• Krátkometrážní

Velké zvíře (2000)

Napodruhé za 5, v jednoduchosti je krása.

Tobě hrana zvonit nebude (1975) odpad!

Přidávám se k udivení Woodyho, kterak je možné za toto dát i pět hvězdiček. Vše podstatné již Woody napsal, kromě toho, že jsem se u některých scén královsky sarkasticky bavil, mě jako právníka nadzvedl soudní proces a jeho formální vedení, to nemohl nikdo z tvůrců filmu nahlédnout do trestního řádu (vydaného v roce 1961 a platícího samozřejmě ve znění novel dodnes)? Člověku zůstavá rozum stát, co za tupost po všech stránkách se dá natočit. K uvedení filmové podoby díla se dlouho neměla ani bezedná studnice budovatelských a normalizačních filmů – kanál CSFilm. Zřejmě není divu, neboť jde o jednu z nejohavnějších zhůvěřilostí, která kdy u nás vznikla. Slovy Vladimíra Tichého v této hře a filmu „poprvé přišel československý autor s tématikou krizových let v rovině etického dramatu, které obnažilo morální defekty tížící dezorientovanou veřejnost. Ještě uprostřed kvasu doby reagoval na palčivý problém z nadčasového hlediska“. A aby aura tohoto díla byla dotažena k dokonalosti, nutno ještě uvést, že v roce 1978 získala československá kinematografie díky Traplově unikátu hlavní cenu Laceno d´Oro na XIX. mezinárodní přehlídce neorealistických (!!!) filmů v italském Avellinu.

Gottwald (1986) (seriál) odpad!

Hned prvnich 15 minut celeho serialu je takova naloz, ze se tesim, az to pustim studentum:-) Prvni republika vznikla jen pro bohace, T.G.Masaryk je senila, jeho syn Jan ozrala. Do toho zovialni Jiri Stepnicka a existencialni herectvi Ivana Vyskocila. Pomooooc!!!

Panna chlípnosti (2002)

Kterak si postarsi Mexican se sklony k perverzite trosicku zamasturboval.

Po svatbě (2006)

Zatim suverenne nejhorsi Bierova, kdy na vyssi uroven stavim i jeji kycovite romanticke komedie, ze kterych jde aspon vycist urcita mira nadsazky a zameru (nekdy vice a lepe - Jednou v zivote, nekdy mene a hura - Ten jediny). Po excelentnich Bratrich, kdy divak v ramci hodnoceni situace konfliktu prava a moralky bez dalsiho prijme i poradnou davku primeho utoku na city, tady o podobne hloubce nemuze byt ani rec. Podstata pribehu neni nijak originalni nebo inovativni. Pri prvnim naznaku zapletky je jasne, jak se veci maji, jake jsou vztahy mezi protagonisty a jak vse nakonec dopadne. Temer vsechny dialogy ci monolgy postav, vcetne vsech obradu, jsou jedno velke klise na nedelni odpoledne. Detailni zabery uslzenych oci postav se nejprve mohou jevit jako ucinny dramaticky prvek, jak divakovi naznacit, ze se zacina dit neco klicoveho, pozdeji se vsak diky jeho castemu pouzivani ucel stava prostredkem a funkcnost zdaleka neni naplnena. Plac a hystericke projevy jsou jednoduse vydiranim, jehoz jedinym efektem je, ze protagonistum divak nekolikrat za film na dalku vzkaze "drz uz hubu!" Kladem snimku je urcite charismaticky Mads Mikkelsen a sympaticti dalsi herci, kteri se vsak tentokrat stali pacienty poskozenymi medicinou, kterou jim pani reziserka naordinovala. Susanne Bier nijak nezatracuji, protoze sve kvality a osobitnost jiz bezesporu prokazala a jeji rukopis a odkazy na sve predesle pociny jsou v kazdem novem filmu znat, do budoucna by se vsak mela vyvarovat neceho podobneho, co predvedla nyni.

Jiná láska (2006)

Dlouho jsem vahal mezi ctyrmi a peti. Sirovy styl soucasnych rumunskych filmu nemusi nutne vyhovovat kazdemu, nicmene pro me osobne toto byl zatim nejlepsi film, jaky byl dosud na Dnech evropskeho filmu 2008 k videni. Kdyz nepocitam Armin ci California Dreaming, se kterymi jsem uz seznamen a ktere mohu take vrele doporucit.

Štěstí na dosah (2006)

Velmi koukatelná variace na sen o velkém americkém úspěchu, kterou nad průměrné snímky tohoto typu povyšuje skvělý Will Smith, na kterého musím po zhlédnutí tohoto snímku změnit názor. Konkurence mezi herci v roce 2006 byla opravdu silná (Whitaker-Di Caprio-Smith).

Písně z druhého patra (2000)

Zvlášté závěřečná scéna natočena na jeden dlouhý záběr a podtrhující spirituální modus filmu je nezapomenutelná. Jinak vše další podstatné již zde bylo řečeno.