Pan Church (2016)

Těžko popsat tenhle pohodový příběh, který bez přílišného citového vydírání a hromady klišé pohladí srdce. Chválu si určitě zaslouží Eddie, který by určitě stoupl v žebříčku oblíbených herců, kdyby bral více takových rolí. Vlastně je to velmi jednoduché a obyčejné, ale zaryje se to pod kůži. Rozhodně doporučuji. 85%

A co ten ruksak, králi? (1985) (TV film)

Roztomilá pohádka, velmi jednoduchá, ale přesto zábavná, nabitá skvělými herci. Navíc s krásným ponaučením. Sice v levných kulisách, ale povedená. Úžasný Heřmánek, Vašinka, Mrkvička, Augusta a Pešek. 85%

Čekání na Patrika (1988)

V předlistopadovém Československu vzniklo mnohé diskutabilní, i tato poněkud nepovedená sonda do života dospívající mládeže, o jejímž významu se dodnes vedou spory. Někteří tvrdí, že Péťa Tuček chtěl kout železo, dokud bylo žhavé, a navázat tak na svou celkem úspěšnou prvotinu - humornou agitku na brannou povinnost - Copak je to za vojáka. Jal se tedy ztvárnit tuto agresivní duševně chudou nesourodou směsici, na první pohled bez hlubšího významu, vyznačující se především promiskuitou, povrchností, zvláštním jazykem daných let a posouváním mezilidských vztahů na elementární a příliš zjednodušenou úroveň. Snad proto si naše hlavní hrdinka, poučená z příkladů svých vrstevnic, svého ideálního partnera vysní a předstírá, že existuje. Je to tedy skutečně jakési přetransformované čekání na pomyslného Godota, který se nikdy neobjeví. Způsob, jakým se tuto celkem ušlechtilou a hlubokou myšlenku snaží Tuček předat divákům, zdá se mi poněkud nešťastný. To vše podkresleno velmi sensitivní a specifickou hudbou Pražského výběru a podobně kvalitních hudebních těles, při jejichž poslechu má nejeden chuť vrazit si do ucha desítku hřebík. Nemá to hlavu ani patu, kámen drbe cihlu a je to vše tak trochu na levačku. Do toho seladon Pomeje. Na druhou stranu to celkem vylepšuje rebelka Kvasničková, která nejspíš ve své roli skutečně ztvárnila samu sebe. A končí to velice hořkosladce, romanticky, takovou malou ztrátou iluzí, takže když se k tomuto odvážíte, vydržte až do konce. Ten je prý úplně nejlepší! Podruhé už to ale určitě oželím. 15%

Miss Hanoi (2018)

Z prvního pohledu celkem přitažlivý detektivní náhled do SAPY, potažmo do životů našich malých žlutých všudypřítomných trhovců, prodejců omamných látek, zaručeně originálního oblečení a přejetých psů, což je celkem zajímavé a téměř netknuté téma. Start byl nadějný, jako když se před vámi začne svlékat prvotřídní slečna, která očividně touží po kvalitní kopulaci a vy jste čirou náhodou ten šťastlivec, který se k tomu zrovna nachomýtl. Úvodní scéna s holou prdelí a odhaleným ňadrem hlavní představitelky k tomu přímo vybízí a vy jste jako na trní. Pak však nastává chvíle, kdy ta pomyslná roštěnka stáhne kalhotky a na vás se vykoulí poměrně solidní utahovák, doplněný o povislý pytel, a barytonem jste sice něžně, ale intenzivně vyzván k tomu, abyste si vyzkoušel roli ministranta. To vám samozřejmě dost ukrutně změní náhled na vzniklou situaci a vy si jen říkáte, jak z toho ven. V příběhu se tedy neobjeví výše zmíněné, ale téměř. Přikutálí se tam totiž ukrutně bystrý, třeskutými hláškami nabitý drsoň v podání otylého nesympatického přehrávajícího Davida Novotného, který by se hodil spíš do reklamy na laxativa nebo jako žrádlo pro kočky. Následuje nepřehledná směsice lopotného detektivního pátrání, zamotávání děje a setkáváme se s řadou nedůležitých a nezajímavých postav. Když už si myslíme, že je vše naprosto jasné, zjistíme, že vrahem je překvapivě pomyslný zahradník. Mohlo to dopadnout lépe, nedopadlo. Vhozená rukavice nebyla sebrána. Scénáristé si sami podrazili nohy. 40%

