Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Překvapivě dobře konsolidované vyprávění, které především v první polovině nápaditě odráží nepředvídatelnou náturu svých protagonistek. Na Margot se navíc pořád bezvadně kouká a maniakální verze jindy sympatického McGregora mi přišla spíše nevinně zábavná než trapná a otravná. Po srovnání motivací a stanovení jasného cíle se vyprávění uklidní a společně s tím začíná film ztrácet náboj a progresivní nápady - akční scény se stávají rutinnějšími (s výjimkou závěrečné nahánění na bruslích) a zpočátku chytře protlačovaný feminismus se ohraje a tlačí na pilu až příliš. A vedlejší postavy zkrátka nejsou tak zajímavé, aby tu snaživou one-woman-show nějak přínosně doplnily - což je asi největší škoda, protože z formálního hlediska jsem byl relativně spokojen a kvituji i fakt, že jsem hned po chvilce úplně zapomněl, že má jít o superhrdinský film. 65%

Útěk z Absolomu (1994)

Více než solidní béčko, které příjemně překvapí mimo jiné tím, že o tom útěku to ve finále zase tolik není. Martin Campbell se s poctivým řemeslem v ruce už narodil a Ray Liotta pobral dostatek charismatu, abychom si jeho postavu dostatečně oblíbili. Šlo z toho vytěžit samozřejmě depresivnější a osobitější podívanou (poměry na ostrově, s nimiž si mohli tvůrci libovolně pohrát, jsou přeci jen dost standardní, stejně tak jako záporáci), ale o to asi nikomu ani nešlo. Nenadchne a neurazí, včetně dobře vymyšleného konce. 65%

Útěk z New Yorku (1981)

Carpenterovsky precizní béčková řacha, u níž je sice zapotřebí nepřemýšlet nad širšími dějovými souvislostmi a přizpůsobit se požadavkům pokleslejší zábavy, ale režisér vám to vrátí i s úroky. Kurt Russell je skvělý a doplněný zástupem špičkových hereckých posil a navzdory občasné stupiditě se jedná o ryzí filmařinu, kterou lze brát v mezích námětu i docela vážně. Neřízená 'trash' zábava ostatně přichází až v pokračování.. 75%

Útěk z L.A. (1996)

Ojedinělý filmařský úkaz, jehož výstavba je zajímavá a zábavná především vzhledem k předchůdci - na jednu stranu jde o regulérní sequel, v němž se posouvá fikční svět a na minulé události se často odkazuje, na druhou stranu to celé vypadá jako remake, který vzal dějovou osu prvního filmu a našrouboval na ni dobové žánrové potřeby. Zatímco Útěk z New Yorku tak zastupuje čistokrevné osmdesátkové béčko, které celkem seriózně vzdává poctu různým žánrovým předobrazům, Útěk z L.A. je devadesátkově ryze eklektický, sebeuvědomělý, nadnesený a překvapivě anarchistický. Je to plné hrozných triků a nesmyslů, ale Carpenterovi to zase tak nějak samozřejmě prochází a většinou jde o velkou zábavu, popřípadě o velmi podvratně vypointovanou blbinu (závěr je skvělý a přesvědčil mě o té čtvrté hvězdě). Kurt Russell si to navíc dává jako nikdy. 70%

Návrat do budoucnosti II (1989)

Pokračování dokonale oživující a navíc upgradující koncept prvního filmu. Od prvních vteřin neskutečná jízda, která baví hravou interpretací budoucnosti (Čelisti 19 - Tentokrát je to hodně osobní!) a následně stanovuje silného MacGuffina, logicky podněcujícího postavy ke strhující a napínavé naháněné a schovávané před sebou samými - kolikrát jsem si říkal, jak bylo v osmdesátkách vůbec možné napsat něco na pohled tak jednoduchého, co ale zarazí do sedačky a až do konce nepustí. Každé povinné zdržení a zhacení plánů v závěrečné časové linii opakovaně prožívám více než drtivou většinou akčních spektáklů a epických dramat. Jestli zpět v čase, tak jedině do amerických osmdesátých let, pár let neopustit kinosál a do pokoje si pověsit plakát s Martym McFlyem a Emmettem Brownem. 90%

Zodiac (2007)

