12 opic (1995)

Vysoce kvalitní film se správně na první shlídnutí nepochopitelným koncem, ačkoli musím říct, že jakmile Willis dostal tu paruku, tušil jsem, koho v tom snu viděl zemřít. Vynikající nápad a provedení, tohle by jen tak někoho nenapadlo. Hlavní hudební motiv si budu broukat ještě zítra, ale co mě štve, je špatnej konec. Bruce Willis tady ale předvedl nejlepší výkon své kariéry a Brad Pitt byl jako hyperaktivní magor taky skvělý, i když mě ke konci už sral.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Jednička a dvojka - příjemné a kouzelné filmy. Trojka - klenot mezi stereotypem školního roku. Čtyřka - propad od trojky a pokles o trochu i pod první dva. Pětka - nuda začala a kvalita klesla ještě pod čtyřku. Šestka - nuda stoupla, naprosté minimum kvality a příprava na to, že poslední díl se prostě nepovede. První část sedmičky - kvalita překvapivě stoupla, přestože vata zůstala a zaplnila dost filmu. Tento film - naprosté překvapení. Celá bitva byla vynikající akce, postavy umíraly a Snapeovy vzpomínky mě dokonce jako jediná scéna z HP rozplakaly a to i na třetím shlédnutí. Smrt Voldemorta a hada byla taky vynikající scéna a co po dlouhé době film opět podpíralo, byla vynikající a sedící hudba Alexandra Desplata! Happyend musel být, ale našel jsem si pár věcí, které se mi ještě po filmu nezdály, jako když po nalezení kamene vzkříšení má Harry poprvé šanci mluvit s rodiči a na svýho fotra se ani nepodívá. Voldemort tak zoufale touží Harryho zabít epicky, a na poslední chvíli si vybral radši pravej hák, než smrtící kletbu. I s tím je to ale vynikající zakončení jedné z mých oblíbených sérií a jsem velmi rád, že se to Yatesovi povedlo. Mrzí mně ale, že jsem to nestihl v kině, protože jsem byl zrovna někde a tři dny před premiérou už bylo všude vyprodáno (a já si to o den později pustil na kinoripu a strašně mě to teď sere, o jaký skvělý finále jsem přišel. Víc lituju už jen toho, že jsem nezastihl LOTR dobu a viděl to pak jako mrňavej a bez zájmu, teď si ale i po tisíctým shlédnutí říkám, jak jsou to skvělý scény a že jsem si je nemohl vychutnat v kině. No nic, uvolním místo dalším).

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nechtěl jsem, aby Relikvie rozdělili na dva filmy, ale bylo to nutné, vzhledem ke spoustě informací a aby nemuseli bitvu narvat do deseti minut nebo aby nemuseli natočit jeden čtyřhodinový film. Proto ale jedničku strašně roztáhli, aby nemuseli mít devadesátiminutovej díl Harryho Pottera a to bylo zbytečné. Hudby se chopil Alexandre Desplat a hodně tomu pomohl, i když to pořád nebylo nic tak super jako hudba Johna Williamse. Akční sekvence se povedly a úspěšně navnadili na druhý díl, který jich měl být plný. Ale jo, i když chápu, proč je to podle CSFD nejhorší ze série, mně se tento díl docela líbil.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Po až asi desátém shlédnutí, po dlouhé době jsem si uvědomil kvalitu filmu, a přidávám o hvězdičku víc. Jeho kvalita nespočívá v celku, ale jednotlivých scénách, ať už kvůli hereckým výkonům, akční choreografii, či dojemným situacím. Film je často vyplňován nezajímavými sekvencemi a může působit lehce podivně, možná i díky zvláštnímu Křiklanovi více než kterýkoli jiný film ze série. Celkově finále povedené a scéna pod astronomickou věží správně dojemná. Stopáž je ale pochopitelně trošku přepálená, na to už bychom si ale mohli ke konci série začít zvykat.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

