Svět podle Prota (2001)

Sofistikované dílko z kategorie High Society (hra stínů paprsků světla). Herecky brilantní, dějově záhadné a obyčejné zároveň, hudebně kultivované, komplexně v intencích fiktivní reality. Přiznám se, první nadšené poznámky mi byly k ničemu, čekala jsem závěr č. 1, ale ten č. 2 je mi bližší a vzhledem k okolnostem přijatelnější. Víc neřeknu, ale není co pitvat, nad čím hloubat. Veškeré indicie jsou jak na dlani, zřetelné pro každého a vedou k jasnému závěru č. 3. Poprvé mě zmátl vývoj děje, podruhé klíčová myšlenka k vyřešení rébusu. Přišla jsem na ni, i když mě téměř minula, teď mám jistotu: „Řeč přátelství je řečí mocnější než slova.“

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Jim Carrey není takový pitomec, jak se často prezentuje, viz umírněnější projev v Yes Manovi. Kdyby poněkud ubral v pitvoření, mimice a gestech, posunul by snahu o ekologický sarkasmus a satiru prohnilé zdegenerované smetánky, výš než do přihrádky „přiblblá místy vtipná komedie“. Ne že bych se nezasmála půl kilovému mývalovi, kterého neudržela karabina o síle dvou metráků (parodie), slušivému lidskému boa, kritice zvířecí márnice nebo stezce odvahy do jeskyně. Ale právě až úzkostná Jimova pózovitost vyšuměla někam do ztracena. (zatracení?)

Špinavé ulice (1973)

Chápu, že je těžké udržet krok s Coppolou, rok po vydání Kmotra. Zatím jsem si myslela, že nevyzrálí flegmatičtí frackové přitahují nejvíc ženy, ne hodné zodpovědné kámoše. Ale asi na tom mají zásluhu vnitřní démoni, že se nechají využívat všichni okolo. Všeho dočasu, jak bývá zvykem. Film mohl dosáhnout rozhodně větší mety, kdyby si režisér nepozval tak příšerný hudební cirkus. Takto ho zdegradoval na jedno číslo varieté srovnatelné s délkou života jepice.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Vrah vypadá obvykle jako zahradník, tady poprvé jako vrah. Hlavní proměnné - dobová atmosféra, jímavá hudba, pikantní zápletka a hromada hlavních i vedlejších klíčových postav. Např. Rolo Thomasi! Několikavrstvým špízem přešpikovaným pořádnou flákotou s nezdravě tučnou přílohou jsem se jakž takž přelouskla, ale chyběla mi zde aspoň špetka srandy. (nebo víc akcí typu Motel) Hvězdné obsazení ale nezklamalo, kupodivu nejmíň vystoupil ze své tradiční pózy Kev Spacey. Sexy Russell Crowe rozhodně právem aspiroval svou býčí zarputilostí na svou příští životní roli... Pro mě vyhrál toto kolo jednoznačně Guy Pearce, který zde prošel nejvýraznější osobnostní proměnou, až jsem mu na chvíli odpustila jeho Graffiti story. Bezesporu je tento film docela zdařilou afinitou kultovky.

Tři dny ke svobodě (2010)

Pohádkový princ na bílém koni přesedlal na černého, přitáhl otěže vlastní spravedlnosti, zaťal beraní ostruhy a nastartoval zrychlující sprint za osvobozením zakleté princezny. V reálu by se John časem oklepal, synek už byl beztak nalomený, nechal se sbalit příjemnou sousedkou a život by se vrátil do běžné všední rutiny. Dost té ironie, ale scénář opravdu hodně povlával ve větru. Každopádně hodnotím gradující charakterní výkon Russella Crowea a opravdu kvalitní dostihy.

