Úsměvy smutných mužů (2018)

Pokud se budou točit filmy typu Kobry a užovky nebo tady Úsměvy smutných mužů, pak má českej film smysl, škoda jen, že na tyhle kvalitní kousky se vždycky najde pět naprostých shitů. Velkej palec nahoru za to, že to Dan Svátek natočil bez kompromisů, a i těch pár vtípků, co tam je, je spíš legrace přes slzy beznaděje. Alkohol je prostě svinstvo a kdo chlastá, je lůzr. Herci do jednoho výborní, stejně tak hudba a vůbec se to celý tak nějak sešlo. Proč takových kvalitních filmů není víc?

The Limehouse Golem (2016)

Skvělý atmosférický skorohoror z viktoriánského Londýna, plnýho mlhy, špíny, hnusu (čti krásy) a vraždiček. IMHO The Limehouse Golem je o mnoho lepší než profláknutější Z pekla. Na pět hvězd to není, ale když vidím to hodnocení na zdejší databázi znásilněný všema těma debilitama z Hollywoodu, říkám screw this a pětihvězdu tomu jebnu. Navíc Bill Nighy se mračil tak, jak to umí jenom on a Olivia Cook byla tak sladká, jak to umí zase jenom ona.

Dítě v pravý čas (2017) (TV film)

Docela odvážný film, odvážný v tom, že je celý takový... jiný. A to já jen kvituji, v dnešní šablonovité době dvojnásob. Herci hrají jak o život (především Cumberbatch), exteriéry Londýna nebo i toho anglickýho zapadákova totally lovely, jen tu vedlejší dějovou linii jsem úplně nepobral (měla to být nějaká symbolika s tou dějovou linií hlavní?), ale možná že to byl účel. Fanoušci (nebo spíš fanynky) Bena Cumberbatche budou mít Vánoce, pač ten víceméně nesleze z obrazovky/monitoru. A hraje fakt výtečně. Nejzvláštnější film, co jsem letos viděl. (Skotský přízvuk Kelly Macdonald bych dokázal poslouchat hodiny a hodiny ♥ :-).

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (zdá se ten název ujetej jenom mně?) nejsou špatný film, to rozhodně ne, ale v porovnání s prvním dílem jde přeci jen o kvalitativní sešup. No a pokud to srovnáme se spřízněnou sérií o Jindrovi Hrnčířovi, Fantastická zvířata prohrávají na celé čáře. JK je bezesporu talentovaná spisovatelka, ale co se týče scénáře, tam asi nějaké ty mezery v jejím potenciálu přeci jen budou. Problém mám hlavně s tím, že postav je ve filmu neurékom, ale většina z nich, jejich osudy, mi je totálně volná. Pak člověk dostane goosebumps jen při záběru na Bradavice za zvuků TÉ hudby... Jinými slovy tam kde Fantastická zvířata bodují (herecké obsazení, humor, triky a žvížátka), tam ztrácejí (příběh, příběh a zase příběh). Ale pořád je to kvalitní fantasy podívaná, která si to nejlepší třeba schovává na příště.

Balada o pilotovi (2018) (TV film)

Symbolicky v den stoletého výročí od konce první světové války jsem si pustil tento televizní film (jo, já vím, tohle je o pilotech RAF z WWII, ale who cares) a nelituju, Česká televize natočila další výtečný snímek, co by si nic nezadal s tvorbou BBC. Kvalitní scénář hraný kvalitními herci, dobová atmosféra v pořádku, zkrátka pomníček našim pilotům na úrovni a bez patosu.

Vinylová láska (2018)

Juliet, Naked patří mezi ty slabší romány od Nicka Hornbyho (no horší už je jenom Dlouhá cesta dolů), film je pak, bohužel, ještě tak o dvě patra níž. Velkým plusem je výběr herců, jestli jsem si tenkrát při čtení knižní předlohy představoval Tuckera Crowa jinak než s obličejem Ethana Hawka, tak jsem byl blázen. Rose Byrne je sladká jako vždy. Ale všechny je, jak jinak, válcuje Chris O'Dowd (Který fanboy by se v něm nepoznal? Já až nepříjemně často, byť jsem až takovým obdivovatelem nikdy nikoho nebyl, ani Beatles, ani Oasis). V rámci žánru tomu filmu asi není moc co vytknout, ale jak už jsem psal- ze slabší knižní předlohy pecku nenatočíte (teda většinou). Příště bych si raději prosil zfilmovat Nickovu knížku Jak být dobrý. I když v dnešní feministické "MeToo" době snad raději ani ne. Plusem Juliet, Naked je samozřejmě soundtrack. Třetí hvězda pak speciálně pro můj milovaný Londýn a za to, že mě tam filmaři vrátili zase zpátky.

Amy Macdonald - Konzert vom Rudolstadt Festival 2017 (2017) (koncert)

Holka s kytarou. Holka s kytarou a kérkama. Krásná holka s kytarou a kérkama. Krásná skotská holka s kytarou a kérkama. Není zas tak těžký se zamilovat, a to i do jejího úžasnýho skotskýho přízvuku. Pohodový gig se sympatickou Amy a žijícíma prvníma pěti řadama. Zbytek jsou zombies, co si přišli natočit video na JůTjůb. Asi jako v devíti koncertech z deseti. Prostředí dodává koncertu na působivosti.

Hurikán (2018)

Je to celé takové fest naivní, od samotného příběhu, přes herecké výkony až po levně vypadající CGI. Jako kdyby si pár dvanáctiletých dětí přečetlo knížku o RAF a polských (a českých) pilotech, co za něj létali, a rozhodli se o tom natočit film. To, že je to technicky low, by mi ani tak moc nevadilo (když holt není pořádný budget), ale absence té "správné" atmosféry a pořádného scénáře, ta mi vadí. Na druhou stranu film nijak zvlášť neurazí. O skoro dvě dekády starší Tmavomodrý svět je ale jinde. SPOILER(?): Hádkova smrt samozřejmě nejsměšnější ze všech... :-) (uživatel Big Bear- skvělý komentář).

Hotýlek (1975) (seriál)

To, že je to uřvané, absurdní a přehnané, je to nejlepší, co se tomu mohlo stát. Cleese je můj nejoblíbenější Python a i tady ukazuje proč- lidi, kteří vypadají takto distinguovaně, jsou při plazení po zemi, mlácení hlavou o zeď nebo při házení držkou vždycky vtipnější než lidi, co vypadají jak retardi :-) Klenot z bezedné pokladnice britcomu.