• Krátkometrážní

Gang Wars (1976)

Sedemdesiatkový černošský kung-fu horor? Od pohľadu strašný bizár, ale miestami celkom zábavný. Karatoidný afro guru cestuje so svojim gangsta kamošom do číny aby tu pochytil nejakú múdrosť od bambusových majstrov a ten jeho kolega ukradne náhodnú magickú cetku starej mŕtvole, čo znamená že si po nich do Ameriky prídu temné sily. Z celého filmu sa mi najviac páčili práve tie scény kde sa posadnutý Číňan čaptavo kláti ulicami a metrom s prízračne vybielenými očami. Keď sa v podzemí začnú množiť záhadné vraždy, miestny policajti začnú len tak zo zadku vyťahovať teórie o vojnách gangov a zmutovaných krokodíloch. Najvtipnejšie zas boli samotné veselo-nemtavé pouličné bitky černochov so žlťákmi za doprovodu brblajúceho funky soundtracku. Hlavný hrdina alias ebenový mesiáš v upnutom zlatom overale dokáže poslať protivníka k zemi aj keď jeho noha prefičí pol metra od jeho hlavy. Vo finále sa poriadne spravodlivo naserie a rozdá si to v metre s démonom ktorý konečne odhalí svoju pravú, gumeno zombícku podstatu. Čistá dobová podivnosť.

Kouzelnice (1982)

Asi najzábavnejšie osemdesiatkové sračkofantasy aké je k videniu. Rozhodne je to aj tým že tento kus sa neberie tak celkom vážne, lebo to by bolo aj na koňa moc. Takže tu máme dve sestry dvojičky, ktoré Ježiš Sandokan zachráni pred zlým čarodejníkom a oni sa potom po rokoch vydajú za pomstou. Náhradný rodičia boli nanešťastie trpáci a sestry sami ani len netušia že sú dievčatá, aj keď vyrastali v úplne normálnej dedinke. Z toho potom plynú dojemne stupídne scénky ako keď sa ich parťáci barbar s Vikingom pýtajú, či im nie je podozrivé že majú veľké kozy, alebo keď pozorujú poskakujúceho satyra a tuho rozmýšľajú že čo sa mu to hompáľa medzi nohami ( "je to roh a či zbraň" ). Korunu z konského lajna tomu nasadí pasáž kde jedna z nich súloží a druhá sa ( ako dvojičky sú mentálne prepojené ) na inom mieste zvíja vzdychá, k čomu ten Viking dodáva že podľa štýlu je poznať že tú prvú určite kláti jeho kamoš barbar. Film má všetko čo by človek čakal, srandovne toporné bitky, nahé ženštiny, nejaké tie odseknuté hnáty, pavučinami obrastených zombíkov, retardovného "mééé" satyra aj opoľudí hádžucich na hrdinov vybuchujúce ovocie s rajským plynom. V závere zostúpi na záchranu zúfalej situácie z nebies netopierí prasolev, ktorý zvedie neľútostný trojsekundový boj s lietajúcou hlavou nejakej bohyne čo pľuje na zem zelené lejzre... a čarodejníkov hrad vezme útokom aj zopár handráckych dedinčanov s hrabľami, tucet oviec a satyr na volovi! Úprimne nemtavá SS, čiže Srandovná Sračka.

Doom: Annihilation (2019)

