V zajetí démonů (2013)

James Wan miluje americkou hororovou školu plnou bubáků a strašidelných domů a japonskou hororovou školu plnou tísnivé, neřkuli hmatatelné atmosféry. V kombinaci obojího je zatraceně silný v kramflecích, a přestože se The Conjuring žánrově nijak neliší od jiného jeho díla Insidious, respektive jde o stejné téma pouze v jiných kulisách, daří se mu diváka znovu zhypnotizovat precizně režírovanou kamerou v kombinaci s žánrově dokonalou zvukovou kulisou, která brilantně vyvažuje soundtrackovou stopu s ostrým zabouchnutím mnoha dveří, či jinou nadpřirozeností. Atmosféru Wan opravdu vyučuje, opět se mu ke všemu podařilo získat pro svůj projekt fantastické herce mezi nimiž vyniká "posedlá" Lili Taylor. Přes všechnu chválu si ale musím rýpnout do zjednodušené koncovky, která alespoň vzhledem k předešlému infernu, které postavy prožívají, rozhodně není uspokojující, natož logická. Pecka to ale je. 85%

Případ Kim Bok-Nam (2010)

Mírně zjednodušeně řečeno jde o korejskou variaci na "I Spit On Your Grave", ovšem s lepším příběhem, i psychologií hlavní trpitelky. Bedevilled se rozjíždí velmi rozvážně a pokud si nepřečtete synopsi (taky jsem do toho šel naslepo), nebo mou recenzi, tak si užijete, dovolím si říci, precizně vygradovanou story, která nemusí sázet na nečekané twisty, aby dokázala diváka strhnout na stranu svou, respektive hlavní hrdinky. Navíc je to po korejsku úchylně emotivní/emotivně úchylné (víte, jak to myslím). Aneb tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až Vám někdo hlavu srpem usekne. Jediné co tady vázne je zbytečně protahovaná koncovka, takže... 85%

Batman se vrací (1992)

Timovo tradičně výstřední pojetí, které se vyřádilo zejména na Pingvínovi a jeho partě, se s mým vnímáním Batmanova univerza prostě neslučuje (a může za to Nolan :-). Velkorysá kostýmní výprava a vypiplané, načež precizně destruované dekorace s minimálním použitím CGI zaslouží pochvalu, ale dojem oodechové pohádky pro dospělé je neústupný. A já chápu, že přesně takový film Tim Burton natočit chtěl. Bohužel pro Burtonova Batmana doba pokročila a jeho jakkoliv řemeslně mazácký počin vnímám jako historickou exkurzi do období, kdy se tento neohrožený hrdina na plátně teprve rozkoukával. 60%

Náhlý úder (1983)

Na čtvrtý pokus si vzal Clint svého Dirty Harryho již kompletně pod svá křídla (scénář, režie a samozřejmě hlavní role), a přestože na plátně drtí muziku ze svého Magnumu opět bezchybně, diváka, čti mně, mnohdy nakopne mezi nohy, což stejně jako chování Harryho Callahana v Sudden Impactu logiku nedává. Callahan tady už absolutně neřeší konsekvence svého kovbojského přístupu a defacto všechny "hodné" postavy zemřou kvůli jeho ignoranci a nutkání střílet na všechno, co se podezřele hýbe. Což mě velmi štve, jelikož Clintova drsoně mám rád, ale tuhle scenáristovu zabedněnost (ještě jednou, kdo že to napsal ;-) a rezignaci vytočit Callahanovo EQ (IQ místy taky zaskřípe) alespoň do roviny primitivní emoce pociťujícího člověka, nelze přehlédnout. Film má sice spád a typickou "DirtyHarry" akci, ale dost často opisuje od svých předchůdců, pokouší se o primitivní záchodový humor (WTF?) a nezbývá než konstatovat, že po tomto zážitku byste si Harryho Callahana do svého policejního sboru protentokrát nevybrali. 60%

Batman (1989)

Burtonův Batman za těch pětadvacet let i pod tíhou Nolanova trojdílného eposu notně zestárl. Michael Keaton nakonec není zdaleka tak dobrý Batman, jak jsem si pamatoval (přesto akceptovatelný), Kim Basinger byla ještě krásnější, než jsem si myslel a Jack Nicholson uhrává svého "vtipného" Jokera jen silou svého charismatu. Burton sice natočil mnohem serióznější látku než jeho předchůdce v letech šedesátých, ale stručně řečeno je zde vidět, že správnou celuloidovou cestu si filmaři ke komiksovým adaptacím teprve hledali. 60%

Úsvit planety opic (2014)

Matt Reeves pokračuje ve velkoleposti, kterou oplýval Wyattův restart opičí série. A nebavím se zde pouze o vizuální vytříbenosti. Jednoduše, ale maximálně účinně vykreslená psychologická a společenská rovina snímku se mnou "hnula" již v RotPotA a pohled na skupinu lidí, která nedokáže bez boje soužít defacto s kýmkoliv funguje bezezbytku precizně. Herectví opic v čele s charismatickým Ceaserem je potom odzbrojující do té míry, že lidem fandit prostě nelze. I první "opičárně" jsem vytýkal krátkou stopáž a i zde by se uživilo více minut, protože boj o přežití lidí a opic je jedním slovem fascinující. 95%

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Kouzlo původního Sin City nevyprchalo ani v pokračování. Nejde sice o tak vypravěčsky sevřený zážitek a jednotlivé příběhy částečně postrádají onen osudový feeling, kterým doslova rezonoval první díl, přesto jde o fajnšmekrovsky zvládnutou filmařinu, která tesá jeden slinopudný záběr za druhým. SIn City svou temností a jistou zvráceností budí veškeré mé sympatie, vše je zde v jistém slova smyslu absolutní, všechno je zkažené a Eva Green je bohyně. 82% P.S. Doufám, že se brzy Roberto k této unikátní značce opět vrátí.

