• Krátkometrážní

Frankensteinova nevěsta (1935)

Až prekvapivo nadupaná pecka, ktorá predovšetkým ani na chvíľu nenudí. Frankenstein aj jeho monštrum sú nažive a tak môžu problémy pokračovať. Okrem tradičnýh trampôt monštra ktoré kade chodí, tade vyrába chaos lebo má kockatú hlavu a iba vrčí je tu ešte jedna záležitosť a síce dr. Pretorius, ktorý je trochu viac sebaistý a šialený než chudák Henry. Ten sa chce ostatne od oživovania mŕtvych definitívne dištancovať. Pretorius bol vôbec najlepšia postava filmu, taký snobský a slizký hajzlík a psychopat v štýle Hannibala Lectera. Najlepšia bola scéna kde si robí piknik v krypte s lebkou a kosťami na tácke. Najhoršia zas tá kde ukazuje svoje zaváraninové fľašky s maličkými homunkulmi čo majú hlásky ako telefón v groteskách. Film celkovo miestami uhýba niekam ku komédii, trebárs keď slepý pustovník učí monštrum fajčiť cigary. No a oná nevesta sa objaví až 5 minút pred koncom, takže toho moc nestihne, ale zato expresne dožerie monštráka pre ktorého je to posledná kvapka a tak zatiahne za páku a labák epicky vybuchne. Koniec bol strašne rýchly, ale ten výbuch parádny, výprava celkovo pôsobí tučne aj ked sa všetko odohráva v štúdiových kulisách. Je tu aj niekoľko prekvapivo drsných scén ako padajúca babka a fatality balvanom. Moja kritika padá hlavne na zosekanosť deja kde sa stále niečo mihá a už nevráti, ale zas to pekelne odsýpa. Rozhodne parádna klasika.

Meandr (2020)

Takže je to buď francúzska Kocka, alebo hororovo surrealistická pevnosť Boyard. Hrdinku unesie sériový vrah a keď sa preberie musí sa plaziť tunelmi, vyhýbať plameňometom, nádržiam s kyselinou, sekačkám a mŕtvolám neúspešných súťažiacich. Najprv som si samozrejme myslel že je to atrakcia oného vrahúňa, ale potom sa dianie začne postupne vymykať bežnej realite, kde nie je zvykom aby človeku instantne liečila zranenia kyber lebka na trubici. Ostatne ten vrah je tam zavretý tiež a dostáva zabrať, takže je z neho stále menej. Ale nevzdáva to. Po nejakom tom opakovaní cyklov, pochopení pravidiel, haluškách, pretlačení sa skrz satanov anál ( a myslím to doslovne ) a konečnej depresii sa dostávame do finále ktoré je... hmmm, asi francúzske. Nie je nám vysvetlené  čo sa vlastne stalo a dialo, interpretácia udalostí je teda pomerne voľná a človek môže pociťovať ľahké sklamanie že je za čuráka. Verzia o očistci sedí logicky najviac, takže ak ste francúz čo si dáva bagety s LSD, tak po smrti a preplazení sa hi-tech prekážkovou dráhou skončíte za odmenu v mimozemskej modrej lagúne. V zásade celkom fajn podivnosť.

Hotel Inferno 3: The Castle of Screams (2021)

Sága pokračuje, Frank je stále v pekle a dotiahol to do zimného levelu dekorovaného malebnými zátišiami z hradov a hnilobných kurníkov. "Hrdina" teda ide a rozmrdáva čímkoľvek rôzne rozmrdaných pekelníkov s hlavami ako zmutované zemiaky. Typicky Necrostormácke efekty ma stále bavia, trhajúci sa papundekel zalievaný červenou omáčkou má nezameniteľný kompostový dizajn a tentoraz je, okrem chrápajúceho kyklopa ako Bossa, hlavným ťahákom zombie hydina čo má tú drzosť postriekať Franka svojim nekrosemenom. Problém vidím v tom že je to stále menej film a viac videohra, takže hrdina chodí podľa inštrukcií nemŕtvej bosorky tam a tam,  získava prehľadávaním hromád hovna a zabíjaním pekelných pamrdov rôzne zbrane, výbavu a vylepšenia a necháva sa liečiť u Alchymistu. Vrcholom videohernosti je scéna kde frank stojí pred hradom s oknami z ktorých šmátrajú ruky a on ich musí všetkých trafiť. Záhrobné mäsové zbrane sa samozrejme nabíjajú bolesťou a smrťou takže je potreba zabíjať na blízko aby sa následne mohlo zabíjať na diaľku. Najhoršie na tom je že hrdina je strašne nepohyblivý a toporný, väčšinu času má iba jednu ruku a naozaj pôsobí ako niekto kto musí držať na pleci ťažkú kameru a nemôže si dovoliť robiť kúsky ako Hardcore Henry. Hromada hnusu, krvi a rozsekaných maňušiek, to samozrejme žeriem, ale nabudúce by to nemuselo byť až tak moc ako gameplay náhodného levelu nejakej videohry. Ďalšie tri diely sú vraj na ceste, takže to vydá ešte pár rokov než dôjdeme konca.

