• Krátkometrážní

Sisu (2022)

No áno, človek si pri sledovaní povie že je to taký Fínsky Terminátor, Rambo, Komando a Machete v jednom. Banda blúdiacich nacistov natrafí vo Fínskej pustine na podivného deda a myslia si že je to Santa Claus čo im priniesol zlato. Lenže on je žgrlavý a tak mu ho chcú vziať násilím, lenže to nevedia že ten santusák je najkrutejší Fínsky motherfucker prezývaný kostej nesmrtelný, pred ktorým varuje dokonca aj nemecké veliteľstvo. Ten zmrd sa nedá zabiť, vybuchne po ním kôň, kryje sa pred hromadnou paľbou ryžovacím sitkom, priestrely si proste vypáli, pod vodou nasáva vzduch z pľúc svojich obetí a vydrží obesený celú noc opierajúc sa nohou o klinec. Je to taká brutálna groteska z tundry plná explodujúcich nacistov čo sa potápajú pre poklad do jazera v plnej poľnej aj s prilbou a hrdinný dedo vlaje za lietadlo zavesený na krompáči aby ho ním následne otvoril ako konzervu fazule. Definitívne premrštená vtákovina, ale zábavu pumpuje skrz preliatu krv a odtrhnuté údy náckov, čo vždy poteší. Ešte by tak mohli natočiť prequel kde by sme videli ako zamordoval tých 300 rusákov a prišiel ku svojej povesti.

Hyperspace (1984)

Tento hajprspejs som videl kedysi strašne dávno ako malý a nechápal som vtedy o čo tam vlastne ide. Pritom je to úplne jednoduché, niekto proste natočil paródiu na Star Wars ešte pred Mel Brooksom a jeho Spaceballs. Zápletka je o tom ako galaktický kápo lord Vedrohlav naháňa princeznú s dôležitými informáciami a ocitne sa pri tom kvôli navigačnej chybe na zemi, kde chodí po obchodoch a naží sa vytiahnuť informácie z amerických buranov. Väčšinu filmu potom ide po dvojici hrdinov, lebo tí mu nakukajú že hľadané dáta sú v náhodnom vysávači. Pri tomto filme je maximálne dôležité uvedomenie si základnej kozmickej pravdy a síce že ak od toho očakávate absolútnu vtákovinu, tak ju dostanete. A myslím to len v dobrom, pretože som bol naozaj prekvapený ako veľmi som sa na tej kombinácii infantilnej priblblosti a premyslenej satiry bavil a nemôžem o tom povedať vlastne nič zlé. Rednekovia majú úžasne dementné/dementne úžasné hlášky, lord Vedrohlav prenasleduje hrdinov v ukradnutom chobákovi a naháňačka v raketových nákupných vozíkoch má fenomenálne zlé efekty na úrovni televíznych skečov. Neskôr sa do veci vloží aj armáda ktorá zaútočí na vesmírnu loď zaparkovanú na lúke a prítomná technika aj výbuchy značia že rozpočet nebol úplne mizerný. Najviac sa mi páčilo ako sa emzákom zasekol lúč smrti a vládny vedátor z FBI si začal z Vedrohlava uťahovať a pýtal sa ho z ktorej nízkorozpočtovej planéty pochádzajú. No a finále nečakane dorazí kapitán starfighter, alias vyškerený rybársky buran z úvodu vo farebnom trikote sediaci na skrini čo nakope vedrohlavovi jeho vedrozadok. No áno, smial som sa, nie že nie a to sa odráža na hodnotení.

Corrupt (1999) odpad!

Predchádzajúci diel Pyunovej ganxta trilógie bol bezdejový patvar kde sa banda černochov naháňala v kruhu, takže sem sa Albert pokúša vraziť viac omáčky ktorá by objasnila čo sa vlastne deje. V zásade ide o to že Ice-T hrá titulného Corrupta, ktorý je najväčší madrfaker odtiaľto až po koniec ulice a celý čas robí zle nejakému úbožiakovi a jeho buchte. Taktiež to znamená o 99 percent menej bum-bum, čo je na hovno, lebo improvizované fak sem-fak tam dialógy skutočne nemajú čo ponúknuť a režisér aj pri dĺžke filmu 58 minút bez záverečných titulkov musí priestor vyplňovať siahodlhými zábermi na ulice, tikajúce hodiny či cicmajúci sa pár. Nakoniec sa predsa len gangstri zídu v továrni a postrieľajú sa, čo im prajem. Každopádne je ale vo filme aj jedna zábavne absurdná scéna a to hneď na začiatku, kde Ice-T zlikviduje svojho protivníka tak že sa sám zapáli a urobí zo seba živú digitálnu pochodeň ktorá všetko zlikviduje. Samozrejme jemu sa nič nestane, poskok ho včas uhasí. Keby sa celý film niesol v podobnom duchu miesto podradnej, hnusne vyzerajúcej, improvizovanej gangsterskej drámy, mohla to byť aspoň sranda.

