Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Najväčší problém štvrtého Indyho nie je slabé dobrodružstvo ale príliš digitálny vizuál a preto je nepochopiteľné že sa toho Mangold nechcel vyvarovať. Takmer v každej scéne je okatý, nevydarený trikový moment ktorý diváka silno vyťahuje zo sledovania filmu. Na prekvapenie však digitálne omladenie funguje. Dočkáme sa niekoľkých ikonických záberov známych z pôvodnej trilógie  Amerika má pár pekných scén ale aj tak je slabo využitá, Indy tu má síce iba 60 ale Ford 80 takže jediná akcia ktorej je schopný sú automobilové naháňačky ktoré tu sú tri. Postava Phoebe Waller-Bridge je však najhoršie napísanou ženskou postavou série a to z dôvodu že úplne rovnako sa správajúce ženské postavy sme videli už mnohokrát vo filmoch poslednej dekády. Ten pocit dobrodružstva už neprišiel ani na druhý pokus ale v rámci žánru ide o v celku obstojné dielo, taký druhý Lovci pokladov.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Obrie sklamanie.....v čase keď ma už MCU nedokáže zaujať, vyhorí jedna z mála vecí na ktorú som sa ako tak tešil. Nenávidím ten film. Je tam príliš veľa trpiacich zvierat čo je absolútny hnus pre mňa a dôvod prečo to už nikdy neuvidím celé, iba s pretočenými pasážami. Inak je fajn že ubrali na toxickom humore a ostalo ho tam len trochu, prevažne vtipného. Aj keď škoda niektorých Waititi momentov kedy zhodili vážnejšie scény. Dobrá správa je že špekulácie ohľadom zabíjania strážcov sa nepotvrdili. To je koniec pozitív. Negatíva: celý vizuál aj farebná škála je pozadu za oboma dielmi. Úvodná sekvencia (až po koniec akčnej scény) vyzerá ako videohra a podobných momentov vo filme ešte pár je. Akčné scény, nové postavy, zápletka, záporák, ešte aj tý zlatý ludia sú nezaujímavý. Adam Warlock je zle nakastovaný, celý jeho výraz pôsobí parodicky. Dokonca ani soúndtrack nestojí za nič, nieje tam jediná pecka, zatiaľ čo tie minulé sú výhradke zložené z peciek. Dokonca a postava Nathana Filliona je sklamanie oproti cameu ktoré mal mať v jednotke. Za mňa suverénne najslabší diel trilógie  a pokračovanie v letargií MCU kedy najlepší film od Endgame je snáď tretí AntMan a ten je teda tiež najslabší z trilógie. Ešte som zabudol že sa mi páčilo ako v prvej polke pôsobil Drax celkom múdry, akoby sa počas pôsobenia so strážcami vyvinul len škoda že to celkom negovali v druhej polke..  Sklamanie roku!

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Nie, tretí Ant Man vážne nemá odpudivé triky (nevydarené sú len zábery v ktorých má Kang masku), práveže tá fantasmagória farieb je dosť príjemná a poteší aj niekoľko zaujímavých dizajnov postáv a dokonca tu sú aj fajn nápady. Čo sa nepodarilo je drvivá väčšina humoru (Marvel klasika) a každá scéna s Darrenom (to bolo niečo tak úchylne, odporne, trápne a zbytočné). Kang tu mal lepšie vydanie ako naposledy, Paul Rudd bol veľmi hysterický, Evangelinu Lilly ostrihali a vyzerala hrozne (prečo sa akurát v tomto chcú priblížiť komiksu keď v milión iných veciach sa radi líšia) a prečo sú všetci teenegeri v MCU geniálny? Zamrzí že tu prvýkrát kreatívne nevyužili Ant Manove schopnosti v akcií a hlavne Marvel, respektíve Disney pomaly všetky filmy zakončuje rovnako, stretom veľkých armád a to ej únavné. MCU konečne potrebuje komorný film kde sa hlavný hrdina bije s jedným či pár záporákmi v kulisách Amerického veľkomesta v skutočnom svete a nie digitálne orgie v hangári bez okien. Každopádne jeden z najlepších po Thanosovských filmov, na jeho smolu to hodnotím asi dva týždne po pozretí a pozitíva vyprchali dosť rýchlo takže klesám s hodnotením. Ostatné Marvelovky majú výhodu že ich väčšinou hodnotím hneď a teda nadhodnoťujem. Každopádne najhorší z trilógie.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Konečne to vyšlo a Mandalorian priniesol naozaj Star Wars pocity. Neverím že ten seriál písal Favreau prevažne sám. Scenár už nieje blatový aj keď pár chybičiek sa nájde, Napríklad jedna z epizód je rozseknutá na dve dejové línie pričom k tej druhej sa už viac menej nevrátime a toto spojenie spolu akosi nekorešponduje. Seriál vyzerá už tradične krásne akurát vo finále sú triky o čosi horšie, Každopádne toto je cesta záchrany Star Wars, len škoda už to trvalo 5 rokov.