Come True (2020)

Až do poslednej minúty veľká paráda. Pomaly budovaný modrý hypno sci-fi horor s prehliadkou statických nočných mor a tieňových paračumilov. Žiadne ľakačky ( teda až na tú nohatú rárohu vo finále ) len podmanivý psychedelický experiment vedátorov, ktorý samozrejme zájdu trochu ďalej než je odporúčané a to ani poriadne nevieme o čo im presne ide, akurát že ten hlavný vyzerá ako Harry Potter. Hrdinka je vybuchnutá blonďatá depresia so snami ako prehliadka múzea figurín s popola a všetky vedú k čiernemu oscarovi čo všetkých desí svojim uhlíkovým pohľadom. S postupom do finále to začne mať ľahko apokalyptické tendencie keď sa sny začnú škriabať až sem na povrch, ale potom, v úplne poslednej minútke nahodí taký ten twist ktorý chce veľmi silno postaviť všetko na hlavu a chudák divák si potom zúfalo rekapituluje všetko čo sa stalo aby si zosumarizoval či v svetle nových faktov dáva predchádzajúci dej zmysel. Nuž, počul som viacero teórií, ale žiadna úplne nesedí a vždy niečo trčí. Rozhodne nemohol byť celý film snom, takže môžeme len spriadať teórie kedy sa snom stal a či vôbec. A tie upírske zuby som teda nepobral vôbec, to sa si len režisér dobre baví na tom ako sa to ľudia snažia vysvetliť. Sakra škoda toho konca, prakticky čokoľvek by som bral radšej, lebo inak to celý čas dávalo zmysel tak ako to bolo. Smola, ale skoro...

Prázdnota (2020)

Tento film akoby chcel byť všetkým naraz. Najprv 20 minútový predfilm Evil Dead v Bhutáne, potom idiotská variácia na Candymana či Krvavú Mary, Kult čo verí že nič neexistuje ( okrem empty mana samozrejme ) a končí to skrížením Saw, Vesmírnej Odysey a Šiesteho Zmyslu. A ja som to naozaj žral až takmer do konca, lebo je to dosť dobre natočené a zaujímavo sa so zmienenými prvkami pohráva, takže som si to hororové mystérium vskutku užíval. Až záverečná pointa mi to celé posrala, lebo je jednak naozaj mizerne idiotsky prevedená a jednak sa všetko to predtým začalo retrospektívne rozpadať ako Michael Jackson v urýchľovači častíc. Bolo to ako tri rozdielne filmy zlepené do jedného, pričom prvky z jednotlivých segmentov nedávali zmysel v tých ostatných. Ak tá sekta uctieva nejakú vesmírnu bytosť ktorá si vysnívala tento svet a posiela im Akési správy ( o ktorých sa nedozvieme nič okrem nejakého hare krišna blábolenia ) cez vyvoleného prostredníka, tak načo im je tá tínedžerská historka o strašidle ( ich vlastnom bohovi ) ktoré príde a zabije ich keď po zotmení zafúkajú do fľašky na moste? Ostatne ak je to súčasť ich rituálov, tak by mali byť všetci mŕtvy... či? Plusom rozhodne je, že ma film donútil premýšľať nad tým či som všetko správne pochopil a práve preto hovorím, že keby sa to celé trochu prekopalo a upravilo, mohlo by to potenciálne perfektne klapnúť, lebo inak vyznie všetko to dobre zvládnuté remeslo a podmanivo halucinačná atmosféra nakoniec... do prázdna, čo je dosť ironické.