The Wrecking Crew (1999)

Najlepšie na tom filme bolo že som to videl s komentárom Alberta Pyuna, takže o čo menej som rozumel deju, o to viac som získal fascinujúcich poznatkov o natáčaní. Teda nie že by práve tento film oplýval množstvom deja, lebo ten sa dá zhrnúť jednou vetou a sotva v nej rozpoznáte nejakú zápletku. Banda gangsterov nabehne do opustenej Bratislavskej továrne a tam pobehujú a strieľajú až ostane len jeden. Je jedno ktorý, na nejakého hlavného hrdinu sa tu nehrá lebo ani sami herci často netušili kto sú a kam idú a to doslova. Pyun točil tri diely svojej gangsta s(r)ágy naraz, pričom herci odohrali scénu z jedného filmu, potom sa mimo záber prezliekli a vrátili naspäť urobiť na tom istom mieste scénu z druhého filmu, aby Pyun nemusel vypnúť kameru. Je tam scéna kde sa jeden gangster náhodne rozbehne s iným  gangom než mal a režisér potom dotočil scénu ktorá vysvetľuje prečo prešiel ku konkurencii. Ostatne improvizované výplňové scény kvôli natiahnutiu stopáže boli nevyhnutnosťou. Pyun taktiež vysvetľuje že rád točil v továrňach, lebo tam všetko vyzerá rovnako a herci môžu behať dokola tými istými chodbami. Snoop Dogg bol na obale aj v úvodných titulkoch uvedený ako druhý, pritom vo filme vôbec nehrá a objaví sa práve len v tej titulkovej sekvencii, navyše tie zábery boli z nejakého nesúvisiaceho interview. Ice-T je na tom "lepšie", aj keď asi tiež nemal potuchy čo jeho postava vlastne robí, tak ako ja. Jedna hviezda je teda za Albertov fascinujúci komentár ( plus jeden solídny kaskadérsky kúsok ) bez ktorého by táto amatérska zmäť náhodne pobehujúcich madrfakerov bez scenára a čohokoľvek iného nestála ani za týždeň staré zvetrané hovno.

Urban Menace (1999)

Snoop dogg ako démonický kazateľ a zabiják gangsterov vo filme Alberta Pyuna... to nechceš vydieť! Ale občas je to fakt sranda, takže fanúšik zlých filmov neodíde úplne naprázdno. Na začiatku Snoop Dogg s výrazom Snoop Dogga sleduje ako mu horí animovaný kostol z videohry a potom je to už celé o tom ako gangsteri pobehujú po opustenej budove ( okrem záberov počas úvodných titulkov sa film točil v Bratislave ) a Doggy ich postupne likviduje. Vizuálne si ťažko predstaviť hnusnejší film, nejak takto svetelne prepálený vidí svet Riddick s vyleštenými buľvami. Najzábavnejšími momentami sú scény s gangsta bossmi Big Punisherom a Fat Joeom, ktorých neuveriteľne zlé herecké výkony, drsňácke xichty a absurdné množstvo nadávok pôsobia vyložene parodicky. Sám Pyun si to zrejme uvedomoval, prečo inak by sa toľko vyžíval a dokonca zastavoval zábery na Big Punovu sotva dýchajúcu dementnú škuľavú tvár? Najlepším gangsta  rapper hercom tu teda ostáva Snoop Dogg a to aj napriek tomu že Snoop Dogg dokáže zahrať iba Snoop Dogga, čo mu podráža kolená keď sa snaží rozprávať svoj tragický príbeh, ale tvári sa pri tom úplne rovnako ako keď v hudobnom klipe rapuje medzi polonahými modelkami. Na záver všetkých obojručne postrieľa v štýle santusáckej verzie Hard Boiled a zmení sa na satana s krídlami čo vytrháva srdcia! Plus sa občas objaví Ice-T ako vyprávač, čo hneď v úvode varuje že ak vám vadia sprosté slová, tak to nebude nič pre vás a odporučí divákom aby sa pojebali. Očarujúce.

