu. Postavy mají hloubku a výkon Caesara mě nechává na pochybách, zda Glum byla nejlepší role Andy Serkise. Jsem skutečně velmi zvědav, jak se povede dílu dalšímu.

Tři bratři (2014)

Svěrákovina má vždy náběh na klasiku. Hlášky, poctivý český punc, originální visuál i kamera... zkrátka něco, o čem si většina českých tvůrců může nechat jen snít. Přesto, příjemný nápad trpí klasickým prokletím antologií - ve výsledku zde máte tři zcela oddělené příběhy (což mě osobně docela překvapilo), přičemž jejich zajímavost je různorodá. Celkovou neprovázanost podtrhuje velmi náhlý závěr, tak nebuďte překvapeni. Očekávání tedy naplněna nebyla, jelikož jsem čekal novou českou klasika ala Princeznu nevěstu a jakkoli šlo o počin příjemný, nevidím další shlédnutí v době brzké. Dávám tedy nejsilnější možné 3*. Nejvíce zapamatovatelná je pro mě love story maličké Karkulky, která byla již opravdu hraničící...:)

Zaklínač (2002) (seriál)

Jak se psalo na vtipném létáčku v knihovně - Přečtěte si tuto knihu, než ji zfilmuje Hollywood. ... nebo Poláci. Zvláště se znalostí předlohy (na kterou se navíc tento počin otevřeně odkazuje) lze jen velmi těžko ospravedlnit některá scénáristická rozhodnutí, zvláště v prvních dvou dílech. Divák si z toho odnese, že zaklínači jsou archaický řád vedený senilními starci a v praxi bandou neplodných a ješitných pitomců. To není úplně dobrý začátek... Férově je ale třeba přiznat, že hlavní protagonista se snaží a low-budget zaklínačovým historkám prakticky nevadí. Jen elfové to krapet odnesli a vypadají spíše jako zmalovaní indiáni po cikánsku. Pro některé zdařilé momenty dávám i se znalostí předlohy (a tedy i hříšných omylů tvůrců) 3***, ale dejte na má slova, že po úspěchu Geralta ve světě počítačových her se nám ještě vrátí...

Válka Bohů (2011)

Tento film mě svým pojetím pobouřil. Chápu, že je to zvláštní vyjádření k akčnímu filmu. Ale zkrátka Mickey Rourke v roli sadistického krále to celé nevytrhne. Hlavní hrdina produkuje záporné charima, bohové se chovají jako nefalšované děti (případně děti), celé pojeté Theseovy legendy (a nejsou nutně staromilec a mám rád tvůrčí originalitu) je postaveno na hlavu. Režisér se snaží o výraznější formu stylizace, což se mi částečně i daří (například kobka titánů), někde selhává (design bohů). Celou nemohoucnost děje podle mě skvěle odráží finální bitva Thesea s Hyperionem, která je všechno možné, jen ne hrdinská či zajímavá. Smutné.

Dredd (2012)

Jak poetické a náruživě originální, kdy se akční film nesnaží diváka ohromit ultimátní hrozbou a na nic si nehraje. Zkrátka přestřelka v domě s několika vhodně užitými elementy. Karl je navíc takový drsoň, že si tu helmu nesundá celý film z hlavy. Více takových.

Kick-Ass 2 (2013)

Eh, tohle je krapet oříšek. Původní protagonisté jsou fajn a střetávání geekovské fantasie s krutou realitou ulice je - částečně - zastoupeno též, ovšem vedlejší dějové linky nudí, zvláště ta Mindina, a velmi nárazové užívání brutálních momentů, které jsou následně jakoby postavami zapomenuty (zejména mluvím o jistých vraždách). Slovem dne je tedy nejspíše nekonzistentnost. Kde byl první Nářez sondou do Davovy hlavy, působí dvojka upachtěně a samoúčelně. To nic ale nemění na tom, že Matička Rus je opravdu "žena činu". Jinak zajímavé cameo Jima Carreyho.

Život pod vodou (2004)

Tenhle film si jede (někde dost nemilosrdně) zcela po svém. Má vlastní tempo, vlastní způsob vyprávění. Buď na to přistoupíte, nebo se utopíte hned na začátku. Jakkoli lze na něj namítnout mnohé, důležitý je výsledek a na druhý záběr jsem se přeci jen chytl a ocenil, přičemž hlavní dík patří Billu Murrayovi, u něhož by mě zajímalo, zda ke svému kamennému obličeji přišel, či jej dlouho nacvičoval...