David Yates přišel a úspěšně svým vlastním stylem dotáhl sérii do konce. Jeho styl mi nijak nevadí, ale na tomhle filmu mi vadí jedna závažná věc a všichni vědí, co, nebo kdo to je. Jestli ne, tak jste film neviděli. Zabít a zakopat, to by k ní sedlo nejlíp. Jinak ale vcelku zajímavé pojetí a celkem kvalitní, ale pro mě je to pořád jeden ze slabších Potterů, popravdě i přesto, že Yatesovy HP filmy byly kvalitní, patřily ke slabším článkům série, až na ten závěrečný, který byl nejlepší. Zde se mi moc nelíbila kamera, ani hudba, ani příběh, který navíc kazila ona nenáviděná osoba a opět muselo celý film zachraňovat finále, které bylo ještě hodně ochuzené oproti knize. Na jeho konci přišla smrt postavy, které jsem litoval asi nejvíc.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Jeden ze slabších Potterovek, za což částečně může temná atmosféra, která ale není nepovedená, jen mi prostě nesedla. Newell to neudělal špatně, ale asi jsem se namlsal na Cuarónovi a doufal jsem, že tohle bude stejně dobrý. Celé to s turnajem bylo docela zajímavé zpestření stereotypu školního roku, ale to bylo tak všechno. Ještě bych vyzdvihl scény s Voldemortem, které celému filmu nabraly lepší celkové hodnocení, než by dostal bez nich. Ralph Fiennes byl vynikající volba. A Radcliffe by se měl konečně ostříhat.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Spolu s posledním dílem je tohle nejlepší film ze ságy Harryho Pottera. Příběh ani nijak nepokročil, ale co za to všechno může, je skvělá režie Cuaróna, napotřetí a naposledy skvělá hudba Johna Williamse, ale přibyly sympatické vedlejší postavy jako Sirius Black nebo Remus Lupin, ale i jedna kolosálně nenáviděná jako Peter Pettigrew, a všechny byly skvěle zahrané. Projednou kvalitní dabing tomu taky hodně pomohl, ale je to především vliv Alfonsa Cuaróna, který vyzdvihl kvalitu Columbusových filmů a rozcupoval ji, načež ji nahradil svou vlastní. Škoda, že nepokračoval dál aspoň na Poháru.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Rozhodně temnější a strašidelnější než jednička, ale Columbus jinak pokračoval ve svý atmosféře a šlapalo to dobře. Lepší než jednička to není, ale lépe se na to kouká, a dobře se na to kouká i znova. Pořád si ale nemůžu pomoct, Grint i Watsonová jsou v pořádku, ale Radcliffe je hrozně prkennej. Tajemná komnata je ale tajemná dostatečně a celá ta záhada kolem její lokace je dobrá část příběhu. Má to pár vtipných momentů a stejně jako jedničku to podpírá hudba Johna Williamse.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Ani jeden film Potterovské ságy se nedá označit jako špatný, jsou jen lepší a horší. Tento patří k těm lepším, protože jako uvedení do jeho magického světa se to povedlo. Zábava pro celou rodinu a všechny typy dětí, nebo i dospělých. Příjemní vedlejší herci jako Alan Rickman, John Hurt, Richard Griffiths, Robbie Coltrane nebo John Cleese. Možná bych se na to měl podívat v originále, protože bych řekl, že hlavně dětský dabing to slušně kazí. Ten ale zas tolik nevadí. Atmosféra je skutečně kouzelná a hudba je vynikající. Bohužel nejde úplně převést knihu na filmové plátno, takže leccos chybí, ale co se dá dělat. Je to fajn film a jeden z těch lepší ze ságy.

Prometheus (2012)

První film ze světa Vetřelců, se kterým jsem byl od druhého dílu konečně spokojený, i když zde je to hodnocené ještě hůře, než čtvrtý díl Vetřelce, tak podle mě se konečně něco povedlo. Scott se chytře vrhl na prequel a odebral se vlastním směrem.