• Pohádka

Vyjednavač (1998)

Nápad použít proti sobě ve vypjaté situaci dva vyjednavače považuji za dobrý, pokud by tedy čerpal spíše z psychologické roviny. Jenomže tady nám bylo brnkáno na nervy především a hlavně akcí plnou nelogických záběrů. Dany je prostě typický americký hrdina. Nevadí, že v místnosti, kde se zabarikádoval, chybí už pomalu každá stěna, stejně ho z toho letadla nedostanou, protože Dany vždycky ví, za kterou židli skočit. Dany je veskrze kladný hrdina, protože nedovolí ublížit nevinným a co víc, oběti si ho zamilují, protože on přece není žádný druhořadý únosce. Ačkoli se hodně snažil o opak, film pro mě postrádal veškeré napětí, dá se říci, že si jen tak znuděně plynul jako Díra u Hanušovic a já jen rezignovaně očekávala konec, který překvapil tím největším klišé ze všech možných, které nakonec vykouzlilo na mých rtech namísto strachu hurónský smích:-(.

Au Pair aneb Slečna na hlídání (1999) (TV film)

Páreček přemoudřelých rozmazlených amerických fracků, kterým očividně chybí pádná česká výchova, tklivá hudba a Popelka, která naší Libušce nesahá ani po kotníky, tak to zhruba nástin, co vás čeká v tomhle romantickém škváru. Kdo neviděl, o nic nepřišel.

Jak se stal švec Dratvička tchánem pana krále (1994) (TV film)

Až se budu chtít příště zasmát, zvolím asi jinou pohádku než tuhle původní veselou. která by se klidně mohla jmenovat i "Jak se z veselé pohádky vytratil humor, který v ní nikdy nebyl".

Červánková královna (1982) (TV film)

Lehce nepovedená pohádka z doby, kdy jsme pohádky ještě točit uměli. Začarovaná princezna si pořád hraje s míčem, zatímco princ už by chtěl sex.:-)) Nejsympatičtější postavou je kromě dědečka Ladislava Peška zlá královna, protože narozdíl od nedomrlé princezny z ní sálá život, a tak je člověk v pokušení jí držet palce. Škoda prapodivných exteriérů, které pohádce alespoň u mě ubírají bod.

Láska přes internet (1998)

Cukru je tu dost na to, aby člověk dostal chuť na zavináče, problémy jak obšlehnuté z edice Harlekýn, ale koukatelné to je, dialogy taky nikde nevržou, takže nakonec, proč ne? Pokud jste romantická duše, je tenhle film správná volba. I když teda, pokud by Tom Hanks takhle tahal za fusekli mě, rázem by se stala z romantického žánru detektivka.:-))

Prolomit vlny (1996)

Film, ze kterého mi běhal mráz po zádech a poslední čtvrtnodinu jsem měla problém ho dokoukat (v tom dobrém slova smyslu). Film, na který se nedá zapomenout a který ve mně rezonuje i po letech. Tomu říkám umění.

Láska nebeská (2003)

Dívat se na tenhle film je jako když si člověk koupí na pouti už pátou cukrovou vatu. Chvíli mu chutná, ale pak už ho jenom bolí břicho. Neberu nikomu, že je to precizně natočené, ale pro mě příliš přeslazené a tudíž koukatelné jenom stěží.

Pojedeme k moři (2014)

Někde zbytečně zdlouhavé a jinde jako když ve foťáku zrovna došel film. Ano, to mám na myslí okamžik velkého odhalení, kdy nám Jiří Mádl slovy malého Tomáše najednou nemá co říct. Leckdy kostrbaté, což je jistě roztomilé a žádoucí u kluků, ale u Ondřeje Vetchého to už ztrácí půvab. Takže ne, nepatřím k těm, kdož jsou nadšení a plni očekávání z nadcházející hvězdy, ale přesto si dovolím mít malinkou naději. Ten film není špatný, jenom na můj vkus plave příliš po povrchu a v tom vidím zmařený potenciál. Uvidíme, na co si Mádl troufne příště. Jestli zůstane v bezpečných vodách, anebo si tentokrát už konečně troufne na moře. Moje hodnocení: mezi 2 a 3 hvězdami. Ale když je to ten debut, budu hodná....:-)

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Náš učitel angličtiny nám vždycky říkal, že základem angličtiny je osvojit si dvě slůvka: fuck a shit. A to jsou přesně ta dvě kouzelná slovíčka, která by měl bezpečně znát i potencionální divák tohoto dílka.:-)) Co se samotného seriálu týká, musím připustit, že první cca 4 díly byly k nepřežití. Spousta titulků, které jsem pomalu ani nestíhala přečíst, natož si je přiřadit k jednotlivým tvářím. Kdybych nečetla na čsfd tak nekritické hodnocení, asi bych se dál nedostala. Nakonec jsem však vydržela a zhruba v době, kdy už jsem byla schopna rozlišit, kdo patří ke gangu a kdo k policii, si začala seriál vychutnávat. A rozhodně stojí za vidění a následně i za zamyšlení. Nebere si na mušku jen běžné kriminální delikty, mapuje i podhoubí, politiku a její vliv, školský systém, žurnalistiku, rodinné zázemí, vztahy v ghettu, i na policii, (ne)možnost vymanění se z kolébky, do které jsem se narodil, a to vše s výbornou znalostí prostředí, s humorem a skvěle zpracovaným scénářem. Nemohu se ubránit dojmu, že u nás by taky nebylo na škodu pouštět The Wire povinně jako studijní film všem, kdo se zabývají nebo by se měli zabývat rasovými otázkami. Máme totiž už pěkně našlápnuto směrem do Baltimoru.

Reportérka (2015) (seriál)

To, že má Tereza Voříšková milion náušnic a piercing všude, kde ho jde vidět, z ní větší tvrďačku neudělá stejně spolehlivě, jako mizerný scénář neudělá z této minisérie nezapomenutelný zážitek. Nuda, šeď a bezvýraznost jsou jediná slova, která mě v souvislosti s tímto počinem ČT napadají. Viděla jsem všechny 3 díly a asi není náhodou, že jsem každou neděli musela dlouze přemýšlet, o čem to vlastně bylo minule. No a nakonec se mi pokaždé v paměti zjevil jenom hulící Bartoška, což při vší úctě k jeho výkonu, asi nebyl tvůrčí záměr. Tak stará, abych už trpěla pokročilou sklerózou, přece jenom zatím nejsem, takže obávám se, že problém nebude před obrazovkou, ale za ní.