Táto Doomovská anihilácia má povesť totálnej sračky, čo je veľmi neprekvapivé, pretože len ťažko uspokojíte herných fanúšikov divokých démonických masakrov filmom za pár šupov, kde pobehuje nejaká paintballová parta tmavými chodbami a úplne náhodne hádžu rôzne odkazy na hru. Tu nájdu mŕtvolu čo sa volá John Carmack alebo William Blazkowicz ( ten ani nie je z Dooma ), tam zas niekto zakričí ULTRA NAJTMÉÉÉR a vrcholom je keď niekde v strojovni na Marse len tak visí na stene motorová píla vhodná na prepichnutie zombíka. Vôbec celá zápletka je podaná tak strašne komatózne a nezaujato až z toho kričí "máme to u riti a sme na to hrdý". Ak sa však oprostíme od faktu že to má byť TEN Doom, tak z toho vlastne vychádza znesiteľné páršušňové béčko, ktoré rozhodne nedosahuje žánrového dna, lebo sme videli x horších. Čo by som pochválil sú wrestlingové súboje s naspídovanými zombíkmi, ktoré ukazujú že protagonisti a kaskadéri niečo dokážu a keby si takto mastili držky po celý čas, hodnotenie by šlo vyššie. Impa by som asi vynechal, síce vystrelí pár fireballov, ale z toho som si akosi neucvrkol No a potom je tu tá scéna z pekla ktorá je zrazu vizuálne prekvapivo na úrovni a predvádza niekoľko efektných spomaľovačiek. Ako Doom je to mrhanie časom, ako náhodné sci-fi béčko ujde.

Pěna zabiják (1985)

Ono je to nakoniec taká decentná satira, kde miesto roztekajúcich sa tiel úraduje hlavne slizký Michael Moriarty s kovbojskými čižmami. Keby ste niekde našli zo zeme vyvierať nejakú lepivú sračku, prvá vec čo by vás napadla by bolo začať to žrať, to na betón. Potom krajinu zachváti šialenstvo, lebo tá "hmota" je tak úžasne chutná, diétna a nenecháva ani fľaky. Iba jeden chlapec TO videl v pohybe a nenechá sa opiť jogurtom. Vazelínová mafia uchvatiteľov čriev vystrkuje rožky s maslom, ale hrdina Mou s chlapcom a ženštinou z reklamy ( plus nejaký bláznivý čoko kráľ ) zmobilizujú militantných buranov/buranských militantov a rozšľahajú im vajcia. Obalom avízované vytekanie peny z rôznych telesných otvorov je v celom filme prítomné len vo veľmi stopovom množstve ( hlavne "zívajúci" čoko kráľ vo finále ) ale napriek tomu mi film solídne utiekol a jemne pobavil trochou priblblého humoru. Takže film samotný je ako oná pena tatiež diétny a nenecháva fľaky.

Heart of Fartness: Troma's First VR Experience Starring the Toxic Avenger (2017)

Tak tomu sa hovorí poctivá rozmazaná megapičovina! Lloyd Kaufman nám vysvetlí že Troma stála vždy na vrchole technológií a preto nám predstavuje svoj prvý film kde si divák môže osahať virtuálnu realitu. V praxi to znamená že to bolo točené takou tou 360 stupňovou kamerou a obrazom sa dá pomocou myši točiť dookola. "Sledujte šípky doprava a uvidíte dve bozkávajúce sa lesby, potom sledujte šípky doľava a uvidíte ďalšie bozkávajúce sa lesby, manuál ako sviňa. Táto Tromarealita samozrejme vyzerá hnusne ako tarantulie hovno v krabici od banánov a ozvučená je väčšinou virtuálnym prdením, ktoré pri správnej batérií reproduktorov prichádza z každej strany ako koronavírus. Toxieho tu opustí frajerka, lebo je to taký tučný nemohúci lúzer a on musí podniknúť cestu niekam do brazílskeho pralesa kde sa spúšta na lanovke a hlavne čuchá už spomínané prdy miestnych indiánov ktoré mu otvoria oči aj upchaté dýchacie cesty a nabudia ho aby na sebe zamakal a vrátil sa do formy atléta v baleťáckom úbore. Celé je to maximálne lacné, megadementné, debilné, prduplné a koniec koncov celkom zábavné, ak ste fajnšmeker čo dokáže oceniť decentne a citlivo prevedené prdy, zmutovaného quasimoda v lajdáckej maske a tancujúceho Lloyda kaufmana v podprde. Proste Troma, Piča!