Dům ďábla (2009)

Za mňa teda sklamanie aj keď neviem čo som vlastne mohol čakať od režiséra toho najidiotskejšieho príspevku v Abecede Smrti, lebo toto je vlastne niečo dosť podobné, len dlhý čas solídne maskované. Hneď od počiatku som si užíval tú štylizáciu 70-tych či 80-tych rokov a pomalé precízne budovanie zápletky kde okrem rôznych náznakov vôbec nevieme k čomu to chce sakra dospieť. Potiaľ dobre, problematické to začne byť vo chvíli keď sa hrdinka počas svojho "bejbysittingu" snaží nejak zabaviť a ukrátiť si dlhú chvíľu, pričom ja ako divák mám presne tie isté pocity. Expozícia je definitívne prepálená ako stará panvica, moc času do konca neostáva a to čo na nás napokon vybafne je len krátka zmätená naháňačka so satanistami, kde si hrdinka rozviaže uzly na všetkých končatinách rýchlejšie než harry Houdini zatiaľ čo okolo nej kultisti bezradne poskakujú a potom zapichne chlapíka ktorý vyzerá ako presná kópia Obi-van Kenobyho zo Star wars prequelov. No a na záver rádoby šokantná pointa, ktorá ale šokuje len toho kto nikdy nevidel žiaden horror so satanskou tematikou. Takže satanisti ju oplodnili, ale čo to vlastne znamená? Bude to nejaký antikrist? A kto sú tí kultisti a čo chcú? Najprv pomalé prepomalé budovanie čohosi čo vyústi len v štandardne debilnú naháňačku a pointu čo nič neznamená lebo nemáme žiadne informácie o ničom. Dobrá práca!

Už je tady zas (2015)

Už je tu zas, Hitler samozrejme. Ten sa z neznámeho dôvodu ocitá v roku 2014 a keď si zvykneme na to že je z neho dvojmetrové hovädo čo vyzerá úplne ako Dolph Lundgren, tak je jasné že táto doba mu praje úplne ako tridsiate roky. Celé je to trochu ako Borat, kde Hitler chodí medzi ľuďmi ktorí si myslia že je to nejaký imitátor Elvisovského typu, hustí do nich to svoje a oni s ním vlastne nemôžu nesúhlasiť, pretože cudzinci berú nemcom prácu, moslimovia sa vyhrážajú džihádom, vláda je banda neschopných mäkkých buzerantov a v telke dávajú len sračky o varení a kokotské reality show. No nekúp Hitlera! Ostatne aj na Slovensku máme takýchto týpkov čo sa bijú do vlasteneckých hrudí a sľubujú ukončenie nadvlády amerických židoreptiliánov. Vlastne to bolo fascinujúce sledovať že je Adolf ako doma, nechýbalo jeho zámerne preťahované mlčanie pred televíznym prejavom a došlo aj na onú notorickú scénu z Pádu Tretej Ríše. Jediné čo mi prišlo trápne bola scéna so zastrelením psa, taký druh humoru sa do zbytku celého filmu naozaj nehodil, ale asi tam tvorcovia chceli mať niečo ako Boratovská bitka naháčov v hoteli, len bez nahého Hitlera. V konečnom dôsledku, originál či herec, je tu zas a komu sa to nepáči dostane vo finále peknú čalúnenú celu. takže história sa opakuje... ?

Mortal Kombat (2021)