Čistá duše (2001)

Těch dlouhých 135 minut uteklo velmi rychle, to se mi už dlouho nestalo. Jako celek naprosto precizní filmařina ve všech aspektech. O magické přitažlivosti života géniů a záhad vševědy matematiky není žádných pochyb. Že s tím jde v ruku v ruce riziko problémů v normativní společnosti a nástup duševních chorob, potvrzuje řada empirických dat. Ve chvíli kdy jsem měla pocit, že jde děj jiným neeskalujícím směrem, přišel zvrat. Velká vnitřní síla se spojila s velkou láskou, k tomu je ovšem nutné You Are Not Alone..."Dvě návštěvy Pentagonu za 4 roky." "To je o dvě víc než jsme měli my." No jo, páni matematici. ;-)

Neznámý (2011)

Rozbalím to rovnou, něco se nepovedlo. Liam se moc snažil, Diane mu zdatně pomáhala, ale bohužel. Skoro 3/4 filmu se nic nedělo, překombinovaný děj se nikam neposunul, až mi začalo být srdečně jedno, Who is the Man. Jen ta mrdna s divným jménem January mi neštymovala už od přistání v listopadu. Akorát už chápu spojitost sexuálních flashbacků s výběrem zrovna té nejstupidnější identity. :-) Jedinou hodnotu filmu vidím jako turistický průvodce městem Berlín. A to měli všichni snaživci ještě štěstí, že se konference nekonala např. v Praze. Tam by se Liam vůbec nedomluvil, nikdo by mu nepomoh, určitě by ho hned okradli a dovolal by se tak akorát NIKAM.

Všemocný (2011)

Moc mě zajímalo, jak si tvůrci poradí s tak zvláštním a nereálným tématem. (rozuměj člověk na využití plné kapacity mozku není stavěný, nepřežil by to) Instinkt mě nezklamal stejně jako film. Zábava, nápaditá kamera, dobrá hudba, vychytané vizuální detaily (šedá střídá zlatavou zář), Cooperovo charisma, opravdu dobrá zápletka (chytrý se poučí a posune, hajzl zůstane grázlem) a překvapivá pointa. Kdo tady zapře, že by využil svůj raketový potenciál ke stejně rychlému finančnímu zisku, ať hodí kamenem... Závěr opravdu překonal moje očekávání - proč si nesplnit svůj dávný sen naučit se třeba cizí jazyk nebo dva? Proč neukázat lepší stránku lidského já a dát ostatním naději, že chytrý neznamená mocný ani všemocný, ale jiný, svůj a nad věcí!!

Zuřící býk (1980)

Film stojí na precizní práci režie a kameramana (zpomalené záběry, dým, spoustu detailů). Scénář není bůhvijaký už proto, že jej napsal sám Život. Černobílé provedení mi nevadilo, ani citlivá hudba jako protipól dramatickým scénám v ringu i mimo něj. Herectví všech postav taky nemám co vytknout, hlavně De Niro sám sebe vyždímal jak houbu. Už dlouho jsem neviděla film s tématem patologické žárlivosti, která přecházela místy až v paranoiu, především v podobě zkratů v ringu. Poslední leč zuřícího býka mě opravdu hodně bolela... I když téma příběhu není až tak atraktivní, určitě zásahlo všecky bez rozdílu. I ty, kteří si dosud mysleli, že BOX je schránka na dopisy.

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Dokument je jasným příkladem dopadu globalizace v "našem" Absurdistánu. (bezohlednost, dravost, zisk, nezájem) Osobně jej vidím jako ukázku znásilnění zdejší rázovité úrodné krajiny a místních oVčanů s jejich "rozporuplnými pocity" nadnárodní korporací. Sebelevnějších aut se nenajíme, proč a komu chrlit tuny železa, oceli, plechu a zplodin v době krize, na to jsem odpověď nenašla. Zelí miluju a pevně doufám, že místní Radegast (nejlepší pivo) nepotká stejně smutný osud. Nemám tucha, nakolik se v kraji (20 km odtud) snížila nezaměstnanost. Dokument může na někoho působit jako druhotná viktimizace, ale akce exkurze nejvíce poškozených, uzavírá kauzu zbavenou emocí pozitivně. "Ty bíďo!" "Rodina mě zežere. Tento týden už ten funus nebude..."