Churchill (2017)

Ne tak dobré jako nedávno viděný Churchill v podání Gleesona, ale i tak se jedná o velice zdařilý životopisný snímek, který se může směle rovnat se známějším The Darkest Hour. Kdybych měl porovnat herce, kteří největšího Brita ztvárnili, viděl bych to následovně: Brendan Gleeson (Into the Storm), Gary Oldman (The Darkest Hour), Brian Cox (Churchill), John Lithgow (The Crown).

Sbohem Kryštůfku Robine (2017)

Jestli jde Anglánům něco vskutku dobře, tak životopisné filmy. A ty o slavných a historicky zásadních spisovatelích obzvlášť. Medvídka Pú jsem, asi jako 99,99999 % procent malých soplů, miloval, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že jak pro autora, tak pro jeho syna byl tenhle chlupáč ze Stokorcového lesa spíše prokletím. Nebudu tu nic vypisovat o úžasném soundtracku, výtečných hereckých výkonech (ta Margot Robbie byla ale pizda!) nebo o čarokrásném prostředí, protože to už je tak nějak jistota. Má to atmosféru, má to silný příběh s /SPOILER/ dobrým koncem a má to, jako vždy úžasnou, Kelly Macdonald, co chtít víc. Nevíte, který příběh Medvídka Pú (myslím samozřejmě ten literární) je nejlepší? Jen tak... se ptám :-)

Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory) (1995)

Sice v tom hraje klasicky koktající Hugh Grant (máme rádi Hugh Granta), ale jinak má film neskutečně příjemnou atmosféru, podporovanou krásným prostředím jakéhosi zapadákova kdesi ve Walesu a pohodovým soundtrackem. Pokud máte, stejně jako já, rádi takové to trefně sarkastické strefování mezi Angličany a Velšany, nebo mezi Angličany a Skoty, anebo mezi, ehm, Angličany a Iry, tenhle malej snímek vás nemůže zklamat. A já se jdu pídit po knižní předloze, pač ta musí být boží. Edit: JE, je boží.

Florencino knihkupectví (2017)

Pokud se vám film nelíbil, nebo pokud ho ohodnotíte méně než čtyřmi hvězdičkami, jste negramot. Pokud jste nikdy nečetli nic od Raye Bradburyho, jste negramot. Pokud vám na konci filmu neukápla slza, jste negramot. Pokud si nemyslíte, že je Bill Nighy největší frajer, jste negramot. A pokud si nemyslíte, že je knihkupectví nejlepší místo na zemi, jste, wait for it, ano, jste negramot.

Kouzelný Kristián (1969)

Výtečná komedie, která se může na první pohled zdát jako děsná kravina, ale ve skutečnosti má perfektní (inteligentní) humor a taky nějaké to životní poselství, že každý člověk má svojí cenu. Ono s takovým all-star týmem to ani jinak dopadnout nemohlo, přestože kromě Petera Sellerse a Ringa, kteří víceméně neslezou z obrazovky, tu je každý zhruba dvě minuty (v případě Johna Lennona, pokud to byl skutečný John Lennon, dvě vteřiny). Třešničkou na šmakózním dortu je pak soundtrack, psaný páně McCartneyovým (ano, tento film je hodně Beatles).

BLate Night Show (2018) (pořad)

Tukanův humor je mi blízký už od dob Score Live! (nebo od Game Page), kdo by dokázal zapomenout na jeho balení holek v bufetu (párky buhaha). BLate Night Show je ta správná směs nekorektního ale pořád inteligentního humoru, co zatuchlý vody YT potřebovaly. A spin-off o knížkách je, aspoň pro mě, ještě lepší. Fotbalová abeceda rules.

Wellington versus Napoleon (2014) (TV film)

Pěkný dokument, který se věnuje spíše osudům Wellingtona a Napoleona po bitvě u Waterloo než bitvě samotné. Nepřináší nic objevného, ale k seznámení střetu těchto dvou velkých vojevůdců nebo k oprášení znalostí této historické události poslouží slušně.

All or Nothing: Manchester City (2018) (seriál)

Byl jsem v pokušení, jakožto fan United, tedy toho lepšího klubu z Manchesteru (shut up :-), mrsknout tenhle dokumentární seriál do odpadu!, ale jelikož nejsem cunt, tak musím zcela objektivně uznat, že se to těm bleděmodrým hlučným sousedům (zasvěcení vědí) fuckt povedlo. Samozřejmě to není materiál pro diváky ČT Art, ale fotbaloví fanoušci (nebo prostě lidi, co mají rádi sport) to určitě docení, pohled za oponu celého tohohle spektáklu. A já si můžu jen povzdechnout a dál ManCity závidět nejlepšího manažera na světě (Guardiola) a taky ten fakt, že jim fandí Liam a Noel Gallagherovi. A taky si představit, jak by tenhle seriál vypadal v podání ManUnited v té legendární sezóně 1998/99, protože fuck off City.

Wellington (2015) (TV film)

Zvláštní dokument, který mi ale vnuknul myšlenku na výborný historický velkofilm (Jákl my ass) o Iron Dukeovi (ano, tak by se ten film jmenoval, The Iron Duke, cool, isn't it?). Vévodu z Wellingtonu by hrál třeba Christian Bale, Napoleona, já nevím... Tom Hardy. A ta bitva u Waterloo by se zapsala zlatým písmem do dějin kinematografie. Natáčel by to Christopher Nolan, of course. A než by začaly závěrečné titulky, byl by tam ten jeho citát: "Mám zlomené srdce... po prohrané bitvě je druhým největším utrpením- vyhraná bitva", konec, zatmívačka, titulky, doprovodná hudba. Neznáte někdo číslo na Nolana? -.-

Andělin popel (1999)

Očividně do filmu kecali víc Irové než Amíci, a tak tu, naštěstí, máme silné drama zcela prosté jakéhokoliv hollywoodského plačtivého balastu. Ten film je tvrdej jak pěst irskýho boxera, nelítostnej jak jejich počasí, přesto, nebo právě proto, opravdovej jako Irsko samotné. Není nad to si jej v jednom upršeném podzimním dni vychutnat jako doušek Guinnesse... oukej, už těch přirovnání nechám :-) Krásný film, u kterého jsem si po celou dobu říkal, jak moc skvělá musí být i knižní předloha, přestože bych se musel obejít bez Roberta Carlyla nebo Emily Watson, a to by byla škoda.