Ztraceni ve vesmíru (2018) (seriál)

Seriál, který má s tím původním ze šedesátých let mnoho společného, zejména stupiditu a nesympatické herce. Mohla to být skutečně parádní zábava pro celou rodinu, se spoustou objevování nových světů a mimozemského života, skutečná příležitost vyzvednutí značky Lost in Space z bahna, ale scénáristé si nejspíš řekli, že se sem pokusí nacpat vše nelogické a tím všechny znechutit a nasrat. První série ještě šla. Pokud bych byl naivní dítě, asi bych to i žral, ale takhle jsem se ani nedokázal soustředit, nehledě na to, že většina postav je až překvapivě blbá, ačkoliv to mají být prakticky raketoví inženýři. Druhá série je něco, co jsem se pokoušel už jen přetrpět bez vážnějšího poškození dobrého vkusu. Tady už je totiž možné naprosto vše a s tím se už má chladná logika prostě nedokázala smířit. To si na to ti filmaři skutečně nemůžou přizvat nějakého poradce, který tomu alespoň trochu rozumí, třeba nějakého šesťáka ze základní školy, který není úplný osel a zběžně prolistoval knihu "Fyzikální zákony ve vesmíru pro duševně méně smělé - obrázková edice". Trpělivě počkám na třetí sérii, která snad alespoň trochu vyšroubuje hodnocení, které se v posledních epizodách blížilo odpadu. 55%

Coming Back (2020)

Oceňuji amatérské nadšení, bohužel, vše ostatní je tak trochu mimo. Děj není příliš promyšlený a násilně przněná angličtina tomu taky moc nepřidala. Kameramana nejspíš občas vystřídala houpající větev a střihač se s tím taky moc nemazlil. Režie nezvládla ukočírovat herecké chyby. Prostoru ke zlepšení je tu určitě mnoho, primárně bych ale zapracoval na lepším a propracovanějším příběhu, který je základem právě nízkorozpočtových snímků. A čím kratší stopáž, tím lepší musí být myšlenka. Tohle je spíš taková studentská taškařice, sesmolená za jedno odpoledne. 15%

Umbrella Academy (2019) (seriál)

Rád bych seriál ohodnotil jako super pecku a zábavný počin, ale je to jen utahaná průměrná a uměle natahovaná taškařice pro milovníky kreslených hovadin, kde spolu hlavní postavy hrají velmi známou hru "na dementy". A že jim to jde, panečku! Nelogickými a tupými scénami se to tu jen hemžilo. Chování postav je naprosto absurdní. Chápu, že bylo třeba z toho udělat napínavý mastrpiss, ze kterého by diváci s datumem narození dvatisíceplus sedli na prdel, srali magi v kostkách a vykloubili si čelisti, ale mně osobně to až tak zábavné nepřipadalo. Kladné aspekty to však vskutku mělo, to nepopírám. Minimálně Klaus je, paradoxně, vzhledem ke svému jménu a vztahu k omamným látkám, dle mého názoru, nejlepší postavou seriálu. Dále si nejspíš oblíbíte číslo pět. Pak je tam pár nevýrazných lidí, kteří vám budou víceméně ukradení, mírně nesympatičtí, nebo vás budou vyloženě srát. Kamenem úrazu a nazelenalým hlenovitým flusem do divákova xichtu je ale nehezký psychicky narušený hobit s čelem až do půl hlavy, kterého se nám snaží scénáristé vnutit v roli nesmělé houslistky. Nevím, kde tu obludu vyhrabali, ale měli hned několik příležitostí zalít to betonem a byl by klid. Neučinili tak, ke smůle všech zúčastněných. Jsem tedy rád, že ty dvě série jsou za mnou a doufám, že třetí se bude natáčet dost dlouho, abych to extempore dokázal rozdýchat. Po jedné hvězdě ještě přihodím za mé oblíbené téma cestování časem a soudtrack, který používají jako záchrannou berličku mnohé seriály, jak jsem si v poslední době všiml. Pomohlo to, i když to mnohdy vůbec nepasovalo. 50%

