Železná lady (2011)

Film stejně rozporuplný jako Thatcherka samotná. Mrzet může člověka hlavně to, že režisérka dostala jeden velkej gift- Meryl Streep do titulní role (která je od skutečné Iron Lady takřka k nerozeznání), ale potenciál, kterej se z toho tak dal vytřískat, zdaleka nenaplnila. Film je hrozně nevyváženej, přeskakuje v čase, přeskakuje z polodokumentárního stylu do stylu rodinného dramatu, pak zas do psychologickýho dramatu, zmatek nad zmatek. Pokud se chcete o první premiérce, co kdy vládla v UK, dozvědět víc (nebo spíš pokud se o ní chcete něco dozvědět), sáhněte radši třeba po dvoudílném knižním životopisu od Charlese Moora. Scény z osmdesátých mají koule (často prokládány dobovými záběry), ale to je asi tak všechno. Samozřejmě kromě dvojice Jim Broadbent - Olivia Colman, kteří jsou zlatí as always.

Královna Alžběta (1998)

Není to bez chyb (hlavně děj moc velkou hloubku nevykopal), ale krásný kostýmy, trefná hudba a především skvělý herecký výkony z toho dělaj historickej biják víc než slušnej. A navíc tam hraje Doctor Who a taky Eric Cantona, kterej se tváří stejně ostražitě jako na hřišti ManUnited, takže to blbý být ani nemůže. No a Cate... závěrečná scéna je přesně taková, jaký dnešní filmaři už natočit neuměj. Za mě good.

Hitler versus Churchill (2017) (TV film)

Ten moment, kdy Ádovi při jednom z jeho plamenných proslovů přeskočil hlas do takové pěkné fistulky... divoch jeden. Winston si ho namazal na chleba, desátníka.

Jindřich VIII. (2003) (TV film)

Je to taková beťárovina, Britové natočili samozřejmě spoustu lepších historických filmů, ale na TV kousek proč ne (byť je sranda, když tam pochoduje celých deset vojáků a zní to, jako kdyby jich tam mašírovalo deset tisíc, o kvalitě CGI (Vatikán, např.) ani nemluvě, ale who cares). Plusem je samozřejmě obsazení, přestože se Ray Winstone většinu filmu tváří, jako kdyby k snídani snědl něco fakt hnusnýho, a Helenka, ač se jí jisté půvaby upřít nedají, kráse Anny Boleynové, jakožto jedné z nejkrásnějších dam té doby, takňák nedosahuje, ale ano- who fuckin' cares, ještě tu máme Marka Stronga a Davida "Hercule Poirot/Gríma Červivec" Sucheta. A moc se mi líbí Henryho kalhoty, asi si takový koupím B-)

V srdci bouře: Churchill ve válce (2009) (TV film)

Taková jednohubka, u které se člověk Churchillova života neznalý moc chytat nebude. Ale někdo takový by si tohle pustil asi jen stěží. Gleeson perfektní, ale vzhledem k tomu, že v roli Winstona jsem už viděl mrtě herců (a minimálně mě čeká ještě Brian Cox), a všichni byli výteční, to u této role asi ani jinak nejde :-) "I may be drunk, Miss, but in the morning I will be sober and you will still be ugly."

Divy Velké Británie (2014) (seriál)

Takhle má vypadat dokument- plný zajímavostí, plný rozhovorů s "obyčejnými" lidmi, kteří mají co říct, a hlavně zábavný, se sympatickou moderátorkou Julií Bradbury. K Británii netřeba nic dodávat, nejkrásnější z nejkrásnějších.

Hell's Kitchen (2004) (pořad)

Za všechny pekelníkovi kuchyně, co jich tenhle kuchtík natočil. The F Word možná ještě lepší, ale tady to tak nějak začalo, že jo, Zdendo ;-)

Poslední z Furlongů (2011)

Tak trochu jiná fantasy, která se s tím, pravda, moc nesere, a na kterou by celej holý úd neměl koule. Ne tak Irové, se svým černočerným humorem, kteří do toho jdou po hlavě a neštítí se ani scén, kdy tam malej kluk dostává čočku pálkou na hurling (takovej národní irskej sport, vygooglujte si to), a kdy se tam všem dějou škaredý věci a vůbec je ten film svým způsobem takovej... škaredej. A já už teď vím, že Irové jsou vedle Britů, Australanů a Novozélanďanů nejlepší filmaři pod sluncem.

Jeden den ve Velké Británii (2017)

Až se zas někdy budu chtít podívat na dokument o Velké Británii, určitě si nevyberu ten, který natočí Frantíci. Tohle byla jedna velká pruda, a když už se tam, krom nějakých vrtných plošin a dalšího průmyslu (who cares?!), začal řešit fotbal a legendární vítězství Lišek z Leicesteru, trvalo to asi pět vteřin. Každopádně se do Londýna musím dostat dřív, než ho celý koupí Rusko, Saudská Arábie a Katar, a než si tam postaví dalších padesát nevkusných skleněných mrakodrapů...

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Chápu, že se to současnýmu průměrnýmu divákovi musí líbit- je to barevné, hýbe se to (ve zběsilém tempu) a hlavně se u toho nemusí moc přemýšlet. Ale já bych od filmu chtěl přeci jen o trošku víc. Třeba nějaký příběh. Ta jedna hvězda za Duke Nukema, Laru Croft, T-Rexe, DeLorean, Jasona, Freddyho a za další pop kulturní odkazy, který jsou cool. Tenhle film není.