Bestie (1998)

Najväčšia pochvala tohto filmu je vlastne to, že je taký úplne priemerný a triezvo natočený. V Pyunoverze to znamená, že to nie je zmätená, halucinačná hypno kokotina, ale iba čosi ako popoludňajšia televízna detektívka. Teda až na nejaké tie nahotinky s mŕtvymi bledými ceckami. Taktiež to má solídnu upršanú Londýnsku náladu a Charlie Sheena s vytreštenými očami, ktorý to dokáže ťahať keď "hrá" alkoholika v rozklade. Keď je však na scéne priveľa faxujúcich, telefonujúcich a do klávesníc búchajúcich anglických policajtov, začína sa strácať a vrcholom filmu je hromadný beh strážnikov ulicou ako vystrihnutý z Vrchní Prchni. Inak je to niečo o nejakom vrahovi čo unáša ženy a Charlie sa chvíľami dostáva do podozrenia. Nie je to zábavná Pyunovská sračka, ani nudná Pyunovská sračka, je to ako niečo medzi lietadlom a leguánom a nanešťastie úplne zabudnuteľné. Pyun tak dokáže sklamať aj vtedy keď vlastne točí celkom dobre, teda nie ako feťák z nádražia.

Crazy Six (1997) odpad!

Úvodné titulky nám povedia že sa po páde komunizmu stala z východnej Európy "krajina zločinu", ale na tom nezáleží, lebo aj keď tu pobehuje pár gangsterov tak jediným predmetom ich záujmu je nejaká socka prezývaná Crazy Six. Asi sú na neho naštvaný, alebo čo. V praxi to znamená že chudák gangsta Mario Van Peebles sa neustále snaží hovoriť po francúzsky a hladká svojho psa a gangsta Ice-T hádže také mega ultra drsné ksichty až mu ich po natáčaní museli odstrániť chirurgicky. Titulný hrdina zvádza osudový boj so závislosťou, čo vyzerá tak, že sa v jednej scéne skoro ufajčí na smrť a v druhej potom udatne odráža útoky santusákov čo mu vnucujú drogy na ulici. A keď už hovoríme o tej ulici, tak podľa kulís by sa mohlo zdať že je to ďalšie Pyunovo postapo, ale v skutočnosti to bola len obyčajná 90-tková Bratislava. Ivana Milicevic tu dokonca hovorí po slovensky. Niektorí by povedali že je film svojim spracovaním magicko-hypnotický, ale väčšina sa zhodne že je to skôr zhúlene mátožné, neurčité a tak staticky naťahované až pripomína hodinu a pol dlhý bullet time skrúšených tvárí. Úvodná scéna v bare trvá dobrých 20 minút, počas ktorých hrdina sedí a počúva speváčku číslo za číslom. Ostatne, ťahavá hudba doprevádza ťahavé scény, čo spôsobuje že má film pocitovo asi 12 hodín. Srandovným bonusom je Burt Reynolds ako Texaský šerif úradujúci v bratislavský uliciach a pochvaľujúci si ako sa mu tu páči, lebo ešte nevidel mesto kde je toľko zbraní a tak málo mozgov. Jedným slovom srajda.

Podlé zbraně (1997)