Hard Rock Zombies (1985)

Osemdesiatkový teplajznícky hároši alias metalová kapela si to serú niekam na vidiek, kde na nich všetci miestny burani robia ksichty krivé ako gumená valaška, šerif ich rovno preventívne zatkne, ale hlavne pán domáci z vily kde sú ubytovaný je sám Hitler, ktorý podľa vlastných slov nie je taký hlúpy aby spáchal samovraždu v bunkri. Takže zatiaľ čo občania vo vytržení rozdupávajú platne so "satanskou muzikou", nacisti, ich chlpatá vlkolačia mater a dvaja trpaslíci ( jednooký a zemiakový ) povraždia kapelu a demaskovaný Adolf je mimoriadne pyšný na svoju novučičkú plynovú komoru s nablýskanými trúbkami. Lenže líder kapely ešte predtým zložil oživovací song ktorý len stačí pustiť a metalový elektroboogie zombíci mašírujú za pomstou. Solídne uletená zábavka ktorej hlavným problémom je fakt, že to mal byť pôvodne iba kraťas, evidentne končiaci pobitím nacistov. Lenže potom sa materiál rozšíril, takže aj náckovia zase ožijú a druhá polovica filmu je už len o tom že zombáci chodia sem a tam, kapela do omrzenia hrá svoj buzimetal a hlavne finále je ako jeden dlhý pochod späť do Adolfovej plynárne aby mohol film predsa len skončiť. Nejaká tá sranda tam ale stále je, v pamäti mi samozrejme uviazol ten zemiakový trpaslík ktorý zožerie sám seba so štipkou soli za zvukov klasickej hudby. Ten posledný záber ako si vcucne tvár a ostane iba grgajúca lebka ma rozsekal. Ešte treba vyzdvihnúť vykon predstaviteľa Hitlera, ktorý je ale v druhej polovici tiež už len pochodujúca mŕtvola. Nuž, dalo sa.

Mise moci (1983)

Hongkongská akčná splácanina, ktorej mottom je "nadrbte tam všetko". Hneď skraja v muzikálovej scéne napochoduje vodník do reštiky, všetko tam vyžerie, potom kúpi za veľké lóve od černocha búchačku a zdrhne bez platenia. Poltucet šikmookých špinavcov je najatých aby oslobodili nejakých rukojemníkov či-čo a tak pochodujú krajinou a bojujú s divokými amazonkami ktorým vládne nejaký slizký mafiózo. Je tu aj scéna ako z Bennyho Hilla so zrýchlene tancujúcimi škótmi a komediálne eskapády vrcholia rýdzo trápnou scénou v strašidelnom dome kde ruky rukaté mávajú spod stola a podávajú toaletný papier. Občas sa na scéne náhodne objavuje Jackie Chan aby predviedol svoje hogo fogo kúsky a po tom čo väčšina hrdinov v závere debilne hromadne melodramaticky skape, je to práve on kto zvedie finálovú bitku so zloduchom. Teda až po tom čo guľometom postrieľa armádu postapokalyptických nacistov. Kung-fu bondáž farebnými stuhami, bum bum prásk, červené kozačky a guľa na reťazi škóta v brnení, chápete? Občas sranda, občas trapas, dohromady priemerné šialenstvo.

Bruce Lee v Podsvětí (1977)

Keď Bruce Lee zomrel, zostúpil do podsvetia kde to vyzerá ako na zemi, až na to že tam žije hromada fiktívnych postáv ako James Bond, Dracula, Pepek námorník, jednoruký šermiar či nadržaná Emanuella. Väčšina týchto posmrtných metaexistencií nemá na onom svete moc čo na práci a tak riešia iba to že toho Bruca by bolo treba vybúchať. Okrem bitiek musí Bruce odháňať aj prefíkané nahé ženštiny ( obnažené kozy sú súčasťou balenia ) ktoré sa ho snažia oblafnúť ( potenciálne aj preblafnúť ), zviesť a otráviť. Nemajú však šancu, lebo Brucova erekcia sú len nunčaky pod plachtou ( bez srandy ) a on ich vyfuckuje len symbolickým "ťahajte do piče"! Zneuznaná Emanuella teda ide trtkať s kráľom podsvetia až kým tam zasa nenapochoduje Bruce a nezačne ich buzerovať. James Bond chce Bruca umlátiť taškou s peniazmi a Dracula na neho povolá zombíkov v elasťákoch s kostliveckou potlačou, ale je trápne zmasakrovaný Brucovým najobskurnejším pornografickým úderom zvaným "Brucova tretia noha" a opäť je to myslené rýdzo doslova. Nakoniec prihopsajú aj tancujúcej múmie omotané toaletným papierom ktoré asi ušli z nejakého podradného Francúzskeho kabaretu a Brucovi helfne Pepek nadopovaný špenátom. Okrem fantasy trapasenia je vo filme aj jedna solídnejšia bojová scéna kde Bruce zmláti Exorcistu a Krstného Otca ( aspoň tak sú predstavený, lebo inak sa to rozlíšiť nedá ) a záverom porazený kráľ posvetia pošle Bruca na šnúrke späť na zem. Keď sa bavíme o podivných filmoch, tento je vskutku ukrutne sfetovaný a uletený tým najlacnejším idiotským spôsobom. P.S. tento komentár je samý Bruce vedľa Bruceho, tak to skrátka vyšlo.

