• Pohádka

Olověná vesta (1987)

Nebudu tady rozebírat to, že i nevoják si všimne, že v závěrečných scénách kluci běží na smrt bez ochranného palebného krytí anebo se střílí jenom cestou tam a když doběhnou, necháme je ostřelovači pěkně na ráně, protože vojáků je dost a o jednoho víc nebo míň, koho to zajímá.:-) Chápu ten film jinak, a to jako zobrazení psychiky člověka v mezní situaci. Oči šikanovaného kluka ve chvíli, kdy ztrácí lidství i rozum a nastupuje psychóza, jsou dokonalé, bohužel už jsem takové viděla i ve skutečnosti. Druhá polovina snímku oproti první působí zpočátku průměrně, jako by už Kubrick neměl co říct. Ale je to jen příprava na závěrečné vyvrcholení. Nikdo není zrozen k zabíjení, ale někdy je humánnější zabít. 85%

Fargo (1996)

Když jsou zločinci víc než pitomí, stačí na ně i tupší policajti, na co plýtvat bystrými mozky:-). A bratři Coenové nám ve Fargu předvedli hlupáků hned celou plejádu. Člověk by řekl, že to tedy bude hloupý film, ale opak je pravdou. Veselé a hravé, lehce brutální a zároveň plné nadsázky a absurdit. Jediné, co se dá vytknout, je v podstatě neexistující finále. 85%

Ten, koho se bojíš (2008)

Placebo effekt může působit nejenom v lékařství, ale občas i ve filmu. Destrukce rozumu i duše. Možná. I když mám skandinávská a hlavně dánská dramata na nejvyšším žebříčku popularity, tentokrát jsem příliš spokojená nebyla. Zklamal mě už začátek: kdopak by na sobě bezdůvodně jen tak z plezíru nechal testovat psychofarmaka? Možná student pro peníze, ale muž středních let, který nemá nouzi? Submisivní manželka, kterou ani nenapadne, že choti hráblo, ačkoli jí chce prodat (její) střechu nad hlavou? Tak nějak mi to přijde celé nevěrohodné. 50%

Bílá vdova (2000)

Film, u kterého si JXD ucvrkne štěstím do trenek. A Cannabis Cup má v Grace jasného favorita na vítězství:-)). 70%

Strings (2004)

Šmik! Je to jenom mžik, někdo ti ufikne provázek a je z tebe mrtvola. Zapojení vodících provázků do hry považuji za originální, neotřelý nápad, za který tleskám. Příběh sám je vcelku triviální a pošmurný, jak už to na severu bývá, ale měla jsem problém se napojit na jeho emocionální vlnu. Navíc si myslím, že pošmurnost bude vadit dětem, trivialita dospělým. Takže sotva průměr.

Philomena (2013)

Philomena je obyčejná stará ženská: Ráda si popovídá jen tak o ničem, občas je nechtěně vtipná, kouká na televizi, čte bulvár, červenou knihovnu a užívá si šťastné konce. Jenomže to, co zažila v mládí, nemá s červenou knihovnou nic společného. Philomena je tak trošku doják. A tak trošku církev obžalovává a tak trošku ji taky obhajuje. Snad aby si to u nikoho nerozházela. Jenomže na mě tyhle řeči o smíření moc nefungují. Já jsem spíš takový Sixmith.:-) Přesto si myslím, že film stojí za vidění. 70%

Za humny je drak (1982)

I když to princezně v téhle pohádce zrovna dvakrát nesluší a drak Mrak je co do postavy spíš k smíchu, tuhle pohádku mám ráda už od dětství. Má příběh, má vtip a taky skvělé herce.

Ovečka Shaun ve filmu (2015)

Dneska už chce taky kariéru dělat úplně každej. Jak to pak může dopadnout, když se bača dostane do města a zjistí, že trvalá "na ovečku" je pro spoustu babiček pořád ještě ten nejvíc šik střih? Navíc jsou ochotné za to pěkně zaplatit.:-)) Farma chřadne, ovčí vlna plihne, ale naštěstí je tu Shaun a ta s počítáním oveček zvládne každý problém. I když jsem seriálem nepolíbená, němý ovčí snímek mě příjemně překvapil.:-))

Pád Třetí říše (2004)

Průměrný snímek o konci a pádu Heil Hitler. Za zmínku stojí snad jen práce maskéra, protože führer vypadal opravdu jako führer, a možná taky fanatické zbožštění , kterému se těšil u některých svým podřízených a zaměstnanců až do konce. Zajímavý byl i pohled na Adolfa jako rozpadající se trosku, nemůžu si však pomoci, místy jsem měla pocit, že se v nás film snaží vyloudit náznak sympatie i tam, kde jí opravdu nejsem schopna. Bohužel však film není natočen natolik dobře, aby dokázal vzbudit kontroverzi a ukázat rozpor mezi zvířecím chováním na straně jedné a strachem či náklonností na druhé. Max. 50%