Nový Mortal Kombat nenudil a bola to celkom zábava, ale je celkom zbytočne stupídny. Ak plánujete natočiť sériu filmov na motívy MK, stačí len nasledovať dej hier a netreba vymýšľať podivný prequel kde turnaj vôbec nie je a ako hlavného hrdinu dosadiť anonymného trtka ktorý nikoho nezaujíma. Že scenár písal maník čo má prsty v dementnej Wonder Woman 84 všeličo vysvetľuje. Outworld je iba pustina kde nad priepasťou stojí osamotená brána a za ňou trón kde sedí znudený čarodejník Shang Tsung a len rezignovane prikazuje ďalším a ďalším postavám aby išli zabiť hrdinov. Sub Zero je výkonný vraždiaci motherfucker čo spoľahlivo zmasakruje každého, okrem onoho hrdinu, lebo v tej chvíli mu príde lepšie nechať pršať krúpy na bufet. Väčšina deja sa potom odohráva v nejakej diere uprostred púšte kam sa priebežne teleportujú zloprdi aby sa na nich nezabudlo. A vrcholom výpravy je súboj s princom Gorom odohrávajúci sa v kôlni a na dvore nášho rádoby hrdinu, ktorého špeciálnou schopnosťou je že sa dokáže nechať zmlátiť zas a zas. Liu Kang je nudný, Kung Lao fajn, Mileena černoška s Jokerovskou hubou a Kabal prakticky dokonalý akurát je ho málo. A Chudák Nathan Jones zasa raz dostal rolu debilného nímanda čo len kričí uáááááá. Nad všetkými ale čnie Kano, ktorý fakticky robí to čo by mal vlastne Cole ( alebo Johnny, ale ten tu nie je ), teda všetko komentuje, fuckuje a zosmiešňuje, čo z neho robí suverénne najzábavnejšiu postavu celého filmu. Kto sa tešil na Scorpiona má dosť smolu, lebo Hanzo sa ukáže len v otváracej scéne a potom zrazu vybafne na konci s tým že sa vrátil z pekla, čo je dramaticky úplne na prd aj napriek dobre načasovanej hláške GET OVER HERE! Akcia je solídna, ale nič extrémne a poteší aj pár krvavých fatalít ( myslým samozrejme rozpoltenie klobúkom ). Mortal Kombat mal však hlavne ostať Mortal Kombatom a v tomto stave sa nikomu moc nezavďačí. Ostáva len pokrčiť plecami a počkať či z toho môže vyliezť aj pokračovanie, lebo človek stále aspoň zo zotrvačnosti dúfa že bude lepšie.

Zontar: Útočník z Venuše (1966) (TV film)

Zem má problém, letí sem Zontar a má v úmysle zachrániť nás pred nami samými. Samozrejme tým že nás premení na svojich servilných prisluhovačov pomocou lietajúcich dráčikov. A je tu jeden človrdo čo mu s tým pomáha, dokonca ho sem sám pozval, lebo ľudstvo sa nenapraví samo od seba. Jeho rozpoltenosť má nejaký potenciál, ale inak je film hlavne nudný a strašne lacný aj na pomery svojej doby. Zákerný mimozemšťan dokáže vypnúť všetky zdroje pozemskej energie vrátane pary, občas vypukne v meste náhodná panika kde skupina ľudí uteká ulicou nevedno kam, samotný Zontar vyzerá ako hromada kravského lajna s troma očami a krídlami a zabiť sa dá jedine plutóniom poháňaným laserovým perom. Plus papundeklové skrine so svetielkami alias počítače. Tomuto filmu by paradoxne prospelo keby bol viac priamočiaro debilný, lebo jeho pokusy o nejaký dramatický efekt končia všetky pri nemtavo komickom spracovaní.

Abraxas: Strážce vesmíru (1990)

Všetci poznáme Jesse Venturu z Predátora, kde sa ťahal s rotačákom uprostred džungle a to je asi tak všetko. Tu je z neho ochranca celého vesmíru, čo je vcelku fuška keď uvážime len veľkosť jednej galaxie. Ale on sa nesťažuje, aspoň má čo žrať. Zápletka je niečo o tom ako na zem priletí zločinecký vesmírny viking/hovädo vo flanelovej košeli, všetkých buzeruje a obdarí jedno decko telekinetickými schopnosťami. Abraxas dabraxas po ňom ide, ale je to iba nudný plešatý ujko s hovoriacimi hodinkami, čo sa zabuchne do chlapcovej mamky. Stupídna lacnota/lacná stupidita z toho len tak strieka, kozmický idiot proti galaktickému debilkovi a divák je ten lúzer. Ukončí to duel v starej fabrike kde mlátiči-klátiči predstierajú čosi ako bitku a okolo nich všetko vybuchuje na chlapcov pokyn. No a potom sa Abraxas nasťahuje k chlapcovej matke, takže vesmír ostane bez ochrany. Prdieť na to!