Fascinující rozklad procedurálního detektivního vyšetřování, který naprosto cíleně manipuluje s očekáváním diváka, stejně jako si s postavami drze pohrává 'nepolapitelný' vrah. Fincher je opět maximálně neosobní a své hrdiny používá jako pohybující se filtr informací, přičemž přesouvá diváckou pozornost vždy tam, kde se nejjasněji rýsuje nějaký pokrok - jen aby načrtnuté cesty po chvilce negoval a podrobil je další filtraci. Stejně jako u všech jeho snímků, i v Zodiacovi platí, že Fincher se nezdržuje nadbytečnými záběry pro vykreslování atmosféry (snad jen při sledování taxíku, které reprezentuje celkovou odtažitost), nýbrž chrlí jednu informaci za druhou a sebevědomě střídá chronologické časoprostory - činí tak ovšem v precizním kontinuálním duchu, takže je navzdory vynechaným nadbytečným sekvencím a díky upřesňujícím mezititulkům vždy jasné, kdo a proč a kde zrovna jedná (nejčastěji mluví). První třetina se z větší části odehrává v redakci a je víceméně v režii vraha, který dobrovolně poskytuje omezená vodítka, postupně se ale střídá výhradně mezi vyšetřujícími Toschim a Graysmithem a drasticky se zužuje okruh podezřelých - opakovaně se vyvolává dojem, že dopadení pachatele je na spadnutí, a rovněž se začíná budovat starost o případem posedlé aktéry, kteří od Zodiaca obdržují osobně dopisy či anonymní telefonáty. Ve finále zůstává jediným aktivně vyšetřujícím karikaturista a nevinný skautík Graysmith, u něhož přerůstá posedlost až v paranoiu, kterou díky rostoucí frustraci z neustálého přepisování potenciálně konečných a nevyvratitelných důkazů pociťuje i divák - tím se dokonale pokrývá fincherovsky deprimující střetnutí dobra se zlem a narůstá napětí, které kulminuje ve scéně ve sklepě, kdy se těžko popadá dech (a to jen proto, že podezřelý už může být takřka kdokoli). A co víc, zakončení diváka z kleští neuvolní a nechává více otazníků než odpovědí, s čímž se ostatně postavy i divák potýkali v průběhu celého syžetu.... Zodiac je nekompromisní alternativou detektivního žánru, který opakovaně neuspokojuje a jehož antagonista zasazuje rány nejen svým obětem, ale celému systému a všem, kdo se v něm pohybují a sledují zprávy, čtou noviny či poslouchají rádio (tato tři média jsou ostatně důležitým prvkem komunikativnosti). Mistrovsky zrežírovaná a zahraná dvouapůlhodinová cinefilní bašta. 95%

Šokující odhalení (2019)

Kterak se na popud jediné žaloby rozjede bouřlivá kampaň, kvůli níž už nesmějí otylí zakomplexovaní zaměstnavatelé vyzývavě hledět na mladé, spoře oblečené děvenky. Táhnou to především výborní herci a pozornost se daří udržovat také zběsilou zásobárnou informací a dialogů, ovšem příběh vystřelí odnikud a chybí mu nějaký nadstandardní režijní rámec, nemluvě o evidentně osekaném ženském vzepětí, které postrádá pevně zacílenou argumentační hodnotu a spoléhá prostě na to, že s hrdinkami musíme automaticky soucítit. Což ale vždy nelze, protože jsou dobrovolně a hrdě součástí hyenovitého (či alespoň takto vykresleného) média a sami mají k ryze sympatickým figurkám daleko. A v té záplavě jmen a postav se jeden začne po chvíli docela ztrácet. Nejvíce mě paradoxně bavil parádně namaskovaný John Lithgow, který svou roli zvládl bravurně. 60%

Anon (2018)

Jako hodinová a dražší epizoda Black Mirror by to bylo dokonalé. Niccol přichází s velmi inteligentní a aktuální látkou v dystopickém balení a první hodinu skutečně drží diváka zaháčkovaného a v napětí. Pak se ale začnou věci rozvíjet podivně urychleně a v několika bodech se zcela upouští od nastolené logiky světa, aby se vše polopatě vysvětlilo - a finále přitom nemá, co říci. Promarněný potenciál s luxusní atmosférou, správně chladným vizuálem a zajímavým přesahem, který se ale nepodařilo soudržně prodat. Owen dobrej jako vždy, Amanda sexy jako nikdy. 70%

Death Race 2000 (1975)

Myšlenkově imbecilní a laciný brak, který v mých očích neomlouvá ani očividná nadsázka, ani doba vzniku. Taková neúcta k lidským životům nejde brát ani s humorem, a tak z bizarního futuristického námětu pozitivně vyčnívá jen pár slušných automobilových honiček a kráska Simone Griffeth. Zbytek bych ocenil leda s dvojkou v žíle a s partou podobně upravených kamarádů. 40%

Vášeň (2012)

Usedlý psychologický thriller, který chytře buduje napětí skrze užívání paralelismů a konstruktivních záběrů či montáží, které sledují více dějových akcí. Vývoj Noomi Rapace je postaven právě na připodobňování k činům a charakteru Rachel, zatímco vývoj syžetu následuje očekávání erotického thrilleru o pomstě (sex sice moc explicitně přítomen není, ale představuje klíčovou motivační schránku), který je rozvrácen (opět skrze paralelismy) zásahem třetí osoby a účinně proměnlivou komunikativností. Rozřešení je sice jednoduché, ale De Palma ho dokázal podat okázalým snovým způsobem, který vzbuzuje potřebu různých interpretací - a v tomto případě to beru jako známku filmařského nadání. Plusem rovněž fantastická role pro Rachel McAdams. 85%