The Mandalorian - Kapitola 22: Žoldnéři (2023) (epizoda)

Civilizácia tak zdegenerovaná že bez strojov si nevie poradiť, niečo také sme tu už mali v roku 1965 v Star Trek: Klec nie? A ďalej to je klasická ,,policajná,, buddy movie ktorú sme scénu po scéne už videli x krát len skrátená asi do štvrť hodiny ale bolo to celkom zábavné.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Začalo to sľubne, fajn atmosférou aj náznakom napätie len aby sa to rozložilo v odpornom cgi finále. Jedná sa o ďalšie fatálne zlyhanie tvorcov. V prvom rade nie sú schopný docieliť skľučujúcu, paronoidnú atmosféru na ktorej mal seriál stáť.  Malé merítko tiež nepridáva, malo tu byť oveľa viac postáv, oveľa viac svetových lídrov, takto to pôsobí zbytočne lacno. Fury je iný ako ten ktorého si pamätáme, pôsobí tu tak o 20 rokov staršie ako v Infinity War a jeho zmena sa udiala mimo obrazovky čo nie je uspokojujúce. Trikrát za úvodné 4 epizódy je tu spravený ten istý cliffhanger. Akčné scény sú hrozné, prestrelka na záver 4 epizódy je smiešna svojou logikou a finále je nezaujímavý hnus. Olivia Colman tu je dúfam namaskovaná pretože miestami vyzerá aj o 15 rokov staršia, na záver vznikne nová OP postava ktorá je svojou neporaziteľnosťou do budúcna úplne nezaujímavá. Celé to pôsobí ako keby dali dieťaťu za úlohu napísať dospelú sériu a tak to aj dopadlo. Najlepšia a jediná super vec na tom celom je úvodná znelka ktorú robila umelá inteligencia a odviedla najlepšiu robotu, čo sa MCU týka, za posledných pár rokov.  A to som pri prvom pozeraní vždy mierny.

Tajná invaze - Domov (2023) (epizoda) odpad!

Finále je nepozerateľné. Hlavná konfrontácia je odporne digitálna, celý ten zvrat v Novom Skrullove je bullshit, tomu snáď nikto neveril že to je tak ako sa to prezentuje a máme tu ďalšiu mimoriadne OP postavu čo človeka iba znechucuje.

Tajná invaze - Milovaná (2023) (epizoda)

Veľká škoda že chýbali gule udržať dejový zvrat a zvolilo sa toto detské riešenie. Napriek tomu to bola celkom vydarená epizóda až kým neprišiel záver......vojaci si vôbec nevšimli že medzi nimi sa strieľa. Navyše samotný zvrat je dnes už klišé kedy nové postavy nahrádzajú staré a celá tá posledná scéna je extrémne retardovaná, keby to natočil niekto kto má aspoň trochu rozumu vôbec by to nevadilo.