Strážci Galaxie (2014)

Guardians of the Galaxy mají velmi dobře našlápnuto. Sice mám radši vážně míněné komiksovky (Nolan vytvořil holt nepřekonatelný subžánr), ale nové světy, které James Gunn vizualizuje se vší parádou, mají šťávu, potřebný nadhled, spoustu zajímavých hrdinů, a přestože to není vždycky vtipné, tak jak by chtělo, pořád jde o zdravě drzý a vydařený rozjezd. Škoda, že se studio nerozhodlo pro delší stopáž, protože tempo s nímž svištíme skrze nové galaxie je pro neznalce komiksu chaotické, a kdybyste se mně zeptali na jedinou lokaci filmu, máte smůlu. Space opera to zatím není, ale i tak se těším na druhý díl. 83%

Mazací hlava (1977)

Miluju Lynche za to jak hypnopsychodémonickým režisérem dokáže být, ale v jeho prvotině má veškerý jeho kumšt ještě velmi syrově neobroušené hrany, a přestože by se řada jednotlivostí dala vypozorovat i v jeho následujících filmech, tady pohromadě nefungují. Eraserhead je vůči divákovi hodně impulzivním filmem a v každém z vás vyvolá mnoho emocí od znechucení po fascinaci. U mně zůstal svou specifickou úchylností, která bohužel není podpořena stejně chytlavým příběhem, na půli cesty. Lynch umí hypnózu mistrně, ale tady se teprve zahříval. 50%

Futurama (1999) (seriál)

1. série - ***** (100%) Duchovní otec Simpsonů, Matt Groening, dokázal v roce 1999 přijít s dalším neokoukaným světem a tropí zde zatraceně vtipné hlouposti. Scifi fanoušky, kteří doposud neztratili smysl pro humor, položí Futurama na lopatky a nepustí. První sérka má sice pouze 9 dílů, přesto v každém natvrdo načrtává svůj intergalaktický potenciál. Postavy mají šmrnc, na jejich základní charakteristice si Groening se svým týmem fakt vyhrál, a i díky tomu a velmi vzdálené budoucnosti, v níž se Futurama odehrává, mají tvůrci téměř nekonečné možnosti se v rámci jednotlivých zápletek vybláznit. V první sérii se jim to daří nad míru vrchovatou. Go, Bender, Go :-) 2. Série - ***** (100%) Druhá sérka Fjůčramy už správně nabobtnala do výživných 20 – ti dílů a v každém od podlahy baví. Musím znovu zdůraznit, že scifi orientovaní jedinci si opět užijí megatunu vynikajících narážek, odkazů i originálních nápadů, které jdou ruku v ruce s klasickým konverzačním humorem. Nicméně ta neomezenost Groeningovy galaxie je skutečně darem z nebes pro každého z nás. 3. série - ***** (100%) Sice „jenom“ 15 dílů, ale to vůbec nevadí. Protože… Bender zdědí zámek a stane se autodlakem… Fry a Bender vstoupí do armády, aby dostali slevu na žvejku… Fry pochopí, že člověk se nezmění ani po jedenácti stoletích, dvojnásob pokud jde o jeho bejvalku… a takto bych vás mohl navnazovat ještě dvanáctkrát. Futurama prostě válí a lepší, respektive jiný scifi animák neexistuje. 4. série - ***** (100%) Sice jenom dvanáct dílů, ale Futuramě stačí i takto malý prostor, aby si parádně vystřelila z blernsballu, ehhh tedy chtěl jsem říct z baseballu, nebo proklepla téměř celou původní posádku Star Treku. Každý díl se vydává novou cestou, nezapomíná na vedlejší postavy (a že jich je) a i tím si Futurama zajišťuje neustálý šmrnc. Je sice pravda, že nejvíce prostoru má Bender, ale za to jsme jenom rádi. 5. série - ***** (100%) Jurassic Bark, The Route Of All Evil, Teenage Mutant Leela's Hurdles, The Farnsworth Parabox, Spanish Fry. Už jen názvy několika epizod naznačují, že tvůrci svůj smysl pro humor umí prodat ještě předtím, než vidíte první políčko úvodní znělky. Pátá série a poslední před sedmiletou pauzou se opět nese na nezkrotné vlně futuristické tvořivosti a pestré zábavnosti. Profesor Farnsworth, Bender, Doctor Zoidberg, Leela, Amy, Hermes a samozřejmě Phillip Džej Fry vykrystalizovali v posádku, na kterou se ani po dvacetiletém hiatusu nezapomene. 6. série - ***** (100%) Návrat k Futuramě po sedmi letech se vyplácí a tato dobrovolná dovolená se tvůrčímu týmu zatraceně vyplácí. Skoro bych řekl, že Futurama je ještě lepší než v původních sériích. Hrátky opět začínají již v názvech epizod (A Clockwork Origin) a v samotných dílech se tvůrci drží zaměření na geekovskou komunitu narážkami všeho druhu včetně Futuramy samotné a potvrzují, že Futurama svůj meziplanetární vtip ještě na dlouho neztratila.