Hromada gangsterov sa má v opustenej budove vzájomne pozabíjať, lebo podviedli mafiu a traja posledný vraj získajú 10 miliónov. Potencionálne zábavný námet, ktorý sa dokonca ani Pyunovi nepodarilo úplne pochovať. Akčné scény sú slušné, teda až na fakt že v nich nie je ani kvapka krvi. Keď v priamom zábere niekoho rozstrieľajú a dotyčný nemá na obleku ani len dierku, podkopáva to divácky zážitok, ale zasa to šetrí kostýmy. A jeden záber akoby priamo vypadol z Matrixu, wachowskí ho museli obšľlahnúť, nie že nie! Blond Lambert je tu ešte celkom cool, Halsey má tvár akoby preoranú pluhom a megadrsný Ajstý rapuje svojimi plechovými zubami. Najzábavnejší ale boli dvaja namachrovaný zabijácky parťáci, jeden aziat a druhý Pyunovský klasik Thom Mathews. Musím povedať že dnes mi to prišlo omnoho zábavnejšie než svojho času, aj keď je vlastne ten film rovnako prázdny ako budova v ktorej sa odohráva a podivné gangstersko-filozofické preslovy jednotlivých postáv tomu veľmi nepridajú. Najviac ma ale prekvapilo že mi vôbec nevadila tá Mambo disko hudba čo furt vyhrávala. Tak nejak sa to tam hodilo, ako samovrah k otvorenému oknu. Zabudnuteľné, ale nie k posraniu nudné a to je dosť veľký kompliment.

Return to Nuke 'Em High Volume 2 (2017)

Prvý diel Atómového Návratu som videl už tak dávno že si sotva spomínam o čo tam šlo, ale pre ten prípad má dvojka rekapituláciu. Zatiaľ čo prvý diel mal viac deja a vývoja charakterov, dvojka v podstate iba zťažka hustí všetko to prečo máme Tromu radi. To znamená cecky, kundy, vtákov, gore, sliz, prdy, hovná a zvratky. A neprestane s tým po celý čas! O čom to vlastne bolo som si ani nestačil všimnúť, pretože tam Lloyd kaufmann inhaloval omladzujúce prdy zo zadku svojho otroka a keď plynovod vyschol ( je zvláštne napísať takú vetu začiatkom roka 2023 ) tak zmutuje na Jabbovho strýka z piateho kolena čo vyvraždí celú školu... a dostane semenom do oka od pôvodného Melvina alias Toxieho. Na oplátku mu Kaufmonštrum vrazí mop do zadku až mu vyjde vtákom a chudák rozkysnutý exMelvin od radosti vyserie čokoládovú tyčinku. Plus hrdinka náhodou lejzrom zabije vesmírneho Boha v podaní Rona Jeremyho. No a ako bonus je tu Lemmy v úlohe prezidenta a dokonca aj Joe Fleishaker doslova na smrtelnej posteli. Takže od Tromy dostanete to čo čakáte a to dokonca v ešte viac hardcore podaní než predtým. Kaufman stále vie keď chce ( a keď na to naškriabe ).

The Lost Empire (1984)

Neuveriteľne preplácaná osemdesiatková vtákovina, u ktorej jeden sakra nevie či to mohlo byť myslené vážne, alebo to bola iba akási demoverzia Austina Powersa bez Austina Powersa. Ostatne, tá otázka vysí nad celou filmografiou Jima Winorskiho. Hneď z kraja intro o bájnej Lemurii kde žil úžasne vyspelý národ vyrábajúci magické cetky a legendárnom zločincovi Lee Chuckovi ktorý je zodpovedný za každý zločin za posledných 100 rokov, vrátane potopenia Titanicu a zhodenia atómovky na Hirošimu. Ninjovia s vražednými hypno jojo hviezdicam, plus kozaté gladiátorky v bikinách, čo môže človek chcieť viac od života? Snáď len dlháňa Angusa Scrimma ako Bondovského zloducha s vlastným ostrovom, alias maskovaného superzloducha zvaného shitskull. Hlavná hrdinka v rámci heroickej predstavovačky vtrhne do školy šmykom na motorke a zmasakruje únoscov nehľadiac na nejaké deti. Keď potom potrebuje helfnúť, hodí do táboráku papier a hneď sa objaví ceckatá indiánka s ktorou potom bijú chlapov v extrémne nepresvedčivých scénach. Najepickejšia a choreograficky najvymakanejšia je bitka s tangáčovou dominou v bahne... plus nakopnutie gorily ( a myslím tým ozajstnú gorilu ( a myslím tým chlapa v gorilom kostýme)) medzi nohy. Aj keď finálové mecheche s vynálezom skazy v podobe veľkého lejzrového penisu s červenými guľami má tiež niečo do seba. A hláška "neznášam robo pavúkov" by mala byť v sieni slávy vedľa Arnodovho vracania sa a Willisovho jipikajovania. Myslím si že toto by mal vidieť každý filmový fajnšmeker z čisto šdúdijných pohnútok.