Stranger Things (2016) (seriál)

Stranger Things je vcelku výborný seriál, těžící především z kouzla skvělých osmdesátek, dobové hudby, filmů a stylu tehdejšího života, to vše samozřejmě spojené s jasným vědomím toho, kde je pomyslná čára, kdo je onen třídní nepřítel, a že Amerika je země neomezených možností, kterou chce tento bolševický moloch zničit. Kromě zajímavé dějové linky je seriál vystavěn nemalou měrou, možná až primárně, na vztazích hlavních protagonistů, což je podle mne aspekt, který diváky k tomuto nejvíce táhne a zasahuje široký okruh cílových skupin. Je to vlastně takový rodinný sitcom, spojený s horrorovou tématikou. Kolikrát mne totiž zajímal víc osud určitého hrdiny a jeho vztah s některou jinou postavou, než samotná hlavní dějová linie a boj se zlem, který mi tam přišel spíš jako okrajové zpestření, aby to o něčem vůbec bylo a nestala se z toho jen obyčejná plytká telenovela. Obrovský vliv je cítit hlavně z E.T. a The Thing tématiky, kdy je parta dětí zapletena do obrovského spiknutí a společně bojují proti Nim, popřípadě zhmotněnému zlu, nejlépe však kombinaci obého. Osobně nesnáším děti v hlavních rolích, ale tady mi to vlastně vůbec nevadilo. Jediné, co mi bylo proti srsti, byla neskutečně vychrtlá Natali Dyer, která by mohla dělat reklamu na hladomor, šišlající Dustin a v neposlední řadě Wynona, jejíž role je zřejmě napsaná tak, aby diváka nasrala, odradila od dalšího sledování tohoto seriálu, popřípadě za účelem fandit každé možnosti jejího potenciálního skonu. Naštěstí jsem se přes to přenesl. Nezbývá, než přejít k hodnocení jednotlivých řad. Série 1 - Skvělý začátek, parádní atmosféra, slabší dojezd. Nicméně zatím nejlepší série, která mne navnadila na další řady. 90% Série 2 - Vše v podobném duchu, jako u první série, jen mi přišlo líto několika přímo zbytečných dílů a nevyužitých odboček od hlavní linie. Zatím nejslabší ze sérií, kde jsem místy opravdu trpěl. 70% Série 3 - O chlup lepší než druhá, ale přišlo mi to už příliš překombinované, nehledě na přestřelený epický závěr. 80% Celkově mi tak vychází čtyři hvězdy, tedy bych seriál asi nedokázal procpat mezi patnáct nejlepších, ale každý máme holt jiný vkus. Přesto zábavný počin. 80%

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Vlastně to nebylo vůbec špatné a člověk se i zasmál. Absence trapných vtipů a pitvořících se herců určitě napomohla k vyššímu hodnocení. Malinko mi logicky nevycházel závěr, ale nakonec se to na čtyři hvězdy vyškrábalo. Především díky skvělému Trojanovi a ani Dvořák nepodal vůbec špatný výkon. Rozhodně neurazí, spíše příjemně překvapí. Je to tak na tři a půl. Zaokrouhluji nahoru. 70%

The Perfect Kiss (2018) odpad!

Přetrpět tuhle kolosální sračku od vypatlané Adamcové s nesympatickou (ne)herečkou Vondráčkovou v hlavní roli chtělo kuráž a svatou trpělivost. Udržet pozornost po celý "film" je téměř nadlidský výkon, protože není nač se soustředit! Marně pátrám v paměti, zda jsem viděl něco horšího. Kdejaký studentský výkřik do tmy by si zasloužil víc pozornosti. Tajně doufám, že Lucinka nesbalí dalšího blázna, který by byl ochoten dát peníze na další podobný paskvil. 0%