Angry Video Game Nerd: The Movie (2014)

Logické vyústenie seriálu o najnaštvanejšom hráčovi o akom ste kedy počuli. Všetci po nerdovi chcú aby zrecenzoval najhoršiu hru histórie, čiže E.T mimozemšťana, ale on by si naozaj radšej nechal nasrať byvolom do ucha, lebo má kvôli tej hre doživotnú traumu z detstva. Film spája so seriálom viac menej iba ústredná postava cholerického nerda a notorický hudobný motív víriaci éterom v rôznych mutáciách. Okolo neslávne shitovej hry na zrecenzovanie vyskakujú rôzne konšpirácie ohľadom oblasti 51, havarovaných mimozemšťanoch, apokalypse v štýle Power Rangers a po nerdovi ide šialený generál na tankovom podvozku čo stále prichádza o časti tela. Nerd teda musí infiltrovať oblasť 51 v papundeklovom lietajúcom tanieri a s pomocou gumeného emzáka čo vyzerá ako reklama na zubnú pastu zabrániť koncu sveta... a zrecenzovať toho pojebaného Eeeteeeho. Je to proste sympaticky uletená vtákovina ktorá mi svojim meta humorným prístupom ( napr. auto explodujúce po náraze do sklenej tabule čo okolo nosia dvaja roboši ) pripomínala Wayneov svet či Austina Powersa. Za mňa spokojnosť.

Bad Black (2016)

Supa akšn muuvi, Subaruuu! Swaaz je dobrý muž, ale musí vylúpiť banku, otvoriť okienko na kartónovej prepážke univerzálnym ugandským "kľúčom", postrieľať hromadu policajtov a napokon pod sebou epicky odpáliť auto. Človek musí obdivovať týchto šialencov z ghetta v riti sveta kde je chudoba, AIDS a gangy a oni si tam točia svoje bezrozpočtové akčáky plné nepríčetného nadšenia a hádžu sa o zem ako by ich za to platili ( tak maximálne v cigaretách, keďže tam všetci gangstaz furt cool pózujúc čadia akoby sa ani nebáli rakoviny ). A potom tam rejžo dotiahne chlapíka čo vyzerá ako smrtka, pichne mu infúziu a robí si z toho kozy. Deti ulice plánujú pomstu a do toho ešte nejaký doktorko hľadá svoje ukradnuté psie známky, ale nie je to komandoš ako jeho otec a tak ho trénuje krpatý fagan aby bol konečne schopný chopiť sa riadneho papundeklového guľometu, pobehovať okolo ako politik bez vajec a všetko kropiť - ratatatatatatatatataaaaaaa! Môj osobný favorit bol ale ten frajerský maník s rozgajdanými topánkami, ultimátny suvereén, skoro som sa z neho posral. Každopádne je jasné že v Ugande môžete zadrbať x polišov rovno na ulici a pritom byť kladný hrdina. Do toho všetkého samozrejme znie maniakálny usierací komentár tzv. video Jokera, ktorý to celé nakopáva do zadku topánkou s hrdzavým bajonetom a robí rôzne pazvuky. Srať na Hollywood, my chceme Wakaliwood!