Armageddon (1998)

Tohle je prostě moje srdcová záležitost... a nejen kvůli tomu, že Bruce Willis zachrání planetu, Ben Affleck byl ještě mladej a vůbec herecká skvadra neměla chybu, ale taky kvůli hudbě a dojemnýmu konci... Zkrátka, vždycky se znova ráda podívám a uroním slzu a nakonec poslechnu Aerosmith! Edit 2017: tenhle film béčkovatí stále víc s každým dalším shlédnutím, ale stejně ho nikdy nezavrhnu. Exploze ve vesmíru FTW!

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Další z realistických, depresivních, antiromantických, dokumentárně laděných filmů, které by si neměli pouštět lidé, kteří věří na lásku. Ryan Gosling je úžasný a to, že není nominovaný na Oscara, pro mně zůstává záhadou (když už je nominovaná Michelle, která vedle Ryana v podstatě skoro nebyla vidět!). Vyzdvihnout musím také skvělou hudbu, o kterou se postaral Ryan (ano, on taky píše hudbu a zpívá!) a skupina Grizzly Bear. Čili: Revolutinary Road bylo stále ještě lepší, ale Blue Valentine mu usilovně šlape na paty.

Bezvadíkyještěprosím (2010)

Na romantickou komedii poměrně málo romantické a ještě míň komické, chtělo by se říci až nudné. Většina postav působí dost nesnesitelně (asi kromě Mary Catherine a Charlieho, kteří mi jediní byli sympatičtí a dokonce jsem chtěla vědět, jak to s nimi dopadne) a úplně nejotravnější je hjudba - ok, v Juno bylo kytarové brnkání a intelektuální texty indie písničkářů ještě fajn, ale kdo proboha vyhlásil, že se to odteď bude cpát do všech "nezávislých" romanticko-komediálních počinů? Takže pokud máte rádi, když se lidé babrají ve svých životech a z nedostatku skutečných problémů si vytváří problémy umělé, plus spousta malebných záběrů na New York a kytarové písničkářství, je to film pro vás. Já ovšem říkám thank you, but NO more please.

Piráti (1999) (seriál)

Ze sentimentálních důvodů dávám 4 hvězdy... Skvělá hudba, krásné exteriéry, krásní herci... před 10 lety jsem tuhle sérii zbožňovala, dnes se u ní skvěle pobavím. Ať žije Malasorte!

Láska a jiné závislosti (2010)

Tenhle film je: Sexy. Vtipný. Dojemný. Hořkosladký. Rozporuplný. Přesně jako Jake Gyllenhaal a Anne Hathaway, kterým to dohromady mimořádně sluší. Je mi jedno, co tu říkají všichni ostatní pisálkové. Mně tenhle film opravdu zasáhl. Ze začátku trochu typická nuda o jednom hejskovi, ale jakmile se na scéně zjeví Anne, dostane to ty správné grády. Konečně realistický filmový sex! A v průběhu filmu se dostanete do situace, kdy chápete obě hlavní postavy, a kdy si přejete happy-end a zároveň si ho nepřejete. Já mám ráda filmy, které ve mně vzbuzují emoce, a ještě ke všemu takhle rozporuplné. Jake Gyllenhaal is CUTE, Anne Hathaway is HOT, a tenhle film is definitely WORTH IT.

Ať vejde ten pravý (2010)

Není to špatné... jen je to úplně stejné. Všechno jak přes kopírák, s několika zbytečnými dovysvětleními pro méně chápavé americké publikum. Čili atmosféra dobrá, herci dobří, ale kdo viděl originál, bude se u americké verze lehce nudit...

The Presence (2010)

"Mladá žena se sama vydává do opuštěné chajdy na opuštěný ostrov." Zní vám to jako klasická hororová premisa? Možná, ale tenhle film je něco víc. Celou dobu tak nějak nevíte, kdo je kdo, co se vlastně děje a co se bude dít dál (což shledávám u hororu velmi osvěžujícím). Atmosféra je perfektní, především díky pomalejšímu tempu v začátku filmu a krásné kameře. Dokonce ani závěr není zcela jednoznačný, film nic zbytečně nedovysvětluje a nechává diváka tápat... Konečně zase zajímavé postrašeníčko!

Canone inverso - milostný příběh (2000)

Po celou dobu filmu jsem měla dojem, že ani jako obvykle bezchybný Hans Matheson, ani české lokality, ani hudba Ennia Morriconeho v čele s Clair de Lune mě o kvalitách filmu nepřesvědčí. Vlastně nebýt Hanse, celý film by neměl na čem stát. Dějová linka vnučky, vyprávějící příběh a hledající neznámého houslistu, mi přišla zcela zbytečná, a snaha o dodání dalšího rozměru zasazením jedné z linií vyprávění do roku 1968 nakonec také nevyznívá tak, jak by asi měla. Nejsilnějsí je zkrátka příběh Jena, Davida a Sophie (analogicky nejlepší herecké výkony pak předvádí právě jejich představitelé). Jednu hvězdičku nakonec přidávám za mimořádně působivé koncertní finále. Za to tleskám.

Nevinnost (2011)

Mám několik připomínek. Za prvé, když je Vetchý uvedený jako hlavní role, proč je ho pak ve filmu tak málo? Jako hlavní by měl být Hynek Čermák, který byl skvělý. Za druhé, (POZOR SPOILERY) Anin monolog v závěru filmu byl nudný, zdlouhavý a nepřirozený. Tohle se přece dalo scénáristicky vyřešit úplně jinak, ne? Podle mého měl film skončit v momentě, kdy doktor přijde do chaty u jezera. (KONEC SPOILERŮ) Za třetí, hudba Vladivojny La Chii je dost otravná a vůbec se k filmu nehodí (naštěstí jí tam není moc). Závěr ve stylu Match Pointu byl ale celkem dobrý, a ani jinak to není špatný film.

Little Ashes (2008)

Takže hlavní věc: tenhle film není o Dalím. Je o Lorcovi. Ne o Dalím. To by si měli uvědomit všichni, kdo si tu stěžují, že se film málo zabývá Dalího tvorbou. Pattinson se sice Dalímu ani vzdáleně nepodobá a jeho obsazení je mi záhadou, ale jeho hereckému výkonu nemůžu nic vytknout - proměna z nesmělého mladíka v šíleného génia byla na jedničku, a to, že je RP už zaškatulkovaný jinak a většina lidí se mu vysměje, není jeho vina. O to lepší byl potom Javier Beltrán v roli Federica Garcíi Lorky. Nejen, že vypadá jako básníkova reinkarnace, ale navíc hraje přesvědčivě citlivou duši zmítanou vlastní sexualitou a láskou k někomu, kdo jeho city nemůže zcela opětovat. Celkově je atmosféra filmu skvělá, a kdo zná Andalusii, Madrid, Katalánsko, Lorcu, Dalího, Buñuela a celou tuhle historii, nemůže než být filmem naprosto unešen a fascinován. (Naopak kdo ví jen to, že Dalí byl ten šílenec, co maloval ty praštěný obrazy, a od tohohle filmu čekal perverzní skandál, nemůže být než zklamán.) Jediná výtka: proč to museli točit v angličtině? A nutit anglicky mluvící herce, aby se snažili o příšerný španělský přízvuk? Myslím, že španělština by celkovému vyznění filmu slušela mnohem víc. (A možná taky nemuseli točit "Madrid" na jednom z nejemblematičtějších míst Barcelony...) Každopádně mi vadí, jak tu většina neználků tenhle film podhodnocuje, proto dávám 5*.